Povežite se s nama

U fokusu

Varaždinci će još nekoliko godina čekati na sve blagodati smart city usluga

Objavljeno:

- dana

Bez snažnijeg uvođenja ICT tehnologija, internetskog povezivanju svih objekata, primjene komunikacija M2M (machine to machine), smanjenja onečišćenja okoliša, uvođenja inteligentnih transportnih sustava i drugih inovativnih rješenja nezamisliv je razvoj koncepta „Pametnog grada“ (smart city) u Varaždinu, rečeno je na konferenciji Smart Cities/Smart Communities – Best Practices.

Spomenuti skup održan je u multimedijalnoj dvorani GMV-a u palači Herzer u organizaciji Grada Varaždina i tvrtke Smart City Varaždin d.o.o. S obzirom na to da je digitalizacija ključna kod sljedećeg financijskog okvira Europske unije, hrvatski gradovi i općine razvijaju sustave vezane uz digitalnu tehnologiju 21. stoljeća.

Stoga je želja organizatora bila predstaviti primjere dobre prakse u konceptu pametnog grada u Varaždinu, ali i pružiti uvid u najnovije tehnologije i rješenja koja omogućavaju funkcioniranje pametnih gradova.

– Grad Varaždin odlučio je stati na kraj svim pravnim problemima koji su kočili razvoj DTK mreže i imamo sreću da imamo varaždinsku tvrtku koja već 20-ak godina radi na konceptu „Pametnog grada“. Najvažnije je da uz infrastrukturu postoji i servis koji je na usluzi građanima, kako bi se tehnološki maksimalno iskoristile sve prednosti koje on pruža građanima i cijeloj zajednici. Nedavno sam bio u Oslu i u tom gradu sve se snima kamerama i ne možete ni kročiti gradom, napraviti bilo kakav prekršaj, a da to nije zabilježeno i da ne dobijete kaznu u roku od tri dana – pojasnio je varaždinski gradonačelnik Ivan Čehok neke od blagodati koje će Varaždincima donijeti nove tehnologije.

U radu konferencije sudjelovalo je stotinjak predstavnika općina i gradova iz cijele Hrvatske, te predstavnici institucija i tvrtki koje primjenjuju rješenja spojiva s konceptom pametnog grada, odnosno pametne zajednice.

U fokusu

Proglašena prirodna nepogoda mraza za područje Grada Lepoglave i Općine Donja Voća

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Župan Anđelko Stričak je danas, 6. svibnja, proglasio prirodnu nepogodu zbog mraza za područje Grada Lepoglave i Općine Donja Voća.

U razdoblju od 21. do 24. travnja, u noćnim i jutarnjim satima, mraz je nanio velike štete na poljoprivrednim kulturama i trajnim nasadima.

Odluka je donesena nakon što su iz Grada Lepoglave i Općine Donja Voća zahtjeve za proglašenje prirodne nepogode dostavili Županijskom povjerenstvu za procjenu šteta.

Prema zaprimljenim zahtjevima, štete na poljoprivrednim kulturama su od 30 do 80 %.

Prva procjena ukupne štete zbog mraza na području dvije jedinice lokalne samouprave iznosi 460.000 eura.

Sukladno Zakonu o ublažavanju i uklanjanju posljedica prirodnih nepogoda, oštećeni štetu trebaju u roku od 8 dana od proglašenja prirodne nepogode prijaviti Općinskom povjerenstvu u pisanom obliku i na propisanom obrascu. U roku od 15 dana Općinsko povjerenstvo treba izraditi prve procjene šteta, a u roku od 50 dana Županijskom povjerenstvu dostaviti konačnu procijenjenu štetu.

Županijsko povjerenstvo će potom u zakonskom roku prijavljene konačne procjene štete dostaviti Državnom povjerenstvu i nadležnim ministarstvima.

Nastavite čitati

U fokusu

FOTO Očaj, bijes i suze na štrajku radnika Varteksa: “Sve smo dali toj tvrtki”

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

FOTO : IVAN AGNEZOVIC

Varteks je za Jugoslavije, diljem države imao više od 200 trgovina. U toj varaždinskoj tvrtki radilo je preko 12.000 radnika. Bila su zlatna vremena i tvrtka je hranila mnoge obitelji u Varaždinskoj županiji.

Danas je tvrtka spala na manje od 700 radnika. Ti isti radnici nisu primili pola plaće za veljaču, kao ni cijelu plaću za ožujak.

Zbog toga su se odlučili na štrajk. Tužna, smrknuta lica, suze u očima, očaj i bijes, vidjeli smo u ponedjeljak, 6. svibnja na parkiralištu ispred tvrtke.

– Mi smo želimo svoje plaće za svoj rad – vikali su.

Mnogi radnici cijeli svoj radni vijek provode u istoj tvrtki.

– Ovo je žalosno. Tu sam od 16. godine. I prije smo bili bez plaće, ali imali smo puno posla. Svašta smo prošli s raznim upravama. Sada nemamo posla, situacija je eskalirala. Niti taj minimalac ne dobijemo, a nemamo ni posla. Kako da dođemo na posao, kako da si kupimo nešto za jesti na poslu, od čega? Ne znam možemo li ovo prebroditi. Imam 35 godina staža. Pola obitelji mi je ovdje radilo, sa suprugom sam gradila kuću iz tog minimalca. Sve sam ovdje ostavila – rekla je gotovo kroz suze Rosana Liber.

Ono što sve radnike zanima kad će napokon dobiti svoje plaće. Ističu da će štrajk trajati dok ne dobiju svoje plaće.

– Nije tajna da je Varteks već bio u teškoj situaciji, no ovi radnici neće nastaviti s proizvodnjom dok ne dobiju dio plaće za veljaču i cijelu plaću za ožujak. Radnici Varteksa taoci su vrijednosti imovine Varteksa. Pripadnici krupnog kapitala žele se imovine Varteksa domoći što jeftinije i brže – ističe Tomislav Rajković, predsjednik Udruge radničkih sindikata Hrvatske.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje