Povežite se s nama

Kultura

FOTO Koncertom najboljih od najboljih završio Memorijal Jurica Murai i Murai Grand Prix

Objavljeno:

- dana

Koncertom najboljih mladih pijanista i dodjelom nagrada završio je sinoć Memorijal Jurica Murai i Murai Grand Prix kojem je i ove godine organizator i domaćin bila Glazbena škola u Varaždinu.

Žiri na čijem je čelu bio proslavljeni hrvatskih pijanist i pedagog Vladimir Krpan nije imao lak posao proglasiti najbolje od najboljih mladih pijanista po kategorijama Memorijala, te najbolje u Grand Prix kategoriji koji su glazbu već odabrali za svoj životni poziv. – Čuli smo iznimno darovitu djecu i mlade ljude koji su već izuzetno dobro educirani i čini mi se da se i iz ovog njihovog nastupa vidjelo da su to nosioci budućih glazbenih zbivanja. Mi kao žiri smo ponosni na njih i zaista mislim da nismo pogriješili kad smo odabrali one najbolje – istaknuo je prof.  Krpan. Prva nagrada Grand Prix i 1500 eura pripali su mladoj ruskoj pijanistici Veri Andrianovoj. – Veoma sam sretna  što sam osvojila ovu nagradu.  Sviđa mi se Varaždin i moram pohvaliti organizaciju ovog natjecanja.  Stvarno sam uživala –  rekla je mlada 24-togodišnja pijanistica koja je sa šest godina počela svirati klavir, a ubrzo nakon toga u rodnom Sankt Petersburgu nastavila obrazovanje na posebnoj glazbenoj školi za darovitu djecu temeljenu na tamošnjem Konzervatoriju, na kojem je kasnije studirala, a potom svoje obrazovanje nastavila u Njemačkoj. Trenutno studira na master studiju u Weimaru i održava brojne koncerte, pa i s  filharmonijskim orkestrima. Oleksii Kanke iz Ukrajine dobitnik je druge nagrade Grand Prixa, a Eri Nohira iz Njemačke treće. Posebna nagrada za najbolju izvedbu djela iz razdoblja baroka pripala je Manami Matsuura iz Japana. Laureatom Memorijala Jurica Murai proglašen je Szymon Orliński iz Poljske, dok je nagrada Hrvatske glazbene mladeži pripala Svenu Brajkoviću. Među najmlađim natjecateljima bila je na ovogodišnjem Memorijalu Greta Teskera, kojoj je pripala posebna nagrada sponzora Memorijala tvrtke Euro-Unit.

Od SAD-a do Japana

Razloga za zadovoljstvo organizacijom ovogodišnjeg Memorijala itekako imaju u varaždinskoj Glazbenoj školi. Memorijal je okupio gotovo 200 mladih pijanista i njihovih mentora iz brojnih zemalja od SAD-a do Japana, kao i eminentni žiri u kojem su bili profesori uglednih obrazovnih institucija iz zemlje i inozemstva. – U proteklih tjedan dana zaista smo se imali priliku uvjeriti kako pijanizam napreduje  iz godine i godinu. Natjecanje raste i po kvaliteti i po onome što smo željeli, a to je internacionalizacija natjecanja. Važno nam je pozicionirati naš grad kao centar kulturnog turizma. Ove godine smo doveli u Varaždin neke nove profesore u žiri i to nam je jako drago – istaknuo je Davor Matačić, ravnatelj Glazbene škole u Varaždinu. Ponajviše je ponosan na učenike Glazbene škole, jer su se varaždinski pijanisti koji su sudjelovali na Memorijalu fantastično pokazali. Od njih 11 koliko se uspjelo plasirati na Memorijal, dvoje je osvojilo prve nagrade u svojim kategorijama – to su Luka Taradi (učenik prof. Danijela Ljubića) i Stjepan Gerić (učenik prof. Danijela Ota). – Varaždinski pijanizam zbilja ima sjajnu budućnost. Svima od srca, njima i njihovim mentorima zbilja mogu samo čestitati, jer kad pratite njihov rad iz dana iz dan, ne samo u ovih tjedan dana već kroz cijelu školsku godinu i ranije i kad vidite koliko truda i cijelog sebe ulažu i njihovi mentori da bi mladi glazbenici postigli rekli bi „nekoliko minuta slave“ to je uistinu za svaku pohvalu – naglasio je Matačić. Zahvalio je i svim kolegama profesorima koji su uz svoje uobičajne nastavne obveze pripremali i ovo natjecanje. Varaždinska Glazbena škola bila je tako proteklih dana središte glazbenog svijeta mladih pijanista koji će nastaviti svoje obrazovanje i glazbeni put, a sudeći prema sinoćnjem koncertu najboljih od najboljih, očekuje ih sjajna pijanistička budućnost.

Kultura

U Muzeju Međimurja izložba “Oton Iveković – slikar Zrinskih“

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Izložbom Otona Ivekovića, velikana historijskog slikarstva i istaknutog predstavnika hrvatske moderne, Muzej Međimurja Čakovec obilježava 70. obljetnicu svoga postojanja. Izložba se otvara u petak, 10. svibnja u 19 sati.

Iz iznimno velikog i značajnog slikarevog opusa, za ovu izložbu odabrana su vrlo specifična djela, tj. niz radova na temu događaja i likova iz povijesti velikaške obitelji Zrinski, koji svjedoče o Ivekovićevoj okupiranosti poviješću ove obitelji i njezinom tematiziranju u umjetničkim djelima od samih početaka slikarskoga djelovanja.

Upravo zbog toga je za vrijeme studija na bečkoj Likovnoj akademiji dobio nadimak „Zrinjimaler” – slikar Zrinskih!

Izložba prezentira niz inačica poznatog „Rastanka Zrinskog i Frankopana od Katarine Zrinske“, počevši od prve verzije slike nastale 1887. godine koju je Oton izradio kao dokaz svog talenta umjesto prijemnog ispita, kada je kao mladić s devetnaest godina odlučio krenuti na bečku Likovnu akademiju. Osim „Rastanka“, na izložbi su prisutne i kompozicije velikog formata „Nikola Šubić Zrinski u Sigetu“ i „Zrinski i Sokolović u Sigetu“, zatim „Ivan Gnade – posljednji Zrinski“, kao i akvareli starih hrvatskih gradova i utvrda koji su bili u posjedu Zrinskih, rađeni za Milenijsku izložbu 1898. u Budimpešti.

Autorica izložbe je dr. sc. Snježana Pintarić, renomirana povjesničarka umjetnosti i muzejska savjetnica, koja za ovu izložbu kaže:

„Ako bi slike trebale imati neki svoj autentični ambijent, prostor u kojem njihovo postojanje ima puno opravdanje, a umjetnički izraz najjači učinak, ako postoji neko okruženje u kojem ćemo osjećati jedinstvo umjetničke namjere i dojma kojeg umjetničko djelo ostavlja u oku promatrača, onda je to u ovom trenutku zasigurno prostor Staroga grada Zrinskih u Čakovcu. Predstavljanjem Otona Ivekovića u Muzeju Međimurja Čakovec završeno je na najljepši način jedno uzbudljivo putovanje od punih stotinu i trideset godina u kojem su, dvorac sa svoje strane, a umjetnik s druge, prošli kroz bure i oluje, doživljavali uspone i padove, bili zaboravljani i zanemarivani, da bi nakon desetljeća ponovno bili otkriveni i adekvatno valorizirani. Mogli bismo isto tako reći da su se slike Otona Ivekovića, iako nisu naslikane ovdje, vratile u Čakovec! Vratile su se u stvarni prostor kojeg je u svojoj imaginaciji Iveković stvorio davne 1887. kada je kao netom završeni đak Obrtne škole, pun prkosa i želje za učenjem slikarskog zanata, sa slikom pod rukom kao dokazom svojeg talenta, krenuo pješice u Beč, prijestolnicu Austro-Ugarskog Carstva da bi se upisao na tamošnju Likovnu akademiju i da bi postao hrvatskim historijskim slikarom.”

Nastavite čitati

Kultura

U Čakovcu 8. i 9. svibnja 51. Majski muzički memorijal „Josip Štolcer Slavenski“

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U prekrasnom mjesecu svibnju očekuje nas u Čakovcu 51. Majski muzički memorijal „Josip Štolcer Slavenski“.

Prvi dan ove manifestacije, u srijedu 8. svibnja u 13 sati u zgradi Scheier, održat će se koncert studenata Muzičke akademije u Zagrebu, točnije, gudačkog kvarteta imena Visio quartet u sastavu Lea Tvrtković, violina, Vid Krešimir Pavčnik, violina, Vid Ilčić i Lovre Tunuković, violončelo.

Drugi dan, 9. svibnja, u 19 sati slijedi otvorenje izložbe radova učenica i učenika Odjela za likovnu umjetnost i dizajn i smjera Web dizajner Graditeljske škole Čakovec pod nazivom „Tragovima Slavenskog“.

Nakon izložbe program se nastavlja u dvorani Zrinski zgrade Scheier, svečanom dodjelom Nagrade grada Čakovca i koncertom u čast nagrađenoj skladateljici i dakako, Josipu Štolceru Slavenskom.

Ovogodišnja laureatkinja Mirela Ivičević, onima koji iz godine u godinu prate Majski, poznata je kao skladateljica koja nije prvi put dobitnica Nagrade Grada Čakovca. Iako nagrađenu skladbu zbog tehničkih uvjeta nećemo čuti na Večeri laureata, solistica Lucija Stilinović i Ansambl Synchronos izvest će dva izabrana djela iz njenog opusa, dok će nam uživanje u nastavku koncerta i djelima Slavenskog omogućiti Kvartet Sebastian uz sopranisticu Katarinu Toplek Horvat.

Ulaz na programe je slobodan.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje