Povežite se s nama

U fokusu

U Gradu kulture najveći kulturnjaci – uz malu pomoć – “nabili” pet milijuna kuna manjka u dvije godine

Objavljeno:

- dana

Ajoj

Gradski vijećnici na jučerašnjoj sjednici nisu prihvatili izvještaje najvećih gradskih ustanova u kulturi za lanjsku godinu, ali niti za Gradske bazene i Dječji vrtić. Razlog za to je pet milijuna kuna manjka ukupno za 2015. i 2016. godinu. 

Bez podrške su ostali godišnji izvještaji HNK-a, Gradskog muzeja i Gradske knjižnice „Metel Ožegović“, a osim kulturnjaka povjerenje nisu dobili niti Gradski bazeni i Dječji vrtić. 

Željko Bunić, gradski vijećnik i predsjednik Odbora za proračun i financije uvodno je rekao da mu nije jasno kako su prošli izvještaji za 2015. godinu, koji su pokazivali manjak i  rekao da vijećnici s Liste Ivana Čehoka neće podržati prošlogodišnji izvještaj, koji opet pokazuje minus.

– Nije mi jasno da se dvije godine zaredom bilježi minus, a ravnatelji ostaju na svojim mjestima – rekao je Bunić. Ipak, nešto kasnije je dodao kako ove negativne ocjene ne znače i smjenu ravnatelja. – Samo želimo da se probude i da imamo bolju kontrolu nad financijama – istaknuo je, nakon što je izgledalo da će gradska vlast smijeniti ravnatelje ustanova u kulturi i Gradskih bazena.

Mizerni prihodi

Jasna Jakovljević (HNK), Miran Bojanić Morandini (Gradski muzeji) i Mario Šoštarić (Gradska knjižnica) izgledali su iznenađeni razvojem događanja. Bilo je očigledno da takvo što nisu očekivali. Najbolje se snašao Miran Bojanić Morandini pa izašao za govornicu i govorio o drukčijem principu obračuna nego ranije pa je , kako je rekao riječ o “metodološkom manjku”. 

Vijećnik Bunić se čudio koliko mizerne  vlastitite prihode ostvaruju  ove tri kuće i najavio jaku financijsku kontrolu ubuduće.

Kod gradskih bazena je bilo sporno pola milijuna kuna potrošenih na intelektualne usluge. Ravnatelj Mladen Putar  je rekao da je novac potrošen na sudske procese zbaog lošeg upravljanja prethodnih godina. 

Ova točka dnevnog reda bila je prva prilika da se vidi hoće li postavljanje HDZ-ovog Damira Habijana za predsjednika Gradskog vijeća – što je gradonačelniku trebalo osigurati mir u vijećnici – značiti ujedinjena stajališta. I? Vijećnici HDZ-a glasali su kao i SDP-ovci, a ne kako se od njih to očekivalo zbog napravljenog im ustupka.

Jasno da to u ovom trenutku ne treba značiti ništa jer to nije rasprava od vitalnog značaja za Grad. Tako da se pravi ispit vjernosti tek očekuje.

Izvor:
Foto:

U fokusu

Proglašena prirodna nepogoda mraza za područje Grada Lepoglave i Općine Donja Voća

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Župan Anđelko Stričak je danas, 6. svibnja, proglasio prirodnu nepogodu zbog mraza za područje Grada Lepoglave i Općine Donja Voća.

U razdoblju od 21. do 24. travnja, u noćnim i jutarnjim satima, mraz je nanio velike štete na poljoprivrednim kulturama i trajnim nasadima.

Odluka je donesena nakon što su iz Grada Lepoglave i Općine Donja Voća zahtjeve za proglašenje prirodne nepogode dostavili Županijskom povjerenstvu za procjenu šteta.

Prema zaprimljenim zahtjevima, štete na poljoprivrednim kulturama su od 30 do 80 %.

Prva procjena ukupne štete zbog mraza na području dvije jedinice lokalne samouprave iznosi 460.000 eura.

Sukladno Zakonu o ublažavanju i uklanjanju posljedica prirodnih nepogoda, oštećeni štetu trebaju u roku od 8 dana od proglašenja prirodne nepogode prijaviti Općinskom povjerenstvu u pisanom obliku i na propisanom obrascu. U roku od 15 dana Općinsko povjerenstvo treba izraditi prve procjene šteta, a u roku od 50 dana Županijskom povjerenstvu dostaviti konačnu procijenjenu štetu.

Županijsko povjerenstvo će potom u zakonskom roku prijavljene konačne procjene štete dostaviti Državnom povjerenstvu i nadležnim ministarstvima.

Nastavite čitati

U fokusu

FOTO Očaj, bijes i suze na štrajku radnika Varteksa: “Sve smo dali toj tvrtki”

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

FOTO : IVAN AGNEZOVIC

Varteks je za Jugoslavije, diljem države imao više od 200 trgovina. U toj varaždinskoj tvrtki radilo je preko 12.000 radnika. Bila su zlatna vremena i tvrtka je hranila mnoge obitelji u Varaždinskoj županiji.

Danas je tvrtka spala na manje od 700 radnika. Ti isti radnici nisu primili pola plaće za veljaču, kao ni cijelu plaću za ožujak.

Zbog toga su se odlučili na štrajk. Tužna, smrknuta lica, suze u očima, očaj i bijes, vidjeli smo u ponedjeljak, 6. svibnja na parkiralištu ispred tvrtke.

– Mi smo želimo svoje plaće za svoj rad – vikali su.

Mnogi radnici cijeli svoj radni vijek provode u istoj tvrtki.

– Ovo je žalosno. Tu sam od 16. godine. I prije smo bili bez plaće, ali imali smo puno posla. Svašta smo prošli s raznim upravama. Sada nemamo posla, situacija je eskalirala. Niti taj minimalac ne dobijemo, a nemamo ni posla. Kako da dođemo na posao, kako da si kupimo nešto za jesti na poslu, od čega? Ne znam možemo li ovo prebroditi. Imam 35 godina staža. Pola obitelji mi je ovdje radilo, sa suprugom sam gradila kuću iz tog minimalca. Sve sam ovdje ostavila – rekla je gotovo kroz suze Rosana Liber.

Ono što sve radnike zanima kad će napokon dobiti svoje plaće. Ističu da će štrajk trajati dok ne dobiju svoje plaće.

– Nije tajna da je Varteks već bio u teškoj situaciji, no ovi radnici neće nastaviti s proizvodnjom dok ne dobiju dio plaće za veljaču i cijelu plaću za ožujak. Radnici Varteksa taoci su vrijednosti imovine Varteksa. Pripadnici krupnog kapitala žele se imovine Varteksa domoći što jeftinije i brže – ističe Tomislav Rajković, predsjednik Udruge radničkih sindikata Hrvatske.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje