Povežite se s nama

Život i društvo

U Hrvatskoj trenutno samo četiri posto očeva koristi roditeljski dopust

Objavljeno:

- dana

– Iskoristio sam mogućnost korištenja roditeljskog dopusta nakon što je moja kći napunila 14 mjeseci. Bilo je to neponovljivo iskustvo. Moj savjet svim očevima je da, ako imaju mogućnost, svakako iskoriste svoj roditeljski dopust i provedu vrijeme sa svojim djetetom – poručio je Tomislav Sokolić, otac dvoje djece i pomoćnik pročelnika Upravnog odjela za prostorno uređenje i graditeljstvo Varaždinske županije, na predstavljanju projekta „Angažirani očevi“ u Županijskoj palači u Varaždinu 29. rujna.  

Riječ je o projektu koji provodi udruga MODE1 uz financijsku podršku Središnjeg državnog ureda za demografiju, a putem kojeg se želi educirati očeve o novim zakonskim mogućnostima korištenja rodiljnog, roditeljskog i očinskog dopusta te unaprijediti njihove kapacitete za preuzimanje aktivnije roditeljske uloge.

Na predstavljanju je bila Dragica Ratković, predsjednica Povjerenstva za ravnopravnost spolova Varaždinske županije i gradonačelnica Varaždinskih Toplica, kao i Etelka Kožar, voditeljica ljudskih resursa u tvrtki SICK Mobilisis. 

U Hrvatskoj trenutno samo četiri posto očeva koristi roditeljski dopust, izvijestila je predsjednica  udruge MODE1 Diana Kobas Dešković. 

– Hrvatska ima jako dobar zakonski okvir koji je među četiri najbolja na svijetu, što se tiče korištenja dopusta, kao i financijskog dijela. Imamo rodiljni dopust za prvih šest mjeseci života djeteta, a potom roditeljski dopust nakon šestog mjeseca, koji se dijeli na 4 + 4 mjeseca za mame i tate. Međutim, od toga su dva mjeseca neprenosiva, tako da činjenica da samo četiri posto očeva koristi roditeljski dopust, znači da 96 posto djece ostaje bez mogućnosti da dva dodatna mjeseca budu sa svojim tatama – navela je Kobas Dešković. 

Pojasnila je da se roditeljski dopust može koristiti do osme godine života djeteta, pri čemu se može kombinirati s takozvanim fleksibilnim radnim angažmanom, što znači da se može raditi i u nepunom radnom vremenu te djelomično biti na roditeljskom dopustu.  

– Dobro je da novouvedeni očinski dopust, koji je potpuno dobrovoljan, koristi značajan broj očeva, njih više od 80 posto. Pritom su značajan faktor financije, jer su očinski dopust, baš kao i prvih šest mjeseci rodiljnog dopusta, plaćeni 100 posto. Dodatni roditeljski dopust trenutno je limitiran na 995 eura mjesečno, što odgovara samo onima čija je prosječna plaća niža.  Upravo je to jedan od glavnih razloga koji se navode zašto očevi u većoj mjeri ne koriste roditeljski dopust. Drugi razlog, ne manje značajan, jesu kulturalna očekivanja, što će reći kolege i šefovi, kako će to prihvatiti. U tom dijelu imamo veliki prostor za poboljšanje – istaknula je Diana Kobas Dešković. 

S tim se složila i Dragica Ratković, predsjednica Županijskog povjerenstva za ravnopravnost spolova.

– Baš kao što je pokazalo i istraživanje, kod mlađih generacija se vidi da se oba roditelja podjednako brinu o svojoj deci. To se najbolje može vidjeti vani, primjerice, na dječjim igralištima. Danas živimo ubrzanim načinom života, no nije loše što nas je to „natjeralo“ da se briga o djeci ravnopravnije podijeli između majki i očeva – rekla je Dragica Ratković.  

Primjer dobre prakse iznijela je Etelka Kožar, voditeljica ljudskih resursa u SICK Mobilisisu, tvrtki koja je nositelj MAMFORCE standarda koji potvrđuje da provode obiteljski odgovorne i rodno osviještene politike upravljanja ljudskim potencijalima.   

– SICK Mobilisis uključio se u MAMFORCE 2021. godine. Budući da zapošljavamo velik broj mladih stručnjaka, naš je zadatak da im omogućimo uspješan rast karijere koji paralelno podupire kvalitetno sudjelovanje u roditeljskoj ulozi. Sukladno tome, proces certifikacije pomogao nam je da još aktivnije i usmjerenije radimo na prilagodbi poslovnih procesa kroz koje jačamo rodnu ravnopravnost i raznolikost u radnom okruženju te osiguravamo prakse za uspostavu ravnoteže poslovnog i privatnog života. Kod nas je zaposleno više muškaraca nego žena, njih 75 posto. U posljednje dvije godine smo „olabavili“ određene aranžmane rada, tako da naši zaposlenici mogu više raditi kod kuće ili s nekog drugog mjesta i puno više brinuti o obitelji – rekla je Etelka Kožar. 

Nositelj MAMFORCE standarda od svibnja ove godine je i Varaždinska županija, u kojoj sve veći broj očeva koristi roditeljski dopust. Među njima je i Kruno Šenbaum, otac jedne kćeri. 

– Roditeljski dopust sam koristio u dogovoru sa suprugom, od devetog mjeseca života djeteta. Iako me je na početku bilo malo strah, sve je dobro krenulo i bilo je to divno iskustvo – rekao je Kruno Šenbaum.  

Dodajmo da je cilj projekta „Angažirani očevi“ bio i potaknuti poslodavce da usvoje i provode upravljačke prakse koje potiču očeve na korištenje beneficija namijenjenih ispunjavanju obiteljskih obveza te im olakšavaju ravnopravno sudjelovanje u brizi o obitelji putem izravnog podizanja svijesti poslodavaca, razvoja edukacijskih alata za zaposlene, te kroz sustavno mjerenje i praćenje učinaka kroz proces certificiranja MAMFORCE© i DADFORCE© standardom. Isto tako, projektom se željelo doprinijeti osvještavanju javnosti te unapređenju javne politike u ovom području osiguranjem empirijskih podataka, na temelju kojih se mogu definirati učinkoviti ciljevi i metode, te javnom kampanjom o ravnopravnom roditeljstvu. 

Život i društvo

FOTO Na Fakultetu organizacije i informatike u tijeku 16. Dani međunarodne suradnje

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

FOTO : IVAN AGNEZOVIC

Na Sveučilištu u Zagrebu Fakultetu organizacije i informatike trenutno se održavaju 16. Dani međunarodne suradnje – događaj koji okuplja domaće i inozemne profesore, istraživače i studente iz Europe, SAD-a i Južnoafričke Republike.

Glavni fokus ove je godine na održivim akademskim partnerstvima, a organizatori su okupili oko šezdeset stranih i domaćih gostiju iz deset zemalja s tri kontinenta!

Glavni cilj je istaknuti međunarodizaciju kao prioritet Fakulteta i omogućiti pristup raznim mogućnostima mobilnosti putem programa poput Erasmusa i kratkih intenzivnih programa (BIP), rekla je dekanica FOI-ja, prof. dr. sc. Marina Klačmer Čalopa.

Posebno zahvaljuju prorektoru za međunarodnu i međuinstitucijsku suradnju Sveučilišta u Zagrebu, prof. dr. sc. Jurici Pavičiću, koji je danas istaknuo važnost međunarodizacije FOI-ja.

– Ovo usmjerenje podržava Sveučilište u Zagrebu, kao jedan od najvećih sastavnica Sveučilišta, i dio je #UNIC mreže (Europsko sveučilište postindustrijskih gradova). Važno je da ove europske alijanse zažive na našem prostoru – poručio je Pavičić.

Panel na temu ❞𝐄𝐦𝐩𝐨𝐰𝐞𝐢𝐧𝐠 𝐒𝐮𝐬𝐭𝐚𝐢𝐧𝐚𝐛𝐥𝐞 𝐏𝐚𝐫𝐭𝐧𝐞𝐫𝐬𝐡𝐢𝐩𝐬 𝐚𝐧𝐝 𝐅𝐫𝐢𝐧𝐞𝐝𝐬𝐡𝐢𝐩𝐬 𝐭𝐡𝐫𝐨𝐮𝐠𝐡 𝐈𝐧𝐭𝐞𝐫𝐧𝐚𝐭𝐢𝐨𝐧𝐚𝐥𝐢𝐳𝐚𝐭𝐢𝐨𝐧❞ privukao je posebnu pažnju sudionika, a moderirala ga je prodekanica izv. prof. dr. sc. Martina Tomičić Furjan. Isto tako vrlo konkretne i vrijedne inpute moglo se čuti tijekom predavanja o održivosti akademskih partnerstava od stručnjaka poput Marca van Houta, kreativnog direktora Digital Society Schoola na Amsterdamskom sveučilištu primijenjenih znanosti te prof. dr. sc. Christophera McGrewa iz Centra za globalno povezivanje na Sveučilištu Indiana u SAD-u!

Dani međunarodne suradnje, u organizaciji Ureda za međunarodnu suradnju, pružaju priliku za radionice s međunarodnim timovima studenata i/ili nastavnika i prezentacije novih sveučilišta s kojima FOI planira intenzivirati akademsku suradnju.

Nastavite čitati

Život i društvo

Tim učenika OŠ Petrijanec prvi na državnom natjecanju s videoigrom koju su napravili pomoću umjetne inteligencije

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Učenici Osnovne škole Petrijanec sudjeluju u aktivnostima projekta STEMwave – Škola budućnosti od 2021. godine, s ponosom ističe ravnateljica OŠ Petrijanec, Valerija Paljak.

– Tijekom godina stekli su znanja i vještine u nizu područja te su ove godine iznimno uspješno izradili videoigru uz pomoć umjetne inteligencije te osvojili prvo mjesto na državnom natjecanju STEMwave Škola budućnosti, u kategoriji AI videoigra OŠ. Velike čestitke učenicima 6. razreda Janu Fabijančiću, Domagoju Darabušu i Dori Tomašek kao i njihovoj mentorici učiteljici Jasminki Belščak – rekla je Paljak.

Kroz prvu godinu upoznali su se s Globalnim ciljevima za održivi razvoj, kroz aktivnosti Izrada AI chatbota izrađivali su virtualne digitalne pomoćnike ili chatbote Očuvanje života na zemlji i Svijet bez gladi.

Školske godine 2022./2023. učenici su sudjelovali u dvije aktivnosti projekta. U aktivnosti izrada AI chatbota 2.0 učenici su napravili dva rada. FORce4 program decider je chatbot koji korisniku, kroz niz pitanja, pomaže da odluči koji će programski jezik koristiti. Falajmos Tech učitelj Linker pomaže u učenju raznih predmeta tako što šalje poučne linkove kao pomoć pri učenju određenih predmeta. Te su se godine učenici upoznali s robotom STEMI Hexapod i aktivnošću Robotika i automatizirani sustavi. Nakon što su naučili sastaviti robota i izradili program za njega, učenici su osmislili i plesnu točku pod nazivom STEMI Hexapod se zaljubio u kojoj su roboti plesali na kompilaciju glazbe kojom predstavljaju geografski položaj OŠ Petrijanec. Učenici su sudjelovali i u aktivnostima Equinox challenge izazovu proširene stvarnosti kroz koje su otišli na virtualno putovanje tijekom kojeg su rješavali kvizove kroz interaktivna iskustva.

I 2023./2024. školske godine učenici su opet iznimno uspješnosudjelovali u projektu STEMWave Škola budućnosti. Robot je ove godine zaplesao na pjesmu koju su učenici komponirali pomoću alata umjetne inteligencije SongR, sudjelovali su u izazovu Equinox te proučavali kako se chatbot programira u alatima Answers i RASA. No, učenici su odlučili kako će sudjelovati u još jednoj aktivnosti projekta – AI videoigra. Istraživali su napredne naredbe programskog jezika Scratch, posebice naredbe koje su povezane s umjetnom inteligencijom.

Za završni projekt učenici su programirali igru “Pokupi i recikliraj”. Motivacija za ideju učenicima je bio školski godišnji projekt R.O.J.C. – održivi razvoj koji znači: Razvijamo – kritičko i kreativno razmišljanje i potičemo na rješavanje problema vezanim uz ljudski utjecaj na prirodu; Omogućavamo – stvaranje društva temeljenog na održivom razvoju; Jačamo – empatiju i solidarnost pojedinca i lokalne zajednice kako bi svojim ponašanjem očuvali prirodne izvore za ljudske djelatnosti; Cijenimo – djelovanje u skladu s načelima održivosti.

Jan Fabijančić, Domagoj Darabuš i Dora Tomašek učenici su 6. razreda OŠ Petrijanec dodatnu nastavu iz informatike polaze treću godinu i upoznati su s mnogim alatima umjetne inteligencije, programskim jezicima i robotikom. Svoja su znanja prenijeli u svoju igru „Pokupi i recikliraj“. Stručno povjerenstvo čiji su članovi stručnjaci iz institucija STEMI, Infobip i A1 nakon pregledavanja i ocjenjivanja svih pristiglih radova iz više od 250 škola za osma različitih kategorija, tj. aktivnosti projekta, odlučili su kako je upravo program, tj. AI videoigra „Pokupi i recikliraj“ najkvalitetnija i najbolja igra prijavljena na natjecanje.

Stoga su Jan, Domagoj i Dora zajedno sa svojom mentoricom učiteljicom Jasminkom Belščak, mag. inf., izvrsnom savjetnicom, bili pozvani da u subotu, 11. svibnja, posjete završnu konferenciju projekta pod nazivom Innovation Day. Tamo su učenici predstavili svoju videoigru i dobili priznanja i nagradu za osvojeno prvo mjesto na državnom natjecanju STEMwave Škola budućnosti u kategoriji AI videoigra OŠ.

Obzirom kako se OŠ Petrijanec istaknula u provedbi aktivnosti tijekom ovog projekta od samog početka, na završnu konferenciju su bili pozvani i drugi učenici i učitelji informatike iz škole. Učenici Dominik Ivetić i Leon Šimunek te učiteljice informatike Valentina Hosnjak i Mislava Matković bodrili su pobjedničku ekipu te je prezentacija igre bila opuštena, bez treme i besprijekorna za što su učenici nagrađeni i velikim pljeskom.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje