Povežite se s nama

Kultura

Iduće subote premijera poznate operete: Vraćamo „Groficu Maricu“ u Varaždin, gdje ona i pripada

FOTO : IVAN AGNEZOVIC

Objavljeno:

- dana

Na konferenciji za medije, održanoj 15. rujna u varaždinskom HNK-u, predstavljena je premijera operete „Grofica Marica“ mađarskog skladatelja Emmericha Kalmana.

Premijera je na rasporedu u subotu, 23. rujna, u 19 sati i 30 minuta na velikoj sceni HNK-a u Varaždinu, a nastala je u koprodukciji varaždinskog HNK-a i Opere B.B., čiji je umjetnički direktor Ronald Braus.

– Jako sam sretna da smo gospodin Braus i ja uspjeli napraviti koprodukciju za koju smo se dogovarali godinama. Našli smo se na projektu koji je pun kreacije i glazbe. Drago mi je da će Lidija pjevati i izuzetno sam sretna zbog suradnje s Glazbenom školom Varaždin i njihovim pjevačima, kao i s Udrugom klasičnog baleta Vindija, s čijim plesačima smo već sudjelovali. Te male plesačice su igrale i odradile lavovski posao u „Orašaru“, a sad i u „Grofici Marici“. Imam osjećaj da se dogodila jedna velika sinergija svih varaždinskih umjetnika na ovom projektu – rekla je intendantica HNK-a Senka Bulić.

Ova slika ima prazan alt atribut ; naziv datoteke je Grofica-Marica-Najava.jpg

Varaždinski umjetnici

Umjetnički direktor Opere B. B. Ronald Braus naglasio je da je da nema ljepšeg i svečanijeg trenutka nego ostvariti „Groficu Maricu“ u povodu 150. obljetnice zgrade varaždinskog HNK-a.

– Dogovarali smo „Groficu Maricu“ već neko vrijeme i mislim da se bolji trenutak nije mogao dogoditi. Ono što je najvažnije je to, da u ovoj divnoj sinergiji autorskog tima, većina umjetnika je iz Varaždina. To nije gostovanje koje u Varaždin dovodi neku predstavu, nego je većina Varaždinaca, što daje na važnosti cijelom projektu. Svi se jako veselimo tome, svi jedva čekaju, zaživjeli su s time, čak i djeca. Neki su prvi put na sceni i toliko su disciplinirani, odgovorni i sretni što rade, djeluju puno profesionalnije nego što bi se očekivalo od djece koja su zapravo tek učenici. Mislim da će se publici itekako svidjeti, već se traži karta više – naveo je Braus, koji u opereti igra ulogu baruna Kolomana Župana.

Redatelj i koreograf Dejan Jakovljević istaknuo je zadovoljstvo zbog rada u varaždinskom Kazalištu.

– Drago mi je da radim s Varaždincima, prvi put sam u HNK-u u Varaždinu. Marica je osoba koja se još nije udala i ne želi dati svoju slobodu, ali sudbina ipak uplete svoje prste i Marica se na kraju predstave ipak zaljubi. Zanimljivo je da u svim operetama uvijek ima dosta zapleta, nesporazuma i svega, no uglavnom se sve riješi pozitivno – rekao je Jakovljević.

Velika odgovornost

Uloga grofice Marice pripala je cijenjenoj sopranistici, Varaždinki Lidiji Horvat Dunjko.

– Zahvaljujem se na toj mogućnosti da nakon više od pola stoljeća baš ja igram groficu Maricu u Varaždinu, gradu iz kojeg je grofica Marica potekla, u gradu u kojem je ona bila stvarni lik. Od svog djetinjstva slušam o toj grofici Marici s tolikom čežnjom i ljubavlju, pa bih kasnije ja tu predstavu gledala i mislila „Bože, samo da je vratimo u taj naš Varaždin“, gdje ona zapravo i pripada. To je, naravno, velika odgovornost i jako sam uzbuđena i počašćena da imam priliku biti ta grofica Marica, o tome nisam čak ni sanjala – naglasila je Horvat Dunjko, dodavši da je divno što su većina izvođača Varaždinci.

Dirigent je Igor Vlajnić, redatelj i koreograf Dejan Jakovljević, kostimograf Mladen Jerneić Grof Erdödy, scenografkinja Marta Crnobrnja, dizajneri rasvjete su Siniša Keretić i Rajko Vugrinec, oblikovatelj video projekcija je Miran Brautović, plesače je uvježbala Vlasta Rittig, zbor pripremila Blanka Tkalčić, korepetitorica je Helena Borović, a inspicijent Vedran Dervenkar.

Ansambl predstave

Grofica Marica: Lidija Horvat Dunjko, Tanja Ruždjak
Knez Morescu, Dragomir Populescu: Nenad Tudaković, Zvonimir Ivanović
Barun Koloman Župan: Ronald Braus
Grof Tassilo Endrödy – Wittenburg: Siniša Galović, Matic Zakonjšek
Liza: Irma Dragičević, Blanka Tkalčić
Karl Stephan Liebenberg: Dorijan Stipćić
Kneginja Božena Cuddenstein zu Chlumetz: Beti Lučić
Wurzinger: Marinko Leš
Čekko: Zvonimir Ivanović, Dejan Jakovljević
Manja: Blanka Tkalčić
Primaš Pišta: Petar Mumlek

U opereti sudjeluje i Zbor učenika za solopjevanje Glazbene škole u Varaždinu, plešu polaznice Udruge klasičnog baleta Vindija te svira Komorni orkestar.

Kultura

Mladi talenti Glazbene škole predstavljaju se publici uz podršku Varaždinskog komornog orkestra

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Koncert učenika uz Varaždinski komorni koncert svake se godine već tradicionalno održava na posljednji dan Varaždinskih baroknih večeri i na tradicionalnom, proljetnom koncertu, gdje su učenici Škole u prilici izvest nešto slobodniji program od onog na Festivalu.

Učenici Glazbene škole u Varaždinu posljednji su puta nastupali uz Varaždinski komorni orkestar na Varaždinskim baroknim večerima, a 16. svibnja 2024. godine predstaviti će se zainteresiranoj publici u Glazbenoj školi u Varaždinu i to ponovno uz podršku Varaždinskog komornog orkestra.

Na koncertu će biti zastupljeni gotovo svi odjeli Škole, a mladi umjetnici već s nestrpljenjem očekuju ovaj nastup.

– Nastupiti uz orkestar poseban je užitak i zasigurno događaj koji se pamti za cijeli život te mi je iznimno zadovoljstvo da ćemo i ovog puta biti u mogućnosti pružiti učenicima priliku za ovaj nastup – istaknuo je ravnatelj Glazbene škole u Varaždinu Davor Matačić.

Ne propustite priliku uživati u nastupu mladih talenta Glazbene škole u Varaždinu u četvrtak 16. svibnja 2024. godine s početkom u 19 sati u Velikoj koncertnoj dvorani Glazbene škole u Varaždinu. Ulaz na koncert je slobodan.

Nastavite čitati

Kultura

Alternator i varaždinski HNK donose dvije predstave na znakovnom jeziku

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Nastojeći omogućiti osobama sa senzornim poteškoćama ravnopravnu participaciju u kulturnom životu kroz konzumaciju umjetničkih sadržaja u prilagođenoj formi, Udruga za promicanje stvaralaštva i jednakih mogućnosti „Alternator“ tijekom svibnja u Varaždinu provodi inicijativu “Uključi me kulturno”.

Ovogodišnje izdanje projekta usmjereno je na osobe s oštećenjem sluha, a podrazumijeva izvedbe dviju predstava varaždinskog HNK prilagođenih na znakovni jezik i uz pratnju titlova.

Na Sceni Rogoz HNK-a u Varaždinu, 17. svibnja u 20 sati, moguće je pogledati poetsku dramu Ivone Marciuš pod nazivom “Kisela krv”. Predstava govori o povratku u traumatično djetinjstvo, a donosi obračun triju generacija žena – Mame, Bake i Unuke koje su žrtve patrijarhalnih obrazaca dovedenih do ekstrema te metaforično predočenih krvavim običajem jedne međimurske obitelji – svinjokoljom. Predstavu je režirala Marina Pejnović, a izvode Ljiljana Bogojević, Barbara Rocco i Dea Presečki.

Dva dana kasnije, 19. svibnja u 20 sati, također na Sceni Rogoz, slijedi izvedba nagrađivanog lutkarsko-dramskog projekta Tamare Kučinović za djecu i odrasle “Šapat duše”. Predstava se bavi izbjeglištvom i ksenofobijom kao jednima od ključnih političkih i etičkih problema ovog stoljeća, pritom otvarajući pitanje nejednakosti između protjeranih i onih koji slobodno oblikuju svoju egzistenciju. U predstavi igraju Filip Eldan, Nikša Eldan, Sunčana Zelenika Konjević, Sara Ipša i Marinko Leš.

Projekt “Uključi me kulturno” nastao je u suradnji s korisnicima Udruge gluhoslijepih osoba Varaždinske županije i HNK-a u Varaždinu, a dugoročno nastoji osvijestiti važnost prilagođavanja umjetničkih sadržaja osobama sa senzornim oštećenjima, potaknuti povećanje ponude i dostupnosti prilagođenog repertoara u kulturnim ustanovama te posljedično smanjiti diskriminaciju i potaknuti inkluzivnost i participaciju ranjivih skupina u kulturno-umjetničkim programima hrvatskih gradova.

Uključi me kulturno je na rasporedu 17. i 19. svibnja, 20 sati, Scena Rogoz (HNK u Varaždinu).

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje