Povežite se s nama

U fokusu

Čehok: „Municipalnim obveznicama se rješavaju projekti koji su zapravo ulaganje koje će se vratiti“

Objavljeno:

- dana

Varaždinski gradonačelnik Ivan Čehok održao je 21. studenoga, sa suradnicima i pročelnicima, javnu sjednicu Kolegija na kojoj je novinarima predstavio aktualne teme.

Najavljujući sjednicu Gradskog vijeća Grada Varaždina, koja je sazvana za srijedu 27. studenoga, u kojoj će biti predstavljen Proračun Grada za 2019. godinu i projekcije za 2020. i 2021. godinu varaždinski je gradonačelnik spomenuo kako još uvijek traju pregovori sa svim predstavnicima stranaka koji sudjeluju u radu Gradskog vijeće kako bi došli do zajedničkog zaključka o aktiviranju municipalnih obveznica. Istaknuo je da je i nagrada Poslovnog dnevnika u kategoriji Pametno življenje koja je dodijeljena Gradu Varaždinu na konferenciji Pametni gradovi – Gradovi budućnosti 2019. na neki način pokazatelj da se moram nastaviti s postavljanjem infrastrukture, a nakon Banfice kreće se prema Kučanima i Zbelavi, dok će se uz rad na Aglomeraciji paralelno postavljati i optički priključak.  – Obzirom da je u planu iz sredstava obveznica financiranje i optičke mreže, moramo jasno građanima dati do znanja da ćemo mi postavljanjem mreže od nje imati prihode. S tih dva milijuna kuna godišnjih prihoda mi ćemo vraćati i prinos cjelokupnih obveznica i glavnicu. Prema tome nije to ulaganje od 170 milijuna koje ste potrošili pa vam se ne vraćaju, nego je to ulaganje koje će se vratiti – rekao je Čehok.

S obzirom da se najveće stavke, na koje se planiraju utrošiti sredstva kroz zaduživanje municipalnim obveznicama, odnose na sanaciju bala u Brezju te otkup zemljišta uz isplatu sudskih troškova tvrtki EKOS za POS zemljište u Ulici Vilka Novaka, gradonačelnik ističe da su i ta sredstva zapravo ulaganje.

Za rješavanje bala potrebno je, prema procjenama oko 90 milijuna kuna, ali bi se micanjem bala “oslobodila” cijela lokacija Poduzetničke zone Brezje, u koju bi u tom slučaju došli potencijalni investitori. Prema procjeni gradonačelnika, u gradsku bi se blagajnu od prodaje tog vrijednog zemljišta moglo vratiti oko 16 milijuna eura.

– To je i više od onoga što bi uložili u sanaciju – ističe Čehok, a na isti način gleda i na kupnju zemljišta, uz isplatu svih sudskih troškova, tvrtki EKOS za zemljište u Ulici Vilka Novaka.

– Imamo već dva trgovačka lanca koja hoće tamo doći, to je zona M koja se odnosi na stambeni i poslovni dio – objašnjavajući zašto bi se osim POS naselja, kako je prvotno zamišljeno, tamo mogli naći i neki trgovački lanci. Osim toga i u POS-ovu naselju u Jalkovečkoj smješteni su i neki trgovački lanci.

Osim s EKOS-om, bivša gradska vlast sudila se i oko obližnjeg zemljišta u vlasništvu tvrtke T&H Invest. S obzirom da je Trgovački sud već u pitanju EKOS-a donio presudu koja ne ide u korist Grada, a sličan se sudski spor vodi između Grada i tvrtke T&H Invest, postavljeno je pitanje zašto Grad ne postigne s njima sudsku nagodbu.

– Mi se zalažemo za takvo rješenje, i to je mišljenje odvjetnika, ali je mišljenje naših koalicijskih partnera da se čeka prvostupanjska odluka. Kažu nam neki da smo autokrati, ali eto mi smo demokrati – rekao je Čehok. Ujedno je pojasnio da su ta dva zemljišta povezana, pa da bi se trebala i zajedno riješiti jer je Ekos-ovo zemljište u sredini, a okruženo je zemljištem tvrtke T&H Invest.

– Oni su se zajedno 2009. godine javili na natječaj APN-a. Ujedno bi se kroz tu lokaciju probila prometnica koja bi povezala kvart s istočnom obilaznicom. Sada cijelo naselje ima samo jedan izlaz na istočnu obilaznicu, na semaforu kod Intereurope – rekao je gradonačelnik. Također napominje da su tvrtke tada prodavale kvadrat zemljišta za 129 eura, ali je sada zbog sudskih troškova cijena narasla na oko 200 eura po kvadratu pa je upitno je li to u tim uvjetima isplativo za gradnju (samo) POS-zgrada.

Na sjednici Kolegija je predstavljen i tehnički rebalans proračuna Grada kojim su ispunjeni svi planovi i obećanja, pri čemu je prihod od poreza na dohodak veći od 4,45 %. Što se tiče rashoda oni su usmjereni na dva velika projekta – povećanje poduzetničkog fonda i božićnice za umirovljenike i djecu.

Što se tiče EU projekata gradonačelnik je posebno naglasio kako oni idu svojom dinamikom ali Grad na žalost nikako ne može utjecati na njihovu brzinu.

Što se tiče sredstva za Komunalne projekte ona su smanjena za 5.222.000 kuna, no bez obzira na to realizirat će se neplanirani radovi poput uređenja ulice Dimitrija Demetra ili parkirališta u ulici Ruđera Boškovića. Odlučeno je i da se izgradi kombinirano sportsko igralište i okupljalište u Grabanicama, te postavi rasvjeta na skate-parku uz koji bi se napravilo košarkaško igralište s gumenom podlogom, koje bi također bilo osvijetljeno.

Za 23. studeni u 10 sati najavljena je svečana dodjela stipendija u gledalištu HNK za ukupno 268 novo prijavljenih stipendista uz dosadašnjih 530 s iznosom stipendije od 600 kuna, te 226 novo prijavljenih korisnika prijevoza koji će dobiti 150 kuna.

U fokusu

Bakić o Varteksu: Pokušava li netko već duže vrijeme jeftino otkupiti dugove od banaka?

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Radnici nekadašnjeg tekstilnog diva Varteksa trenutno su u štrajku zbog neisplata plaća.

>>FOTO Očaj, bijes i suze na štrajku radnika Varteksa: “Sve smo dali toj tvrtki”

Na njihov štrajk i tešku situaciju u tvrtki osvrnuo se Nenad Bakić, nekadašnji najveći dioničar.

– Kod Varteksa je ključna stvar sljedeća: da li netko već duže vrijeme pokušava jeftino otkupiti dugove od banaka? Ako da, znate što to znači.

Da li moguće da takvi pokušaji odlažu mogućnost razrješenja krize prodajom neaktivne imovine, što Varteks i dužan napraviti prema predstečajnoj nagodbi? Jer naravno ako netko pokušava otkupiti dug, nije mu u interesu da se prije toga taj dug zatvara.

Kome odlaze novci od prodaje imovine? S druge strane, postoje li vjerovnici koji su predložili otpis dugova? Tko naplaćuje kamate i je moguće da one idu i do 12%?

To su ključne stvari – sve ostalo je magla.

Ohrabrujem one koji možda znaju više o tome, naročito sindikate, da upoznaju javnost s time – ističe Bakić na svojem Facebooku.

Nastavite čitati

U fokusu

Proglašena prirodna nepogoda mraza za područje Grada Lepoglave i Općine Donja Voća

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Župan Anđelko Stričak je danas, 6. svibnja, proglasio prirodnu nepogodu zbog mraza za područje Grada Lepoglave i Općine Donja Voća.

U razdoblju od 21. do 24. travnja, u noćnim i jutarnjim satima, mraz je nanio velike štete na poljoprivrednim kulturama i trajnim nasadima.

Odluka je donesena nakon što su iz Grada Lepoglave i Općine Donja Voća zahtjeve za proglašenje prirodne nepogode dostavili Županijskom povjerenstvu za procjenu šteta.

Prema zaprimljenim zahtjevima, štete na poljoprivrednim kulturama su od 30 do 80 %.

Prva procjena ukupne štete zbog mraza na području dvije jedinice lokalne samouprave iznosi 460.000 eura.

Sukladno Zakonu o ublažavanju i uklanjanju posljedica prirodnih nepogoda, oštećeni štetu trebaju u roku od 8 dana od proglašenja prirodne nepogode prijaviti Općinskom povjerenstvu u pisanom obliku i na propisanom obrascu. U roku od 15 dana Općinsko povjerenstvo treba izraditi prve procjene šteta, a u roku od 50 dana Županijskom povjerenstvu dostaviti konačnu procijenjenu štetu.

Županijsko povjerenstvo će potom u zakonskom roku prijavljene konačne procjene štete dostaviti Državnom povjerenstvu i nadležnim ministarstvima.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje