Povežite se s nama

U fokusu

Paljak: Strah od moguće Čačićeve kandidature za župana već odavno čini svoje

Objavljeno:

- dana

REAGIRANJE

– Odlazak gospodina Dobrotića i petnaest njegovih rođaka iz Narodne stranke – Reformisti u našoj stranci već odavno nije „vijest“, ali budući da su ovakvi prebjeglički javni istupi i dalje zanimljivi medijima, oglašavamo se priopćenjem – istaknuo je Tomislav Paljak, predsjednik županijskih Reformista.

Priopćenje donosimo u cjelosti.

“Broj članova koji su napustili Reformiste u Cestici gotovo korespondira s brojem glasova koje je bivši predsjednik podružnice i sada već bivši član stranke, dobio u svom selu Babincu, i to kao nositelj liste za predsjednika općinskoga vijeća na prijevremenim lokalnim izborima. Stranku dakle, napušta i javno blati čovjek koji je ušao u vijeće isključivo temeljem glasova koje je stranka ostvarila na lokacijama izvan dosega njegova neposrednoga „ugleda“.

Unatoč tome, gospodin Dobrotić sjeo je na svoje vijećničko mjesto i odmah jednostrano i simptomatično prestao komunicirati, ne samo sa županijskom organizacijom, nego sa strankom na svim razinama. Nije poštivao odluku o raspisivanju unutarstranačkih izbora, niti je u njima sudjelovao, a nije se, naravno, pojavio ni na jednom sastanku bilo kojeg stranačkog tijela, a kamoli se konzultirao o iznošenju stranačkih stavova na Vijeću. Kao što obično oni koji ne rade pričaju o radu, neuspješni o uspjehu, a neodgovorni o odgovornosti, tako je i bivši kolega svojim javnim, prozirnim i jadnim dodvoravanjem HNS-u iznoseći neistine o bivšoj stranci, zapravo opisao samoga sebe.  

Odlasci i dolasci svakodnevne su pojave u svim strankama, ali javni istupi s isključivom tendencijom obračuna s onima kojima se nedavno pripadalo, poznat je HNS-ov obrazac ponašanja tako da nas nimalo ne čudi Dobrotićevo „dušebrižništvo“ i „spoznaja“ o tobožnjem osvetništvu predsjednika Reformista prema bivšoj stranci.

Reformisti su nastali i baziraju se na Čačićevoj političkoj doktrini, znanju, leadershipu i visokim zahtjevima te je i logično da način rada jednoga od najuspješnijih hrvatskih političara ne mogu pratiti niti razumjeti svi. Stoga ni gospodinu Dobrotiću ništa ne zamjeramo i razumijemo ogorčenost vlastitom potkapacitiranošću umotanu tepanjem o „elanu“ i slično.

Potpuno razumijemo i ovaj, još jedan u nizu HNS-ovih prizemnih performansa, jer izbori se bliže, a strah od moguće Čačićeve kandidature za župana već odavno čini svoje.”

Tomislav Paljak,

Županijska organizacija Narodne stranke – Reformisti

Izvor:
Foto: Arhiva RT

U fokusu

Hrvatska pošta ostala je bez 430 radnika

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Dobit Hrvatske pošte skočila je lani čak za oko 1270 posto te je iznosila 13,6 milijuna eura.

Državna tvrtka uprihodila je tijekom prošle godine 270 milijuna eura, a to je 11 posto više nego prethodne godine. Pošta je očito bolje upravljala troškovima, ali i digla cijene u srpnju.

No, jedan poslovni pokazatelj značajno je utjecao na niže troškove. Hrvatska pošta, naime, lani je imala oko 8300 zaposlenih, što je čak 430 manje nego prethodne godine. To je broj zaposlenih prema satima rada.

Istodobno, prosječna neto plaća tijekom prošle godine iznosila je oko 1040 eura, što je 12 posto više. U apsolutnom iznosu, neto plaća je rasla za oko 110 eura.

Izvor: Danica

Nastavite čitati

U fokusu

Istraživanje: značajan broj Hrvata ne može si priuštiti skuplje vrste mesa

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

I dok meso svakodnevno jede svaki četvrti Hrvat, što jasno govori o popularnosti ove namirnice, dublja segmentacija govori da su građani cjenovno osjetljivi te da se manje konzumiraju skuplje vrste mesa i mesnih prerađevina kao što su teletina i janjetina te pršut i kulen

Potražnja za ovim delicijama raste i uoči Uskrsa pa su na portalu jatrgovac.com upravo u tom periodu proveli istraživanje o stavovima i navikama hrvatskih građana kada je riječ o konzumaciji mesa, mesnih prerađevina i suhomesnatih proizvoda. Također, dobivene odgovore su usporedili s istovjetnim istraživanjem provedenim u 2022. godini.

Učestalost konzumacije pokazuje značajan rast jer je onih koji svakodnevno jedu meso ove godine za 5 % više, odnosno imamo ih 25 %, što znači da svaki četvrti Hrvat meso jede svakodnevno. Ipak, najviše je onih koji meso konzumiraju nekoliko puta tjedno, kojih ove godine imamo ukupno 64 %, dok ih je prije dvije godine bilo 5 % više. Razmjerno manji udjeli odnose se i na manje učestale konzumacije pa tako ove godine imamo 6 % onih koji meso jedu nekoliko puta mjesečno, a 2 % ispitanika kaže da meso jede rijetko. Da ne jede meso ističe svega 3 % ispitanih građana.

Piletina je uvjerljivo najpopularnija vrsta mesa koju najčešće konzumira 53 % građana, što je 2 % manje nego u 2022. godini. Na drugom je mjestu svinjetina s 36 % udjela uz 4 % rasta, dok su ostale vrste mesa značajno manje popularne. Tako se za teletinu najčešće odlučuje 7 % građana, puretinu bira 3 %, a janjetinu svega 1 % konzumenata mesa u Hrvatskoj.

Kada je pak riječ o tome koju vrstu mesa najviše vole onda su dobiveni rezultati podosta drugačiji od onoga što se najčešće konzumira. Naime, iako su piletina s 38 % te svinjetina s 26 % i ovdje na vrhu poretka omiljenih vrsta mesa, ipak su njihovi udjeli značajno manji. Da teletinu s 18 % i janjetinu s 12 % kombinirano preferira gotovo trećina građana (30 %), a najčešće konzumira svega 8 % njih, govori u prilog tome da si ove skuplje vrste mesa značajan broj građana ne može priuštiti.

Kod kategorije mesnih prerađevina i suhomesnatih proizvoda hrvatski građani najčešće konzumiraju slaninu, slijede kobasice, šunka, pršut, parizer, kulen i vratina.

Kada je riječ o tome koju vrstu mesnih prerađevina i suhomesnatih proizvoda najviše vole onda je i ovdje na vrhu slanina s 29 % udjela u oba istraživanja, ali odmah iza je s 28 % udjela pršut.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje