Povežite se s nama

Zabava & Stil

KVART festival u Varaždinu ispričat će priču o Varteksu

Objavljeno:

- dana

Veza koja i nije toliko tajna. Dapače, itekako je javna, a to je ona između Varaždinaca i Varteksa. Nije odveć pretjerano napisati da upravo ta tvornica zauzima posebno mjesto u srcima Varaždinaca jer je Varteks postao svojevrsnim simbolom njihova grada.

Znaju to i mladi koji su se, ne tako davno, vratili sa studija i poslova natrag u Varaždin i odlučili kod kuće graditi nešto novo za sebe i buduće generacije. Skupina mladih predvođena Ninom Preložnjakom, Viktorom Ožegom, Jelenom Brcković, Leom Labaš i Antonijem Mohenskim (P4 – centar za mlade i nezavisnu kulturu Varaždin) prije šest godina krenula je u organizaciju glazbenog festivala KVARTkoji nije još jedan glazbeni festival u nizu. I sami društveno angažirani (kroz rad s mladima i puno šire), odlučili su pokrenuti festival koji prati (glazbene) trendove, ali i u koji će kroz različite suradnje, panele, radionice uključiti i – zajednicu.

Priča KVART-a i Varteksa počinje 2023. godine kroz organizaciju popratnog festivalskog programa u kojem su predstavljene nove kolekcije varaždinske modne kuće. Suradnja se nastavila i postala još intenzivnijom u 2024. godini. Naime, stara festivalska lokacija postala je pretijesna za sve posjetitelje KVART-a pa su organizatori odlučili da je vrijeme za novu, veću lokaciju. Na veliko oduševljenje organizatora, a potom i građana Varaždina, za novu lokaciju odabrana je (i odobrena od strane Varteksa) livada u kompleksu tvornice Varteks. KVART će tako biti rijetka prilika mlađim, ali i starijim generacijama da posjete nekoliko tisuća kvadrata velik tvornički kompleks smješten na samom ulazu u Varaždin. Jer, kako bi uopće mogli doći do festivalske livade, posjetitelji će morati prošetati dijelom širokih ulica Varteksa, pritom prolazeći kraj pogona izgrađenih od crvene opeke, velikih zelenih površina, a moći će zaigrati i nogomet na malom  igralištu koje su radnici uredili za sebe – da se razgibaju za vrijeme pauze. Znajući za industrijsku vrijednost kompleksa i baštinu koju Varteks posjeduje, organizatori su odlučili organizirati i “Varteksov muzej”. Riječ je o izložbi, odnosno muzeju na otvorenom kroz koji će prikazati stogodišnju povijest i tradiciju tog simbola Varaždina. Tako će biti izložene fotografije iz vremena Tivara, suradnje s legendarnom Žuži Jelinek, stare modne reklame i plakati iz 50-ih pa sve do danas, ali i vrijedni eksponati tekstilne industrije.

“KVART festival je prilika da tzv. stare industrije poput tekstilne budu predstavljene kroz oči mlađih, popularno nazvanih kreativnih industrija. Varteksov dimnjak, spomenik industrijskog razvitka Varaždina u 20. stoljeću, tako je našao centralnu poziciju u svim dizajnerskim rješenjima glazbenog festivala, te na taj način dobio sasvim novo značenje. Sada je to dimnjak oko kojeg se miješaju tradicija i budućnost, podjednako važni za daljnji razvoj grada na sjeveru Hrvatske. I samim zaposlenicima Varteksa drago je vidjeti nalet kreativnosti mlađe generacije i trud oko čuvanja Varteksove ostavštine pa su i sami velika podrška u organizaciji festivala. Ponajprije dobronamjernim savjetima, ipak smo na njihovom terenu”, ističu organizatori KVART festivala.

KVART festival bit će održan od 6. do 8. lipnja. Dakle, za manje od mjesec dana Varteks otvara svoja vrata za posjetitelje mladog glazbenog festivala u Varaždinu, ali i za glazbene predstavnike nove trap/hip-hop generacije Grše i Buntai, te riječki bend Jonathan i pop-dance ikonu Idu Prester s Lollobrigidom, uz još mnogo drugih autorskih bendova i izvođača iz Hrvatske i regije. Na festivalskoj livadi bit će organiziran i silent disco party, karaoke, afteri, ali i ozbiljniji dio programa kao što je suradnja s Europskim parlamentom u Hrvatskoj na kampanji Iskoristi svoj glas za koju su posebno restaurirali legendarni K67 kiosk, zatim konferencija s kandidatima i kandidatkinjama za Europski parlament, te panel na temu žena u glazbenoj industriji koji suorganizira varaždinska kantautorica Fani Solomun kroz projekt WMN Amplified.  

Vjerovali ili ne, Varteks je važan i mlađim generacijama. I njihove živote definirao je taj tekstilni div jer su i njihove bake i djedovi, roditelji, prijatelji i poznanici radili ili su još uvijek tamo zaposleni. Pa i oni sami su nosili prve levisice, prva dobra odijela i kvalitetne kapute zahvaljujući Varteksu, a neki od njih žive u stanovima koji su izgrađeni za radnike Varteksa.

– Važno nam je da se priča o Varteksu nastavi, kako zbog ostavštine prošlih generacija, tako i zbog budućih koje grade i koje će tek graditi grad – zaključuju organizatori KVART-a.

U prodaji su festivalske ulaznice online na www.core-event.co ili fizičke u Tisak Media trgovinama, Dirty Old Shopu ili knjižari Rockmark.

Više informacija o KVART festivalu dostupno je na www.pecetri.com/kvart / IG, FB @pecetri / TikTok @pecetrip4

Zabava & Stil

Rifovi revolucije osvojili nagradu za najbolji dugometražni glazbeni film

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Prošle subote, na završnoj ceremoniji šestog izdanja Filmuzik Festivala u talijanskom gradu Gioiosa Ionica, varaždinskoj ekipi Riffs of Revolution (Rifovi revolucije) uručena je nagrada za najbolji dugometražni glazbeni film.

Nakon prikazivanja na Grossmannu, DORF-u, Dok’n’ritmu i Shockfestu, glazbeno-akcijska komedija „Riffs of Revolution“ redatelja Jurice Hižaka, inače profesora Sveučilišta Sjever, i dalje privlači pažnju publike i kritičara. Prošlog četvrtka bila je prikazana na šestom izdanju Filmuzik festivala, u gradu Gioiosa Ionica na samom jugu Italije, te je izazvala aplauze oduševljenja, ali i srca tročlanog žirija pod predsjedanjem filmskog kritičara Antonia Falconea. Projekciji filma, uz Hižaka,  nazočili su i izvršna producentica filma Nataša Kubiček, glavna glumica Aranka Oreški te još nekoliko članova filmske ekipe.

Na završnoj ceremoniji koja se održala u subotu, predsjednik festivala Alberto Gatto uručio im je nagradu Lego Bonsai sa specijalnom posvetom te istaknuo simboliku nagrade kojom želi potaknuti svijet na suradnju i mir. Festival je posvetio poginulom mlinaru Roccu Gattu kojeg je ubila kalabrijska mafija ‘Ndrangheta 1977. godine. 

Filmuzik festival je inače specijaliziran za glazbene filmove, te bira najbolja djela u četiri kategorije: najbolji videospot (FilMuzik Videoclip), najbolji dokumentarac (Filmuzik Doc),  najbolji kratkometražni (Filmuzik Short) te najbolji dugometražni (FilMuzik).  U konkurenciji 78 filmova iz dvadesetak zemalja za najbolji dugometražni film izabran je upravo hrvatski film „Riffs of Revolution“, a predsjednik žirija Antonio Falcone ovu odluku obrazložio je sljedećim riječima: „U svom dugometražnom prvijencu, Hižak je s filmom Riffs of Revolution namjerno stvorio vizualno trash djelo, ističući ograničenost proračuna koji je imao na raspolaganju. Na pozadini distopijske budućnosti, Hižak stvara grubu, ali ipak učinkovitu satiru o tome kako subverzivnost rock glazbe u svojoj pravoj buntovnosti može biti suzbijena kad je podvrgnuta komercijalnoj diskografiji. Kvalitetna glazbena podloga filma kompenzira nedostatke u duljini i povremenom glumačkom pretjerivanju.”

Filmska ekipa se na jugu Italije zadržala šest dana, te je između ostalog posjetila sicilijanski gradić Savocu gdje je Francis Ford Coppola snimio neke od kultnih scena legendarnog „Kuma“ gdje primjerice Michael Corleone upoznaje Apoloniju, a potom traži i odobrenje od njenog oca u caffe-baru „Vitelli“.

Uzbudljivo, ali i naporno putovanje filmske ekipe sufinancirali su Zaklada Kultura Nova, Varaždinska županija, Grad Varaždin i Marlex kojima se na završnoj ceremoniji Hižak zahvalio naglasivši kako se veseli novom valu žanrovskog filma u Europi i Hrvatskoj.

Nastavite čitati

Zabava & Stil

U sklopu Dana europske baštine radionica na Trgu tradicijskih obrta

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U sklopu Dana europske baštine, koji se ove godine obilježavaju na temu „Baština ruta, mreža i veza“, u organizaciji Konzervatorskog odjela u Varaždinu i Turističke zajednice grada Varaždina, ove subote, 7. rujna, od 10 do 12 sati na Trgu tradicijskih obrta bit će održana radionica izrade i prezentacije licitara.

Radionica, koju će realizirati licitarka Valentina Gladović iz Licitarstva Gladović, dio je serije radionica koje Ministarstvo kulture i medija financira u sklopu programa zaštite i očuvanja nematerijalnih kulturnih dobara. Radionica je besplatna i svi su dobrodošli, a svoje oslikano licitarsko srce moći će ponijeti kući.

U mnogim je europskim samostanima već u srednjem vijeku, a napose tijekom 16. i 17. stoljeća, zabilježena tradicija izrade posebno bogato izrezbarenih kalupa za pripremu brojnih vrsta kolača. Takav način izrade kolača ubrzo je prerastao u obrt, a iz istočno alpskog područja postupno je prihvaćen i u panonskom, gdje nalazi širu primjenu i na području dijela današnje Hrvatske u obliku poluseljačkog obrta medičara i svjećara. Najatraktivniji su medičarski proizvodi svakako licitari, a među njima licitarska srca.

Medičarski obrt s područja sjeverozapadne Hrvatske i Slavonije nalazi se na listi zaštićenih nematerijalnih kulturnih dobara Republike Hrvatske. Također, medičarski obrt s područja sjeverne Hrvatske nalazi se na UNESCO-ovom reprezentativnom popisu nematerijalne kulturne baštine čovječanstva.   

Manifestacijom Dani europske baštine, koja se tradicionalno održava tijekom rujna i listopada, obilježava se važnost zajedničke europske kulturne baštine te se nastoji potaknuti zanimanje za nacionalnu, ali i europsku kulturnu baštinu.

Dodajmo kako se ove subote nastavlja program Glazbenih subota. Uz glazbu iz glazbene kamperice na Korzu od 10 sati nastupat će Trio Coda, a od 19 i 30 Boris Herceg. Potočnik  & Šenjug od 10 i 30 do 11 i 30 svirat će s balkona Županijske palače, a Viktor Ožeg  od 11 do 12 sati s balkona palače Sermage.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje