Povežite se s nama

U fokusu

Ivanečki vijećnici nisu podržali Batinića u želji da Grad dobije osnivačka prava nad osnovnom školom

Gradsko vijeće grada Ivanca

Objavljeno:

- dana

Gradsko vijeće Grada Ivanca nije podržalo HNS-ovog gradonačelnika Milorada Batinića u želji da se osnivačka prava nad OŠ Ivana Kukuljevića Sakcinskog u Ivancu, s područnim školama, i OŠ Metela Ožegovića Radovan prenesu s Varaždinske županije na Grad Ivanec.

Na dnevnom redu Gradskog vijeća Ivanca, na sjednici 22. ožujka, gradonačelnik je predložio Vijeću točku o prijenosu osnivačkih prava nad navedenim školama. Cilj je bio da se nakon glasovanja u Ivancu točka nađe pred vijećnicima Županijske skupštine, koji imaju ovlasti odlučivati o osnivačkim pravima nad školama. Jer trenutno osnivačka prava nad ivanečkim školama ima Varaždinska županija.

Ipak, Batinićeva točka je “zapela već na prvoj stepenici”, u njegovom Ivancu, pa županijski vijećnici neće niti dobiti priliku glasovati o tome. Sa sedam glasova za, sedam glasova protiv i jednim suzdržanim vijećnici nisu prihvatili Batinićev prijedlog.

Radi se o tome da je dogradnja ivanečke osnovne škole već godinama “na čekanju” i među rijetkima je u Varaždinskoj županiji u kojoj se nastava još odvija u dvije smijene. Nakon višegodišnjih pregovora s državom i Varaždinskom županijom početak nadogradnje OŠ Ivana Kukuljevića Sakcinskog u Ivancu se ne nazire.

Batiniću je to dozlogrdilo i želja mu je bila da Grad Ivanec sam dogradi školu, za što je gradska uprava bila spremna dići i krediti od oko 30 milijuna kuna na 15 godina, objasnio je gradonačelnik na sjednici Gradskog vijeća. Ipak, za to grad treba osnivačka prava nad školama.

Ivanečki gradonačelnik je uvjeren da novcem koji stiže u proračun i iz sredstava o Zakonu o fiskalnom izravnanju Grad Ivanec može sam platiti dogradnju škole.

Vijećnici SDP-a i HDZ-a bili su najglasniji u raspravi o osnivačkim pravima, a argumenti su se odnosili na to da župan Čačić i gradonačelnik Batinić još jednom trebaju sjesti i porazgovarati o dogradnji škole, a ne svađati se preko medija. “Vruća tema” je bilo i to može li Ivanec financijski podnijeti dugoročno plaćanje oko 3,5 milijuna kuna godišnje za dogradnju škole.

Batinić je u raspravi više puta ponovio da je problem u Županiji i da bi on rado razgovarao s Čačićem, ali da župan to ne želi, već prebacuje krivnju za to što ivanečka škola nije nadograđena na Grad Ivanec i ministricu Divjak. Gradonačelnik je ponovio da on trenutno kao jedino rješenje vidi da Ivanec sam nadogradi školu, jer tog projekta nema u županijskim planovima ni za 2020./2021. godinu, a ako će se čekati država i fondovi EU-a ne vjeruje da bi to bilo prije 2023./2024. godine.

Mnogo je puta na Gradskom vijeću Ivanca rečeno da su svi vijećnici za dogradnju ivanečke osnovne škole, ipak kako trenutno za to nema modela, pa izgleda da je moderno obrazovanje i bolji standard za učenike do daljnjega “na čekanju” za OŠ Ivana Kukuljevića Sakcinskog u Ivancu.

U fokusu

Nove Vladine mjere: 102 milijuna eura subvencija za skuplju struju i 35 milijuna za skuplji plin

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Što se tiče struje, s obzirom da se mijenjaju okolnosti na europskim i globalnim tržištima, Vlada će nastaviti i dalje subvencionirati kućanstva te javni i neprofitni sektor, mikro, male i srednje poduzetnike, rečeno je u petak u Banskim dvorima.

No, na razini Europske unije postupno se sve države povlače iz politike intervencionizma i potpore građanima i gospodarstvu pa je stoga dogovoreno da dođe do određenog povećanja cijena struje od ukupno deset posto kroz šest mjeseci.
 
– To povećanje išlo bi u dvije faze – za studeni bi računi bili veći oko 6,5 posto, a ostatak povećanja bi bio početkom iduće godine. Da nema mjera, prosječna zamišljena potrošnja jednog kućanstva je 584 eura, sa mjerama Vlade 482 eura. Godišnja ušteda tako iznosi 102 eura i to je značajno subvencioniranje – pojasnio je premijer te naveo da je vrijednost ove mjere oko 102 milijuna eura.
 
Kada je riječ o plinu, zahvaljujući mjerama Vlade, na primjeru godišnjeg troška za plin u prosječnom kućanstvu, godišnja ušteda će iznositi 85 eura. Vrijednost mjere za subvencioniranje troška plina je 35,3 milijuna eura, a kada je riječ o javnom i neprofitnom sektoru te malom poduzetništvu, režim i model djelovanja je isti kao što je bio i u proljetnom paketu.

I kod plina ukupno će povećanje biti deset posto kroz šest mjeseci.
 
Za toplinsku energiju, subvencija za prosječni stan od 60 metara kvadratnih iznosi 62 eura godišnje. Tržišna cijena je 377 eura, a s mjerama Vlade 315 eura godišnje. Vrijednost ove mjere je 2 milijuna eura.
 
Za ugrožene kupce energenata država će izdvojiti 24 milijuna eura
 
Drugi dio paketa je ciljan i odnosi se na najranjivije u hrvatskom društvu. Prije svega, radi se o naknadi za ugrožene kupce energenata, a riječ je o 88.500 osoba u statusu ugroženog kupca energenata koje imaju pravo na podmirivanje troškova električne energije, plina ili toplinske energije. Ukupan iznos mjesečne naknade je 70 eura u obliku vaučera.
 
Među mjerama je i naknada za ublažavanje porasta troškova energije za pružatelje socijalnih usluga, a radi se o pružateljima usluga pomoći u kući, smještaja u udomiteljskoj obitelji, organiziranog stanovanja i boravka. Ovisno o broju korisnika riječ je o mjeri koja iznosi od 70 do 540 eura mjesečno. U Hrvatskoj ima više od 500 pružatelja ovakvih usluga i dvije i pol tisuće udomiteljskih obitelji. Ukupna vrijednost mjere za pružatelje socijalnih usluga iznosi 2 milijuna eura.

Među najranjivijim skupinama su i umirovljenici koji će dobiti još jedan krug jednokratnih potpora, deveti po redu, a koji će biti namijenjen onima kojima je mirovina do 840 eura.

U ovoj mjeri riječ je o 760 tisuća umirovljenika s mirovinom do 840 eura, a ukupna vrijednost mjere je 76,5 milijuna eura.

Nastavite čitati

U fokusu

FOTO Drama uoči Plenkovićevog odlaska iz Vinice, pobješnjeli građanin urlao na policiju: “Krv nam pijeju…“

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Večeras oko 20.40 sati dogodio se nemili incident uoči odlaska premijera Andreja Plenkovića iz arboretuma Opeka u kojem je prisustvovao svečanoj sjednici Varaždinske županije.

Naime, policijski službenici, vatrogasci i osiguranje premijera uoči njegovog odlaska sa spomenute svečanosti blokirali su glavnu Viničku ulicu za prometovanje.

Međutim, to se nije svidjelo vozaču automobila čakovečkih registarskih oznaka kojem se nije dalo čekati  na prolazak kolone vozila sa štićenom osobom prve kategorije. One koje se ne zaustavlja.

– Doma sam 300 metara dalje, zašto me ne puštate? Nemam tolerancije?! Krv nam pijeju, nemojte nas je.ati! – uzvikivao je između ostalog vozač koji se naguravao s osobljem iz Plenkovićevog osiguranja.

Štoviše, policijski službenici su procijenili da konfliktna osoba u afektu može napraviti i veće probleme, pa je pozvano pojačanje koje se brzo sjurilo od novoobnovljenog dvorca grofovske obitelji Bombelles do ulaska u arboretum.

Dodajmo da je verbalni sukob zaustavljenog vozača i osiguranja nastavljen nakon prolaska kolone vozila sa štićenom osobom, a detalje o svemu možda ćemo doznati ovih dana iz priopćenja PU varaždinske.

Kako je to sve skupa izgledalo pogledajte u galeriji fotografija:

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje