Povežite se s nama

Međimurje

Samo savršen spoj tradicije i moderne tehnologije stvara vina vrhunske kvalitete

Objavljeno:

- dana

VINOGRADARSTVO NA SJEVERU

Već prve procjene berbi u vinogradima diljem susjednog Međimurja potvrđuju da je iza vinogradara teška, ali uspješna godina.

Unatoč brojnim vremenskim ekstremima, ranome mrazu, ljetnoj suši i tuči, kvaliteta grožđa je na zadovoljavajućoj razini, što je garancija i vrhunskom vinu.

Muškat ottonel

94 hektara vinograda trenutno ima Agromeđimurje, na kojima se uzgajaju gotovo sve sorte karakteristične za ovo podneblje

– Ova je godina što se tiče elementarnih nepogoda bila katastrofalna. Mraz nas je pogodio na početku sezone, baš kao i prošle godine. Poučeni prošlogodišnjim iskustvom, ove smo godine u vinogradima na Železnoj Gori na svakih 15 metara postavili logorske vatre. U noći kada je pao mraz upalili smo vatre i spasili velik dio nasada. Nakon mraza nastupilo je sušno razdoblje, a potom nas je u nekoliko navrata pogodila i tuča. No, unatoč ovim problemima na koje nismo mogli utjecati, dobili smo grožđe iznimne kvalitete. Zbog kiša koje su zaredale posljednjih dana došlo je do pada kiselina i rasta šećera, pa se poklopilo da istovremeno beremo nekoliko sorti – rekao nam je na početku razgovora Alen Zadravec, upravitelj Poslovne jedinice Vinograda Podruma Štrigova, koja posluje u sastavu Agromeđimurja.

U njihovu se vlasništvu ovog trenutka obrađuje oko 94 hektara vinograda, a ta će brojka uskoro narasti na više od 140 hektara kada se u funkciju stave površine koje se trenutno pripremaju za nove nasade. Od sortimenta je zastupljeno apsolutno sve, od sauvignona i chardonnaya, preko rajnskog rizlinga i graševine do traminca i muškata. A upravo po jednoj sorti muškata Podrumi Štrigova posebno su poznati.

– Riječ je o sorti muškat ottonel, koju smo izolirali kao najtraženiju, a mi je posebnom metodom prerade pretvaramo u vino koje nije ni šampanjac ni pjenušac, nego je riječ o biser vinu, što se pokazalo kao dobar poslovni potez, jer je vrlo traženo. S tim smo postupkom započeli prije dvije godine – dodaje Zadravec.

Stop herbicidima

Njegovim dovođenjem na čelo štrigovskih Podruma prije tri godine započeo je i novi način promišljanja i rada u vinogradima. Uvedene su nove tehnologije rada i proizvodnje, koje su počeli pratiti i ostali međimurski vinari.

– Gotovo polovicu naših vinograda prestali smo tretirati herbicidima, što je postao trend u Europi, a uskoro bi moglo postati i pravilo na području Europske unije. Kupci našeg grožđa i vina su to prepoznali. Naime, prošle godine, kada je mraz učinio veliku štetu vinogradarima u Sloveniji i Austriji, ali i u Francuskoj, velik broj njih upravo je kod nas kupio grožđe za svoje podrume. Zadovoljni kvalitetom, ti isti kupci su nam se ove godine vratili. Puno toga novog smo uveli u međimursko vinogradarstvo.

Jedna od stvari koje radimo je jačanje vinove loze aminokiselinama. Rješenje za neke probleme nije isključivo u prskanju pesticidima i herbicidima, već treba raditi na jačanju biljke, kako bi se ona sama oduprijela određenim bolestima i štetnicima. Odnosno, ako je biljka već zahvaćena, da se što brže i kvalitetnije regenerira. Znamo kako pripremiti biljku da što spremnija dočeka fazu formiranja ploda i zriobe – otkriva upravitelj Zadravec.

PREVENCIJA – Pitajte nas o fitoplazmi
Problem bolesti fitoplazme već nekoliko godina pogađa vinogradare. Unatoč širokom zamahu koju je bolest uzela, međimurski kraj ipak je ostao pošteđen težih posljedica.
– Već smo 2015. godine intenzivno počeli s praćenjem ne samo fitoplazme već i ostalih patogenih gljiva. Zahvaljujući tome možemo se pohvaliti da su Podrumi Štrigova čisti  od fitoplazme. No, moram istaknuti da su ljudi narušili prirodnu ravnotežu. Nekontroliranim korištenjem insekticida uništavaju se životinje koje su prirodni neprijatelji američkom cvrčku, prijenosniku fitoplazme. Zato je jako važno znati u kojim se terminima mogu koristiti pojedini insekticidi. U suradnji s Udrugom “Hortus” dogovoreno je da se svi agronomi stave na raspolaganje malim vinogradarima kako bismo zajedno spriječili pojavu i širenje bolesti. Sve počiva na kvalitetnoj prevenciji – objašnjava Zadravec.

Ono što zaslužuje posebnu pohvalu je činjenica da su nove trendove prihvatili i mali vinogradari i vinari, svjesni kako je to jedini način opstanka na sve većem i konkurentnijem tržištu.

Suradnja

– Rezultat toga su vrhunska vina koja dolaze iz Međimurja. Vinari se prilagođavaju, mijenjaju pristup vinogradu i podrumu. Agromeđimurje kvalitetno surađuje s Udrugom “Hortus”. Razmjenjujemo znanja i iskustva, a sve kako bismo međimursko vinogorje učinili prepoznatljivim po kvaliteti.
Upravo zahvaljujući činjenici da su međimurski vinari usvojili nove tehnike i tehnologije proizvodnje, kvalitetom svojih vina dostigli su, ali i prestigli neka druga hrvatska vinogorja koja su do sada držala primat.

70 tona grožđa očekuju ove godine u Agromeđimurju, od čega će polovicu prodati, a polovicu zadržati za vlastitu proizvodnju vrhunskih vina

– Međimurska su vina vrhunska, apsolutno u samom vrhu hrvatskih i europskih vina. Spoznajom da vinogradarstvo više nije samo fizički posao u vinogradu i podrumu već i znanstvena disciplina koja podrazumijeva neprestano usvajanje novih znanja, Međimurci su napravili ovakav iskorak. Dobra je stvar to što se međimurski vinari ne mire s postojećim stanjem. Unatoč sjajnim vinima, nagradama i priznanjima, vinari teže još boljim rješenjima.

Prostor Međimurske županije predstavlja savršen spoj tradicije i modernih tehnologija. Stari podrumi, stare bačve koje se ne odbacuju, već se pušta da vino zrije u njima, što mu daje posebno notu, nakon čega se prebacuje u moderne spremnike s riješenim sustavima hlađenja. Svi procesi se odvijaju u kontroliranim uvjetima. Taj vrhunski spoj daje jednaka takva vina – vrhunska – zaključuje upravitelj Zadravec.

Izvor:
Foto: Andreja Krobot

Međimurje

Međimurska policija na svom području uočila veliki broj vozila kojima je istekla prometna dozvola

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Uvidom u evidencije isteka valjanosti prometnih dozvola uočeno je da na području Međimurske županije postoji veliki broj motornih vozila kojima je isteklo važenje prometne dozvole za više od 15 dana, a vlasnici ih u zakonskom roku nisu odjavili u nadležnoj policijskoj upravi ili policijskoj postaji.

Kako bi izbjegli prekršajne sankcije, Policijska uprava međimurska poziva vlasnike da odjave vozila kojima je istekla valjanost prometne dozvole.

Podsjećaju vlasnike vozila na obvezu pridržavanja odredbi čl. 250. Zakona o sigurnosti prometa na cestama, kojim je propisano kako je vlasnik vozila dužan odjaviti vozilo ako ne izvrši produženje važenja prometne dozvole u roku od 15 dana od dana isteka važenja prometne dozvole.

Vlasnik registriranog vozila može odjaviti vozilo, a uz zahtjev za odjavu mora priložiti prometnu dozvolu radi evidentiranja odjave vozila i vratiti registarske pločice, odnosno priložiti potvrdu tijela koje je registriralo vozilo izvan Republike Hrvatske kojom se potvrđuje da su registarske pločice i prometna dozvola zadržane ili poništene.

Također, vlasnik vozila dužan je u roku od 15 dana prijaviti promjenu bilo kojeg podatka koji je upisan u prometnoj dozvoli, a u roku od 30 dana dužan je odjaviti registrirano vozilo te donijeti prometnu dozvolu radi poništenja i vratiti registarske pločice, ako je vozilo uništeno ili otpisano ili ako je vozilo otuđeno ili nestalo.

Za nepridržavanje ovih odredbi predviđene su novčane kazne, i to za fizičke osobe, odnosno vlasnike vozila 90 eura, za pravne ili fizičke osobe obrtnike od 660 do 1990 eura, a za odgovorne osobe u pravnoj osobi i u tijelu državne vlasti ili tijelu jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave od 190 do 660 eura.

Ujedno, policija podsjeća nove vlasnike vozila (kupce vozila) da su u roku od 15 dana od stjecanja vlasništva dužni registrirati vozilo na svoje ime ili ga odjaviti, a ako ga ne registriraju na svoje ime ili ne odjave, stanica za tehnički pregled vozila će, na zahtjev osobe na koju je vozilo registrirano (prodavatelj vozila), rješenjem ukinuti registraciju vozila.

Napominju da se sklapanjem Ugovora o kupoprodaji motornog vozila prodavatelj i dalje u službenim evidencijama MUP-a vodi kao vlasnik vozila, sve dok se vozilo ne odjavi u službenim evidencijama nadležne policijske uprave ili postaje, ili dok ga novi vlasnik ne registrira na svoje ime.

Nastavite čitati

Međimurje

U čakovečkom Centru za kulturu održana svečana promocija studenata ekonomije, računarstva i održivog razvoja

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Međimursko veleučilište u Čakovcu u čakovečkom Centru za kulturu Čakovec održalo je svečanu promociju prvostupnica i prvostupnika ekonomije, inženjera računarstva, inženjera održivog razvoja te magistri i magistara ekonomije.

Dekan MEV-a Igor Klopotan naglasio je ulogu studenata i njihovu borbu za izjednačenje vrijednosti ECTS bodova sa stručnih i sveučilišnih studija, što je rezultiralo time da Međimursko veleučilište u Čakovcu danas može promovirati drugu generaciju s titulom magistara ekonomije.

– Borba je trajala dugo jer smo nailazili na veliku opstrukciju da se ne izjednače veleučilišne titule sa sveučilišnim. Ali zahvaljujući borbi vas, studenata i Zbora veleučilišta, uspjeli smo izjednačiti 300 ECTS bodova sa stručnih i sveučilišnih studija. Velika razlika u izvođenju nastave ne postoji jer isti profesori predaju na fakultetima, isti profesori rade na veleučilištima, među predavačima su doktori znanosti. Konačno smo uspjeli, vi ste druga generacija, odnosno druga promocija kojoj dajemo titulu magistri i magistara ekonomije – istaknuo je Klopotan.

Dekan MEV-a najavom o mogućnosti nastavka studija razveselio je studente računarstva. Naime, uskoro će se prema Agenciji za znanost i visoko obrazovanje uputiti elaborat pa su očekivanja da će se s nastavkom studiranja na smjeru računarstva u Čakovcu moći krenuti već za godinu dana.

Dekan Klopotan također je naglasio važnost veleučilišta s obzirom na činjenicu da okupljaju gotovo 20 posto studentske populacije. Naime, riječ je o 26.000 studenata i kada im se pribroje studenti koji studiraju stručne studije na sveučilištima, dolazi se do broja od 47.000 studenata.

– Stoga, naša borba za struku vrijedi i za sveučilišta koja također imaju stručne studije. Stručni studij koji izvode veleučilišta nedvojbeno generiraju visoku zaposlenost i to dolazi do izražaja kada na tržištu rada nema dovoljno mladih. A  tome smo svjedočili zadnjih nekoliko godina. Naši studenti brzo usvajaju znanja i brzo se zapošljavaju – poručio je Klopotan, pohvalivši pritom studente na njihovom angažmanu i uloženom trudu.

Uslijedio je svečani dio programa promocije.

– Položili smo sve propisane ispite i obranili završne i diplomske radove na studijima Međimurskog veleučilišta u Čakovcu. U ime svojih kolegica i kolega te u svoje osobno ime, molim da nas promovirate u zvanje prvostupnika inženjerstva računalstva, prvostupnika ekonomije, prvostupnika inženjera održivog razvoja i magistra ekonomije – rekla je studentica Bosiljka Oletić.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje