Povežite se s nama

Kultura

Gradski muzej Varaždin: predstavljena edukacijska knjižica „Stari grad, novo putovanje“ za djecu i mlade

Objavljeno:

- dana

U sklopu edukacijske djelatnosti Gradskog muzeja Varaždin, kojom se ponajprije bavi kustos pedagog, ali i ostali stručni djelatnici, prioritet je osigurati edukacijske i didaktičke materijale, primjerice edukacijsko-kreativne knjižice, kojima će se posjetitelji, pogotovo djeca i mladi, moći koristiti prilikom individualnog ili grupnog obilaska stalnog muzejskog postava ili tijekom održavanja edukacijskih radionica.

Stoga je tijekom 2022. godine osmišljena i dizajnirana edukacijska knjižica „Stari grad, novo putovanje“, namijenjena djeci i mladima, kao vodič po utvrdi Stari grad prilikom individualnog ili grupnog posjeta, a najviše za odvijanje edukacijske djelatnosti Muzeja.

U knjižici su predstavljene sve muzejske cjeline stalnog postava Kulturno-povijesnog odjela Muzeja, kao i povijest utvrde Stari grad, koje posjetitelji mogu otkriti kroz različite kreativne zadatke.

– S obzirom na to da se radi o prikazu utvrde iz prošlih vremena i prikazu Muzeja za ciljanu skupinu, ilustracije u knjižici su vizualno privlačne i stimulirajuće za namijenjeni dobni uzrast posjetitelja, a obogaćene su pripadajućim zadacima kao poticaj na likovno i kreativno izražavanje te otkrivanje ili proširivanje vlastitog likovnog stvaralaštva. Uz to, inovativne tiskarske značajke dodaju edukacijskoj knjižici još veću privlačnost i kreativnu slobodu kako bismo našim najznatiželjnijim posjetiteljima omogućili novo doživljajno iskustvo vezano uz kulturnu baštinu koja se čuva u utvrdi Stari grad – navode iz Muzeja.

Knjižice će, osim za odvijanje edukacijskih radionica za učenike, biti dostupne i u prodaji na recepciji Staroga grada po cijeni od 7,00 EUR / 52,74 HRK, uz pripadajući suvenirski asortiman.

Autorica knjižice je Jelena Petković, suradnice su Jelena Rančić i Ariana Labura, koja je ujedno i lektorica, a za ilustracije i dizajn zaslužna je Officina, vl. Fabio Leone.

Fabio Leone (Latina, Italija) već od ranih nogu pokazuje veliku ljubav prema japanskim crtićima i znanstvenofantastičnim filmovima, koji ga inspiriraju za crtanje patuljaka, ratnika, utvrda i dvoraca.

Iako su roditelji mislili da je to samo faza, njegova želja i potreba za likovnim izražavanjem nije prestala, stoga upisuje slikarstvo na Accademia di Belle Arti di Roma, na kojoj je diplomirao 2004. godine.

Godine 2005. seli se u Hrvatsku, gdje se i dalje bavi umjetnošću, dizajnom i izradom ilustracija, a neki od njegovih dosadašnjih klijenata bili su Alpha Zagreb, Školska knjiga, Miles Kelly, Warner Media, Compass, MacMillian, Pearson, Templar i ostali manji izdavači, pisci i kreatori igara.

„MIŠ – Muzej i škola“

Dodajmo da se ujedno nastavlja program „MIŠ – Muzej i škola“, edukacijski program Gradskog muzeja Varaždin namijenjen učenicima osnovnih i srednjih škola, koji traje cijelu školsku godinu i obuhvaća individualni i grupni posjet stalnim postavima i povremenim izložbama, razgled izložbenih postava uz vodstvo stručnjaka, tematska predavanja, tematske edukacijsko-kreativne radionice te igraonice.

Navedene sadržaje učenici koriste uz odgovarajuće iskaznice MIŠ. Kupnju iskaznica za učenike svih devet varaždinskih osnovnih škola financira Grad Varaždin, dok je za učenike iz srednjih i osnovnih škola u Varaždinskoj županiji financiraju njihovi roditelji, i to uz povoljni popust ako su u program uključeni svi učenici škole (primjerice, cijena godišnje iskaznice niža je od cijene ulaznice za jednokratni posjet jednom stalnom postavu u GMV-u).

Gradski muzej Varaždin uputio je prijedlog za financiranje kupnje iskaznice za školsku godinu 2023./2024. svim gradovima i općinama u Varaždinskoj županiji, po cijeni s popustom ako su uključeni svi učenici škole, prema modelu koji ima s Gradom Varaždinom. Uključivanjem lokalnih samouprava, kojima je to podnošljiv proračunski trošak, rasteretili bi se kućni obiteljski izdatci, a učenici bi imali priliku tijekom cijele školske godine besplatno koristiti sadržaje GMV-a.

Uz vlastita i namjenska proračunska sredstva, novac prikupljen od prodaje iskaznica MIŠ Gradski muzej Varaždin koristi za nabavu materijala i pripremu edukacijskih radionica/igraonica, tisak edukacijskih publikacija i za druge slične svrhe, a na kraju svake školske godine i za izlet kojim nagrađuje razredno odjeljenje s najviše organiziranih dolazaka na sadržaje u GMV-u.

S obzirom na iznimno dobra iskustva, kako Muzeja tako i učenika i nastavnika, program „MIŠ – Muzej i škola“ u Gradskom muzeju Varaždin i nadalje će biti jedan od najvažnijih segmenata djelatnosti te ustanove.    

Kultura

U Muzeju Međimurja izložba “Oton Iveković – slikar Zrinskih“

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Izložbom Otona Ivekovića, velikana historijskog slikarstva i istaknutog predstavnika hrvatske moderne, Muzej Međimurja Čakovec obilježava 70. obljetnicu svoga postojanja. Izložba se otvara u petak, 10. svibnja u 19 sati.

Iz iznimno velikog i značajnog slikarevog opusa, za ovu izložbu odabrana su vrlo specifična djela, tj. niz radova na temu događaja i likova iz povijesti velikaške obitelji Zrinski, koji svjedoče o Ivekovićevoj okupiranosti poviješću ove obitelji i njezinom tematiziranju u umjetničkim djelima od samih početaka slikarskoga djelovanja.

Upravo zbog toga je za vrijeme studija na bečkoj Likovnoj akademiji dobio nadimak „Zrinjimaler” – slikar Zrinskih!

Izložba prezentira niz inačica poznatog „Rastanka Zrinskog i Frankopana od Katarine Zrinske“, počevši od prve verzije slike nastale 1887. godine koju je Oton izradio kao dokaz svog talenta umjesto prijemnog ispita, kada je kao mladić s devetnaest godina odlučio krenuti na bečku Likovnu akademiju. Osim „Rastanka“, na izložbi su prisutne i kompozicije velikog formata „Nikola Šubić Zrinski u Sigetu“ i „Zrinski i Sokolović u Sigetu“, zatim „Ivan Gnade – posljednji Zrinski“, kao i akvareli starih hrvatskih gradova i utvrda koji su bili u posjedu Zrinskih, rađeni za Milenijsku izložbu 1898. u Budimpešti.

Autorica izložbe je dr. sc. Snježana Pintarić, renomirana povjesničarka umjetnosti i muzejska savjetnica, koja za ovu izložbu kaže:

„Ako bi slike trebale imati neki svoj autentični ambijent, prostor u kojem njihovo postojanje ima puno opravdanje, a umjetnički izraz najjači učinak, ako postoji neko okruženje u kojem ćemo osjećati jedinstvo umjetničke namjere i dojma kojeg umjetničko djelo ostavlja u oku promatrača, onda je to u ovom trenutku zasigurno prostor Staroga grada Zrinskih u Čakovcu. Predstavljanjem Otona Ivekovića u Muzeju Međimurja Čakovec završeno je na najljepši način jedno uzbudljivo putovanje od punih stotinu i trideset godina u kojem su, dvorac sa svoje strane, a umjetnik s druge, prošli kroz bure i oluje, doživljavali uspone i padove, bili zaboravljani i zanemarivani, da bi nakon desetljeća ponovno bili otkriveni i adekvatno valorizirani. Mogli bismo isto tako reći da su se slike Otona Ivekovića, iako nisu naslikane ovdje, vratile u Čakovec! Vratile su se u stvarni prostor kojeg je u svojoj imaginaciji Iveković stvorio davne 1887. kada je kao netom završeni đak Obrtne škole, pun prkosa i želje za učenjem slikarskog zanata, sa slikom pod rukom kao dokazom svojeg talenta, krenuo pješice u Beč, prijestolnicu Austro-Ugarskog Carstva da bi se upisao na tamošnju Likovnu akademiju i da bi postao hrvatskim historijskim slikarom.”

Nastavite čitati

Kultura

U Čakovcu 8. i 9. svibnja 51. Majski muzički memorijal „Josip Štolcer Slavenski“

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U prekrasnom mjesecu svibnju očekuje nas u Čakovcu 51. Majski muzički memorijal „Josip Štolcer Slavenski“.

Prvi dan ove manifestacije, u srijedu 8. svibnja u 13 sati u zgradi Scheier, održat će se koncert studenata Muzičke akademije u Zagrebu, točnije, gudačkog kvarteta imena Visio quartet u sastavu Lea Tvrtković, violina, Vid Krešimir Pavčnik, violina, Vid Ilčić i Lovre Tunuković, violončelo.

Drugi dan, 9. svibnja, u 19 sati slijedi otvorenje izložbe radova učenica i učenika Odjela za likovnu umjetnost i dizajn i smjera Web dizajner Graditeljske škole Čakovec pod nazivom „Tragovima Slavenskog“.

Nakon izložbe program se nastavlja u dvorani Zrinski zgrade Scheier, svečanom dodjelom Nagrade grada Čakovca i koncertom u čast nagrađenoj skladateljici i dakako, Josipu Štolceru Slavenskom.

Ovogodišnja laureatkinja Mirela Ivičević, onima koji iz godine u godinu prate Majski, poznata je kao skladateljica koja nije prvi put dobitnica Nagrade Grada Čakovca. Iako nagrađenu skladbu zbog tehničkih uvjeta nećemo čuti na Večeri laureata, solistica Lucija Stilinović i Ansambl Synchronos izvest će dva izabrana djela iz njenog opusa, dok će nam uživanje u nastavku koncerta i djelima Slavenskog omogućiti Kvartet Sebastian uz sopranisticu Katarinu Toplek Horvat.

Ulaz na programe je slobodan.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje