Povežite se s nama

Međimurje

Vinarija Štampar autohtonom sortom Pušipel promiče terroir Međimurja i sjeverne Hrvatske

Objavljeno:

- dana

Da je Pušipel dragocjena sorta za Međimurje i sjevernu Hrvatsku, potvrđuje ovogodišnji rekordan broj nagrada sa svjetskih ocjenjivanja vina.

Posljednja potvrda kvalitete za Vinariju Štampar i njihovo vino  Štampar Pušipel Classic 2018, stigla je u obliku srebrne medalje s jednog od najprestižnijih svjetskih ocjenjivanja vina – Decanter World Wine Awards. David Štampar, diplomirani agronom  nasljednik i začetnik nove ere vinarije, ističe da je jako ponosan što je nagrada stigla baš za tu sortu jer ona svoje najbolje rezultate daje upravo u Međimurju.

Radi se o laganom i živahnom vinu, lijepe i bistre žućkasto zelenkaste boje, fino popunjenog i zaokruženog okusa s poželjno blagim alkoholom. Možda najljepši dio njegovog okusa je retrookus izrazito voćnog karaktera, s izvjesnom slasti kao posljedicom kiselkasto slatkaste igre te ugodno gorkastim završetkom. Ovo svježe ljetno vino servirano na temperaturi od 10 do 12ºC  sljubljuje se s ribom, bijelim mesom, rižotom, tjesteninama s umacima na bazi sira te janjetinom.

Uz međimurske vinare, poznat kao ambasador ove sorte jest i Siniša Lasan, ASI Gold Certificate, Advanced Sommelier, CMS, WSET 3, sommelierski prvak Hrvatske 2017, 2014 koji Pušipel karakterizira na sljedeći način: „ Pušipel ima izuzetnu važnost za međimursko vinogorje. Kao sorta, vrlo je zahvalna za sve stilove vina – od pjenušaca, mirnih vina, kasnih berbi i predikata. Sa sommelierske perspektive, njegove najbitnije karakteristike su svježina i mineralnost. Vina su uglavnom laganog tijela s manjim postotkom alkohola, skladnih kiselina te ugodne voćnosti. Pušipel bi trebalo posluživati rashlađenog na 10 stupnjeva te ga sljubiti s laganijim jelima poput ribljeg carpaccia, tjestenine s blažim umacima, peradi. U budućnosti svakako za pušipel vidim puno prostora na hrvatskim vinskim kartama upravo zbog ovih karakteristika“.

U čaši Štampar Pušipel Classic 2018 sažeti su mirisi, okusi i karakter bogatog terroira Međimurja i sjeverne Hrvatske. Uz Pušipel, na plodnom se sjeveru Hrvatske dobro snašao i aromatični Štampar Sauvignon 2018, lagano i živahno vino, svijetle i blijede zelenkasto žućkaste boje te bogatog mirisa.

Iako je za potrebe domaćeg tržišta Vinarija Štampar usmjerena na internacionalne sorte, kad je izvoz u pitanju, najtraženiji su pušipel i graševina zbog čega puno truda ulažu u njihovu promociju i brendiranje. Također, turisti koji dolaze u Hrvatsku teže izvornim okusima koji odražavaju karakter područja iz kojeg dolaze i pričaju njegovu priču. Upravo zbog toga, ove kvalitetne autohtone sorte često pronalaze mjesto u vrhunskim restoranima kao što je šibenski Pelegrini, koji svojim originalnim receptima upotpunjenim vinom Štampar Sauvignon 2018, svojim gostima nudi jedinstveni eno-gastronomski doživljaj.

Međimurje

Međimurska policija na svom području uočila veliki broj vozila kojima je istekla prometna dozvola

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Uvidom u evidencije isteka valjanosti prometnih dozvola uočeno je da na području Međimurske županije postoji veliki broj motornih vozila kojima je isteklo važenje prometne dozvole za više od 15 dana, a vlasnici ih u zakonskom roku nisu odjavili u nadležnoj policijskoj upravi ili policijskoj postaji.

Kako bi izbjegli prekršajne sankcije, Policijska uprava međimurska poziva vlasnike da odjave vozila kojima je istekla valjanost prometne dozvole.

Podsjećaju vlasnike vozila na obvezu pridržavanja odredbi čl. 250. Zakona o sigurnosti prometa na cestama, kojim je propisano kako je vlasnik vozila dužan odjaviti vozilo ako ne izvrši produženje važenja prometne dozvole u roku od 15 dana od dana isteka važenja prometne dozvole.

Vlasnik registriranog vozila može odjaviti vozilo, a uz zahtjev za odjavu mora priložiti prometnu dozvolu radi evidentiranja odjave vozila i vratiti registarske pločice, odnosno priložiti potvrdu tijela koje je registriralo vozilo izvan Republike Hrvatske kojom se potvrđuje da su registarske pločice i prometna dozvola zadržane ili poništene.

Također, vlasnik vozila dužan je u roku od 15 dana prijaviti promjenu bilo kojeg podatka koji je upisan u prometnoj dozvoli, a u roku od 30 dana dužan je odjaviti registrirano vozilo te donijeti prometnu dozvolu radi poništenja i vratiti registarske pločice, ako je vozilo uništeno ili otpisano ili ako je vozilo otuđeno ili nestalo.

Za nepridržavanje ovih odredbi predviđene su novčane kazne, i to za fizičke osobe, odnosno vlasnike vozila 90 eura, za pravne ili fizičke osobe obrtnike od 660 do 1990 eura, a za odgovorne osobe u pravnoj osobi i u tijelu državne vlasti ili tijelu jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave od 190 do 660 eura.

Ujedno, policija podsjeća nove vlasnike vozila (kupce vozila) da su u roku od 15 dana od stjecanja vlasništva dužni registrirati vozilo na svoje ime ili ga odjaviti, a ako ga ne registriraju na svoje ime ili ne odjave, stanica za tehnički pregled vozila će, na zahtjev osobe na koju je vozilo registrirano (prodavatelj vozila), rješenjem ukinuti registraciju vozila.

Napominju da se sklapanjem Ugovora o kupoprodaji motornog vozila prodavatelj i dalje u službenim evidencijama MUP-a vodi kao vlasnik vozila, sve dok se vozilo ne odjavi u službenim evidencijama nadležne policijske uprave ili postaje, ili dok ga novi vlasnik ne registrira na svoje ime.

Nastavite čitati

Međimurje

U čakovečkom Centru za kulturu održana svečana promocija studenata ekonomije, računarstva i održivog razvoja

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Međimursko veleučilište u Čakovcu u čakovečkom Centru za kulturu Čakovec održalo je svečanu promociju prvostupnica i prvostupnika ekonomije, inženjera računarstva, inženjera održivog razvoja te magistri i magistara ekonomije.

Dekan MEV-a Igor Klopotan naglasio je ulogu studenata i njihovu borbu za izjednačenje vrijednosti ECTS bodova sa stručnih i sveučilišnih studija, što je rezultiralo time da Međimursko veleučilište u Čakovcu danas može promovirati drugu generaciju s titulom magistara ekonomije.

– Borba je trajala dugo jer smo nailazili na veliku opstrukciju da se ne izjednače veleučilišne titule sa sveučilišnim. Ali zahvaljujući borbi vas, studenata i Zbora veleučilišta, uspjeli smo izjednačiti 300 ECTS bodova sa stručnih i sveučilišnih studija. Velika razlika u izvođenju nastave ne postoji jer isti profesori predaju na fakultetima, isti profesori rade na veleučilištima, među predavačima su doktori znanosti. Konačno smo uspjeli, vi ste druga generacija, odnosno druga promocija kojoj dajemo titulu magistri i magistara ekonomije – istaknuo je Klopotan.

Dekan MEV-a najavom o mogućnosti nastavka studija razveselio je studente računarstva. Naime, uskoro će se prema Agenciji za znanost i visoko obrazovanje uputiti elaborat pa su očekivanja da će se s nastavkom studiranja na smjeru računarstva u Čakovcu moći krenuti već za godinu dana.

Dekan Klopotan također je naglasio važnost veleučilišta s obzirom na činjenicu da okupljaju gotovo 20 posto studentske populacije. Naime, riječ je o 26.000 studenata i kada im se pribroje studenti koji studiraju stručne studije na sveučilištima, dolazi se do broja od 47.000 studenata.

– Stoga, naša borba za struku vrijedi i za sveučilišta koja također imaju stručne studije. Stručni studij koji izvode veleučilišta nedvojbeno generiraju visoku zaposlenost i to dolazi do izražaja kada na tržištu rada nema dovoljno mladih. A  tome smo svjedočili zadnjih nekoliko godina. Naši studenti brzo usvajaju znanja i brzo se zapošljavaju – poručio je Klopotan, pohvalivši pritom studente na njihovom angažmanu i uloženom trudu.

Uslijedio je svečani dio programa promocije.

– Položili smo sve propisane ispite i obranili završne i diplomske radove na studijima Međimurskog veleučilišta u Čakovcu. U ime svojih kolegica i kolega te u svoje osobno ime, molim da nas promovirate u zvanje prvostupnika inženjerstva računalstva, prvostupnika ekonomije, prvostupnika inženjera održivog razvoja i magistra ekonomije – rekla je studentica Bosiljka Oletić.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje