Povežite se s nama

U fokusu

Rad pauk-službe u Varaždinu opstruiran punih pet godina

Objavljeno:

- dana

PROVJERILI SMO

Iako pauk-služba u Varaždinu postoji od 1996. godine, bahatom parkiranju ne samo da nije odzvonilo već izgleda da je naš grad postao sinonim za nepropisno parkiranje, poglavito po travnjacima.

Tko je zatajio?

– Nažalost, prometna kultura i sigurnost u prometu posljednjih je godina u gradu spala na niske grane, jer je, između ostaloga, izostalo preventivno djelovanje pauk- službe – upozorava Tomo Ježovita, direktor varaždinskog Crtorada. Podsjećamo, Grad Varaždin prema ugovoru o koncesiji s Crtoradom ima pauk-službu sa suglasnošću MUP-a za rad dvaju vozila na gradskom području. Ona bi i danas trebala raditi “punom parom“, jer je do 2014. dnevno uklanjano 10 ili čak 20 nepropisno parkiranih vozila.

Do 2014. dnevno je uklanjano 10 ili čak 20 nepropisno parkiranih vozila

– Pauk-služba je kontinuirano radila, premještajući svake godine više od 1.000 nepropisno parkiranih vozila, sve do dolaska na vlast gradonačelnika Gorana Habuša. Od tada, njezin rad je sustavno bojkotiran, te smo 2014. godine zabilježili 130 intervencija po nalogu policije i Grada. No, 2015., 2016. i 2017. godine paukom je ukupno premješteno svega 5 vozila, i to samo kada su održavane različite manifestacije – ističe Ježovita.

I dok u normalnim gradovima pauk-služba funkcionira preventivno, Varaždin se neslavno vratio u 1996. godinu, sa stotinama nepropisno parkiranih automobila koji uništavaju zelene površine, zauzimaju mjesta za invalide te blokiraju prolaženje pješačkim i biciklističkim zonama.

– Netko je gadno zatajio, i za jedan grad kulture je neprihvatljivo da se kraj velebne podzemne garaže tolerira uništavanje Ulice Ankice Opolski i drugih. Da bi pauk uredovao, treba nalogodavca – policijske službenike, komunalne ili prometne redare – i bez naloga nema uklanjanja nepropisno parkiranih vozila.

Prometni redari, kao zaposlenici Grada, trebali bi revno odlučivati o uklanjanju vozila koja su u prekršaju prema odredbama Zakona o sigurnosti prometa na cestama – smatra čelnik tvrtke čiji zaposlenici s licencama i registrirani namjenski kamioni nepotrebno stoje.

Dok u normalnim gradovima pauk-služba funkcionira preventivno, u Varaždinu to nije slučaj

O problemima koje uzrokuje manija nepropisnog parkiranja namjeravaju obavijestiti odgovorne u Gradu.
– Mi ćemo ih kontaktirati prvenstveno radi preventive te inicirati sastanak o prometnoj problematici. Ne daj Bože da netko pogine jer ne radimo svoj posao – ističe Ježovita.

Inače, u varaždinskom prometnom redarstvu zaposlena su dva službenika. No, u odgovoru koji smo dobili iz Grada o njihovu radu, istaknuto je da jedan od njih radi na pola radnog vremena. Srećom, mobilni su, jer  službenici Upravnog odjela za komunalni sustav i urbanizam imaju na raspolaganju tri službena automobila.

– Koriste ih prema prioritetima koje nalaže služba. U Upravnom odjelu osim prometnih redara, vozila koriste i poljoprivredni redar, komunalni redari te službenici na izgradnji, nadzoru i održavanju komunalne infrastrukture čiji rad zahtijeva učestali odlazak na teren – navode u odgovoru.

Na naš upit tko snosi odgovornost ako netko smrtno strada radi vozila koje je na gradskom području na javnoj površini nepropisno parkirano i nije pravovremeno uklonjeno, odgovaraju da prometno i komunalno redarstvo radi na prevenciji, s ciljem oslobađanja prometnih površina za stvarnu namjenu i sprečavanja neželjenih posljedica.
– Za svaki počinjeni prekršaj i njegove posljedice odgovara isključivo njegov počinitelj – ističu u UO za komunalni sustav i urbanizam.

Izvor: RT
Foto:

U fokusu

Nove Vladine mjere: 102 milijuna eura subvencija za skuplju struju i 35 milijuna za skuplji plin

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Što se tiče struje, s obzirom da se mijenjaju okolnosti na europskim i globalnim tržištima, Vlada će nastaviti i dalje subvencionirati kućanstva te javni i neprofitni sektor, mikro, male i srednje poduzetnike, rečeno je u petak u Banskim dvorima.

No, na razini Europske unije postupno se sve države povlače iz politike intervencionizma i potpore građanima i gospodarstvu pa je stoga dogovoreno da dođe do određenog povećanja cijena struje od ukupno deset posto kroz šest mjeseci.
 
– To povećanje išlo bi u dvije faze – za studeni bi računi bili veći oko 6,5 posto, a ostatak povećanja bi bio početkom iduće godine. Da nema mjera, prosječna zamišljena potrošnja jednog kućanstva je 584 eura, sa mjerama Vlade 482 eura. Godišnja ušteda tako iznosi 102 eura i to je značajno subvencioniranje – pojasnio je premijer te naveo da je vrijednost ove mjere oko 102 milijuna eura.
 
Kada je riječ o plinu, zahvaljujući mjerama Vlade, na primjeru godišnjeg troška za plin u prosječnom kućanstvu, godišnja ušteda će iznositi 85 eura. Vrijednost mjere za subvencioniranje troška plina je 35,3 milijuna eura, a kada je riječ o javnom i neprofitnom sektoru te malom poduzetništvu, režim i model djelovanja je isti kao što je bio i u proljetnom paketu.

I kod plina ukupno će povećanje biti deset posto kroz šest mjeseci.
 
Za toplinsku energiju, subvencija za prosječni stan od 60 metara kvadratnih iznosi 62 eura godišnje. Tržišna cijena je 377 eura, a s mjerama Vlade 315 eura godišnje. Vrijednost ove mjere je 2 milijuna eura.
 
Za ugrožene kupce energenata država će izdvojiti 24 milijuna eura
 
Drugi dio paketa je ciljan i odnosi se na najranjivije u hrvatskom društvu. Prije svega, radi se o naknadi za ugrožene kupce energenata, a riječ je o 88.500 osoba u statusu ugroženog kupca energenata koje imaju pravo na podmirivanje troškova električne energije, plina ili toplinske energije. Ukupan iznos mjesečne naknade je 70 eura u obliku vaučera.
 
Među mjerama je i naknada za ublažavanje porasta troškova energije za pružatelje socijalnih usluga, a radi se o pružateljima usluga pomoći u kući, smještaja u udomiteljskoj obitelji, organiziranog stanovanja i boravka. Ovisno o broju korisnika riječ je o mjeri koja iznosi od 70 do 540 eura mjesečno. U Hrvatskoj ima više od 500 pružatelja ovakvih usluga i dvije i pol tisuće udomiteljskih obitelji. Ukupna vrijednost mjere za pružatelje socijalnih usluga iznosi 2 milijuna eura.

Među najranjivijim skupinama su i umirovljenici koji će dobiti još jedan krug jednokratnih potpora, deveti po redu, a koji će biti namijenjen onima kojima je mirovina do 840 eura.

U ovoj mjeri riječ je o 760 tisuća umirovljenika s mirovinom do 840 eura, a ukupna vrijednost mjere je 76,5 milijuna eura.

Nastavite čitati

U fokusu

FOTO Drama uoči Plenkovićevog odlaska iz Vinice, pobješnjeli građanin urlao na policiju: “Krv nam pijeju…“

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Večeras oko 20.40 sati dogodio se nemili incident uoči odlaska premijera Andreja Plenkovića iz arboretuma Opeka u kojem je prisustvovao svečanoj sjednici Varaždinske županije.

Naime, policijski službenici, vatrogasci i osiguranje premijera uoči njegovog odlaska sa spomenute svečanosti blokirali su glavnu Viničku ulicu za prometovanje.

Međutim, to se nije svidjelo vozaču automobila čakovečkih registarskih oznaka kojem se nije dalo čekati  na prolazak kolone vozila sa štićenom osobom prve kategorije. One koje se ne zaustavlja.

– Doma sam 300 metara dalje, zašto me ne puštate? Nemam tolerancije?! Krv nam pijeju, nemojte nas je.ati! – uzvikivao je između ostalog vozač koji se naguravao s osobljem iz Plenkovićevog osiguranja.

Štoviše, policijski službenici su procijenili da konfliktna osoba u afektu može napraviti i veće probleme, pa je pozvano pojačanje koje se brzo sjurilo od novoobnovljenog dvorca grofovske obitelji Bombelles do ulaska u arboretum.

Dodajmo da je verbalni sukob zaustavljenog vozača i osiguranja nastavljen nakon prolaska kolone vozila sa štićenom osobom, a detalje o svemu možda ćemo doznati ovih dana iz priopćenja PU varaždinske.

Kako je to sve skupa izgledalo pogledajte u galeriji fotografija:

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje