Povežite se s nama

Kultura

Središnje slavlje velikog rođendana KUU „Veseli Međimurci“ 30. studenoga

Objavljeno:

- dana

– Međimurje je kraj koji u sebi krije bogatu tradicijsku kulturu, a glavna osnovica kulturno-umjetničkog amaterizma u današnje vrijeme marljivo je njegovanje folklorne glazbene i plesne baštine. Počeci kulturno-umjetničkog amaterskog djelovanja datiraju u tridesete godine prošloga stoljeća s aktivnostima ogranaka „Seljačke sloge”, a najveći je procvat folklorni amaterizam doživio u razdoblju nakon Drugoga svjetskog rata.

Kulturno-umjetnička udruga „Veseli Međimurci“ Čakovec sa 70-godišnjom tradicijom djelovanja svakako zauzima značajno mjesto u međimurskom amaterizmu na različitim područjima kulturno-umjetničkoga djelovanja, a zajedničkim kreativnim idejama, željom za napretkom, progresivnim razmišljanjem i entuzijazmom svojih članova korača prema daljnjem napretku i uspješnom djelovanju u budućnosti – piše Jelena Tyran, članica KUU „Veseli Međimurci“ i autorica izložbe „Kroz 70 godina“, kojom je nedavno započelo veliko obilježavanje velikoga jubileja te Udruge. Aktivnosti slavlja sedam desetljeća postojanja zapravo traju cijele godine, no kulminacija je organizirana za njezin zadnji dio.

Bogato obilježavanje

Centralna proslava 70. obljetnice Udruge održat će se u subotu, 30. studenoga u čakovečkome Centru za kulturu s početkom u 19 sati. Kako kaže predsjednik KUU „Veseli Međimurci“ Nikola Kotur, neće se raditi o klasičnom slavlju toga tipa:

– Naravno, na središnjoj proslavi predstavit ćemo i kulturno-umjetnički program, no glavni dio predstavljat će prikazivanje dokumentarnoga filma o Udruzi u trajanju od tridesetak minuta. U uvodnome dijelu predstavit će se Ženska vokalna skupina, koja također slavi jubilej – desetljeće od osnutka. Potom će, nakon govora, biti prikazan dokumentarac, nakon čega će naš član Neven Kolarić na cimbalu pratiti Jelenu Tyran koja će otpjevati popijevku „Pučpuljika pučpuduje“. Kratko će se prezentirati i Folklorna sekcija.

Kotur objašnjava da se tajna dugovječnosti ansambla krije u bezuvjetnoj potpori sviju članova.

– Atmosfera je unutar Udruge prekrasna upravo stoga što se podržavamo kao jedna velika obitelj. Osobno volim razne suradnje s drugim udrugama i društvima te mislim da je želja za surađivanjem jedna od najvažnijih odlika amaterizma. Često, primjerice, nastupamo s Županijskim tamburaškim orkestrom „Stjepan Bujan Stipić“ te s KUD-om Žiškovec – kaže.
Unutar Udruge osim Folklorne sekcije, koju vodi Nikola Kotur, djeluju i Dramska sekcija (voditelj Miljenko Zelenbaba), već spomenuta Ženska vokalna skupina, koju vodi Lana Cvrtila, te Sekcija za očuvanje narodnih i fašničkih običaja (voditeljica Silvana Milly).

Potonja se Sekcija brine o više od 2000 komada dijelova narodnih nošnji koje su u fundusu Udruge. Iznimno aktivni članovi sudjeluju na brojnim smotrama, poput nedavne 12. Smotre narodnih običaja u Kotoribi, gdje su predstavili običaje vezane uz Badnjak, ili uzvratnoga gostovanja u bugarskom Blagoevgradu, u kojem su prezentirali međimursku i hrvatsku tradiciju. Od 2002. godine i sami su organizatori važne Smotre koreografiranog folklora „Med Murom i Dravom“. Predsjednik ove nagrađivane Udruge dodaje da će i ubuduće nastojati biti što aktivniji i kvalitetno čuvati hrvatsku narodnu baštinu te poziva da ih podržite u tome prisustvom na nekima od brojnih nastupa!

O povijesti društva

KUU „Veseli Međimurci“ osnovana je pod okriljem MTČ-a 1949. godine kao folklorna sekcija pod vodstvom Matije Grabrovića, a prvi članovi bili su radnici tvornice i nekoliko članova izvana. U početku su se nastupi organizirali uglavnom u sklopu poduzeća. U prvih deset godina djelovanja polako su se zaredali nastupi na priredbama i manifestacijama diljem Međimurja i šire, a u šezdesetim godinama sve su brojniji nastupi i u inozemstvu. Folklorna skupina u sljedećim godinama sve više prihvaća članove izvan poduzeća, iako i dalje djeluje unutar MTČ-a, te otvara svoja vrata mladeži iz Čakovca, ali i okolnih mjesta.

Ime folklorne skupine 1968. godine promijenilo se u Kulturno-umjetničko društvo „Veseli Međimurci“. Samostalno djelovanje društva započinje 1978. godine, kada se izdvajaju iz MTČ-a, a 1980. službeno je registrirano kao Omladinsko kulturno-umjetničko društvo „Veseli Međimurci“.

Godine 1992. društvo ponovno mijenja ime i djeluje pod nazivom Kulturno-umjetničko društvo Međimurje te zajednički okuplja članove OKUD-a „Veseli Međimurci“, RKUD-a MTČ i KUD-a Građevinar. Starom se imenu vraća nedugo prije obilježavanja 50. godišnjice djelovanja i otada neprekidno djeluje kao Kulturno-umjetnička udruga „Veseli Međimurci“.

Matija Grabrović Matek osoba je čije je ime duboko urezano u međimurski folklor jer upravo je on bio osnivač i dugogodišnji voditelj folklorne skupine u „Međimurskoj trikotaži“ koja kasnije prerasta u „Vesele Međimurce“. Rođen 1933. godine u Lendavi, djetinjstvo je proveo u selidbama zbog oca koji je bio vojno lice, no najveći dio života proboravio je u Čakovcu, gdje je završio tadašnju Učiteljsku školu. Kao prosvjetni djelatnik najprije je radio u Osnovnoj školi u Nedelišću, a kao likovni pedagog u II. osnovnoj školi u Čakovcu. Osim uz „Vesele Međimurce“, doživotno je bio povezan sa „Seljačkom slogom“ u Nedelišću, ali i s drugim folklornim društvima diljem Međimurja, čiji je voditelj i koreograf bio.

Nadolazeći nastupi

  • 30. studenoga – središnja proslava 70. obljetnice od osnutka KUU „Veseli Međimurci“
  • 7. prosinca – godišnji koncert Ženske vokalne skupine – 10 godina sekcije – Scheierova zgrada, 19 sati
  • 13. prosinca – tradicionalni božićni koncert – ŽVS KUU “Veseli Međimurci” i ŽTO „Stjepan Bujan Stipić“, Lendava
  • 19. prosinca – Božićni koncert amaterskih udruga s područja Grada Čakovca – CZK, 20 sati
  • 21. prosinca – tradicionalni božićni koncert – ŽVS i ŽTO „Stjepan Bujan Stipić“, Vincjet, južno Gradišće
  • 22. prosinca – ŽVS, ŽTO „Stjepan Bujan Stipić“ & Pjevački zbor „Josip Štolcer Slavenski“ – Prelog
  • 29. prosinca – ŽVS, ŽTO „Stjepan Bujan Stipić“ & Pjevački zbor „Josip Štolcer Slavenski“ – crkva sv. Antuna Padovanskog, Čakovec Jug

Kultura

U Muzeju Međimurja izložba “Oton Iveković – slikar Zrinskih“

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Izložbom Otona Ivekovića, velikana historijskog slikarstva i istaknutog predstavnika hrvatske moderne, Muzej Međimurja Čakovec obilježava 70. obljetnicu svoga postojanja. Izložba se otvara u petak, 10. svibnja u 19 sati.

Iz iznimno velikog i značajnog slikarevog opusa, za ovu izložbu odabrana su vrlo specifična djela, tj. niz radova na temu događaja i likova iz povijesti velikaške obitelji Zrinski, koji svjedoče o Ivekovićevoj okupiranosti poviješću ove obitelji i njezinom tematiziranju u umjetničkim djelima od samih početaka slikarskoga djelovanja.

Upravo zbog toga je za vrijeme studija na bečkoj Likovnoj akademiji dobio nadimak „Zrinjimaler” – slikar Zrinskih!

Izložba prezentira niz inačica poznatog „Rastanka Zrinskog i Frankopana od Katarine Zrinske“, počevši od prve verzije slike nastale 1887. godine koju je Oton izradio kao dokaz svog talenta umjesto prijemnog ispita, kada je kao mladić s devetnaest godina odlučio krenuti na bečku Likovnu akademiju. Osim „Rastanka“, na izložbi su prisutne i kompozicije velikog formata „Nikola Šubić Zrinski u Sigetu“ i „Zrinski i Sokolović u Sigetu“, zatim „Ivan Gnade – posljednji Zrinski“, kao i akvareli starih hrvatskih gradova i utvrda koji su bili u posjedu Zrinskih, rađeni za Milenijsku izložbu 1898. u Budimpešti.

Autorica izložbe je dr. sc. Snježana Pintarić, renomirana povjesničarka umjetnosti i muzejska savjetnica, koja za ovu izložbu kaže:

„Ako bi slike trebale imati neki svoj autentični ambijent, prostor u kojem njihovo postojanje ima puno opravdanje, a umjetnički izraz najjači učinak, ako postoji neko okruženje u kojem ćemo osjećati jedinstvo umjetničke namjere i dojma kojeg umjetničko djelo ostavlja u oku promatrača, onda je to u ovom trenutku zasigurno prostor Staroga grada Zrinskih u Čakovcu. Predstavljanjem Otona Ivekovića u Muzeju Međimurja Čakovec završeno je na najljepši način jedno uzbudljivo putovanje od punih stotinu i trideset godina u kojem su, dvorac sa svoje strane, a umjetnik s druge, prošli kroz bure i oluje, doživljavali uspone i padove, bili zaboravljani i zanemarivani, da bi nakon desetljeća ponovno bili otkriveni i adekvatno valorizirani. Mogli bismo isto tako reći da su se slike Otona Ivekovića, iako nisu naslikane ovdje, vratile u Čakovec! Vratile su se u stvarni prostor kojeg je u svojoj imaginaciji Iveković stvorio davne 1887. kada je kao netom završeni đak Obrtne škole, pun prkosa i želje za učenjem slikarskog zanata, sa slikom pod rukom kao dokazom svojeg talenta, krenuo pješice u Beč, prijestolnicu Austro-Ugarskog Carstva da bi se upisao na tamošnju Likovnu akademiju i da bi postao hrvatskim historijskim slikarom.”

Nastavite čitati

Kultura

U Čakovcu 8. i 9. svibnja 51. Majski muzički memorijal „Josip Štolcer Slavenski“

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U prekrasnom mjesecu svibnju očekuje nas u Čakovcu 51. Majski muzički memorijal „Josip Štolcer Slavenski“.

Prvi dan ove manifestacije, u srijedu 8. svibnja u 13 sati u zgradi Scheier, održat će se koncert studenata Muzičke akademije u Zagrebu, točnije, gudačkog kvarteta imena Visio quartet u sastavu Lea Tvrtković, violina, Vid Krešimir Pavčnik, violina, Vid Ilčić i Lovre Tunuković, violončelo.

Drugi dan, 9. svibnja, u 19 sati slijedi otvorenje izložbe radova učenica i učenika Odjela za likovnu umjetnost i dizajn i smjera Web dizajner Graditeljske škole Čakovec pod nazivom „Tragovima Slavenskog“.

Nakon izložbe program se nastavlja u dvorani Zrinski zgrade Scheier, svečanom dodjelom Nagrade grada Čakovca i koncertom u čast nagrađenoj skladateljici i dakako, Josipu Štolceru Slavenskom.

Ovogodišnja laureatkinja Mirela Ivičević, onima koji iz godine u godinu prate Majski, poznata je kao skladateljica koja nije prvi put dobitnica Nagrade Grada Čakovca. Iako nagrađenu skladbu zbog tehničkih uvjeta nećemo čuti na Večeri laureata, solistica Lucija Stilinović i Ansambl Synchronos izvest će dva izabrana djela iz njenog opusa, dok će nam uživanje u nastavku koncerta i djelima Slavenskog omogućiti Kvartet Sebastian uz sopranisticu Katarinu Toplek Horvat.

Ulaz na programe je slobodan.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje