Povežite se s nama

Međimurje

Kolumna „Ve: iz pera znatiželjnih umova“: Perun – bog neba

Objavljeno:

- dana

Piše: Janja Kovač, magistra etnologije i kulturne antropologije te magistra južnoslavenskih jezika i književnosti

Možda će se neki od vas sjetiti teksta od prije dva tjedna o slavenskom bogu Velesu. Pažljiviji čitači će se sjetiti i da su Slaveni vjerovali u dva jednakopravna boga. Stoga je sad pravo vrijeme da upoznamo i drugog člana ovog dvojca – boga Peruna.

Bog neba i vatre

Peruna su smatrali pravom suprotnošću Velesu. Veles je živio i gospodario podzemljem, a Perun visinama i nebeskim prostranstvima. Njih su Slaveni zamišljali u krošnji ogromnog drveta, drveta koje je stajalo u centru svijeta i predstavljalo njegovu os. Ovoga su boga zamišljali kao orla koji stoluje na vrhu drveta svijeta. Drvo svijeta bilo je dom i jednog i drugog boga: Velesu je mjesto bilo u njegovom korijenju pod zemljom, a Perunu u krošnji visoko nad zemljom.

Jednako kao što je Veles gospodario vodom, tako je i Perun imao moćno oružje. To je bila vatra. Ona se realnim ljudima najčešće ukazivala u obliku munje. Bljeskovi i munje navještali su nevrijeme koje je bilo opasno za ljude, jer je moglo prouzrokovati požar na njihovim imanjima koja su ionako bila skromna.

Dobar ili zao?

Na primjeru Velesa i Peruna upoznajemo još jednu karakteristiku slavenskog mitskog svjetonazora: duboko su vjerovali da svijetom vladaju dvojne strukture, koje su istovremeno komplementarne, ali i suprotne. Božanstva Perun i Veles amblematičan su primjer takve strukture. Oba božanstva ljudima pomažu, ali ih mogu i uništiti svojim oružjima.

Iako istraživači slavenske starine poput Vitomira Belaja i Radoslava Katičića uporno pišu da su Slavenima ova dva boga bila jednakovrijedna, ipak je Perun smatran pozitivnijim. Tome se ne moramo čuditi jer je on vladao svijetom nad zemljom, svijetom živih kojemu su pripadali i ljudi.

Drveni spomenici – kumiri

O ova dva boga nije ostalo mnogo fizičkih tragova poput spomenika, hramova, zapisa ili slikarija. No, to ne znači da oni nisu u nekom trenutku postojali.

Slaveni su svoja božanstva štovali u svetištima koja su bila na otvorenom, a kipove posvećene bogovima izrađivali u drvetu. Na našu žalost, to je materijal koji brzo propada, puno brže od mramora u kojem su nam zauvijek ostali sačuvani prikazi, npr., grčkih i rimskih bogova. Neki od kipova o kojima danas postoje pisani zapisi namjerno su uništeni (npr., u 9. stoljeću u današnjem Kijevu), a druge je uništio zub vremena. Rekonstrukcija jednog od njih neobičnim je spletom okolnosti sačuvana do danas i nalazi se na neobičnom mjestu u Međimurju – u multimedijalnoj dvorani Muzeja “Croata insulanus” u Prelogu.

No, ostavimo priču o ovom zagonetnom predmetu koji i dalje tvrdoglavo skriva svoje tajne za neku drugu priliku.

“Ve: iz pera znatiželjnih umova” zajednički je projekt etnologinja Janje Kovač i Lee Šprajc, osmišljen kao platforma za objavljivanje popularno-stručnih tekstova o tradiciji, kulturi i umjetnosti Međimurja. Tekstom i slikom istražuju, bilježe i prate aktualno stanje promatranih fenomena. Zbog toga su projekt i nazvale “Ve” – na međimurskom to znači “sad”.

Međimurje

Općina Podturen uputila javni poziv za e-upise u vrtić “Dječja mašta”

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Općina Podturen poziva sve zainteresirane roditelje i skrbnike djece rane i predškolske dobi da zahtjev za upis djeteta u nadolazeću pedagošku godinu predaju putem elektroničke prijave (preko aplikacije e-građani).

Zahtjevi se zaprimaju od 9.05. do 17.05. 2024., do 12 h, za sve objekte u sklopu Dječje mašte u kojima ima slobodnih kapaciteta (matični objekt u Čakovcu te područni objekti u Sivici i Zebanec Selu).

Zahtjevi će se zaprimati za pedagošku godinu 2024./2025. za upis u redovne programe jaslica i vrtića.

U slučaju poteškoća s predajom zahtjeva za e-upise, kontaktirajte psihologinju u matičnom objektu na tel: 040 395 655 ili e-mail: [email protected]

Nastavite čitati

Međimurje

Međimurska policija na svom području uočila veliki broj vozila kojima je istekla prometna dozvola

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Uvidom u evidencije isteka valjanosti prometnih dozvola uočeno je da na području Međimurske županije postoji veliki broj motornih vozila kojima je isteklo važenje prometne dozvole za više od 15 dana, a vlasnici ih u zakonskom roku nisu odjavili u nadležnoj policijskoj upravi ili policijskoj postaji.

Kako bi izbjegli prekršajne sankcije, Policijska uprava međimurska poziva vlasnike da odjave vozila kojima je istekla valjanost prometne dozvole.

Podsjećaju vlasnike vozila na obvezu pridržavanja odredbi čl. 250. Zakona o sigurnosti prometa na cestama, kojim je propisano kako je vlasnik vozila dužan odjaviti vozilo ako ne izvrši produženje važenja prometne dozvole u roku od 15 dana od dana isteka važenja prometne dozvole.

Vlasnik registriranog vozila može odjaviti vozilo, a uz zahtjev za odjavu mora priložiti prometnu dozvolu radi evidentiranja odjave vozila i vratiti registarske pločice, odnosno priložiti potvrdu tijela koje je registriralo vozilo izvan Republike Hrvatske kojom se potvrđuje da su registarske pločice i prometna dozvola zadržane ili poništene.

Također, vlasnik vozila dužan je u roku od 15 dana prijaviti promjenu bilo kojeg podatka koji je upisan u prometnoj dozvoli, a u roku od 30 dana dužan je odjaviti registrirano vozilo te donijeti prometnu dozvolu radi poništenja i vratiti registarske pločice, ako je vozilo uništeno ili otpisano ili ako je vozilo otuđeno ili nestalo.

Za nepridržavanje ovih odredbi predviđene su novčane kazne, i to za fizičke osobe, odnosno vlasnike vozila 90 eura, za pravne ili fizičke osobe obrtnike od 660 do 1990 eura, a za odgovorne osobe u pravnoj osobi i u tijelu državne vlasti ili tijelu jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave od 190 do 660 eura.

Ujedno, policija podsjeća nove vlasnike vozila (kupce vozila) da su u roku od 15 dana od stjecanja vlasništva dužni registrirati vozilo na svoje ime ili ga odjaviti, a ako ga ne registriraju na svoje ime ili ne odjave, stanica za tehnički pregled vozila će, na zahtjev osobe na koju je vozilo registrirano (prodavatelj vozila), rješenjem ukinuti registraciju vozila.

Napominju da se sklapanjem Ugovora o kupoprodaji motornog vozila prodavatelj i dalje u službenim evidencijama MUP-a vodi kao vlasnik vozila, sve dok se vozilo ne odjavi u službenim evidencijama nadležne policijske uprave ili postaje, ili dok ga novi vlasnik ne registrira na svoje ime.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje