Povežite se s nama

Međimurje

Ivan Zrna, „ezermešter iz Podturna“, predstavio nam je mali starinski mlin

Objavljeno:

- dana

Kad zavirite u dvorište Ivana Zrne iz Podturna, dočekat će vas miris prošlih vremena i gomila predmeta koji svjedoče o starim običajima.

Naime, pedesettrogodišnji Zrna, koji se profesionalno bavi strojnom obradom metala, već niz godina skuplja i izrađuje stari alat, strojeve, opremu, maske i bilo što povezano s međimurskim običajima. Potpredsjednik je lokalnoga kulturno-umjetničkog društva.

KUD Podturen je osnovan 1979. godine, što znači da će uskoro napuniti 40 godina djelovanja. Za 30 godina djelovanja prije devet godina su primili srebrnu plaketu Hrvatskog sabora kulture. Osim toga, članovi KUD-a, kojih je osamdesetak, su dobitnici i mnogih priznanja za izvorno međimursko stvaralaštvo.

Ezermešter

Unutar KUD-a Podturen djeluju dramska sekcija, pjevački ansambl, tamburaška skupina, dječja folklorna skupina, sekcija međimurskih narodnih običaja i fašničko-pokladna sekcija, koja promovira međimurske tradicionalne maske – čaplje i štrkove, koje se izrađuju od drveta. Upravo takve maske izrađuje i Zrna. Budući da je vrijeme poklada prošlo, pozvao nas je da široj publici predstavi nešto aktualnije: minijaturni starinski mlin.

– Moj pokojni djed je bio „ezermešter“, odnosno čovjek od tisuću talenata povezanih s običajima i starim zanatima. Osobito vješt je bio s drvom, znao je, primjerice, popravljati obuću. Od njega sam sigurno naslijedio tu „žicu“. Osim toga, u KUD-u djelujem već 30 godina, a tamo sam se susreo s etnologijom i etnografijom, što me oduvijek privlačilo – rekao je Zrna.

Kaže da se počeo baviti revitalizacijom gotovo zaboravljenih običaja kad je primijetio da polako izumiru.

– S velikim brojem predmeta koje su stari Međimurci upotrebljavali u svakodnevnom životu sam upoznat, iako se povremeno dogodi da naletim na alat ili proizvod za koji nisam siguran čemu je služio. Mnogi ljudi me dolaze pitati za stvari za koje ne znaju za što su se upotrebljavale, nađu ih na tavanu ili kod čišćenja gospodarskih zgrada. Imam vjerojatno najveću kolekciju alata za dubljenje drva, to me osobito zanima. Kod mene su bili i posjetitelji iz inozemstva, Njujorčani, Grci i drugi, tako da ima potencijala za turistički razvoj, no to je nešto čemu se ubuduće trebamo više posvetiti.

Mlinsko kolo

Mali mlin koji nam je želio prezentirati Zrna je rastavio na dijelove, da bismo lakše razumjeli kako djeluje mehanizam. Usput je predstavljao i alat koji je koristio za izradu pojedinih dijelova, kao i oruđe koje se koristi kao „dodatna oprema“ uz mlin. Saznali smo tako što je „puljka“ (alat za grabljenje brašna), čime se „klepa“, odnosno oblikuje, mlinsko kolo i slično.

– Mlin ima dva mlinska kola, pri čemu je jedno fiksirano, a drugo rotacijsko. Brašno se pravi tako da se žitarica melje između dvaju kola. Rotacijsko kolo zbog toga ima udubljenja i ispupčenja, a može se regulirati i finoća brašna. Nekad je mlin pogonilo mlinsko kolo na rijeci – okretala ga je voda. To se promijenilo pedesetih godina prošlog stoljeća, kad je stigla električna energija; otad mlinove pogone elektromotori. Ovakvi mehanizmi i samo razmišljanje o tome kako su naši stari rješavali probleme u svakodnevnom životu i kakvom su tehnologijom raspolagali izuzetno su vrijedni, te ih valja očuvati za nas same, kao i za nadolazeće generacije – lijepom mišlju završava Ivan Zrna.

Međimurje

Ekipa OŠ Podturen u polufinalu natjecanja “Pametna pitanja za pametne glave”

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Ekipa OŠ Podturen u sastavu Dora Blažon, Iva Jalušić i Juraj Tot koju vodi vjeroučitelj Alen Sambolec plasirala se u polufinale natjecanja HKR-a “Pametna pitanja za pametne glave”.

U prvom susretu trećeg kola ova je ekipa poražena od ekipe OŠ Klanjec 11:17. U drugom susretu ekipa OŠ Podturen pobijedila je ekipu OŠ N. Hribara iz Velike Gorice 19:17.

U ponedjeljak, 6. svibnja, ekipa OŠ N. Hribara doživjela i drugi poraz, ovoga puta od ekipe OŠ Klanjec. Tako je ekipa OŠ Podturen zauzela drugo mjesto u svojoj skupini i plasirala se u polufinale.

Želimo im puno uspjeha u polufinalu i plasman u finale koji se održava u Zagrebu u studiju HKR-a.

Nastavite čitati

Međimurje

Novo veliko ulaganje u Odjel pedijatrije Županijske bolnice Čakovec od oko 850.000 eura

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U Županijskoj bolnici Čakovec nastavlja se realizacija plana obnove te uskoro započinju radovi na nastavku rekonstrukcije Odjela pedijatrije što je potvrđeno potpisivanjem ugovora 8. svibnja za izvođenje II. faze vrijedne oko 850.000 eura.

Podsjetimo, Međimurska županija je još 2022. godine velikim ulaganjem od 4,33 milijuna kuna, obnovila dio odjela za liječenje djece i to onaj na kojem se skrbi za najmlađe pacijente, do 18 mjeseci života, dok će se ovim novim ulaganjem, rekonstruirati i opremiti preostali dio odjela, namijenjen smještaju i liječenju djece i mladih do 18. godine života.

Ravnatelj Županijske bolnice Čakovec Igor Šegović, dr. med., naglasio je da ovo veliki dan za djelatnike pedijatrije kojima je zahvalio na iznimnoj predanosti: „Povijesni je ovo dan jer potpisivanjem ugovora za II. fazu rekonstrukcije pedijatrije zaokružujemo našu viziju. Dobit ćemo optimalne uvjete za rad svih naših pacijenata i roditelja, te zahvaljujem županu Matiji Posavcu, Međimurskoj županiji, Upravnom vijeću ŽBČ-a i predsjednici Sonji Tošić Grlač, kao i Ministarstvu zdravstva na podršci.“

Misija i vizija politike Međimurske županije znači i snažan razvoj zdravstvenih ustanova i zdravstvene skrbi u Međimurju, naglasio je župan Matija Posavec: „Ovo je djelatnost u kojoj se godišnje skrbi za gotovo 4000 pacijenata u ambulantama, uz oko 1300 hospitalizirane djece uz koje na godišnjoj razini boravi i 800 osoba u pratnji, mahom roditelja. Županijska bolnica Čakovec jedna je od rijetkih koja omogućava pratnju te je taj model Međimurska županija podržavala kao izraz podrške i empatije svojim građanima“ rekao je župan

Poručio je i da razvoj zdravstva u Međimurju ide dalje: „Danas je potpisana odluka za nabavku dva vozila za sanitetski prijevoz te za još jedno vozilo hitne pomoći za naš Zavod za hitnu medicinu. Svjedočili ste ulagačkim aktivnostima u našem Zavodu za javno zdravstvo, Domu zdravlja te mislim da svi trebamo biti ponosni na postignuto. Međimurska županija je bila i ostaje podrška zdravstvu našega kraja.“

Potpisivanje ugovora o izvođenju II. faze radova s radošću je pozdravio i Dejan Balažin, dr. med., voditelj Odjela pedijatrije, istaknuvši da nema veće nagrade za sav uloženi trud od osiguravanja najvišeg mogućeg standarda smještaja i kvalitetnih uvjeta za rad: „Naši su djelatnici predanošću to zavrijedili kao naši pacijenti, stoga me raduje i činjenica da će nam rad olakšati odobrenje za povećanje broja kreveta u dnevnoj bolnici pedijatrije sa šest na osam. Broj kreveta na Odjelu ostao je isti – 24 – što znači da ćemo uspješno moći zbrinjavati djecu.“

Također, pozvao roditelje na razumijevanje jer ih u periodu izvođenja radova vjerojatno neće biti mogućnosti smještaja uz hospitalizirano dijete s obzirom da će svi pacijenti Odjela biti u ranije preuređenom prostoru.

Građevinske, strojarske i elektroinstalaterske radove izvest će djelatnici tvrtke Đurkin, a predstavnica tvrtke Maja Đurkin naglasila je da će radovi biti izvedeni odgovorno i kvalitetno unutar ugovorenog roka od 100 dana.

Okupljenima se obratila i izaslanica Ministarstva zdravstva Anita Milas-Anzić, dr. med., te naglasila da je Ministarstvo uočilo optimalno korištenje resursa u Županijskoj bolnici Čakovec što je rezultiralo povećanjem kapaciteta dnevne pedijatrijske bolnice pedijatrije, a time i omogućilo racionalizaciju troškova poslovanja i smanjenje liste čekanja.

O pacijentima Odjela pedijatrije skrbi pet pedijatara i 30 medicinskih sestara, uz podršku pet vanjskih liječnika koji pomažu u pokrivanjima dežurstava te rade u ambulantama kojima godišnje prođe i po 4000 pacijenata dječje dobi.

Koliki su rezultati najvećeg ulagačkog ciklusa Međimurske županije u zdravstvo ikada, te i u Županijsku bolnicu Čakovec, govori i popis obnovljenih odjela u recentnom razdoblju: odjel neonatologije, rađaonica, zatim prostori dječje i abdominalne kirurgije, rekonstrukcija i prenamjena starog bolničkog paviljona u moderni bolnički kompleks s Centralnom dnevnom bolnicom i suvremeno opremljenim Odjelom fizikalne terapije, zatim rekonstrukcija prilaza ustanovi, te Odjela pedijatrije uz što ne treba zaboraviti višemilijunski projekt energetske obnove svih bolničkih zgrada.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje