Povežite se s nama

U fokusu

Škvarić iznio “svoju istinu” o JPP-u, a Čačić još jednom ponovio: Platite što ste dužni!

Objavljeno:

- dana

Trgovački sud u Varaždinu nepravomoćnom je presudom usvojio tužbeni zahtjev Koprivničko križevačke županije i Grada Koprivnice protiv Republike Hrvatske radi isplate novaca za dospjela potraživanja za izgradnju Gimnazije i sportske dvorane u Koprivnici po modelu javno-privatnog partnerstva (JPP).

Upravo je ta tema bila povod današnje konferencije za novinare koju su organizirali najprije gradonačelnik Grada Lepoglave, HNS-ov Marijan Škvarić, a potom i župan Varaždinske županije Radimir Čačić.

Naime, još je 2013. godine Varaždinska županija s državom potpisala Sporazum o sufinanciranju najamnina za 32 škole i dvorane u Varaždinskoj županiji izgrađene po modelu JPP, a isto je učinila i Koprivničko-križevačka županija koja je gradila jednu školu.

Uslijedile su tužbe prema državi, a dug se do 31. prosinca 2017. godine popeo na 28,3 milijuna kuna glavnice, a kamate iznose nešto manje od četiri milijuna kuna. U 2018., Županija od države, koja ove godine nije uplatila nikakav iznos županiji, za projekte građene po JPP-u potražuje 6,6 milijuna kuna.

Stoga je župan Čačić danas posjetio na to da je Županija Trgovačkom sudu u Varaždinu podnijela tri tužbe protiv države radi isplate duga za JPP, a u pripremi je i četvrta, kao i na to da, budući da se u sporovima Varaždinske te Koprivničko-križevačke županije radi o potpuno identičnoj pravnoj i činjeničnoj osnovi, s pravom valja očekivati jednake presude.

– Čak i u ovoj zemlji, u kojoj je pravosuđe daleko najgori dio hrvatskog društva, ne mislim da će normalni i pristojni sudovi, a smatram da je takvi Varaždinski, o tom istom predmetu na sljedećem ročištu presuditi drugačije. Drugim riječima, isti je spor, isti problem i predmet te očekujem u najkraćem mogućem roku da se i sve druge tužbe, a imamo ih četiri do sada, konačno završe – naveo je Čačić.

Dodaje i to da Vlada u potpunosti snosi odgovornost za to što obveze do sada nisu plaćene, prije svega župan Štromar i ministrica Divjak, iako je čak bio postignut dogovor oprosta zateznih kamata koje iznose oko četiri milijuna kuna.

– To ćete vi platiti, to ću ja platiti, to će građani Hrvatske platiti zbog protuzakonitog postupanja Vlade, neznanja, neprofesionalnosti ili želje da se nanosi šteta građanima ove županije, Koprivničko križevačke i Grada Koprivnice. Nas to puno više boli jer smo 32 škole gradili, a oni samo jednu veliku, pa je nama taj trošak mnogo veći – rekao je Čačić.

Osvrnuo se i na to što je Hrvatski Sabor ranije ovog mjeseca donio izmjene Zakona o odgoju i obrazovanju u osnovnoj i srednjoj školi. U zakon su uključene obveze sufinanciranja objekata izgrađenih po modelu JPP-a, čime bi se trebao naplatiti iznos od 6.6 milijuna kuna. Ako se to ne napravi, Županija će podići još jednu tužbu.

– Za nas je to strahovito važna presuda, to je presedan u ovoj priči, i pokazuje da cijela ta priča da treba mijenjati zakon potpuna glupost. Jer, presuda je donesena na temelju postojećeg zakona, dakle, jasno je, prvo da su dužni, a drugo, da to po zakonu trebaju platiti i da ne treba nikakav zakon mijenjati. Zakon si mogu staviti u rep. Platite što ste dužni – rekao je župan Čačić Vladi.

“Istina o JPP-u”

S druge pak strane, gradonačelnik Škvarić na današnjoj je konferenciji iznio, kako kaže, istinu o JPP-u.

Naime, rekao je da je Čačić 2006. godine, kada je JPP pokrenut i kad je bio župan, dogovorio sa Sanaderom sufinanciranje izgradnje škola i dvorana u Varaždinskoj županiji, ali taj dogovor nije ostvaren jer nisu stvoreni nikakvi zakonski uvjeti, a država nije preuzela obvezu sufinanciranja.

Nakon toga, nametnuto je gradovima i općinama sufinanciranje od 20% za plaćanje najma sljedećih 25 ili 30 godina, a riječ je o sufinanciranju od 31.5 milijuna kuna, od čega je na gradove i općine prebačeno oko osam milijuna kuna, naveo je Škvarić.

– Ministarstvo znanosti i obrazovanja i Županija potpisali su, kada je Čačić otišao u zatvor, sporazum o sufinanciranju troškova najamnina za školske građevine izgrađene po modelu JPP-a. Čačić je bio prvi potpredsjednik Vlade, a za to vrijeme nije napravio ništa. Mogao je to još i prije ugraditi u zakonsko rješenje i definirati da imamo kvalitetan sustav provođenja JPP-a. A to nije napravljeno. Župan Štromar je tek pokrenuo inicijativu i potpisao Sporazum – naveo je Škvarić.

Uslijedio je spor koji je pokrenuo, naglašava, ministar Štromar.

– Kada gledamo tko pokreće i tko želi da se stvari riješe na korist županije, to je bio Predrag Štromar, a ne Čačić – dodaje lepoglavski gradonačelnik.

O Zakonu o odgoju i obrazovanju pak kaže da će nakon izglasavanja u Saboru Ministarstvo znanosti i obrazovanja predati zahtjev Vladi za preuzimanje dugoročnih obveza na teret državnog proračuna. Vlada će donijeti odluku, a Ministarstvo će predložiti Ugovor Varaždinskoj, Koprivničko križevačkoj županiji i Gradu Koprivnici.

– S time će se steći uvjeti da će se osigurati dodatnih 15 do 17 milijuna kuna mjesečno, do kraja ugovorne obveze po JPP-u, gdje će županija dobiti dodatnih oko 200 milijuna kuna u tom periodu. I tako se rješavaju stvari. A tko je inicirao da se donese taj zakon? Ministarstvo znanosti i obrazovanja, odnosno ministrica Divjak i potpredsjednik Štromar – naveo je Škvarić.

Međutim, objašnjava, dogodilo se to da je protiv tog zakona glasao Darinko Dumbović iz redova Reformista, pa ga zanima je li možda on glasao po napucima stranačkog šefa, župana Čačića.

Na novinarski upit o tome župan Čačić je odgovorio:

– Naravno da smo glasali protiv jer je taj zakon nepotreban. To je politička farsa da se nešto želi učiniti za ovu županiju. Sud je rekao, zakon je nepotreban. Postojao je jedan članak koji je diskriminirao učitelje i glasali smo protiv toga – rekao je Čačić.

U fokusu

U teorije zavjera češće vjeruju mlađe osobe, manje obrazovani i građani desnih svjetonazora

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Kakva obilježja imaju građani i građanke Hrvatske koji su skloniji vjerovanju u teorije zavjera i dezinformacije te za koga oni glasaju na izborima, predstavljeno je na današnjem predstavljanju rezultata anketnog istraživanja Jadranskog opservatorija za digitalne medije (ADMO).

Anketno istraživanje je provedeno od 11. prosinca 2023. do 31. siječnja 2024. na nacionalnom probabilističkom uzorku od 924 osobe, u dobi od 18 do 65 godina, koje koriste internet i koje su sudjelovale u prvom krugu istraživanja 2022. godine.

U odnosu na svibanj 2022., kada je proveden prvi val istraživanja na istim sudionicima, početkom 2024. godine vidi se porast u slaganju s većinom tvrdnji koje opisuju globalne teorije zavjera, objavio je GONG.

– Uočeno je devet viralnih tema koje se odnose na stanje nakon pandemije i COVID-19, klimatske promjene, veliku zamjenu stanovništva, veliki reset, QAnon, ratove u Ukrajini i Gazi, EU i teorije o LGBTQ+ zavjerama. Posebno se izdvajaju teorije zavjera o migracijskim prijetnjama, post-covidu, Europskoj uniji i velikom resetu svijeta. Sve to upućuje na postojanje super-teorije zavjere koja predstavlja konspiratornu imaginaciju o svjetskoj tiraniji kojom vladaju neodređene elite – pojasnio je jedan od autora istraživanja Nebojša Blanuša, profesor s Fakulteta političkih znanosti i član ADMO-a.

– Mlađe i manje obrazovane osobe, osobe desnih ideoloških orijentacija kojima se čini da se svijet prebrzo mijenja na zlokoban način i time ugrožava postojeći način života, oni s niskim povjerenjem u znanost i tradicionalne medije te oni s intuitivnim stilom razmišljanja – to bi bili građani i građanke za koje možemo reći da su prema rezultatima istraživanja skloniji vjerovati u super-teoriju zavjere – pojasnila je jedna od autorica istraživanja Ivana Hromatko, profesorica s Filozofskog Fakulteta u Zagrebu i članica ADMO-a.

Prema prikupljenim podacima, takav način razmišljanja izraženiji je kod birača koji su na nedavno završenim parlamentarnim izborima glasali za Most i partnere te za koaliciju okupljenu oko Domovinskog pokreta. Teorije zavjere najmanje prolaze kod birača Možemo.

Povjerenje u institucije je i dalje vrlo nisko i uglavnom se nije promijenilo u odnosu na prethodnu točku ispitivanja, upozorila je jedna od autorica istraživanja Mirjana Tonković, profesorica s Filozofskog fakulteta u Zagrebu.

– Najmanje povjerenja sudionici istraživanja imaju u političke stranke, Hrvatski sabor, Vladu, pravosuđe. U prosjeku je to povjerenje niže od 3 na skali od 1 do 10. Oko 90 % sudionika i sudionica smatra da su za stvaranje i širenje lažnih informacija u Hrvatskoj najviše odgovorni političari, zatim novinari i urednici, društvene mreže, korporacijski lobiji i teoretičari zavjera – pojašnjava Tonković te ističe kao je procjena sudionika o vlastitoj informiranosti o političkim zbivanjima relativno niska, čak niža u odnosu na 2022.

– Interes ispitanih građana i građanku za politiku i izbore je nizak i nepromijenjen u odnosu na prvo mjerenje. Vjerovanje u lokalne i globalne teorije zavjera je poraslo, povjerenje u znanost se smanjilo, a politička orijentacija ispitanika je nešto desnija u odnosu na svibanj 2022. godine – zaključuje Tonković.

U odnosu na 2022. poraslo je slaganje s tvrdnjom da velike farmaceutske tvrtke namjerno šire zarazne bolesti kako bi povećale prodaju lijekova (44% ispitanih se slaže), kao i s tvrdnjom da se svakoga tko ima računalo spojeno na Internet tajno prati i neovlašteno nadzire (45% ispitanih se slaže).

Nadalje, porastao je broj onih koji vjeruju da Židovi upravljaju najvažnijim svjetskim događajima za gotovo 10% i sada iznosi 30% od ukupnog broja ispitanih. U odnosu na rezultate iz 2022., kada je iznosio 10 posto, porastao je i broj građana i građanki (14%) koje vjeruju da je globalno zatopljenje izmišljotina korumpiranih znanstvenika koji žele i dalje trošiti javni novac za svoja istraživanja. Čak 45% sudionika i sudionica istraživanja slaže se s tvrdnjom da bez obzira tko je službeno na čelu vlada, medija i korporacija, postoji tajna grupa moćnika koja kontrolira događaje u svijetu, kao što su ratovi i ekonomske krize.

Svjetlana Knežević iz Gonga upozorila je kako je u super izbornoj godini, više no ikada prije, postalo jasno kako su dezinformacije, vjerovanje u teorija zavjere i zloupotreba umjetne inteligencije veliki rizici za integritet izbora i demokraciju. Vratiti povjerenje u institucije, medije, znanost, kao i politički obrazovati građanstvo, da njeguju zdravi skepticizam i kritički promišljaju, ali i aktivno sudjeluju u društvu i političkim procesima vidi kao smjer za ozdravljanje demokracije.

ADMO je multidisciplinarni centar za provjeru točnosti i istraživanje dezinformacijskih narativa u digitalnom okruženju, promoviranje i edukaciju o medijskoj i digitalnoj pismenosti – kako građana i građanki, tako i novinara i novinarki, kao i sudjelovanje u zagovaranju i implementiranju javnih politika od EU do nacionalne razine. ADMO je dio EDMO-a, Europske digitalne mreže za borbu protiv dezinformacija u kojoj sudjeluju hubovi iz svih zemalja članica EU.

Nastavite čitati

U fokusu

Bakić o Varteksu: Pokušava li netko već duže vrijeme jeftino otkupiti dugove od banaka?

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Radnici nekadašnjeg tekstilnog diva Varteksa trenutno su u štrajku zbog neisplata plaća.

>>FOTO Očaj, bijes i suze na štrajku radnika Varteksa: “Sve smo dali toj tvrtki”

Na njihov štrajk i tešku situaciju u tvrtki osvrnuo se Nenad Bakić, nekadašnji najveći dioničar.

– Kod Varteksa je ključna stvar sljedeća: da li netko već duže vrijeme pokušava jeftino otkupiti dugove od banaka? Ako da, znate što to znači.

Da li moguće da takvi pokušaji odlažu mogućnost razrješenja krize prodajom neaktivne imovine, što Varteks i dužan napraviti prema predstečajnoj nagodbi? Jer naravno ako netko pokušava otkupiti dug, nije mu u interesu da se prije toga taj dug zatvara.

Kome odlaze novci od prodaje imovine? S druge strane, postoje li vjerovnici koji su predložili otpis dugova? Tko naplaćuje kamate i je moguće da one idu i do 12%?

To su ključne stvari – sve ostalo je magla.

Ohrabrujem one koji možda znaju više o tome, naročito sindikate, da upoznaju javnost s time – ističe Bakić na svojem Facebooku.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje