Povežite se s nama

Zabava & Stil

VENODJALICA Bez alata ne moči niti prdnuti kak spada!

Objavljeno:

- dana

Međimurci su izraze, kao i većina pograničnih „plemena“, najviše posuđivali od okolnih naroda.

U raznim područjima života prevladavaju izrazi iz različitih jezika pa su tako, primjerice, u kulinarstvu česti mađarski izrazi („langoš“, „gulaš“, „bograč“, „dereš“…), dok na području mehanike i alatničarstva apsolutno prevladavaju posuđenice iz njemačkog jezika.

Kaj si štemer?

Jedna od češće upotrebljavanih definitivno je „štemajzl“ ili „štemajzlin“. Ovaj izraz označava metalni klin sa širokim zupcem koji se koristi za „štemanje“, odnosno rezanje, dubljenje ili kopanje materijala kao što su beton ili keramika. U hrvatski su ga jezik vjerojatno putem žargonizama unijeli hrvatski građevinski radnici koji su radili u Njemačkoj i Austriji, gdje se spomenuta alatka zove „Stemm – Meissel“ (doslovno „dlijeto za štemanje“).

“Drot”, što je čest i raširen međimurski izraz za žicu, nastao je od njemačkog “Draht”, što jednostavno znači – “žica”

Veoma raširen izraz je i „šra(j)f(in)ciger“ koji označava „odvijač“, a dolazi od njemačkoga pojma „Schraubenzieher“. Prvi dio, „Schrauben“, označava „vijke“ (jednina je „Schraub“), dok drugi dio, „ziehen“, znači „vući“.

Pazi se drota!

Zanimljivi su izrazi i tzv. „drot-kefa“ ili „šar-kefa“, koji označavaju čeličnu četku. Drugi dio riječi, „kefe“, dolazi iz turskoga jezika, iz kojega smo riječ preuzeli ili neposredno ili pak je najprije ušla u mađarski jezik, a potom u hrvatski. Pritom prvi dijelovi u oba izraza dolaze iz njemačkog. „Drot“, što je čest i raširen međimurski izraz za žicu, nastao je od njemačkog „Draht“ što znači – „žica“. Upravo iz te poveznice s grubom četkom nastao je hrvatski žargonski izraz „drot“, koji se koristi za policajca, dakle za nekoga tko „grubo čisti“. „Šar-“, čime počinje drugi izraz, iskrivljen je njemački pridjev „scharf“, što znači „oštro“ (u kulinarstvu može i „ljuto“).

“Štemajzlin” označava metalni klin sa širokim zupcem koji se koristi za “štemanje” – rezanje materijala kao što su beton ili keramika

Spomenuli smo samo nekoliko pojmova, dok ih u govoru postoji na desetke. Tko zna, možda nas u budućnosti očekuje i kakav kajkavsko – njemački tehnički leksikon!

Zabava & Stil

FOTO Tribinama NK Varaždina zbog nove himne Vatrenih danas se prolamao silan huk

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

FOTO : IVAN AGNEZOVIC

Nakon brojnih pjesama različite tematike koje dosad kao autor snimio Dražena Popijač Pupi, na red je stigla i nova himna Vatrenih.

Podsjećamo, lani je realiziran projekt himne NK Varaždina u suradnji s Udrugom veterana 7. gardijska brigada „PUMA“, čiji je član i spomenuti glazbenik.

– Ta himna bila je dobro prihvaćena i potakla me da napravim i jednu originalnu pjesmu za hrvatsku repku. I sam sam bio u ratu kao branitelj pa imam „filing“ kakav drugi autori nemaju – veli naš sugovornik koji potpisuje tekst i glazbu.

Na njega se nadovezao Robert Puja, predsjednik UV 7. gbr „PUMA“, koji se osvrnuo na dugogodišnju suradnju s Pupijem.

– Od ideje do realizacije novog projekta prošlo je kratko razdoblje i prošlog tjedna imali smo radni sastanak na kojem je odlučeno da u snimanju spota i pjesme sudjeluju branitelji. To je bio logičan potez jer su „provučeni“ kroz stihove. Pjesma je prava – navijačka, a danas su na snimanju sudjelovali veterani Roda, 104. brigade, Tigrova i Puma. Iz svake spomenute postrojbe sudjelovalo je po 10 branitelja koji pjevaju refrene u navijačkom stilu. Ideja je bila da mora zvučati moćno – objasnio je Robert Puja.

Dodajmo da je pjesma melodična i zasigurno će biti izvođena tijekom predstojećeg Europskog nogometnog prvenstva i onih natjecanja koja slijede.

Kako je to sve skupa danas izgledalo na stadionu NK Varaždina pogledajte u galeriji fotografija:

Nastavite čitati

Zabava & Stil

Vikend u varaždinskom HNK uz etno tehno i komične basne

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Nesvakidašnji glazbeno-scenski događaj, autorski projekt koji potpisuju Tim Hrvaćanin i Damir Martinović Mrle na Veliku scenu varaždinskog HNK dolazi u subotu, 4. svibnja s početkom u 19,30 sati.

Predstavu izvode plesači i svirači Varaždinskog folklornog ansambla u režiji Tima Hrvaćanina, dok glazbu potpisuje Mrle. Ovom inovativnom umjetničkom suradnjom preispituju se koreografske i dramaturške konvencije glazbeno-scenske izvedbe folklora te se istražuju potencijali novih koreografskih i glazbenih ostvarenja u folkloru.

Klasična folklorna izvedba uvijek teži izvornom predlošku u svakom segmentu izvedbe, od plesa i glazbe do nošnje i prikaza narodnih običaja. U predstavi Tichek se oženil folklorni ples izlazi izvan granica folklornog okvira te ulazi u dijalog s Mrletovim glazbenim opusom, od hitova i manje eksploatiranih pjesama grupe Let 3 do kazališnih i filmskih brojeva koje Mrle potpisuje s Ivankom Mazurkijević. Zakoračite u vikend uz etno tehno.

Za najmlađu publiku u nedjelju, 5. svibnja u 17 sati stiže predstava BASNE iz Kazališta Virovitica. Pet poznatih basni (Cvrčak i mrav, Lisica i gavran, Lisica i roda, Kornjača i zec, Miš i lav) u kojima “životinje zbore k’o ljudi i svaka neku pouku nudi” u ovoj je predstavi prikazano na vedar i komičan način.

Dinamična igra i brza izmjena scena odvija se u prepoznatljivoj maniri animiranih filmova pa garantira prijemčivost dječje publike. Kroz veselu igru, dopadljive likove, domišljatu režiju, maštovite kostime i šaroliku scenografiju, edukativan karakter predstave progovara na zabavan način.

Pa tako autor ove vesele i duhovite dramatizacije i adaptacije u stihovima, Draško Zidar, poručuje: “Slušajte, djeco, mudrosti basne I mnoge stvari bit će vam jasne. Slušajte basne mudru notu Mudrosti nam svima treba u životu.”

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje