Povežite se s nama

U fokusu

Križanić o novom prijedlogu Zakona o PDV-u: “Ako je svinja koštala 1250 kuna, sada će koštati 1130 kuna!”

Objavljeno:

- dana

– Smanjenjem međustope PDV-a na svježe meso, ribu, povrće, voće i jaja te žive životinje imat će direktan učinak na najosjetljivije skupine građana smanjenjem cijena.

Primjerice, krajnji kupac platit će 10 % manje: ako je svinja koštala 1250 kuna sada će koštati 1130 kuna. Ovim prijedlogom Zakona prihvaćena je moja inicijativa za ovakvo porezno rasterećenje međustopom PDV-a od 13 posto. Posebno sam zadovoljan zbog toga i zato ovaj zakon pohvaljujem jer sam se i sam zalagao i predlagao ovakvo rješenje – rekao je saborski zastupnik HDZ-a Josip Križanić u raspravi o prijedlogu Zakona o PDV-u.

OK za svježe meso osim teletine

Dodao je kako je novi prijedlog Zakona izravna pomoć poljoprivrednicima te direktna zaštita domaće poljoprivredne proizvodnje.

– Dobro je da se međustopa koristiti samo za svježe meso, jer bi u protivnom opet pojačali uvoz, ako bi međustopa bila i za smrznuto meso, ali i prerađevine od mesa – istaknuo je Križanić te predložio i da se preciznije definira što je sa svježim jajima u tekućem stanju, koja se u takvom obliku koriste do mjesec dana.

– Dobro bi bilo razmisliti i o mogućnosti međustope za vrhnje, maslac i fermente koji su također masti životinjskog podrijetla, kao što imamo za ulje i mast jer i tu postoji neravnoteža. Stopa PDV-a na mlijeko je 5 %, a za maslac 25 %“ – naveo je.

Međutim, smatra da treba zadržati postojeću stopu PDV-a od 25 % na teleće meso. U Hrvatskoj se kolje oko 40.000 teladi, a broj domaće teladi zbog smanjenja krava pada. Radi se uglavnom o teladi oko 125-130 kilograma koja bi trebala ući u tov, a ne na klanje. Križanić napominje da se u Hrvatskoj troši 2,5 kilograma telećeg mesa, dvostruko više nego u Europskoj uniji. Slična je situacija i s klanjem odojaka kojih koljemo 276.000 godišnje umjesto da ih stavljamo u tov.

U fokusu

Bakić o Varteksu: Pokušava li netko već duže vrijeme jeftino otkupiti dugove od banaka?

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Radnici nekadašnjeg tekstilnog diva Varteksa trenutno su u štrajku zbog neisplata plaća.

>>FOTO Očaj, bijes i suze na štrajku radnika Varteksa: “Sve smo dali toj tvrtki”

Na njihov štrajk i tešku situaciju u tvrtki osvrnuo se Nenad Bakić, nekadašnji najveći dioničar.

– Kod Varteksa je ključna stvar sljedeća: da li netko već duže vrijeme pokušava jeftino otkupiti dugove od banaka? Ako da, znate što to znači.

Da li moguće da takvi pokušaji odlažu mogućnost razrješenja krize prodajom neaktivne imovine, što Varteks i dužan napraviti prema predstečajnoj nagodbi? Jer naravno ako netko pokušava otkupiti dug, nije mu u interesu da se prije toga taj dug zatvara.

Kome odlaze novci od prodaje imovine? S druge strane, postoje li vjerovnici koji su predložili otpis dugova? Tko naplaćuje kamate i je moguće da one idu i do 12%?

To su ključne stvari – sve ostalo je magla.

Ohrabrujem one koji možda znaju više o tome, naročito sindikate, da upoznaju javnost s time – ističe Bakić na svojem Facebooku.

Nastavite čitati

U fokusu

Proglašena prirodna nepogoda mraza za područje Grada Lepoglave i Općine Donja Voća

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Župan Anđelko Stričak je danas, 6. svibnja, proglasio prirodnu nepogodu zbog mraza za područje Grada Lepoglave i Općine Donja Voća.

U razdoblju od 21. do 24. travnja, u noćnim i jutarnjim satima, mraz je nanio velike štete na poljoprivrednim kulturama i trajnim nasadima.

Odluka je donesena nakon što su iz Grada Lepoglave i Općine Donja Voća zahtjeve za proglašenje prirodne nepogode dostavili Županijskom povjerenstvu za procjenu šteta.

Prema zaprimljenim zahtjevima, štete na poljoprivrednim kulturama su od 30 do 80 %.

Prva procjena ukupne štete zbog mraza na području dvije jedinice lokalne samouprave iznosi 460.000 eura.

Sukladno Zakonu o ublažavanju i uklanjanju posljedica prirodnih nepogoda, oštećeni štetu trebaju u roku od 8 dana od proglašenja prirodne nepogode prijaviti Općinskom povjerenstvu u pisanom obliku i na propisanom obrascu. U roku od 15 dana Općinsko povjerenstvo treba izraditi prve procjene šteta, a u roku od 50 dana Županijskom povjerenstvu dostaviti konačnu procijenjenu štetu.

Županijsko povjerenstvo će potom u zakonskom roku prijavljene konačne procjene štete dostaviti Državnom povjerenstvu i nadležnim ministarstvima.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje