Povežite se s nama

Kultura

Počinje izrada projektne dokumentacije za dogradnju i energetsku obnovu Glazbene škole u Varaždinu

Objavljeno:

- dana

U Glazbenoj školi u Varaždinu 28. rujna su potpisana tri ugovora za izradu projektno-tehničke dokumentacije za dogradnju i energetsku obnovu povijesne palače Erdödy-Patačić u kojoj ova obrazovna ustanova djeluje.

Cilj je Glazbenoj školi, koju trenutno pohađa više od 850 učenika iz gotovo cijele Hrvatske, kao i inozemstva, osigurati suvremene prostorne uvjete za održavanje nastave za djecu i mlade, od vrtićke preko osnovnoškolske do srednjoškolske dobi.  

U prisustvu župana Anđelka Stričaka, resornog pročelnika dr. sc. Miroslava Huđeka, direktora JURA-e Mladena Jakopovića i članova Školskog odbora, ugovore je s izvođačima radova izabranima u postupku javne nabave potpisao ravnatelj Škole Davor Matačić.  

– Glazbena škola u Varaždinu će 2028. godine obilježiti 200 obljetnicu rada, a naš cilj je da tu veliku obljetnicu proslavimo u novim prostorima škole. Danas su potpisana tri ugovora za izradu projektne dokumentacije, čija je ukupna vrijednost oko 130.000 eura, od čega se daleko najviše, 115.000 eura odnosi na izradu idejnog, glavnog i izvedbenog projekta za dogradnju i energetsku obnovu. Za izradu dokumentacije osigurana su bespovratna sredstva iz Europske unije, iz Nacionalnog plana za oporavak i otpornost, 61 %, dok će preostala sredstva osigurati Županija kao osnivač škole. Ovo je jedan od strateških projekata Varaždinske županije te dio Razvojnog sporazuma za sjever Hrvatske, a svakako je najveći i najzahtjevniji u području obrazovanja. Glazbena škola u Varaždinu je brend u obrazovanju u području glazbene umjetnosti, a ovim ulaganjima ćemo mladim umjetnicima i djelatnicima osigurati još bolje uvjete za rad i za novi iskorak u razvoju – istaknuo je župan Stričak.  

Rok za izradu projektno-tehničke dokumentacije, na temelju koje će se moći ishoditi građevinska dozvola i pokrenuti projekt same dogradnje i energetske obnove, jest 31. kolovoza 2024. godine. Do kraja ove godine bi trebalo biti gotovo idejno rješenje koje će također biti predstavljeno javnosti, najavio je župan Stričak.  

Za Glazbenu školu u Varaždinu ovo je jedan od povijesnih dana, napomenuo je ravnatelj Davor Matačić.  

– Škola smo s više od 850 učenika koja se želi i treba razvijati te otvarati nove programe, prije svega vezane uz plesnu umjetnost koji zahtjevaju nove i kvalitetno opremljene prostore. Umjetničko obrazovanje je posebno budući da se radi o različitim kombinacijama rada u malim i velikim grupama te o individualnoj nastavi. U našoj školi, primjerice, djeluje više orkestara i postojeći prostor ne zadovoljava naše potrebe. Sada smo potpisali ugovore za izradu dokumentacije za kompletnu energetsku obnovu te dogradnju palače Erdödy- Patačić, koja je zaštićeno kulturno dobro. Sjeverno krilo zgrade je pokazalo nemoć u praćenju svih ovih procesa. Imamo odobrenje Vijeća za kulturna dobra Republike Hrvatske da se ta građevina ukloni, čime se otvara prostor za arhitektonsku interpolaciju. Posebno nam je važno da dobijemo novu koncertnu dvoranu kakvu ova škola, Varaždinska županija i cijeli sjever Hrvatske zaslužuju – rekao je ravnatelj Matačić.  

Ugovor vrijedan 115.125 eura za izradu idejnog, glavnog i izvedbenog projekta s troškovnicima, izradu arhitektonskog snimka i analizu postojećeg stanja zgrade ravnatelj Matačić potpisao je s tvrtkama Building d.o.o. Ivanec (direktor Jerko Bošković) te Arcitec-Ivšić d.o.o. Zagreb (direktor Damir Ivšić).  

Budući da je škola smještena u povijesnoj jezgri, u palači Erdödy- Patačić koja je zaštićeno kulturno dobro, izrađen će biti i Konzervatorski elaborat za što je ugovor vrijedan 10.000 eura potpisan s tvrtkom Konzervatorski projektni atelje d.o.o. iz Zagreba (direktor Marko Tokić). Uz to je ugovor vrijedan 1.187,5 eura za izradu geodetskog snimka postojećeg stanja s fotogrametrijskom snimkom potpisan s tvrtkom GIS d.o.o. iz Osijeka (direktor Predrag Ivanković).  

Elaborat i snimke će objediniti postojeću dokumentaciju te dopuniti povijesna istraživanja tog jedinstvenog kompleksa, a kako bi se projekt “Dogradnja i energetske obnove Glazbene škole u Varaždinu” mogao provesti sukladno svim zahtjevima i uvjetima zaštite kulturne baštine, ali i energetskih standarda te bi se na temelju toga moglo pristupiti izradi idejnog, glavnog i izvedbenog projekta.  

Kultura

Mladi talenti Glazbene škole predstavljaju se publici uz podršku Varaždinskog komornog orkestra

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Koncert učenika uz Varaždinski komorni koncert svake se godine već tradicionalno održava na posljednji dan Varaždinskih baroknih večeri i na tradicionalnom, proljetnom koncertu, gdje su učenici Škole u prilici izvest nešto slobodniji program od onog na Festivalu.

Učenici Glazbene škole u Varaždinu posljednji su puta nastupali uz Varaždinski komorni orkestar na Varaždinskim baroknim večerima, a 16. svibnja 2024. godine predstaviti će se zainteresiranoj publici u Glazbenoj školi u Varaždinu i to ponovno uz podršku Varaždinskog komornog orkestra.

Na koncertu će biti zastupljeni gotovo svi odjeli Škole, a mladi umjetnici već s nestrpljenjem očekuju ovaj nastup.

– Nastupiti uz orkestar poseban je užitak i zasigurno događaj koji se pamti za cijeli život te mi je iznimno zadovoljstvo da ćemo i ovog puta biti u mogućnosti pružiti učenicima priliku za ovaj nastup – istaknuo je ravnatelj Glazbene škole u Varaždinu Davor Matačić.

Ne propustite priliku uživati u nastupu mladih talenta Glazbene škole u Varaždinu u četvrtak 16. svibnja 2024. godine s početkom u 19 sati u Velikoj koncertnoj dvorani Glazbene škole u Varaždinu. Ulaz na koncert je slobodan.

Nastavite čitati

Kultura

Alternator i varaždinski HNK donose dvije predstave na znakovnom jeziku

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Nastojeći omogućiti osobama sa senzornim poteškoćama ravnopravnu participaciju u kulturnom životu kroz konzumaciju umjetničkih sadržaja u prilagođenoj formi, Udruga za promicanje stvaralaštva i jednakih mogućnosti „Alternator“ tijekom svibnja u Varaždinu provodi inicijativu “Uključi me kulturno”.

Ovogodišnje izdanje projekta usmjereno je na osobe s oštećenjem sluha, a podrazumijeva izvedbe dviju predstava varaždinskog HNK prilagođenih na znakovni jezik i uz pratnju titlova.

Na Sceni Rogoz HNK-a u Varaždinu, 17. svibnja u 20 sati, moguće je pogledati poetsku dramu Ivone Marciuš pod nazivom “Kisela krv”. Predstava govori o povratku u traumatično djetinjstvo, a donosi obračun triju generacija žena – Mame, Bake i Unuke koje su žrtve patrijarhalnih obrazaca dovedenih do ekstrema te metaforično predočenih krvavim običajem jedne međimurske obitelji – svinjokoljom. Predstavu je režirala Marina Pejnović, a izvode Ljiljana Bogojević, Barbara Rocco i Dea Presečki.

Dva dana kasnije, 19. svibnja u 20 sati, također na Sceni Rogoz, slijedi izvedba nagrađivanog lutkarsko-dramskog projekta Tamare Kučinović za djecu i odrasle “Šapat duše”. Predstava se bavi izbjeglištvom i ksenofobijom kao jednima od ključnih političkih i etičkih problema ovog stoljeća, pritom otvarajući pitanje nejednakosti između protjeranih i onih koji slobodno oblikuju svoju egzistenciju. U predstavi igraju Filip Eldan, Nikša Eldan, Sunčana Zelenika Konjević, Sara Ipša i Marinko Leš.

Projekt “Uključi me kulturno” nastao je u suradnji s korisnicima Udruge gluhoslijepih osoba Varaždinske županije i HNK-a u Varaždinu, a dugoročno nastoji osvijestiti važnost prilagođavanja umjetničkih sadržaja osobama sa senzornim oštećenjima, potaknuti povećanje ponude i dostupnosti prilagođenog repertoara u kulturnim ustanovama te posljedično smanjiti diskriminaciju i potaknuti inkluzivnost i participaciju ranjivih skupina u kulturno-umjetničkim programima hrvatskih gradova.

Uključi me kulturno je na rasporedu 17. i 19. svibnja, 20 sati, Scena Rogoz (HNK u Varaždinu).

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje