Povežite se s nama

Međimurje

Obilježena 30. godišnjica ljetne Univerzijade u Čakovcu

Objavljeno:

- dana

PROMIJENILA VIZURU GRADA

Okruglim stolom u Maloj sceni Centra za kulturu, svečano je obilježena 30. godišnjica najznačajnijeg sportskog događaja u Hrvatskoj, Univerzijade ’87.

Samom okruglom stolu prethodilo je emitiranje kratkog dokumentarnog filma “Ususret Univerzijadi u Čakovcu”, kojeg je prije 30 godina na vhs tehnici snimio i montirao Ivo Vurušić.

Susret ljudi koji su svojim angažmanom omogućili da Čakovec bude dobar domaćin brojnim sportašima na 14. ljetnoj Univerzijadi, bila je prilika da se s odmakom od 30 godina ocijeni kako je ova manifestacija dugoročno utjecala na Čakovec i Međimurje.

Čakovčani su s puno entuzijazma ušli u projekt Univerzijade. Procijenjeno je kako Čakovec i Međimurje mogu puno doprinijeti središnjoj organizaciji u Zagrebu. Nakon što je čakovečki projekt suorganizacije usvojen, započeti su i prvi konkretni potezi.

– Projekt je uključivao izgradnju sadašnjeg nogometnog stadiona Mladosti, obnovljena je sportska dvorana GOC-a, a osim sportske infrastrukture bilo je mnogo aktivnosti u samom gradu. Pa su tako obnovljena pročelja zgrada, ugostiteljstvo se podiglo na višu razinu… Bilo je mnogo aktivnosti. Pokrenulo se i gospodarstvo jer su domaće tvrtke, pa tako i međimurske, radile mnoge stvari za potrebe Univerzijade. Ljetna Univerzijada bila je pokret koji je pokrenuo mnoge stvari u Međimurju i utjecao na podizanje kvalitete svih segmenta života – prisjetio se Dragutin Lončarić, predsjednik Organizacijskog odbora Univerzijade.

Na razne načine u volonterskim ulogama u Čakovcu je bilo angažirano više od 500 ljudi. Brojka bi zasigurno bila i puno veća, s obzirom na sve one koji su željeli biti dio ovog velikog događanja. Univerzijada je bez sumnje do današnjih dana najveće sportsko događanje koje je organizirano u Hrvatskoj.

– Pogrešno je kada se danas na potencijalno domaćinstvo nekog velikog sportskog natjecanja gleda samo kroz prizmu velikih troškova. Pristup mora biti drugačiji. Projekt domaćinstva treba promatrati kroz prizmu profitabilnosti i svega onoga što iza njega ostaje društvu na korištenje. Gledajte primjere drugih zemalja koje dugoročno itekako profitiraju organizacijom europski i svjetskih prvenstava ili pak Olimpijskih igara – zaključio je Lončarić.

Razvoj sredine

Osim u Zagrebu i Čakovcu, Univerzijada 1987. godine održava se još u Varaždinu, Bjelovaru, Petrinji, Sisku i Karlovcu. Sudjelovalo je 6423 sportaša, a Čakovec je bio domaćin nogometnog i košarkaškog turnira. Upravo stoga je izgrađen nogometni stadion, dok je sportska dvorana GOC-a u potpunosti preuređena.

– Važno je iskoristiti domaćinstvo velikog natjecanja za disperziju aktivnosti i na druge sredine. Upravo je Univerzijada iz 1987. godine takav primjer uspješne organizacije. Čakovec se dokazao u organizaciji i suorganizaciji velikih natjecanja. Nije samo Univerzijada uspješan primjer. Bili smo domaćini Svjetskog rukometnog prvenstva za žene u seniorskoj kategoriji, ali i mlađim kategorijama. Takva akcija iziskuje veliki novac, ali služi za promociju grada i sporta. To je prilika da se obnovi ili izgradi nova sportska infrastruktura te drugi popratni objekti, koji trajno ostaju građanima na korištenje. Domaćinstvo ne pokreće samo sportski aspekt razvoja grada, već je pokretač i ostalih sfera društva, posebno gospodarstva i turizma – dodao je Zoran Vidović, zamjenik gradonačelnika Čakovca.

Izvor:
Foto: Ivan Agnezović

Međimurje

Međimurska policija na svom području uočila veliki broj vozila kojima je istekla prometna dozvola

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Uvidom u evidencije isteka valjanosti prometnih dozvola uočeno je da na području Međimurske županije postoji veliki broj motornih vozila kojima je isteklo važenje prometne dozvole za više od 15 dana, a vlasnici ih u zakonskom roku nisu odjavili u nadležnoj policijskoj upravi ili policijskoj postaji.

Kako bi izbjegli prekršajne sankcije, Policijska uprava međimurska poziva vlasnike da odjave vozila kojima je istekla valjanost prometne dozvole.

Podsjećaju vlasnike vozila na obvezu pridržavanja odredbi čl. 250. Zakona o sigurnosti prometa na cestama, kojim je propisano kako je vlasnik vozila dužan odjaviti vozilo ako ne izvrši produženje važenja prometne dozvole u roku od 15 dana od dana isteka važenja prometne dozvole.

Vlasnik registriranog vozila može odjaviti vozilo, a uz zahtjev za odjavu mora priložiti prometnu dozvolu radi evidentiranja odjave vozila i vratiti registarske pločice, odnosno priložiti potvrdu tijela koje je registriralo vozilo izvan Republike Hrvatske kojom se potvrđuje da su registarske pločice i prometna dozvola zadržane ili poništene.

Također, vlasnik vozila dužan je u roku od 15 dana prijaviti promjenu bilo kojeg podatka koji je upisan u prometnoj dozvoli, a u roku od 30 dana dužan je odjaviti registrirano vozilo te donijeti prometnu dozvolu radi poništenja i vratiti registarske pločice, ako je vozilo uništeno ili otpisano ili ako je vozilo otuđeno ili nestalo.

Za nepridržavanje ovih odredbi predviđene su novčane kazne, i to za fizičke osobe, odnosno vlasnike vozila 90 eura, za pravne ili fizičke osobe obrtnike od 660 do 1990 eura, a za odgovorne osobe u pravnoj osobi i u tijelu državne vlasti ili tijelu jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave od 190 do 660 eura.

Ujedno, policija podsjeća nove vlasnike vozila (kupce vozila) da su u roku od 15 dana od stjecanja vlasništva dužni registrirati vozilo na svoje ime ili ga odjaviti, a ako ga ne registriraju na svoje ime ili ne odjave, stanica za tehnički pregled vozila će, na zahtjev osobe na koju je vozilo registrirano (prodavatelj vozila), rješenjem ukinuti registraciju vozila.

Napominju da se sklapanjem Ugovora o kupoprodaji motornog vozila prodavatelj i dalje u službenim evidencijama MUP-a vodi kao vlasnik vozila, sve dok se vozilo ne odjavi u službenim evidencijama nadležne policijske uprave ili postaje, ili dok ga novi vlasnik ne registrira na svoje ime.

Nastavite čitati

Međimurje

U čakovečkom Centru za kulturu održana svečana promocija studenata ekonomije, računarstva i održivog razvoja

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Međimursko veleučilište u Čakovcu u čakovečkom Centru za kulturu Čakovec održalo je svečanu promociju prvostupnica i prvostupnika ekonomije, inženjera računarstva, inženjera održivog razvoja te magistri i magistara ekonomije.

Dekan MEV-a Igor Klopotan naglasio je ulogu studenata i njihovu borbu za izjednačenje vrijednosti ECTS bodova sa stručnih i sveučilišnih studija, što je rezultiralo time da Međimursko veleučilište u Čakovcu danas može promovirati drugu generaciju s titulom magistara ekonomije.

– Borba je trajala dugo jer smo nailazili na veliku opstrukciju da se ne izjednače veleučilišne titule sa sveučilišnim. Ali zahvaljujući borbi vas, studenata i Zbora veleučilišta, uspjeli smo izjednačiti 300 ECTS bodova sa stručnih i sveučilišnih studija. Velika razlika u izvođenju nastave ne postoji jer isti profesori predaju na fakultetima, isti profesori rade na veleučilištima, među predavačima su doktori znanosti. Konačno smo uspjeli, vi ste druga generacija, odnosno druga promocija kojoj dajemo titulu magistri i magistara ekonomije – istaknuo je Klopotan.

Dekan MEV-a najavom o mogućnosti nastavka studija razveselio je studente računarstva. Naime, uskoro će se prema Agenciji za znanost i visoko obrazovanje uputiti elaborat pa su očekivanja da će se s nastavkom studiranja na smjeru računarstva u Čakovcu moći krenuti već za godinu dana.

Dekan Klopotan također je naglasio važnost veleučilišta s obzirom na činjenicu da okupljaju gotovo 20 posto studentske populacije. Naime, riječ je o 26.000 studenata i kada im se pribroje studenti koji studiraju stručne studije na sveučilištima, dolazi se do broja od 47.000 studenata.

– Stoga, naša borba za struku vrijedi i za sveučilišta koja također imaju stručne studije. Stručni studij koji izvode veleučilišta nedvojbeno generiraju visoku zaposlenost i to dolazi do izražaja kada na tržištu rada nema dovoljno mladih. A  tome smo svjedočili zadnjih nekoliko godina. Naši studenti brzo usvajaju znanja i brzo se zapošljavaju – poručio je Klopotan, pohvalivši pritom studente na njihovom angažmanu i uloženom trudu.

Uslijedio je svečani dio programa promocije.

– Položili smo sve propisane ispite i obranili završne i diplomske radove na studijima Međimurskog veleučilišta u Čakovcu. U ime svojih kolegica i kolega te u svoje osobno ime, molim da nas promovirate u zvanje prvostupnika inženjerstva računalstva, prvostupnika ekonomije, prvostupnika inženjera održivog razvoja i magistra ekonomije – rekla je studentica Bosiljka Oletić.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje