Povežite se s nama

U fokusu

Požgaj Grupa ulazi u zakup posrnule tvornice namještaja Bor u stečaju

Objavljeno:

- dana

NOVI POČETAK

Proizvodni pogon novomarofskog Bora u stečaju dat će se u zakup Požgaj Grupi, odnosno njihovoj tvrtci Massive Wood i to od 1. veljače, odlučila je skupština vjerovnika  na Trgovačkom sudu u Varaždinu.

Požgaj bi nastavio osnovnu djelatnost Bora, a plaćao bi i zakupninu i fiksne troškove, do unovčenja imovine u stečajnom postupku. Požgaj Grupa, kako pišu u pismu namjere, zainteresirana je i za kupnju imovine, jer kažu da će biti i među potencijalnim kupcima.

U proizvodnom pogodnu zaposlili bi 60 radnika

– Budući da Požgaj Grupa ima veliko iskustvo u provedbi restrukturiranja društava koja silom prilika završe u stečaju te da se kroz naš razvoj finalnih proizvoda proizvodnja masivnog namještaja uklapa u cjelokupni plan razvoja Grupe, izuzetno smo zainteresirani za najam proizvodnog pogona. U njemu bismo, sukladno našim planovima, zaposlili do 60 radnika u roku od 12 mjeseci od dana početka proizvodnje, odnosno u dvije smjene do 120 radnika u roku od godine i pol, ako se proces uhodavanja i prilagodbe zahtjevima novih tržišta planski uvede – piše u pismu namjere Požgaj Grupe.

Bor je, inače, u stečaj otišao sredinom listopada prošle godine, no proizvodnja je obustavljena tri mjeseca ranije, u srpnju, a u pogonima su bili isključeni voda, plin i struja. Na dan otvaranja stečaja, na radu je zatečeno 99 radnika, no u stečaju potraživanja ima njih oko 170, kojima Bor duguje oko 7,6 milijuna kuna. Vjerovnici od novomarofske tvornice namještaja potražuju oko 110 milijuna kuna, od čega se 80,9 milijuna kuna odnosi na razlučna prava.

Nema novca, sva vrednija imovina pod hipotekom

– Za sve vjerovnike loša je situacija i vjerovnici drugog isplatnog reda teško se mogu nadati namirenju, jer je sva vrednija imovina pod hipotekom, pa čak, figurativno govoreći, i rabljena metla. Ni radnici se ne mogu nadati nekom značajnijem namirenju, dobit će svega onaj dio od Agencije za osiguranje radničkih potraživanja. Moramo razmišljati pesimistično što se tiče namirenja vjerovnika, s obzirom na stanje na tržištu i na gospodarsku situaciju i ne očekujem baš neku grabež i stajanje u redu za kupnju tvornice u Novom Marofu. Problem je i što se zbog nedostatka novca ne mogu servisirati troškovi u stečaju, poput plaća radnika koji su još na poslu, komunalnog i vodnog doprinosa i fizičko-tehničke zaštite. Morao sam posuditi 70.000 kuna da mogu platiti neke troškove i plaće. Zato sam već htio dati pogon Požgaju u zakup – rekao je na ročištu stečajni upravitelj Bora Želimir Uršulin.

Inače, među većim vjerovnicma Bora su Ministarstvo financija, odnosno Porezna uprava, kojoj za poreze, doprinose, članarine i kazne Bor duguje 38,4 milijuna kuna, zatim Trgonom (koji je stopostotni vlasnik Bora), kojem Bor duguje 36,3 milijuna kuna za usluge i zajam, te Croatia osiguranje, koje potražuje 11,4 milijuna kuna za neplaćene premije osiguranja.

Izvor:
Foto:

U fokusu

Proglašena prirodna nepogoda mraza za područje Grada Lepoglave i Općine Donja Voća

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Župan Anđelko Stričak je danas, 6. svibnja, proglasio prirodnu nepogodu zbog mraza za područje Grada Lepoglave i Općine Donja Voća.

U razdoblju od 21. do 24. travnja, u noćnim i jutarnjim satima, mraz je nanio velike štete na poljoprivrednim kulturama i trajnim nasadima.

Odluka je donesena nakon što su iz Grada Lepoglave i Općine Donja Voća zahtjeve za proglašenje prirodne nepogode dostavili Županijskom povjerenstvu za procjenu šteta.

Prema zaprimljenim zahtjevima, štete na poljoprivrednim kulturama su od 30 do 80 %.

Prva procjena ukupne štete zbog mraza na području dvije jedinice lokalne samouprave iznosi 460.000 eura.

Sukladno Zakonu o ublažavanju i uklanjanju posljedica prirodnih nepogoda, oštećeni štetu trebaju u roku od 8 dana od proglašenja prirodne nepogode prijaviti Općinskom povjerenstvu u pisanom obliku i na propisanom obrascu. U roku od 15 dana Općinsko povjerenstvo treba izraditi prve procjene šteta, a u roku od 50 dana Županijskom povjerenstvu dostaviti konačnu procijenjenu štetu.

Županijsko povjerenstvo će potom u zakonskom roku prijavljene konačne procjene štete dostaviti Državnom povjerenstvu i nadležnim ministarstvima.

Nastavite čitati

U fokusu

FOTO Očaj, bijes i suze na štrajku radnika Varteksa: “Sve smo dali toj tvrtki”

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

FOTO : IVAN AGNEZOVIC

Varteks je za Jugoslavije, diljem države imao više od 200 trgovina. U toj varaždinskoj tvrtki radilo je preko 12.000 radnika. Bila su zlatna vremena i tvrtka je hranila mnoge obitelji u Varaždinskoj županiji.

Danas je tvrtka spala na manje od 700 radnika. Ti isti radnici nisu primili pola plaće za veljaču, kao ni cijelu plaću za ožujak.

Zbog toga su se odlučili na štrajk. Tužna, smrknuta lica, suze u očima, očaj i bijes, vidjeli smo u ponedjeljak, 6. svibnja na parkiralištu ispred tvrtke.

– Mi smo želimo svoje plaće za svoj rad – vikali su.

Mnogi radnici cijeli svoj radni vijek provode u istoj tvrtki.

– Ovo je žalosno. Tu sam od 16. godine. I prije smo bili bez plaće, ali imali smo puno posla. Svašta smo prošli s raznim upravama. Sada nemamo posla, situacija je eskalirala. Niti taj minimalac ne dobijemo, a nemamo ni posla. Kako da dođemo na posao, kako da si kupimo nešto za jesti na poslu, od čega? Ne znam možemo li ovo prebroditi. Imam 35 godina staža. Pola obitelji mi je ovdje radilo, sa suprugom sam gradila kuću iz tog minimalca. Sve sam ovdje ostavila – rekla je gotovo kroz suze Rosana Liber.

Ono što sve radnike zanima kad će napokon dobiti svoje plaće. Ističu da će štrajk trajati dok ne dobiju svoje plaće.

– Nije tajna da je Varteks već bio u teškoj situaciji, no ovi radnici neće nastaviti s proizvodnjom dok ne dobiju dio plaće za veljaču i cijelu plaću za ožujak. Radnici Varteksa taoci su vrijednosti imovine Varteksa. Pripadnici krupnog kapitala žele se imovine Varteksa domoći što jeftinije i brže – ističe Tomislav Rajković, predsjednik Udruge radničkih sindikata Hrvatske.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje