Povežite se s nama

Kultura

Međimurski zborovi “Josip Štolcer Slavenski” i “Josip Vrhovski” bogatiji za po jedno srebro!

Objavljeno:

- dana

Pod pokroviteljstvom Istarske županije i uz materijalnu potporu Ministarstva kulture Republike Hrvatske, proteklog vikenda u Rovinju je održano 51. izdanje Susreta hrvatskih pjevačkih zborova.

Susret hrvatskih pjevačkih zborova nacionalna je manifestacija s dugogodišnjom tradicijom, koja na godišnjoj razini okuplja najbolje hrvatske amaterske zborove i ljubitelje zborskog pjevanja. Navedeni Susret jedna je od deset nacionalnih manifestacija koje na godišnjoj razini organizira Hrvatski sabor kulture. Na manifestaciji su nastupili najuspješniji zborovi – predstavnici 13 hrvatskih županija s više od 650 pjevača.

Na ovogodišnjem Susretu nastupilo je čak 18 odabranih hrvatskih pjevačkih zborova koji su svoj nastup morali izboriti putem jedanaest županijskih i regionalnih smotri, te jednog samostalnog preslušavanja. Nastupili su i gosti iz grada – domaćina, Dječji zbor Osnovne glazbene škole Vladimira Nazora Rovinj.

Srebrni par

Međimurska županija na Susretu je imala dva predstavnika: bili su to Pjevački zbor “Josip Štolcer Slavenski” iz Čakovca, te Pjevački zbor “Josip Vrhovski” iz Nedelišća. Oba naša predstavnika osvojila su srebrne plakete: rezultat od 86,33 boda osigurao je srebro čakovečkom, a 85,33 boda nedelišćanskome zboru.

 

Osim njih, nastupili su i Mješoviti pjevački zbor Glazbenog društva „Sokol“ iz Buzeta, Mješoviti pjevački zbor „Roženice“ iz Pazina, Prvo hrvatsko pjevačko društvo „Zora“ iz Karlovca, Mješoviti pjevački zbor KUEU-a „Kaj“ iz Zlatar Bistrice, Mješoviti pjevački zbor KUD-a „Rudolf Rajter“ iz Ivanca, Hrvatsko pjevačko društvo „Kalnik“ iz Križevaca, Hrvatsko pjevačko društvo „Slavulj“ iz Petrinje, Bjelovarski ženski zbor „Vox Feminae“, Hrvatsko pjevačko glazbeno društvo „Zoranić“ iz Zadra, Mješoviti pjevački zbor KUD-a „Ban Josip Jelačić“ iz Zaprešića, Pjevački zbor „Đuro Prejac“ iz Desinića, Varaždinsko obrtničko glazbeno društvo iz Varaždina, Mješoviti vokalni ansambl „Kanat“ iz Kastva, Pjevački zbor mladih „Josip Kaplan“ iz Rijeke, Mješoviti pjevački zbor “Camerata Vocale” iz Splita, te Akademski muški zbor Fakulteta elektrotehnike i računarstva Sveučilišta u Zagrebu.

Nagrade

Program 51. Susreta sastojao se od natjecateljskog i revijalnog dijela koji je bio u potpunosti besplatan za publiku. Natjecateljski program odvijao se prvog dana Susreta u Koncertnoj dvorani Adris pred stručnim povjerenstvom koje su činili Dario Maleš, Ivan Josip Skender i Luka Vukšić.

Revijalni program održan je u Hotelu Lone. Zborska revija kulminirala je dodjelom zahvalnica i nagrada. Posebno mjesto na 51. susretu pjevačkih zborova imala su djela hrvatskih skladatelja. Dodijeljena je Nagrada Hrvatskog društva skladatelja za najbolju izvedbu djela hrvatskog autora, koju je osvojio Mješoviti vokalni ansambl “Kanat” iz Kastva.

Članovi “Kanata” ujedno su osvojili i prvo mjesto u ukupnom poretku, zlatnu plaketu s 97 bodova te Grand Prix natjecanja. Osim brončanih, srebrnih i zlatnih plaketa, dodijeljena je i Nagrada za najuspješniju izvedbu revijalnog dijela programa, o kojoj je odlučivala komisija sastavljena od predstavnika zborova. Ta je nagrada otišla u ruke Pjevačkog zbora mladih “Josip Kaplan” iz Rijeke. Zboru s najvišim brojem bodova, osim Grand Prixa 51. Susreta hrvatskih pjevačkih zborova, osiguran je i nastup na Razglednici VIII kulturno-umjetničkog amaterizma Republike Hrvatske 2019. godine.

Uz Hrvatski sabor kulture, organizaciju Susreta ove godine potpisuju i Maistra d.d., Komorni zbor Rubino i Hrvatsko društvo skladatelja. Za materijalnu potporu bili su odgovorni Grad Rovinj i Turistička zajednica Grada Rovinja. Međimurskim predstavnicima podršku je pružio i župan Međimurske županije Matija Posavec, koji je uživao u revijalnom dijelu natjecanja.

Krovna organizacija

Hrvatski sabor kulture utemeljen je na stoljetnoj tradiciji i kontinuitetu kulturno-umjetničkog amaterizma, čiji počeci sežu u sredinu 19 stoljeća. Naime, davne 1858. u Karlovcu je počelo djelovati Društvo karlovačkih pjevača, koje deset godina kasnije nastupa pod imenom Prvo hrvatsko pjevačko društvo “Zora”. Potreba za udruživanjem amaterskih kulturno – umjetničkih organizacija zbog suradnje i koordinacije iskazana je 1875. godine, kada je desetak tadašnjih zborova osnovalo Hrvatski pjevački savez.

Ulogu toga saveza, proširenu na sve amaterske kulturno – umjetničke djelatnosti, nakon Drugog svjetskog rata preuzeo je Savez kulturno-prosvjetnih društava Hrvatske osnovan 1948. godine.

On je djelovao do 1955. godine, kad nastavlja s radom pod nazivom Prosvjetni sabor Hrvatske sve do 1983. Od te godine do 1991. djeluje kao Kulturno-prosvjetni sabor Hrvatske, a od 1991. do danas kao Hrvatski sabor kulture. Današnji Hrvatski sabor kulture savez je udruga i krovna organizacija kulturno-umjetničkog amaterizma u Republici Hrvatskoj.

Skoro tisuću udruga

Čini ga dvanaest županijskih zajednica amaterskih kulturno-umjetničkih društava i udruga, Gradski savez KUD-ova grada Kutine, KC Pešćenica – Zagrebačka scena kazališnih amatera, Savez Čeha u Republici Hrvatskoj, Zajednica puhačkih orkestara Splitsko-dalmatinske županije, Zajednica kulturno – umjetničkih udruga grada Siska, Zajednica puhačkih orkestara Primorsko-goranske županije, Savez amaterskih puhačkih orkestara Slavonije i Baranje, Udruga puhačkih orkestara sjeverne i srednje Dalmacije, te kulturno – umjetnička društva i udruge iz županija u kojima zajednice još nisu osnovane.

Sveukupno, Hrvatski sabor kulture okuplja 975 udruga, odnosno 1676 sekcija s više od 80.000 članova (287 folklornih ansambla, 240 dječjih folklornih ansambala, 295 izvornih folklornih skupina, 58 plesnih ansambala, 238 kazališnih skupina, 84 likovne udruge/sekcije, 53 literarne sekcije, 127 puhačkih orkestara, 15 mandolinskih orkestara, 107 tamburaških orkestara, 203 tamburaška sastava, 303 pjevačka zbora, 132 mala vokalna sastava, te 121 izvorni mali vokalni sastav).

Danas ubraja u članstvo i 159 fizičkih osoba, budući da Hrvatski sabor kulture, temeljem novog usvojenog Statuta, od 2015. godine u svoje članstvo udružuje i fizičke osobe koje se bave književnim ili likovnim amaterizmom izvan udruga.

Kultura

U Muzeju Međimurja izložba “Oton Iveković – slikar Zrinskih“

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Izložbom Otona Ivekovića, velikana historijskog slikarstva i istaknutog predstavnika hrvatske moderne, Muzej Međimurja Čakovec obilježava 70. obljetnicu svoga postojanja. Izložba se otvara u petak, 10. svibnja u 19 sati.

Iz iznimno velikog i značajnog slikarevog opusa, za ovu izložbu odabrana su vrlo specifična djela, tj. niz radova na temu događaja i likova iz povijesti velikaške obitelji Zrinski, koji svjedoče o Ivekovićevoj okupiranosti poviješću ove obitelji i njezinom tematiziranju u umjetničkim djelima od samih početaka slikarskoga djelovanja.

Upravo zbog toga je za vrijeme studija na bečkoj Likovnoj akademiji dobio nadimak „Zrinjimaler” – slikar Zrinskih!

Izložba prezentira niz inačica poznatog „Rastanka Zrinskog i Frankopana od Katarine Zrinske“, počevši od prve verzije slike nastale 1887. godine koju je Oton izradio kao dokaz svog talenta umjesto prijemnog ispita, kada je kao mladić s devetnaest godina odlučio krenuti na bečku Likovnu akademiju. Osim „Rastanka“, na izložbi su prisutne i kompozicije velikog formata „Nikola Šubić Zrinski u Sigetu“ i „Zrinski i Sokolović u Sigetu“, zatim „Ivan Gnade – posljednji Zrinski“, kao i akvareli starih hrvatskih gradova i utvrda koji su bili u posjedu Zrinskih, rađeni za Milenijsku izložbu 1898. u Budimpešti.

Autorica izložbe je dr. sc. Snježana Pintarić, renomirana povjesničarka umjetnosti i muzejska savjetnica, koja za ovu izložbu kaže:

„Ako bi slike trebale imati neki svoj autentični ambijent, prostor u kojem njihovo postojanje ima puno opravdanje, a umjetnički izraz najjači učinak, ako postoji neko okruženje u kojem ćemo osjećati jedinstvo umjetničke namjere i dojma kojeg umjetničko djelo ostavlja u oku promatrača, onda je to u ovom trenutku zasigurno prostor Staroga grada Zrinskih u Čakovcu. Predstavljanjem Otona Ivekovića u Muzeju Međimurja Čakovec završeno je na najljepši način jedno uzbudljivo putovanje od punih stotinu i trideset godina u kojem su, dvorac sa svoje strane, a umjetnik s druge, prošli kroz bure i oluje, doživljavali uspone i padove, bili zaboravljani i zanemarivani, da bi nakon desetljeća ponovno bili otkriveni i adekvatno valorizirani. Mogli bismo isto tako reći da su se slike Otona Ivekovića, iako nisu naslikane ovdje, vratile u Čakovec! Vratile su se u stvarni prostor kojeg je u svojoj imaginaciji Iveković stvorio davne 1887. kada je kao netom završeni đak Obrtne škole, pun prkosa i želje za učenjem slikarskog zanata, sa slikom pod rukom kao dokazom svojeg talenta, krenuo pješice u Beč, prijestolnicu Austro-Ugarskog Carstva da bi se upisao na tamošnju Likovnu akademiju i da bi postao hrvatskim historijskim slikarom.”

Nastavite čitati

Kultura

U Čakovcu 8. i 9. svibnja 51. Majski muzički memorijal „Josip Štolcer Slavenski“

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U prekrasnom mjesecu svibnju očekuje nas u Čakovcu 51. Majski muzički memorijal „Josip Štolcer Slavenski“.

Prvi dan ove manifestacije, u srijedu 8. svibnja u 13 sati u zgradi Scheier, održat će se koncert studenata Muzičke akademije u Zagrebu, točnije, gudačkog kvarteta imena Visio quartet u sastavu Lea Tvrtković, violina, Vid Krešimir Pavčnik, violina, Vid Ilčić i Lovre Tunuković, violončelo.

Drugi dan, 9. svibnja, u 19 sati slijedi otvorenje izložbe radova učenica i učenika Odjela za likovnu umjetnost i dizajn i smjera Web dizajner Graditeljske škole Čakovec pod nazivom „Tragovima Slavenskog“.

Nakon izložbe program se nastavlja u dvorani Zrinski zgrade Scheier, svečanom dodjelom Nagrade grada Čakovca i koncertom u čast nagrađenoj skladateljici i dakako, Josipu Štolceru Slavenskom.

Ovogodišnja laureatkinja Mirela Ivičević, onima koji iz godine u godinu prate Majski, poznata je kao skladateljica koja nije prvi put dobitnica Nagrade Grada Čakovca. Iako nagrađenu skladbu zbog tehničkih uvjeta nećemo čuti na Večeri laureata, solistica Lucija Stilinović i Ansambl Synchronos izvest će dva izabrana djela iz njenog opusa, dok će nam uživanje u nastavku koncerta i djelima Slavenskog omogućiti Kvartet Sebastian uz sopranisticu Katarinu Toplek Horvat.

Ulaz na programe je slobodan.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje