Povežite se s nama

U fokusu

SDP i Čačić zajedno, HDZ sa starim partnerima, a platforma Matije Posavca ide samostalno na izbore

Objavljeno:

- dana

Ovog proljeća, konkretno, za manje od dva mjeseca održat će se parlamentarni izbori. Tu je informaciju nakon brojnih nagađanja napokon potvrdio premijer Plenković.

Objavio je da će se 14. ožujka raspustiti Hrvatski sabor.

– Prva strateška odluka je da će se izbori za Hrvatski sabor održati prije izbora za Europski parlament. Druga odluka je da će ovo biti zadnja sjednica Sabora prije njegova raspuštanja, a treća je da će izvještajni Sabor HDZ-a biti održan 17. ožujka u dvorani Lisinski – istaknuo je Plenković.

S HNS-om i bez desnice?

Naglasio je kako su u HDZ-u odredili koordinatore i nositelje izbornih lista. Tako će varaždinski župan Anđelko Stričak biti nositelj liste za III. izbornu jedinicu. Ostala imena na listi za sad nisu poznata, a još uvijek nije službeno potvrđeno ni hoće li u našoj izbornoj jedinici s HDZ-om na listu i njihov dosadašnji parter HNS. Upravo ovih dana vrh HNS-a odlučuje hoće li na izbore samostalno ili s HDZ-om. HDZ je najavio takozvanu točkastu koaliciju, odnosno svoje će liste sastavljati sa strankama s kojima su i do sad bili u nekom obliku partnerstva. U toj koaliciji za sad nema mjesta Mostu i Domovinskom pokretu, naglasio je prošlog tjedna premijer Plenković.

Anđelko Stričak

Drugi donedavni partner HDZ-a, Čačićevi Refotrmisti, su se pak premjestili u suprotni tabor te će očigledno imati zajedničku listu s SDP-om. Prošlog je tjedna deset političkih stranka ljevice i centra postiglo dogovor o zajedničkom izlasku na predstojeće parlamentarne izbore o čemu je, nakon sastanka održanog u središnjici SDP-a, izvijestio čelnik te stranke Peđa Grbin, rekavši da je riječ o koaliciji Za bolju Hrvatsku.

U novoj lijevo-liberalnoj koaliciji su, osim SDP-a, još i Fokus, IDS, PGS, Reformisti, Centar, Radnička fronta, SiP, Glas i HSS, a u pojedinim izbornim jedinicama s SDP-om bi u suradnju išla i stranka Možemo.

Čačićevi apetiti

Visoko mjesto na listi trebao bi dobiti varaždinski gradonačelnik Neven Bosilj, koji prema dosadašnjim anketama poprilično dobro stoji. No, prolazna mjesta sada traže i novi SDP- ovi partneri. Prema insajderskim informacijama u SDP-u nisu svi oduševljeni dogovorima o koaliciji, a posebno s nevjericom gledaju na apetite Radimira Čačića, koji navodno u našoj izbornoj jedinici za Nataliju Martinčević traži visoko prolazno mjesto. On bi pak navodno, ukoliko ne ispregovara i za sebe mjesto u III. izbornoj jedinici, mogao na listu SDP-a u I. izbornoj jedinici. Također, dio stranke negoduje jer na ovaj način, kako kažu, SDP spašava Čačićeve Reformiste koji prema anketama ne prolaze ni izborni prag.

Radimir Čačić

O ovoj širokoj koaliciji prošlog se tjedna oglasila i saborska zastupnica i predsjendica županijskog SDP-a Barbara Antolić Vupora koja je istaknula da odluku od načinu izlaska na izbore donose organi stranke.

– SDP će nositi najjaču listu u 3. izbornoj jedinici bez obzira na način izlaska na izbore. Odluku o načinu izlaska donose organi stranke čijih je naša organizacija sastavni dio. Cilj udruženih lijevo – liberalnih opcija je maknuti Hrvatsku iz liste najkorumpiranijih zemalja Europske unije i pružiti budućnost mladima time što ćemo staviti HDZ u oporbu. Na nedavnim izvanrednim izborima za Gradsko vijeće, isprovociranih od HDZ – a i njihovih partnera u Gradu Varaždinu, u SDP- u smo povijesnim rezultatom potvrdili svoju snagu. Imamo kvalitetne i dokazane ljude na lokalnom nivou, koji su jasan pokretač promjena na nacionalnoj razini za sjever Hrvatske – zaključuje predsjednica županijskog SDP-a.

Neven Bosilj

Ipak, prema pisanju nacionalnih medija upravo je Čačićeva moć uvjeravanja bila presudna za ovu široku koaliciju koju su priželjkivali oni skloni ljevici i dijelu centrističkih stranaka. Hoće li takva široka koalicija biti dovoljna da pomrsi račune HDZ-u ostaje za vidjeti.

Neodlučni i nezadovoljni

I jednima i drugima bi pak pomrsiti račune mogla nova stranka Matije Posavca. Nezavisna platforma sjever okuplja nezavisne gradonačelnike i načelnike, a od nedavno ima i svoj klub u varaždinskoj Županijskoj skupštini.

Oni izlaze samostalno i njima zapravo ide na ruku okupljanje i oko HDZ-a i oko SDP-a jer mogu računati na dio neodlučnih, ali i nezadovoljnih birača koji ne preferiraju ni jednu od te dvije opcije.

– Na predstojeće parlamentarne izbore ići ćemo samostalno, sa kapitalom dosadašnjih rezultata koji su naši članovi, dokazani i uspješni načelnici i gradonačelnici, učinili za razvoj svojih sredina. Pristojna i konkretna politika građanskog centra, snažna zaštita interesa Sjevera Hrvatske koji je najproduktivniji i najrazvijeniji kraj u našoj zemlji, a koji su sve dosadašnje Vlade redom zapostavljale u odnosu na ostatak Hrvatske. To je bila loša politika jer smatramo da način djelovanja i pozitivni rezultati sjevernih regija mogu biti uspješno preslikani u nacionalnim politikama – poručio je u više navrata Posavec.

Matija Posavec

Točan datum izbora uskoro će biti poznat, a trenutno se nagađa da ćemo na birališta u drugoj polovici travnja ili početkom svibnja. Kampanja pak traje već nekoliko mjeseci, a za očekivati je da ćemo se ovog proljeća nagledati raznih političkih prepucavanja, kako to i inače biva.

Ove godine na birališta idemo čak tri puta

Ova, 2024. je ujedno i superizborna godina. Održat će se čak troji izbori, uz parlamentarne, koji su trenutno najviše u fokusu, birat ćemo i europarlamentarce, a krajem godine i predsjedndika.

Izbori za Europski parlament održat će se od 6. – 9. lipnja 2024. Ti se izbori u isto vrijeme održavaju i u drugim zemljama članicama.

Hrvatska ima 12 zastupnika u Europskom parlamentu, a među njima su članovi raznih stranaka te neovisni kandidati.

Hrvatska je dosad već triput izlazila na izbore za Europski parlament – po ulasku 2013., samo godinu dana kasnije 2014. te ponovno 2019. U međuvremenu, Hrvatska je također predsjedala Vijećem EU u prvoj polovici 2020. Izlaznost birača u Hrvatskoj na izborima za EU parlament dosad je bila ispod prosjeka Europske unija no ona bilježi trend rasta.

Krajem 2024. građani će izaći treći put na birališta, i to na predsjedničkim izborima. Očekuje se da prvi krug izbora bude održan krajem prosinca. Bude li pak drugog kruga, on će se održati početkom 2025., do kada i aktualnom predsjedniku Milanoviću traje petogodišnji mandat.

U fokusu

Evo kako je Varteks od tekstilnog diva postao tvrtka koja vapi za spasom

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Nekad tekstilni div i ponos cijelog ovog kraja, a danas tvrtka koja vapi za slamkom spasa. Odgovor na pitanje kako je Varteks došao do stanja u kakvom je danas, kad preostali radnici strahuju hoće li dobiti plaće, a borba za opstanak postaje sve veći izazov, treba potražiti godinama unazad.

Varteks, koji je osnovan davne 1918. godine, prošlog je tjedna opet završio u blokadi, na sreću kratkotrajnoj. To je bila peta po redu blokada u posljednjih šest godina. Varteks je ove godine bio blokiran i 19. ožujka, no samo na jedan dan.

Početkom travnja došlo je do obustave rada jer plaće za veljaču nisu bile u cijelosti isplaćene. Navedeni problem uskoro je riješen isplatom većine plaća.

Dokapitalizacija

Potom su dva člana Nadzornog odbora dali ostavke, a Uprava je predložila dokapitalizaciju i povlačenju dionica sa Zagrebačke burze.

Povlačenje dionica s burze članica Uprave Jelena Bošnjak opravdala je ciljem pojednostavljivanja poslovanja i postizanja uštede od skoro 50.000 eura na godišnjoj razini.

No, kako je do ovoga došlo?

Praktički se gotovo dva desetljeća nije ulagalo ni u ljude, a ni imovinu. Baš naprotiv, prodani su strojevi koji su mogli jamčiti napredak u tekstilnoj industriji, a do 2018. godine nagomilano je nevjerojatnih 800 milijuna kuna duga. Dugovi su se gomilali unatoč tome što su prodane i vrijedne nekretnine. Zoran Košćec, predsjednik uprave Varteksa od 2005. do 2018, završio je na optuženičkoj klupi, teretilo ga se za kazneno djelo zlouporabe položaja i ovlasti, a vezano za slučaj prodaje robne kuće u Beogradu. Ukratko, objekt od dvije tisuće kvadrata prodan je za 670.000 eura, iako je cijena bila 1,6 milijuna eura. Novi vlasnik istu je nekretninu u studenom 2007. prodao za iznos od 2.350.000 eura…

Ljudi i imovina

Varteks može spasiti jedino vlasnik koji će ulagati, govorili su nam članovi Uprave s kojima smo razgovarali u zadnje dvije godine. Nakon ulaska Nenada Bakića i dokapitalizacije 2018. godine naziralo se svjetlo na kraju tunela.

– Bez obzira tko što mislio o Bakiću, slagali se s njim ili ne oko nekih stvari, taj je čovjek uložio svoje novce – govore nam dobro upućeni u poslovanje Varteksa.

Nenad Bakić je 2018. godine za 20 milijuna kuna, odnosno 46,69 % dionica, postao većinski vlasnik Varteksa. Iduće, 2019. godine preuzeo je mjesto predsjednika Uprave tvrtke. Isticao je tada da je njegov plan u potpunosti financijski stabilizirati kompaniju, povećati produktivnost, broj radnika i njihove plaće. No, s pandemijom koronavirusa stigli su i problemi za varaždinsku tvrtku.

Prvo je 2022. godine ustupio svoju tražbinu prema Varteksu. U razgovoru za Regionalni tjednik tada nam je rekao kako smatra da Varteks i dalje ima potencijala. Podsjetio je i kako banke jednostavno nisu htjele pratiti ulaganja.

– Kad bih ja ulagao u tu tvrtku, banke bi isisale taj novac, što je nevjerojatno. Recimo, prodamo neko zemljište i umjesto da novac ostane Varteksu, one bi odmah sjele na njega. Posebno je zanimljiva uloga Hrvatske banke za obnovu i razvoj koja je, dok sam ja ubacivao novac za plaće, pohlepno naplatila drugi dio izvoznog kredita pri prvom dotoku novca ‘jer im je malo smanjeno osiguranje’ u trenutku najgore krize – govorio je tada Bakić.

Novi vlasnici

U travnju prošle godine prodao je dionice Varteksa. Tada je u vlasničku strukturu ušao Marko Vučijević s 24.91 posto dionica. Potom, mjesec dana kasnije, preostale dionice od Bakića je kupio Antonio Popić. Postao je vlasnik 10,67 posto dionica. Popić je stekao još oko 4 posto dionica.

Međutim, ovih dana i Vučijević i Popić prodali su svoje dionice.

Antonio Popić svojih 749.859 dionica koje predstavljaju 14,92 posto glasačkih prava prodao je Igoru Mešiću iz Varaždina. Marko Vučijević koji je do sada bio najveći dioničar, prodao je svojih 1.252.090 dionica koje predstavljaju 24,91 posto glasačkih prava. Kupila ih je mlada modna dizajnerica Karla Ćorluka po cijeni od 0,08 centi po dionici, odnosno za 100.167 eura. Ćorluka je od prosinca članica Nadzornog odbora Varteksa. Među većim dioničarima Varteksa je i IT poduzetnik poduzetnik Stjepan Čajić koji kontrolira 24,9 posto udjela.

Varteks je ovih dana na Burzi objavio kako je njihova revizorska kuća odbila sklopiti ugovor s njima, zbog čega neće na vrijeme moći objaviti godišnji financijski izvještaj za 2023. godinu i za 1. kvartal 2024. godine. Na izvanrednoj glavnoj skupštini koja će se održati 21. svibnja 2024. godine u planu je izbor novog revizora.

Plan nove Uprave je dokapitalizacija zbog prikupljanja neophodnog kapitala za očuvanje društva i radnih mjesta, budući da još uvijek posluju s gubicima.

Tako će na spomenutoj Glavnoj skupštini jedna od točaka biti odluka o dokapitalizaciji poduzeća za oko 100 tisuća eura. No, temeljni će kapital biti smanjen sa 6,7 mlijuna eura na oko 300 tisuća eura. To se radi, navodi se u obrazloženju, zbog pokrića gubitaka poduzeća iz prethodnih razdoblja. Također, spojit će se dionice, za 174 starih izdat će se jedna nova, bez nominalnog iznosa.

Stogodišnja tradicija

Počeci Varteksa datiraju iz 1918. godine kada je osnovana Tekstilna tvornica Varaždin. Proizvodnja vunenog prediva i tkanina započinje 1922., a 1926. godine se proizvodnja širi na izradu odjevnih predmeta, a već 1929. se otvara prva prodavaonica.

Tvornica do 1948. nosi naziv Tekstilna industrija d.d. Varaždin ili skraćeno Tivar.

Kroz stogodišnju tradiciju Varteks je stvarao modu i postao sinonim za klasičnu eleganciju, a u varaždinskim pogonima proizvodila se odjeća i za najveće svjetske brandove kao što su Hugo Boss, J.Lindeberg i Zadig & Voltaire. Možda najpoznatija suradnja bila je ona s Levi’s®om.

Rasprodali imovinu

Varteks je za Jugoslavije, diljem države imao više od 200 trgovina. U toj varaždinskoj tvrtki radilo je preko 1000 radnika.

Prije dokapitalizacije, poslovanje Varteksa bilo je katastrofalno. Tvrtku je 13 godina vodio Zoran Košćec i od 2005. do 2018. godine, nagomilao više od 800 milijuna kuna duga. Prošao je postupak predstečajne nagodbe, a da bi se namirili vjerovnici, tvrtka je rasprodavala vrijednu imovinu.

Prodali su sve velike trgovačke zgrade u svim velikim gradovima, poput zgrade Varteksa na Trgu bana Jelačića u Zagrebu. Ta je zgrada, samo koju godinu ranije, bila potpuno renovirana. Nekretnine koje nisu uspjeli prodati stavljene su pod hipoteke bankama.

Ljudi rade za minimalac, a dugovi se gomilaju

Problem je i što ljudi u Varteksu rade za minimalac, i tako već dva desetljeća. Nije se ulagalo ni u nove tehnologije, a ni u nova znanja, a samim time Varteks je kroz godine postao sve manje konkurentan.

Paralelno s tim, godinama se gomilaju dugovi, a uz hipotekarne utege prema bankama, tvrtka se stalno bori s pokrivanjem troškova iz operativnog poslovanja koji su stvoreni prema dobavljačima u prijašnjem razdoblju.

Ovrha Porezne i Grada Varaždina

Varteks je u zadnjih nekoliko godina više puta bio u blokadi. Tako je pred dvije godine blokiran nakon što ga je ovršila Porezna uprava, a potom i Grad Varaždin.

Ipak, Grad Varaždin je ubrzo ovrhu povukao.

– Na temelju apela tvrtke i s obzirom na cjelokupnu socijalnu situaciju i financijske probleme u kojima se Varteks našao, uzevši u obzir da je Varaždin dio dugovanja u visini od 1,2 milijuna kuna naplatio, odlučili smo povući s naplate koja je stavljena na Finu rješenje o ovrsi u iznosu od otprilike pola milijuna kuna – pojasnio je pred dvije godine gradonačelnik Bosilj nakon deblokade računa Varteksa.

No, to nije bio kraj sage. Samo tri mjeseca poslije, u rujnu 2022. godine Grad Varaždin i Kaufland raskidaju ugovor jer se vjerovnici nisu dogovorili. Varteks je pak Gradu Varaždinu u ime preostalog duga ponudio dvije zgrade; bivšu krojačnicu i zgradu bivše pripreme konfekcije.

Krajem 2022. godine vjerovnici su ipak postigli neki kompromis te je Kaufland kupio zemljište. Trgovački centar u međuvremenu je izgrađen, ali problemi za Varteks time nisu završili.

Strateški projekt Vlade

Vlada je u lipnju 2021. godine ˝Varteks kvart – urbanu regeneraciju˝ proglasila strateškim projektom.

To ne znači, kako mnogi tumače, da se Vlada na bilo koji način obvezala financirati dubioze Varteksa. Isto tako ni jedna državna ili lokalna javna institucija nije dužna financirati dugove privatne tvrtke. Strateški projekt podrazumijeva lakše i brže ishođenje papirologije i lakši prolaz kroz birokratske prepreke.

Prva faza projekta podrazumijevala je realizaciju sjevernoga kružnog toka na Zagrebačkoj cesti s pristupnom prometnicom, uključivo svu pripadajuću komunalnu infrastrukturu, a druga realizaciju južnoga kružnog toka i srednjeg “T” raskrižja na Zagrebačkoj cesti te preostalog dijela prometnica s komunalnom infrastrukturom. Prva faza je dakle riješena, a u međuvremenu izgrađen je i Kaufland.

Unutar područja obuhvata zone Varteksa, kako stoji u odluci Vlade, planiraju se ujedno i zahvati uklanjanja neaktivnih građevina, koji imaju za cilj stvaranje pretpostavki za novu gradnju, čime se postižu uvjeti za funkcionalnu urbanističku i arhitektonsku rekonstrukciju cijele zone.

– Kao posljedica realizacije tog strateškog projekta stvorit će se uvjeti za transformaciju postojećih središnjih dijelova zone koji će ostati u postojećoj funkciji tekstilne i modne industrije, kao i za izgradnju novih građevina, s naglaskom na javnim sadržajima i funkcijama od osobite važnosti za lokalnu zajednicu. Projekt će, uz ostalo, i znatno pridonijeti održavanju i razvoju poslovanja Varteksa te očuvanju postojećih radnih mjesta – objasnili su tada u Vladi. Kako će se dalje stvari odvijati ovisi o Varteksu, odnosno Upravi i dioničarima.

Nastavite čitati

U fokusu

Varaždinac Habijan ostaje ministar i u novoj Vladi, ali će voditi drugi resor?

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Čini se kako je dogovorena i podjela resora u Vladi između HDZ-a i Domovinskog pokreta.

Kao nepoznanica ostaju tek imena ministara.

Prema neslužbenim informacijama Slobodne Dalmacije, u novoj Vladi premijera Andreja Plenkovića neće biti mjesta za Šibenčanina Ivana Malenicu, dojučerašnjeg ministra pravosuđa i uprave koji je nosio koalicijsku listu predvoođenu HDZ-om u 9. izbornoj jedinici.

Kako se može čuti, razlog tome nije Plenkovićevo nezadovoljstvo Malenicom, već činjenica da DP želio barem dio mega Ministarstva gospodarstva kojemu je na čelu bio premijerov “libling” Damir Habijan.

Navodno, Plenković pošto poto želi zadržati Habijana u Vladi te će mu dati resor – pravosuđa. Stoga je za Malenicu rezerviran pričuvni položaj.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje