Povežite se s nama

U fokusu

U općini Vidovec privremeno stao projekt Aglomeracije, no razloga za zabrinutost nema

Objavljeno:

- dana

Radovi na Aglomeraciji Varaždin, najvećem komunalnom projektu u Varaždinskoj županiji, na zapadu Županije nakratko su obustavljeni.

Naime, otvaranjem prvoga gradilišta u Nedeljancu u ožujku je započeo ovaj projekt kojim će, osim Grada Varaždina, biti obuhvaćene i općine Cestica, Vinica, Petrijanec, Sračinec, Maruševec, Vidovec, Beretinec, Sveti Ilija, Gornji Kneginec i Trnovec Bartolovečki.

Odmah nakon otvaranja gradilišta, u Maruševcu i Vidovcu krenula je dogradnja sustava odvodnje, što je dio projekta ukupne vrijednosti od 855,8 milijuna kuna. Javni isporučitelj vodnih usluga je tvrtka Varkom d.d., a cijeli projekt obuhvaća izgradnju sustava javne odvodnje ukupne duljine od oko 241 kilometra, 108 precrpnih stanica, tri kišno-retencijska bazena i sanaciju oko 2600 kilometara postojećih gravitacijskih cjevovoda.

– Prekopano je selo Zamlača i sve je nakon toga obustavljeno, a da ni cijevi nisu ukopane – žali se čitatelj

Trasa za Vidovec i Maruševec duga je 64 kilometra, a njezina je vrijednost 95 milijuna kuna plus PDV. Iako je predviđeno da bude gotova u roku od 36 mjeseci, kada bi i cijeli projekt Aglomeracije trebao završiti, čitatelja Regionalnog tjednika brine hoće li to doista biti tako s obzirom na to da su radovi u Općini Vidovec zaustavljeni.

– Prekopano je selo Zamlača i sve je nakon toga obustavljeno, a da ni cijevi nisu ukopane – žali se čitatelj.

Iz Općine Vidovec potvrdili su da su radovi na toliko očekivanom projektu Aglomeracije u toj općini obustavljeni.

– Uskoro bi se trebali nastaviti. Navodno se radi o ispitivanju cijevi, no ni mi nismo dobili točnu informaciju zbog čega su prekinuti. Nama je rečeno da će se radovi uskoro nastaviti – naveli su u toj općini.

Direktor komunalne tvrtke Varkom Željko Bunić pojasnio je da razloga za zabrinutost mještana nema.

– Riječ je o uobičajenom građevinskom postupku. Radi se na kontroli materijala. A kad će se nastaviti s radom, ovisi o odluci osoba koje nadziru i upravljaju projektom – rekao je Željko Bunić.

U fokusu

Proglašena prirodna nepogoda mraza za područje Grada Lepoglave i Općine Donja Voća

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Župan Anđelko Stričak je danas, 6. svibnja, proglasio prirodnu nepogodu zbog mraza za područje Grada Lepoglave i Općine Donja Voća.

U razdoblju od 21. do 24. travnja, u noćnim i jutarnjim satima, mraz je nanio velike štete na poljoprivrednim kulturama i trajnim nasadima.

Odluka je donesena nakon što su iz Grada Lepoglave i Općine Donja Voća zahtjeve za proglašenje prirodne nepogode dostavili Županijskom povjerenstvu za procjenu šteta.

Prema zaprimljenim zahtjevima, štete na poljoprivrednim kulturama su od 30 do 80 %.

Prva procjena ukupne štete zbog mraza na području dvije jedinice lokalne samouprave iznosi 460.000 eura.

Sukladno Zakonu o ublažavanju i uklanjanju posljedica prirodnih nepogoda, oštećeni štetu trebaju u roku od 8 dana od proglašenja prirodne nepogode prijaviti Općinskom povjerenstvu u pisanom obliku i na propisanom obrascu. U roku od 15 dana Općinsko povjerenstvo treba izraditi prve procjene šteta, a u roku od 50 dana Županijskom povjerenstvu dostaviti konačnu procijenjenu štetu.

Županijsko povjerenstvo će potom u zakonskom roku prijavljene konačne procjene štete dostaviti Državnom povjerenstvu i nadležnim ministarstvima.

Nastavite čitati

U fokusu

FOTO Očaj, bijes i suze na štrajku radnika Varteksa: “Sve smo dali toj tvrtki”

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

FOTO : IVAN AGNEZOVIC

Varteks je za Jugoslavije, diljem države imao više od 200 trgovina. U toj varaždinskoj tvrtki radilo je preko 12.000 radnika. Bila su zlatna vremena i tvrtka je hranila mnoge obitelji u Varaždinskoj županiji.

Danas je tvrtka spala na manje od 700 radnika. Ti isti radnici nisu primili pola plaće za veljaču, kao ni cijelu plaću za ožujak.

Zbog toga su se odlučili na štrajk. Tužna, smrknuta lica, suze u očima, očaj i bijes, vidjeli smo u ponedjeljak, 6. svibnja na parkiralištu ispred tvrtke.

– Mi smo želimo svoje plaće za svoj rad – vikali su.

Mnogi radnici cijeli svoj radni vijek provode u istoj tvrtki.

– Ovo je žalosno. Tu sam od 16. godine. I prije smo bili bez plaće, ali imali smo puno posla. Svašta smo prošli s raznim upravama. Sada nemamo posla, situacija je eskalirala. Niti taj minimalac ne dobijemo, a nemamo ni posla. Kako da dođemo na posao, kako da si kupimo nešto za jesti na poslu, od čega? Ne znam možemo li ovo prebroditi. Imam 35 godina staža. Pola obitelji mi je ovdje radilo, sa suprugom sam gradila kuću iz tog minimalca. Sve sam ovdje ostavila – rekla je gotovo kroz suze Rosana Liber.

Ono što sve radnike zanima kad će napokon dobiti svoje plaće. Ističu da će štrajk trajati dok ne dobiju svoje plaće.

– Nije tajna da je Varteks već bio u teškoj situaciji, no ovi radnici neće nastaviti s proizvodnjom dok ne dobiju dio plaće za veljaču i cijelu plaću za ožujak. Radnici Varteksa taoci su vrijednosti imovine Varteksa. Pripadnici krupnog kapitala žele se imovine Varteksa domoći što jeftinije i brže – ističe Tomislav Rajković, predsjednik Udruge radničkih sindikata Hrvatske.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje