Povežite se s nama

Kultura

Otvorenje Zrinski Art i 3FF festivala sutra u čakovečkom Starom gradu

Objavljeno:

- dana

Krajem tjedna u čakovečkom Starom gradu održat će se dva festivala, Zrinski Art festival i 3FF, čije programe su na prigodnoj konferenciji predstavili i najavili njihovi organizatori.

Zrinski Art festival

Zrinski Art trajat će do nedjelje, 2. rujna na četiri lokacije u gradu Čakovcu – u Perivoju Zrinskih, Scheierovoj zgradi, Domu sindikata i na Trgu Republike, na kojima će se održati radionice, performansi, koncerti i izložbe. Umjetnički direktor i idejni začetnik ovog festivala inovativnih umjetničkih praksi, Damir Klaić – Ključ, istaknuo je da će sudjelovati 35 autora iz sedam država.

Službeno otvorenje održat će se u četvrtak, 30. kolovoza, kad će se održati plesni performans „Jecajuća dolina“ u izvedbi plesača Studija suvremenog plesa Teuta pod vodstvom Nikoline Mekovec, koja je uz Bojana Miljančića suorganizator festivala.

Umjetničke prakse

Zrinski Art festival (ZAF) je međunarodna godišnja manifestacija koja kombinira inovativne umjetničke prakse na osnovi multimedijalnih i eksperimentalnih umjetničkih izričaja, istraživanja i eksperimentiranja u domeni novih medija, dizajna i vizualne umjetnosti.

Dosad je manifestacija održana dva puta i na njoj su sudjelovali umjetnici iz Hrvatske, Slovenije, Mađarske, Velike Britanije, Amerike i Srbije u disciplinama od klasičnog slikarstva i kiparstva do multimedije u kombinaciji IT tehnologije, videa, fotografije, hologramskih prikaza, plesa, glazbe i sličnih suvremenih umjetničkih izričaja.

Festival će 30. kolovoza otvoriti Branka Hlevnjak, likovna kritičarka. Izdvajamo i glazbenu atrakciju “Obradovic – Tixier Duo” koji će u petak, 31. kolovoza u 20:30 gostovati u dvorani Zrinski Scheierove zgrade.

Autori koji sudjeluju na Zrinski Art festivalu 2018.:

Arpad Slancik (SRB), Beno Artnak (SLO), Bojan Miljančić (CRO), Boris Lisjak (CRO), Damir Klaić-Ključ (CRO), David Tixier (FRA), Dj Kontra (CRO), Dušan Vugrinec Vugi (CRO), Edo Skender (UK), Ela Vujnović (CRO), Ena Bajuk Hampamer (CRO), Fadil Abdulov Fafa (MK), Filip Šovagović (CRO), Helena Klakočar (CRO), Ivana Mrčela (CRO), Kristina Pongrac (CRO), Krunoslav Večenaj (CRO), Lada Obradović (CRO), Linda Golik Horvat (CRO), Lucija Berdin (CRO), Manuela Drk (CRO), Matija Bajc (CRO), Matija Filo (CRO), Megan Skender (UK), Michael Branthwaite (SAD), Nedim Hadzi Ahmetovic Mafa (SRB), Nenad Opačić (CRO), Nikolina Mekovec (CRO) i Studio suvremenog plesa “Teuta”, Petar Ujević (CRO), Robert Jurak (SLO), Rusa Trajkova (CRO), Sandra Požun (SLO), Smiljana Šafarić (CRO), Vid Vugrinec (CRO) i Vilim Poljanec (CRO).

3FF

U petak, 31. kolovoza započinje 3FF, festival alternative koji su predstavili Ivan Latin i Neven Levačić iz Centra za mlade i Udruge 3FF. Treću godinu u nizu posjetitelji će moći uživati u dvodnevnom glazbenom programu uz goste iz drugih gradova i inozemstva, a svaki dan predstavit će se i jedan domaći bend. Osim glazbenog sadržaja, u planu je i košarkaški turnir, a održat će se i Festival dječjeg filma u suradnji s međimurskim školama, s ciljem da se prikupe filmovi koje djeca rade izvan nastavnih aktivnosti. Otvorenje događaja započet će kulinarskom inicijativom „Hrana, a ne oružje“, tijekom koje će Matija Bogdan, Marko Palfi i Mate Janković pripremiti besplatan obrok za posjetitelje.

Konferenciji za medije prisustvovali su zamjenica župana Međimurske županije Sandra Herman i pročelnik Upravnog odbora za društvene, protokolarne i europske poslove Grada Čakovca David Vugrinec koji su naglasili značaj održavanja dvaju festivala te im dali podršku u svim daljnjim aktivnostima.

– Tijekom ova tri dana očekuju nas vrijedni sadržaji i aktivnosti koje su besplatne za sve građane. Velika pohvala organizatorima koji se tijekom cijele godine marljivo pripremaju za ove događaje. Oni itekako doprinose kulturnoj i turističkoj promociji naše županije – zaključila je zamjenica Sandra Herman.

Kultura

Restauratorski odjel Ludbreg već 30 godina spašava ugrožena kulturna dobra

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U petak, 3. svibnja, prigodnom će svečanošću i otvorenim vratima restauratorskih radionica biti obilježena 30. obljetnica osnivanja Restauratorskog odjela Ludbreg.

Restauratorski centar Ludbreg (danas Restauratorski odjel Ludbreg) osnovan je 1994. godine s ciljem spašavanja i privremenog smještaja evakuiranih kulturnih dobara iz ratom zahvaćenih područja Hrvatske.

Smješten je u glavnu zgradu dvorca Batthyány, koju je 1992. godine Grad Ludbreg ustupio tadašnjem Ministarstvu prosvjete, kulture i športa na korištenje bez naknade, za potrebe zaštite kulturne baštine. Zgrada dvorca za tu je svrhu obnovljena te uređena kao središnja čuvaonica za pokretna kulturna dobra, s restauratorskim radionicama Hrvatskog restauratorskog zavoda.

Predstavnici Bavarskoga zemaljskog zavoda za zaštitu spomenika (Bayerisches Landesamt für Denkmalpflege) pružili su veliku pomoć donirajući restauratorsku opremu i stručnu literaturu te novčana sredstva za pomoć pri osnivanju restauratorske radionice, a financijska pomoć stigla je i od bavarske Vlade, Hypo – Zaklade za kulturu, Bavarskoga državnog ureda i nadbiskupskih ordinarijata München – Freising i Bamberg.

U restauratorskim radionicama su uz domaće radili i strani konzervatori-restauratori, njihovi suradnici i studenti te stručnjaci čija je djelatnost bila vezana uz konzervatorsku i restauratorsku djelatnost.

Opravdanost projekta obilježena je 1997. godine dodjelom namjenskog kredita Bayerische Landesbank i Bayerische Landesanstalt für Aufbaufinanzierung Hrvatskom restauratorskom zavodu, uz odgovarajuće odluke o jamstvu Vlade Republike Hrvatske, za cjelovitu obnovu dvorca Batthyány te za dodatno opremanje Restauratorskog centra, koji je iste godine ušao u sastav Hrvatskog restauratorskog zavoda.Restauratorski centar Ludbreg svečano je otvoren 4. svibnja 2000. godine. Intenzivirano je konzerviranje i restauriranje u ratu oštećenih umjetnina pohranjenih u prostorijama dvorca, a potom i drugih spomenika hrvatske kulturne baštine.

Uz radionice za restauriranje štafelajnog slikarstva i polikromirane drvene skulpture, osnovan je 2003. godine i Odsjek za tekstil, a 2009. godine i Tekstiloteka – specijalizirana zbirka u kojoj se čuva i obrađuje ugrožena povijesna tekstilna građa.

U Centru su se održavali i brojni programi stručnog usavršavanja za konzervatore i konzervatore-restauratore (konferencije, seminari i radionice) te programi međunarodne suradnje, s ciljem unapređivanja konzervatorske i konzervatorsko-restauratorske djelatnosti.

Nastavite čitati

Kultura

Proslava 70. obljetnice muzeja Dvor Trakošćan uz otvorenje izložbe „Tko tu koga ženi“

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Foto: MKM/Dubravko Hrupa

U srijedu, 24. travnja, održano je službeno otvorenje izložbe „Tko tu koga ženi?” koja predstavlja središnje događanje povodom 70. obljetnice postojanja muzeja Dvor Trakošćan.

Obilježavanju je prisustvovala i ministrica kulture i medija Nina Obuljen Koržinek, župan Anđelko Stričak, načelnik Općine Bednja Damir Poljak te brojni drugi uzvanici i građani.

– Dvorac Trakošćan je od samog početka prepoznat kao iznimno vrijedan spomenički kompleks kojeg je krasila vrsnoća samog graditeljskog sklopa, ali i jedinstvena povezanost s prirodom. To je ono što je Trakošćan učinilo tako atraktivnim, toliko posjećenim i tako posebnim među nizom dvoraca u sjeverozapadnoj Hrvatskoj. Sam rad muzeja, ideja da se ovdje uspostavi muzejska zbirka, doprinijela je tome da se dvorac na najbolji mogući način cijelo vrijeme održavao i obnavljao. Vjerujemo da će, uz velike ambicije i planove sadašnje ravnateljice, u sljedećim godinama dvorac doživjeti značajna unapređenja, postati još atraktivniji i pristupačniji brojnim posjetiteljima – istaknula je ministrica Obuljen Koržinek.

Čestitke je uputio i župan Anđelko Stričak.

Ravnateljica Muzeja Goranka Horjan je istaknula da gotovo da nema turističke promidžbe Lijepe naše bez slike Trakošćana.

– Svaka obnova postava u Trakošćanu ima jednu zadanu komponentu, maksimalno uvažavati sačuvani interijer. Sadašnja muzeološka koncepcija prezentira život hrvatskog plemstva, odnosno nasljeđe obitelji Drašković, a jedan smo od rijetkih muzeja koji izlaže veliki postotak svog fundusa, gotovo 70 posto, dakle pristupačnost građe je na prvome mjestu – rekla je Goranka Horjan i dodala da muzej ima nekoliko zbirki koje sadrže vrhunska dostignuća umjetničkog obrta.

– Uvijek smo bili fokusirani na prezentaciju stalnog postava, međutim sve više se otvaramo i drugim događanjima i radionicama te cijela paleta aktivnosti svjedoči o 70-godišnjem radu Dvora Trakošćan – naglasila je ravnateljica.

Izložba „Tko tu koga ženi“ je realizirana uz financijsku potporu Ministarstva kulture i medija i moći će se razgledati sve do 15. rujna.

Izložba prikazuje ugovorene brakove koji su sve do u 20. stoljeće bili sastavni dio socijalno-ekonomskih strategija plemićkih i velikaških obitelji i sredstvo stjecanja i potvrđivanja društvenog i materijalnog položaja te ostvarivanja političkih ciljeva. Autorica stručne koncepcije je kustosica Andreja Srednoselec, stručna suradnica Marina Bregovac Pisk, a likovni postav oblikovala je Ana Katurić.

Osim službenog otvorenja izložbe, za posjetitelje je priređen bogat glazbeni program, impresivan light show te se ukazala prilika za druženje s muzealcima, što je upotpunilo događanje. „Povezani kroz vrijeme”, kao slogan kojim Dvor Trakošćan želi obilježiti ovih 70 godina, ističe važnost kontinuirane povezanosti s prošlošću, oblikovanje sadašnjosti te zajedničko stvaranje budućnosti.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje