Povežite se s nama

Život i društvo

Znanstvenik s FOI-ja s Amerikancima razvija nove tehnologije za pomoć slijepima

Objavljeno:

- dana

DOC. DR. SC. MARIO KONECKI

Doc. dr. sc. Mario Konecki s Fakulteta organizacije i informatike Sveučilišta u Zagrebu, posebni savjetnik rektora Sveučilišta u Zagrebu za internetske servise i koordinator Rektorskoga zbora Republike Hrvatske za informacijske tehnologije, uključen je u razvojni tim prestižne američke organizacije Benetech.

Riječ je o jednoj od vodećih organizacija u području razvoja inovativnih tehnologije koje služe ujednačavanju mogućnosti i prava svih osoba, zaslužnoj za razvoj najveće svjetske pristupačne internetske knjižnice za osobe s raznim poteškoćama (Bookshare).

Korak dalje od njegovog dosadašnjeg rada

Doc. dr. sc. Konecki radit će na razvoju novih tehnologija za pomoć osobama oštećena vida što je bio i razlog njegovog nedavnog boravka u SAD-u.

U sklopu akademske mobilnosti tijekom lipnja i srpnja ove godine ostvario je projektnu suradnju na području razvoja pomoćnih tehnologija za studente s poteškoćama s američkim sveučilištima Penn State i New York University (NYU), kao i s američkom školom za slijepe i slabovidne Perkins School for Blind, najstarijom školom za slijepe u SAD-u.

Doc. dr. sc. Konecki postao je dio razvojnog tima Benetecha, vodeće organizacije u području razvoja inovativnih tehnologija

To što je prof. dr. sc. Konecki dio razvojnog tima Benetecha korak je dalje od njegovog dosadašnjeg rada s osobama oštećena vida. Naime, problematikom uključivanja osoba s poteškoćama u obrazovni proces i na tržište rada počeo se baviti u okviru svog znanstvenog rada prije nekoliko godina. U sklopu svoje doktorske disertacije razvio je sustav GUIDL (Graphical User Interface Description Language) koji je prvenstveno namijenjen osobama oštećena vida.

Sustav GUIDL omogućuje osobama oštećena vida jednostavnije obrazovanje u području programiranja i uključivanje u aktivnosti kreiranja grafičkih sučelja i posljedično ravnopravniji položaj na tržištu rada. Tijekom svog znanstvenog rada doc. dr. sc. Konecki proširio je svoje istraživanje na osobe s ostalim poteškoćama u obrazovanju i radu te je na tu temu do danas objavio više od 20 znanstvenih publikacija.

– Uključivanjem u razvojni tim Benetecha nastavit ću razvijati rješenja za potrebe osoba oštećena vida čime mi je želja pokazati kvalitetu hrvatske znanosti i struke te promovirati Hrvatsku kao zemlju znanja i kvalitetnog kadra – rekao je doc. dr. sc. Konecki.

S tim ciljem doc. dr. sc. Konecki već iduće godine planira dovesti američke stručnjake u Hrvatsku i Varaždin.

– Želja mi je i namjera dati svoja rješenja institucijama u SAD-u, ali isto tako dovesti stručnjake i inovativna rješenja institucija iz SAD-a u Hrvatsku te omogućiti svim sveučilištima i njihovim sastavnicama pristup navedenim rješenjima iz područja pomoći studentima s poteškoćama u obrazovanju i što ravnopravnijem uključivanju na tržište rada. S ciljem realizacije navedenog planiram iduće godine, temeljem dobre suradnje s američkim sveučilištima Penn State i New York University, organizirati znanstvenu konferenciju u Hrvatskoj. U tome očekujem podršku udruga i ostalih zainteresiranih institucija i organizacija, kao i pojedinaca koji se žele uključiti u ovakvu inicijativu – istaknuo je doc. dr. sc. Konecki.

Profesor, znanstvenik i volonter

Doc. dr. sc. Mario Konecki je aktivno uključen i u niz volonterskih aktivnosti. Od 2015. do danas volontirao je više od 300 sati, ponajviše u Dječjem vrtiću Varaždin za koji je 2017. izradio i nove web stranice. Uz ulogu znanstvenika i docenta na Katedri za teorijske i primijenjene osnove informacijskih znanosti na FOI-ju u Varaždinu, doc. dr. sc. Konecki sudjeluje i u drugim aktivnostima akademske zajednice. Nakon što je 6. ožujka 2017. imenovan posebnim savjetnikom rektora Sveučilišta u Zagrebu, na sjednici Rektorskoga zbora Republike Hrvatske održanoj 18. lipnja 2017. u Dubrovniku imenovan je koordinatorom Rektorskoga zbora Republike Hrvatske za informacijske tehnologije. Doc. dr. sc. Konecki je također autor novih web stranica Sveučilišta u Zagrebu koje su predstavljene početkom 2016. i web portala Forum stipendija koji je nastao inicijativom Rektorskoga zbora Republike Hrvatske i koji je od puštanja u funkciju u veljači 2017. ostvario više od 62 000 posjeta i preko 380 000 klikova. Doc. dr. sc. Koneckom je 2016. dodijeljena i nagrada Sveučilišta u Zagrebu za povećanje vidljivosti Sveučilišta izradom novih web stranica.

 

Izvor:
Foto: ILUSTRACIJA

Život i društvo

Kad se spoji ljubav prema trčanju i rodnom kraju: Organiziraju utrku uz Bednju da bi ukazali na važnost očuvanja prirode

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Kad se spoje ljubav prema prirodi, rodnom kraju i sportskim aktivnostima mora nastati nešto dobro. Dokaz tome je manifestacija koja će se uskoro održati u Malom Bukovcu. Riječ je o drugom izdanju utrke Bednja – najduža hrvatska rijeka. Inicijatori su članovi Udruge Bube (Bukovečki begači) trče iz Malog Bukovca.

Utrka će se  održati 2. lipnja, a trčat će se dvije dionice, od 4,5 kilometara i od 12 kilometara, a u organizaciju se uključila i Općina Mali Bukovec. Specifičnost je da obje trail staze prolaze uz korito Bednje, a oni koji se odvaže istrčati dulju dionicu imat će prilike ovu rijeku pratiti skoro do ušća u Dravu.

Utrka je samo dio aktivnosti koje provodi ova Udruga sastavljena od nekolicine entuzijasta i zaljubljenika u prirodu i aktivan način života.

– Riječ ˝trče˝ u nazivu naše udruge ne simbolizira samo ovu aktivnost kojom se osobno bavim čitav život već je to kratica  – Tradicija, rekreacija, čuvanje, ekologija. Udrugu čine zaljubljenici u prirodu i tradiciju našeg kraja, ne nužno trkači, a ova utrka nam je samo jedna od aktivnosti – govori nam aktivni trkač Branko Leščak, koji je ljubav prema trčanju prenio na cijelu svoju obitelj.

Želja im je, kaže Leščak, potaknuti sumještane na aktivnost, ali i probuditi svijest o tome da treba u prirodi uživati, ali i cijeniti je te štititi.

– Prirodu smo dobili kao poklon, naš kraj krase tri rijeke – Bednja, Plitvica i Drava. Nažalost, Bednja kao najduža hrvatska rijeka koja se od izvora do ušća nalazi u Varaždinskoj županiji godinama je služila, a u nekim dijelovima još služi, kao kanal za otpadne vode. Nitko i ništa nam neće moći nadomjestiti onaj dio prirode koji uništimo – kaže Leščak.

Inače, Bednja koja je duga 133 kilometra, izvire kod Trakošćana u Hrvatskom zagorju i teče kroz mjesta: Bednja, Lepoglavu, Ivanec, Novi Marof, Varaždinske Toplice, Ludbreg te se ulijeva u Dravu u Podravini kod Malog Bukovca. Zajedno sa Dravom čini zaštićeno bio područje pod nazivom “Europska Amazona”.

– Malobrojni smo i svjesni smo da ne možemo napraviti čuda, ali ako nekog potaknemo da se počne baviti bilo kakvom aktivnosti, trčanjem, hodanjem, bicikliranjem, vodenim sportovima, prvenstveno zbog vlastitog zdravlja, mi ćemo biti zadovoljni. Ove naše utrke nisu najveće, nisu najspektakularnije, nisu najteže, nisu zvučnim sponzorima pokrivene, ali želja nam je ponuditi sudionicima(trkačima, hodačima) lijep doživljaj kako za vrijeme utrke tako i nakon što trkači dođu do cilja – poručile su malobukovečke Bube i pozvale sve ljubitelje prirode i čistog zraka da dođu.

– Želimo ohrabriti sve da dođu. Ne trebate trčati, možete hodati jednom od označenih staza, navijati ili jednostavno uživati u okolišu – poručili su članovi Udruge Bube.

Nastavite čitati

Život i društvo

U Lepoglavi obilježen Dan oružanih snaga Republike Hrvatske i Hrvatske kopnene vojske

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Dan Oružanih snaga Republike Hrvatske i Hrvatske kopnene vojske obilježen je 19. svibnja u Lepoglavi prigodnim programom kojeg su organizirali Grada Lepoglava i Udruga branitelji Hrvatske Lepoglava.

Svečanosti obilježavanja uz gradonačelnika Grada Lepoglave Marijana Škvarića pridružili su se državni tajnik brigadni general Zlatko Jakop, ujedno i izaslanik potpredsjednika Vlade Republike Hrvatske i ministra obrane Ivana Anušića, župan Varaždinske županije Anđelko Stričak, načelnik Glavnog stožera Oružanih snaga RH, general pukovnik Tihomir Kundid, voditeljica Područnog odjela Varaždin Snježana Hunjet, ujedno i izaslanica potpredsjednica Vlade i ministra hrvatskih branitelja Tome Medveda, načelnik Općine Pušća Filip Bernardić, predsjednik Gradskog vijeća Grada Lepoglave Robert Dukarić, ratni gradonačelnik Varaždina general Stjepan Adanić, načelnik PU međimurske Ivan Sokač te brojni članovi braniteljskih udruga.

Nakon misnog slavlja za poginule, nestale i umrle hrvatske branitelje, kod spomen obilježja u Parku hrvatskih branitelja odana je počast 12-orici poginulih branitelja s područja Grada Lepoglave nakon čega je uslijedio defile centrom Lepoglave, do centralnog gradskog parka gdje je uz počasni pucanj kuburaša iz Kamenice i Višnjice službeno otvoren program obilježavanja Dana OSRH u Lepoglavi, ujedno i Dan otvorenih vrata Udruge branitelja Hrvatske.

Državni tajnik brigadni general Zlatko Jakop zahvalio se svima što su došli u Lepoglavu na obilježavanje Dana oružanih snaga RH poručivši kako je to obaveza nas koji smo živi da se prisjetimo onih koji su položili život za slobodnu Republiku Hrvatsku.

Zahvalama se pridružio i gradonačelnik Grada Lepoglave Marijan Škvarić te čestitao Dan oružanih snaga braniteljima i hrvatskim vojnicima.

– Naši branitelji stali su na branik naše domovine i svojim životima omogućili da danas, već skoro 20 godina, možemo obilježavati Dan oružanih snaga kada se prisjećamo hrabrosti i snage koju su imali kada je najviše trebalo. Zahvaljujući svojoj hrabrosti, odanosti i srcima ispunjenima ljubavlju prema Hrvatskoj, hrvatski su branitelji ostvarili pobjedu zahvaljujući kojoj danas imamo slobodnu Hrvatsku i njihova žrtva se nikada ne smije zaboraviti  – rekao je gradonačelnik Škvarić.

Kazavši kako je ovo prigoda da se prisjetimo kako su se stvarale hrvatske oružane snage i hrvatska kopnena vojska, župan Varaždinske županije Anđelko Stričak , također, je čestitao svim pripadnicima oružanih snaga RH i pripadnicima hrvatske kopnene vojske njihov dan.

– U prostorijama udruge roditelja i udovica u Varaždinskog županiji na zidu postoji jedan pano na kojem je 175 fotografija naših poginulih kolega. Velika žrtva koju uvijek trebamo cijeniti, poštivati i na toj žrtvi stvarati bolju, prosperitetniju, sigurniju, sretniju i Varaždinsku županiju i našu domovinu  – dodao je župan.

Načelnik Glavnog stožera Oružanih snaga RH, general pukovnik Tihomir Kundid istaknuo je kako se ovim obilježavanjem čuvaju sjećanja na Domovinski rat, ali prije svega,  sjećanja na sve one koji su dali svoje živote za slobodu i mir hrvatskog naroda.

-Njima se trebamo pokloniti s pijetetom i odati im zasluženo priznanje i poštovanje. Danas često puta možemo čuti sintagmu kako se mi branitelji trebamo okrenuti budućnosti, a ne prošlosti. Međutim, povijest kao učiteljicu života ne smijemo ignorirati, jer je ona svjedok vremena i svjetlo istine – kazao je načelnik Glavnog stožera Kundid.

Program je nastavljen tribinom “Varaždinski kraj u Domovinskom ratu” te razgledavanjem izložbi fotografija i vojne opreme, predstavljanjem rada braniteljskih udruga i mogućnostima školovanja te rada u Oružanim snagama Republike Hrvatske, a završen druženjem sudionika uz nastup Tamburaškog sastava Biseri.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje