Povežite se s nama

Život i društvo

Svjetski je dan moždanog udara, a dr. Kostanjevac navodi: „U varaždinskoj Bolnici liječi se po svjetskim standardima“

Objavljeno:

- dana

S ciljem osvješćivanja javnosti o važnosti prevencije moždanog udara, prepoznavanja simptoma te pravovremenog početka liječenja, a u svrhu postizanja najbolje moguće kvalitete života nakon preboljenog moždanog udara, i ove godine, 29. listopada, pod sloganom #NeBudiTaj (engl. #DontBeTheOne) obilježava se Svjetski dan moždanog udara.

Moždani udar je prvi uzrok invalidnosti i treći uzrok smrtnosti u Hrvatskoj. Nastaje naglo i ne bira životnu dob. Jedan od četiri bolesnika je radno aktivan.

U 2018. godini od moždanog udara umrlo je 6.137 osoba, odnosno 11,6% svih umrlih. Godišnje se u Hrvatskoj liječi oko 12 do 13.000 osoba zbog moždanog udara. U svijetu 15 milijuna ljudi godišnje doživi moždani udar, a od toga ih osam milijuna umre.

Valja naglasiti da je posljednjih 15-tak godina prisutan pozitivan trend smanjenja smrtnosti od cerebrovaskularnih bolesti (moždani udar) u Hrvatskoj i svijetu.

Međutim, osobe koje su doživjele i preživjele moždani udar često ostaju invalidi i trpe različite druge posljedice moždanog udara, ovisno o tome koji dio mozga je oštećen te koliko brzo se uspjelo reagirati, ističu iz varaždinske Opće bolnice.

Stoga je vrlo važno prepoznati simptome moždanog udara te što hitnije takvog bolesnika uputiti u bolnicu, smjestiti ga u jedincu za moždani udar kako bi se poduzele odgovarajuće dijagnostičke i terapijske mjere. Najvažnija su prva tri sata od nastupa simptoma. Jer vrijeme je mozak.

– Najčešći simptomi koji ukazuju na moždani udar su: iskrivljenost jedne strane lica, smetnje govora, iznenadna utrnulost, slabost ili oduzetost ruke, noge jedne strane tijela. Mogu se javiti smetnje vida poput zamagljenja ili gubitka vida, smetnje ravnoteže, vrtoglavice, iznenadna jaka glavobolja praćena mučninom povraćanjem također su jedni od upozoravajućih simptoma – navodi dr. Kostanjevec.

Osim pravovremenog prepoznavanja simptoma, u borbi protiv moždanog udara najvažnija je prevencija, tj. borba protiv rizičnih čimbenika za moždani udar.

– Od rizičnih čimbenika na koje možemo utjecati je krvni tlak te su važne redovite kontrole i liječenje jer već smanjenje krvnog tlaka za dva mm smanjuje rizik za moždani udar za 10%,  prestanak pušenja, otkrivanje i liječenje hiperlipidemije, simptomatske stenoze karotidnih arterija, liječenje šećerne bolesti koja povećava rizik za moždani udar 50%, otkrivanje i liječenje fibrilacije atrija – ističu iz Bolnice i dodaju:

– Osobito je važan zdrav način života koji obuhvaća zdravu prehranu sa smanjenim udjelom masti, soli i šećera, povećanjem udjela povrća i voća uz održavanje normalne tjelesne težine– preporuča se mediteranski tip prehrane. Važno je biti i tjelesno aktivan. Ako pet puta na tjedan provodimo 30 minuta umjerene aktivnosti možemo reducirati vlastiti rizik za moždani udar za 25 posto. Smanjenje unosa alkohola, dovest će također do smanjena rizika od moždanog udara. Mentalno zdravlje također je povezano s rizikom od moždanog udara. Dokazano je kako depresija i stres povećavaju rizik od manjih moždanih udara, posebno kod starije populacije – nabraja dr. Kostanjevec.

Varaždinska Opća bolnica ima sve po pitanju dijagnostike, opreme, ali i stručnog kadra kada je riječ o dijagnostici i liječenju bolesnika s moždanim udarom.

– Na Odjelu za neurologiju OB postoji sva dijagnostička oprema koja je potrebna za dijagnosticiranje i liječenje bolesnika koji dožive akutni moždani udar, kao i educirani liječnici i medicinske sestre, tako da se moždani udar u Varaždinskoj bolnici liječi po svim svjetskim standardima. Neurokirurgija također spremno odgovara izazovima koji su stavljeni pred nju – naglašava dr. Kostanjevec.

Rehabilitacija i kvaliteta života nakon moždanog udara izrazito je važan problem čije rješavanje znatno pomaže ekonomskom, socijalnom i psihološkom stanju pacijenta.

– Nažalost, mnogi preživjeli od moždanog udara suočavaju se sa značajnim izazovima koji uključuju fizičku invalidnost u vidu oduzetosti ruke noge ili polovine tijela, oduzetosti govora, poteškoće u komunikaciji, promjene u raspoloženju, što dovodi do gubitak posla, socijalnih kontakata. Stoga je jako važno nakon moždanog udara što je prije moguće započeti s rehabilitacijom i to odmah na Neurološkom odjelu, u vidu provođenja fizikalne terapije, tretmana logopeda, ako je oduzet govor, a potom nastaviti rehabilitaciju u specijaliziranim ustanovama. To može poboljšati funkciju i pomoći preživjelom da zadobije što veću neovisnost tijekom vremena. U tom procesu bolesnik ne smije biti sam. Uz odgovarajuću skrb medicinskog osoblja itekako mu je potrebna pomoć bliske osobe, člana obitelji, prijatelja, susjeda. Pacijentu treba pokazati kako nije sam, zaboravljen. Rehabilitacija može biti duga i iscrpljujuća, no ne smijemo odustati od cilja, a to je vraćanje bolesnika u obiteljsku i radnu sredinu sa što manjim neurološkim deficitom – zaključuju.

Život i društvo

U Ljubešćici se otvara nova ulica „spoj Rudničke i Ulice Stjepana Radića“

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U Ljubešćici se otvara nova ulica “spoj Rudničke i Ulice Stjepana Radića”, temeljem zahtjeva mještana Ulica Stjepana Radića, braće Radića i Rudničke.

Novi projekt ima cilj povezati ulice u kvartu koji obuhvaća usku slijepu Ulicu Stjepana Radića, u kojoj se obavljaju i gospodarske djelatnosti, te Rudničku, povećati sigurnost pješaka i prometa, ali i stvoriti uvjete za izgradnju novih objekata na tom području, radi ostvarivanja pristupa građevnih parcela na javnu prometnu površinu.

Obavljene su pripremne radnje na projektu kako bi se omogućila realizacija. Izrađeno je idejno rješenje i rješavaju se imovinsko-pravni odnosi. Radi se o cesti ukupne duljine 139,45 metara. Sam projekt uključuje izgradnju prometnice, pješačke staze, opremanje prometnih površina s prometnom opremom i signalizacijom, rješenjem sustava oborinske i sanitarne odvodnje, rješavanje sustava vodoopskrbe s hidrantskom mrežom te izgradnja instalacija javne rasvjete, plinovoda i distributivne telekomunikacijske (DTK) kanalizacije. Prometnica je projektirana za dvosmjerni promet s dva prometna traka širine 2 x 2,5 metara, obostrano omeđena cestovnim rubnjacima, te projektiranom pješačkom stazom širine 1,5 m. Sve prometne površine izvest će se nosivim slojem asfaltbetona.

Općina Ljubešćica u ovoj godini za realizaciju projekta planira utrošiti 80.000 eura, dok Ministarstvo regionalnoga razvoja i fondova Europske unije projekt financira u iznosu od 44.000 eura kroz Program podrške brdsko-planinskim područjima. Nastavak projekta planiran je za iduću godinu.

U novoformiranom kvartu planira se izgradnja i novog dječjeg igrališta kako bi djeca s područja južnog dijela naselja Ljubešćica imala sigurno mjesto za rekreaciju i slobodnu igru.

Nastavite čitati

Život i društvo

FOTO “Kam su prešli oni lepi cajti“ najbolje znaju u Udruzi žena “Zipka“ koja je proslavila prvi rođendan

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

FOTO : IVAN AGNEZOVIC

Udruga žena „Zipka“ Črnec Biškupečki u Društvenom domu u Biškupcu u četvrtak. 2. svibnja, organizirala je manifestaciju pod nazivom “Kam su prešli oni lepi cajti“.

Riječ je o programu održanom povodom obilježavanja 1. godišnjice osnutka „Zipke“, u sklopu kojeg je priređeno druženje predstavnicama Udruga žena „Florijanke“ iz Kučana Donjeg, KUD-a Lepoglavski pušlek, Udruga žena Preslica Sračinec, te Udruga žena Vidovec.

Članice spomenutih udruga i domaćini za ovu prigodu su spravile različite tradicionalne, starinske kolače. Podsjećamo, Udruga žena „Zipka“ Črnec Biškupečki  osnovana je krajem travnja prošle godine s ciljem očuvanja kulturne baštine i običaja.

– Manifestacija je zamišljena kao međusobno druženje i upoznavanje Udruga, uz domjenak i prezentaciju tradicionalnih vrsta kolača, a sve u opuštenoj atmosferi uz glazbeni program Miroslava Rogara. Prošla godina bila nam je, s obzirom na to da djelujemo tek godinu dana, više nego ispunjena događajima. Naime, odradile smo dvije velike manifestacije od kojih je prva pod nazivom „Dani kruha i Dani zahvalnosti za plodove zemlje“ održana u listopadu, a porom je 2. prosinca slijedila „Kak je bilo negdar, a kak je denes“. Spomenute priredbe bile su odlično posjećene i na svakoj je bilo prisutno više od 100-njak osoba – ističe predsjednica Udruge Sanja Brežni-Blažunaj koja je napomenula da imaju odličnu suradnju i podršku kako sa Županijom varaždinskom, tako i sa Gradom Varaždinom.

Stoga ne čudi da su na javne pozive spomenutih JLS-a za 2024. godinu prijavile projekte za manifestacije „Kam su prešli oni lepi cajti“, „Dani kruha i dani zahvalnosti za plodove zemlje“, te već tradicionalnu manifestaciju „Kak je bilo negdar, a kak je denes“.

– Svi spomenuti projekti su prihvaćeni, te ujedno moram napomenuti da se nadam kako ćemo krajem godine, ili najkasnije početkom iduće godine, u rukama držati knjigu Udruge žena Zipka s predstavljenim tradicionalnim, starinskim, autohtonim kolačima našega kraja. Bit će puna recepata, ali i prikaza običaja našega kraja. U postupku smo zaštite jednoga kolača pri Zavodu za intelektualno vlasništvo, te se nadamo pozitivnom ishodu. Riječ je o kolaču kojem je glavni sastojak domaći pekmez od šljiva ili marelice, u kojem se moraju osjetiti komadići voća. Sastojci koji idu u kolač se ne važu, već se sve mjeri u čašama. Recept zasad ne bismo otkrivali – zaključila je Sanja Brežni-Blažunaj.

Kakva je bila atmosfera na druženju te što se sve od domaćih delicija moglo vidjeti i kušati pogledajte u galeriji fotografija:

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje