Povežite se s nama

U fokusu

Hoće li novi direktor spasiti Varteks? Ivan Perković ekskluzivno: “Uskoro neće biti radnika na minimalcu!”

Objavljeno:

- dana

Zoran Košćec više nije predsjednik Uprave Varteksa. On je 25. rujna odradio zadnji radni dan na mjestu direktora, a sljedećega dana ga je na mjestu čelnog čovjeka nekadašnjeg tekstilnog diva s deset tisuća zaposlenih, koji danas s 1200 radnika jedva održava glavu iznad vode, zamijenio Ivan Perković.

Sada već bivši predsjednik Uprave, i vlasnik nešto više od 18 posto dionica tvrtke, ostaje u Varteksu kao savjetnik za strateške projekte.

Otkazi

Ovo je drugi konkretan potez povezan s kadrovskom politikom Varteksa koji je nakon preuzimanja većinskog paketa dionica tvrtke, kupljenog u dokapitalizaciji za dvadeset milijuna kuna, povukao novi vlasnik Nenad Bakić.

Prvi se dogodio na proljeće, kada je iz Varteksa moralo otići pedesetak radnika koji su nakon više desetljeća rada u tvrtki otišli sa zakonski zajamčenim otpremninama.
U kadrovskom se restrukturiranju odigranom prije pola godine nije kalkuliralo s promjenom na čelu tvrtke, iako, kažu danas upućeni, Košćecov odlazak ne bi trebao čuditi.


Zoran Košćec

Njegovih 13 godina vođenja Varteksa obilježeno je poslovno upitnim potezima, koji su kao afere završavali u medijima, ali bez posljedica. Iz tvrtke nikada nisu demantirani napisi o navodno enormnim plaćama menadžera i Uprave. Dok većina radnika u pogonima radi za 2800 minimalnih kuna, plaće vodećih i njima bliskih ljudi navodno su varirale od desetaka tisuća do stotinjak tisuća kuna, koliko je navodno primao Zoran Košćec u tvrki koja dulje od desetljeća svaku godinu završava s minusom na računu.

Ivan Perkovićpo dolasku u Varteks, kaže, nije zatekao takve plaće.

Istina, radi se o privatnoj tvrtki, pa je i politika plaća privatna stvar, ali Varteks godinama opstaje zahvaljujući tuđem novcu.

Zoran Košćec se kao predsjednik Uprave Varteksa prije nešto više od godine dana, u kolovozu 2017. godine, zalagao da Varteks za svega pet milijuna eura dokapitalizira britanski fond Valtegra. Britanci bi za jeftini novac time dobili 48,6 posto dionica.

Zoran Košćec se kao predsjednik Uprave Varteksa prije nešto više od godine dana, u kolovozu 2017. godine, zalagao da Varteks za svega pet milijuna eura dokapitalizira britanski fond Valtegra. Britanci bi za jeftini novac time dobili 48,6 posto dionica, te postali većinski dioničar Varteksa. Odobreno im je stjecanje dionica s pravom glasa, bez objavljivanja ponude za preuzimanje.

Nenad Bakić, koji je u tom trenutku imao 17 posto vlasništva i bio najveći pojedinačni dioničar, prepustio je Zoranu Košćecu da na Glavnoj skupštini putem punomoći o tome odluči u njegovo ime.

Dok većina radnika u pogonima radi za 2800 minimalnih kuna, plaće vodećih i njima bliskih ljudi, navodno su varirale od nekoliko desetaka tisuća kuna do stotinjak tisuća. Zadnje dvije godine ostvareni su gubitci Varteksa oko 45 milijuna kuna, od čega je lanjski oko 29 milijuna.

Priopćenje o odlukama Glavne skupštine zaobišlo je lokalne medije, no kad su novinari sa sjeverozapada doznali vijest i raspisali se o prodaji Varteksa u bescjenje Britancima, i to nakon oprosta silnog duga, fond je jednako misteriozno nestao iz fokusa Varteksa kao što se u njemu i pojavio.


Država je Varteksu u predstečajnoj nagodbi oprostila gotovo pola milijarde kuna duga. Ostao je podnošljiv dug i dobiven novi kredit za opstanak poslovanja.Tijekom toga je procesa Varteks izgubio i svoje najvrednije nekretnine.

Očigledno je povjerenje Nenada Bakića tada još bilo na strani Zorana Košćeca, da bi danas, godinu dana kasnije, nakon 20 milijuna uloženih kuna za vlasništvo 46,69 posto dionica, Zoran Košćec otišao. Nova funkcija savjetnika je, smatra se, tek protokolarna za drugog najvećeg dioničara, s 18,4 posto dionica vrijednih 4,5 milijuna kuna.

Novi direktor

Povjerenje Nenada Bakića dobio je Ivan Perković. On je u tvrtku na mjesto člana uprave zaduženoga za financije i restrukturiranje Varteksa došao krajem srpnja, da bi 26. rujna bio postavljen za predsjednika Uprave.

Ivan Perković je od 2010. godine radio na raznim vodećim pozicijama u tvrtki Ralu logistika, da bi 2016. godine bio imenovan predsjednikom Uprave te kompanije, jedne od najvećih za prijevoz i logistiku robe u regiji.

Na tom je radnom mjestu ostao do veljače ove godine. Unatoč pristojnim prihodima, tvrtka je cijelo vrijeme poslovala s gubitkom između 10 i 15 milijuna kuna, što se pripisuje konkurenciji iz EU, ali i maćehinskom odnosu države prema prijevoznicima, a ne i (ne)kompetencijama menadžmenta.

EKSKLUZIVNO: Ivan Perković

Fokus je na razvoju i povećanju plaća

Jedna od prvih misija direktora Ivana Perkovića bit će, kaže, povećavanje plaća radnicima. Većina od njih 1100 trenutno radi za minimalac. – Nakon što osiguramo održivi rast i kontinuirani razvoj poslovanja, fokus nam je na povećanju primanja zaposlenika kojih trenutačno u Varteksu ima nešto više od 1.100 – kaže.

Ipak, da bi se do toga došlo potrebno je, kaže direktor, revitalizirati Varteks brand. – Smatram da kompanija ima odlične preduvjete da ponovno započne uspješno poslovati s obzirom da se radi o prepoznatljivom modnom brandu koji ove godine slavi stotinu godina postojanja, ima zaokružen poslovni proces od proizvodnje do lanca maloprodajnih mreža te naposljetku i kvalitetan proizvod.

Kako bi kapitalizirali navedeno želimo osigurati pozitivan “cash flow” u sljedećih nekoliko mjeseci. Konkretno, pokrećemo više projekata. Jedan od prvih je osiguranje značajnih ušteda u nabavi i potrošnji energije, a uz to želimo Varteks osloboditi težine neoperativne imovine izvan Varaždina, koju nosi na svojim leđimaa.Fokus će mi biti i na modernizaciji proizvodnje, te produktivnosti uz održanje kvalitete. Dodatno ću se posvetiti proširenju suradnje sa inozemnim partnerima.

Prvi koraci se rade ovih dana, a efekti će biti vidljivi u prvoj polovici sljedeće godine. Inače, Varteks radi sa Hugo Boss i švedskom modnom kućom J. Lindeberg, te još nekoliko jakih modnih brandova u Europi.

Ivan Perković smatra da je Varteks na dobrom putu. – Kompanija je u prva dva kvartala ostvarila pozitivan operativni rezultat, što je značajan pomak s obzirom na isto razdoblje prethodne godine. Trudit ćemo se da tako bude i u zadnjem kvartalu ove godine – kaže, ali ne pokušava pobjeći od dugovanja. – Naglasio bih da kompanija ima određena dugovanja, uglavnom prema bankama. Tijekom 2018. godine Varteks je dogovorio poček za otplatu tih dugovanja, što nam omogućava kvalitetniji fokus na trenutačno poslovanje i ostvarivanje pozitivnog rezultata.

Ivan Perković je od 2010. do veljače ove godine radio na raznim vodećim pozicijama u tvrtki Ralu logistika

Javnost špekulira da će, tko god kupi Varteks, to učiniti samo zbog vrijednog zemljišta i nekretnina u Zagrebačkoj ulici. – Kompanija u Varaždinu u sklopu kompleksa posjeduje jedan dio neiskorištenih nekretnina, koje u ovome trenutku značajno troškovno opterećuju osnovno poslovanje kompanije. Svjesni smo toga problema te smo u komunikaciji s lokalnom zajednicom da pronađemo najbolju opciju koja bi omogućila i razvoj kompanije, i sredine u kojoj se nekretnine nalaze – odgovara Ivan Perković.

O svojem dolasku u Varteks kaže: – Nakon odlaska iz RALU Logistike upoznao sam g. Bakića koji je smatrao da Varteksu u ovom trenutku treba menadžer mojih kompetencija. Budući da se radi o izrazito izazovnom projektu, a istovremeno vjerujem da Varteks kao poznati modni brand ima veliki potencijal, odlučio sam prihvatiti ponudu.

U fokusu

FOTO Evo kako napreduje čišćenje jezera u Takošćanu, dnevno se odveze do 2500 metara kubnih sedimenta

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Čišćenje jezera u Trakošćanu i dalje dobro napreduje, a voda bi se mogla početi puštati već u svibnju.

>> FOTO Radovi u punom jeku, voda će se u jezero Trakošćan početi puštati već u svibnju

Donosimo nove fotografije napretka radova izmuljenja jezera.

Generalni direktor Hrvatskih voda Zoran Đuroković sredinom travnja došao je u Trakošćan provjeriti napredak radova.

– Iz Trakošćanskog jezera do sada je izvađeno više od 60.000 metara kubnih sedimenta koji je deponiran na privremenu deponiju. Uzevši u obzir količine iz prethodnih radova možemo zaključiti da je do sada iz jezera Trakošćanskog jezera izvađeno 106.000 metara kubnih sedimenta. Uskoro bi trebalo započeti punjenje jednog dijela jezera, a od jeseni i trajno zapunjavanje jezera. Rok završetka radova po ugovoru je 30. lipnja 2024. godine, a radovi su ugovoreni za 2,5 milijuna eura. Nakon završetka radova na čišćenju sedimenta iz prvog dijela jezera do Dvora Trakošćan slijedi uklanjanje servisnih putova – objavile su tada Hrvatske vode, koje su investitor.

Također, nakon čišćenja servisnih puteva slijedi punjenje donjeg dijela jezera neposredno ispod dvorca, a višak voda će se ispuštati u rijeku Bednju kako bi se omogućilo daljnje uklanjanje sedimenta iz viših dijelova Trakošćanskog jezera. Na taj način smanjit će se potreba za prepumpavanjem vode.

Paralelno s čišćenjem jezera Hrvatske vode uredit će lijevu obalu u dužini od 120 metara i to kamenom oblogom sa stopom od kamenog nabačaja. Na desnoj obali jezera uredit će se 100 metara klizišta i erodirane obale i to ugradnjom gabiona u visini od 1.5 metara.

U tjednu od 22. travnja Hrvatske vode su objavile da se povećava broj građevinskih strojeva za odvoz sedimenta te očekujemo dnevne odvoze između 2250 do 2500 metara kubnih po danu. Do tada je na gradilištu bilo devet dampera, četiri bagera duge ruke od 24 metra, četiri bagera ruke od 12 metara te buldožer.

Nastavite čitati

U fokusu

Radnici Varteksa idu u štrajk, nisu im isplaćene plaće za veljaču i ožujak

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Foto: Ilustracija

Nakon što radnicima Varteksa d.d. nisu isplaćene plaće za veljaču i ožujak ove godine te nakon neuspješno završenog postupka mirenja, Samostalni radnički sindikat Varteks donio je odluku kojom se pokreće štrajk.

– Štrajk će započeti u ponedjeljak, 06.05.2024. godine u 6 sati i trajat će do ispunjenja zahtjeva Sindikata, a to je isplata neisplaćenih plaća – objavila je Udruga radničkih sindikata Hrvatske.

U ponedjeljak će se održati i konfencija za medije.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje