Povežite se s nama

Kultura

Iduće subote premijera poznate operete: Vraćamo „Groficu Maricu“ u Varaždin, gdje ona i pripada

FOTO : IVAN AGNEZOVIC

Objavljeno:

- dana

Na konferenciji za medije, održanoj 15. rujna u varaždinskom HNK-u, predstavljena je premijera operete „Grofica Marica“ mađarskog skladatelja Emmericha Kalmana.

Premijera je na rasporedu u subotu, 23. rujna, u 19 sati i 30 minuta na velikoj sceni HNK-a u Varaždinu, a nastala je u koprodukciji varaždinskog HNK-a i Opere B.B., čiji je umjetnički direktor Ronald Braus.

– Jako sam sretna da smo gospodin Braus i ja uspjeli napraviti koprodukciju za koju smo se dogovarali godinama. Našli smo se na projektu koji je pun kreacije i glazbe. Drago mi je da će Lidija pjevati i izuzetno sam sretna zbog suradnje s Glazbenom školom Varaždin i njihovim pjevačima, kao i s Udrugom klasičnog baleta Vindija, s čijim plesačima smo već sudjelovali. Te male plesačice su igrale i odradile lavovski posao u „Orašaru“, a sad i u „Grofici Marici“. Imam osjećaj da se dogodila jedna velika sinergija svih varaždinskih umjetnika na ovom projektu – rekla je intendantica HNK-a Senka Bulić.

Ova slika ima prazan alt atribut ; naziv datoteke je Grofica-Marica-Najava.jpg

Varaždinski umjetnici

Umjetnički direktor Opere B. B. Ronald Braus naglasio je da je da nema ljepšeg i svečanijeg trenutka nego ostvariti „Groficu Maricu“ u povodu 150. obljetnice zgrade varaždinskog HNK-a.

– Dogovarali smo „Groficu Maricu“ već neko vrijeme i mislim da se bolji trenutak nije mogao dogoditi. Ono što je najvažnije je to, da u ovoj divnoj sinergiji autorskog tima, većina umjetnika je iz Varaždina. To nije gostovanje koje u Varaždin dovodi neku predstavu, nego je većina Varaždinaca, što daje na važnosti cijelom projektu. Svi se jako veselimo tome, svi jedva čekaju, zaživjeli su s time, čak i djeca. Neki su prvi put na sceni i toliko su disciplinirani, odgovorni i sretni što rade, djeluju puno profesionalnije nego što bi se očekivalo od djece koja su zapravo tek učenici. Mislim da će se publici itekako svidjeti, već se traži karta više – naveo je Braus, koji u opereti igra ulogu baruna Kolomana Župana.

Redatelj i koreograf Dejan Jakovljević istaknuo je zadovoljstvo zbog rada u varaždinskom Kazalištu.

– Drago mi je da radim s Varaždincima, prvi put sam u HNK-u u Varaždinu. Marica je osoba koja se još nije udala i ne želi dati svoju slobodu, ali sudbina ipak uplete svoje prste i Marica se na kraju predstave ipak zaljubi. Zanimljivo je da u svim operetama uvijek ima dosta zapleta, nesporazuma i svega, no uglavnom se sve riješi pozitivno – rekao je Jakovljević.

Velika odgovornost

Uloga grofice Marice pripala je cijenjenoj sopranistici, Varaždinki Lidiji Horvat Dunjko.

– Zahvaljujem se na toj mogućnosti da nakon više od pola stoljeća baš ja igram groficu Maricu u Varaždinu, gradu iz kojeg je grofica Marica potekla, u gradu u kojem je ona bila stvarni lik. Od svog djetinjstva slušam o toj grofici Marici s tolikom čežnjom i ljubavlju, pa bih kasnije ja tu predstavu gledala i mislila „Bože, samo da je vratimo u taj naš Varaždin“, gdje ona zapravo i pripada. To je, naravno, velika odgovornost i jako sam uzbuđena i počašćena da imam priliku biti ta grofica Marica, o tome nisam čak ni sanjala – naglasila je Horvat Dunjko, dodavši da je divno što su većina izvođača Varaždinci.

Dirigent je Igor Vlajnić, redatelj i koreograf Dejan Jakovljević, kostimograf Mladen Jerneić Grof Erdödy, scenografkinja Marta Crnobrnja, dizajneri rasvjete su Siniša Keretić i Rajko Vugrinec, oblikovatelj video projekcija je Miran Brautović, plesače je uvježbala Vlasta Rittig, zbor pripremila Blanka Tkalčić, korepetitorica je Helena Borović, a inspicijent Vedran Dervenkar.

Ansambl predstave

Grofica Marica: Lidija Horvat Dunjko, Tanja Ruždjak
Knez Morescu, Dragomir Populescu: Nenad Tudaković, Zvonimir Ivanović
Barun Koloman Župan: Ronald Braus
Grof Tassilo Endrödy – Wittenburg: Siniša Galović, Matic Zakonjšek
Liza: Irma Dragičević, Blanka Tkalčić
Karl Stephan Liebenberg: Dorijan Stipćić
Kneginja Božena Cuddenstein zu Chlumetz: Beti Lučić
Wurzinger: Marinko Leš
Čekko: Zvonimir Ivanović, Dejan Jakovljević
Manja: Blanka Tkalčić
Primaš Pišta: Petar Mumlek

U opereti sudjeluje i Zbor učenika za solopjevanje Glazbene škole u Varaždinu, plešu polaznice Udruge klasičnog baleta Vindija te svira Komorni orkestar.

Kultura

Restauratorski odjel Ludbreg već 30 godina spašava ugrožena kulturna dobra

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U petak, 3. svibnja, prigodnom će svečanošću i otvorenim vratima restauratorskih radionica biti obilježena 30. obljetnica osnivanja Restauratorskog odjela Ludbreg.

Restauratorski centar Ludbreg (danas Restauratorski odjel Ludbreg) osnovan je 1994. godine s ciljem spašavanja i privremenog smještaja evakuiranih kulturnih dobara iz ratom zahvaćenih područja Hrvatske.

Smješten je u glavnu zgradu dvorca Batthyány, koju je 1992. godine Grad Ludbreg ustupio tadašnjem Ministarstvu prosvjete, kulture i športa na korištenje bez naknade, za potrebe zaštite kulturne baštine. Zgrada dvorca za tu je svrhu obnovljena te uređena kao središnja čuvaonica za pokretna kulturna dobra, s restauratorskim radionicama Hrvatskog restauratorskog zavoda.

Predstavnici Bavarskoga zemaljskog zavoda za zaštitu spomenika (Bayerisches Landesamt für Denkmalpflege) pružili su veliku pomoć donirajući restauratorsku opremu i stručnu literaturu te novčana sredstva za pomoć pri osnivanju restauratorske radionice, a financijska pomoć stigla je i od bavarske Vlade, Hypo – Zaklade za kulturu, Bavarskoga državnog ureda i nadbiskupskih ordinarijata München – Freising i Bamberg.

U restauratorskim radionicama su uz domaće radili i strani konzervatori-restauratori, njihovi suradnici i studenti te stručnjaci čija je djelatnost bila vezana uz konzervatorsku i restauratorsku djelatnost.

Opravdanost projekta obilježena je 1997. godine dodjelom namjenskog kredita Bayerische Landesbank i Bayerische Landesanstalt für Aufbaufinanzierung Hrvatskom restauratorskom zavodu, uz odgovarajuće odluke o jamstvu Vlade Republike Hrvatske, za cjelovitu obnovu dvorca Batthyány te za dodatno opremanje Restauratorskog centra, koji je iste godine ušao u sastav Hrvatskog restauratorskog zavoda.Restauratorski centar Ludbreg svečano je otvoren 4. svibnja 2000. godine. Intenzivirano je konzerviranje i restauriranje u ratu oštećenih umjetnina pohranjenih u prostorijama dvorca, a potom i drugih spomenika hrvatske kulturne baštine.

Uz radionice za restauriranje štafelajnog slikarstva i polikromirane drvene skulpture, osnovan je 2003. godine i Odsjek za tekstil, a 2009. godine i Tekstiloteka – specijalizirana zbirka u kojoj se čuva i obrađuje ugrožena povijesna tekstilna građa.

U Centru su se održavali i brojni programi stručnog usavršavanja za konzervatore i konzervatore-restauratore (konferencije, seminari i radionice) te programi međunarodne suradnje, s ciljem unapređivanja konzervatorske i konzervatorsko-restauratorske djelatnosti.

Nastavite čitati

Kultura

Proslava 70. obljetnice muzeja Dvor Trakošćan uz otvorenje izložbe „Tko tu koga ženi“

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Foto: MKM/Dubravko Hrupa

U srijedu, 24. travnja, održano je službeno otvorenje izložbe „Tko tu koga ženi?” koja predstavlja središnje događanje povodom 70. obljetnice postojanja muzeja Dvor Trakošćan.

Obilježavanju je prisustvovala i ministrica kulture i medija Nina Obuljen Koržinek, župan Anđelko Stričak, načelnik Općine Bednja Damir Poljak te brojni drugi uzvanici i građani.

– Dvorac Trakošćan je od samog početka prepoznat kao iznimno vrijedan spomenički kompleks kojeg je krasila vrsnoća samog graditeljskog sklopa, ali i jedinstvena povezanost s prirodom. To je ono što je Trakošćan učinilo tako atraktivnim, toliko posjećenim i tako posebnim među nizom dvoraca u sjeverozapadnoj Hrvatskoj. Sam rad muzeja, ideja da se ovdje uspostavi muzejska zbirka, doprinijela je tome da se dvorac na najbolji mogući način cijelo vrijeme održavao i obnavljao. Vjerujemo da će, uz velike ambicije i planove sadašnje ravnateljice, u sljedećim godinama dvorac doživjeti značajna unapređenja, postati još atraktivniji i pristupačniji brojnim posjetiteljima – istaknula je ministrica Obuljen Koržinek.

Čestitke je uputio i župan Anđelko Stričak.

Ravnateljica Muzeja Goranka Horjan je istaknula da gotovo da nema turističke promidžbe Lijepe naše bez slike Trakošćana.

– Svaka obnova postava u Trakošćanu ima jednu zadanu komponentu, maksimalno uvažavati sačuvani interijer. Sadašnja muzeološka koncepcija prezentira život hrvatskog plemstva, odnosno nasljeđe obitelji Drašković, a jedan smo od rijetkih muzeja koji izlaže veliki postotak svog fundusa, gotovo 70 posto, dakle pristupačnost građe je na prvome mjestu – rekla je Goranka Horjan i dodala da muzej ima nekoliko zbirki koje sadrže vrhunska dostignuća umjetničkog obrta.

– Uvijek smo bili fokusirani na prezentaciju stalnog postava, međutim sve više se otvaramo i drugim događanjima i radionicama te cijela paleta aktivnosti svjedoči o 70-godišnjem radu Dvora Trakošćan – naglasila je ravnateljica.

Izložba „Tko tu koga ženi“ je realizirana uz financijsku potporu Ministarstva kulture i medija i moći će se razgledati sve do 15. rujna.

Izložba prikazuje ugovorene brakove koji su sve do u 20. stoljeće bili sastavni dio socijalno-ekonomskih strategija plemićkih i velikaških obitelji i sredstvo stjecanja i potvrđivanja društvenog i materijalnog položaja te ostvarivanja političkih ciljeva. Autorica stručne koncepcije je kustosica Andreja Srednoselec, stručna suradnica Marina Bregovac Pisk, a likovni postav oblikovala je Ana Katurić.

Osim službenog otvorenja izložbe, za posjetitelje je priređen bogat glazbeni program, impresivan light show te se ukazala prilika za druženje s muzealcima, što je upotpunilo događanje. „Povezani kroz vrijeme”, kao slogan kojim Dvor Trakošćan želi obilježiti ovih 70 godina, ističe važnost kontinuirane povezanosti s prošlošću, oblikovanje sadašnjosti te zajedničko stvaranje budućnosti.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje