Povežite se s nama

U fokusu

Požgaj izgubio pravnu bitku protiv Hrvatskih šuma oko raspodjele drvne sirovine

Objavljeno:

- dana

Poduzetnik Nikola Požgaj izgubio je spor koji je na Visokom upravnom sudu vodio protiv AZTN-a i njegove odluke iz srpnja prošle godine, kojom AZTN nije ‘kaznio’ Hrvatske šume zbog po njemu nepravilne prakse u raspodjeli drvne sirovine poduzetnicima.

Slučaj koji je Požgajeva tvrtka Massive Panels pred AZTN-om pokrenula još dvije godine ranije, u lipnju 2021., AZTN je lani zaključio konstatacijom kako su Hrvatske šume samoinicijativno predložile preuzimanje obveza kako bi se, kako je bilo navedeno u odluci, ‘otklonili mogući negativni učinci postupanja ili propuštanja postupanja na tržišno natjecanje’.

U tužbi je sucima Visokog upravnog suda Požgaj spornim među ostalim naveo kako je AZTN propustio utvrditi i da između Hrvatskih šuma i kupaca postoje zaključeni okvirni ugovori na 10 godina. Požgaj je na AZTN-u, osim zbog zlouporabe vladajućeg položaja koji na tržištu imaju Hrvatske šume, vodio i zaseban postupak protiv Hrvatskih šuma i Udruženja drvno-prerađivačke industrije pri HGK, zbog sklapanja sklapanja zabranjenog sporazuma.

AZTN je oba slučaja zatvorio, prihvativši dovoljnim mjere koje su Hrvatske šume predložile. Konkretno, predloženo je da će kupcima pri dodjeli kvota na javnim natječajima primjenjivati jednake i transparentne uvjete, što će pratiti Ured uprave na temelju Programa o zaštiti tržišnog natjecanja kojeg će usvojiti, kao i da će svake godine uoči utvrđivanja kriterija za javni natječaj o uvjetima raspodjele trupaca provesti javnu raspravu.

Činjenicu da predlaže takve mjere Požgaj smatra priznanjem Hrvatskih šuma da krše pravila tržišnog natjecanja. Među ostalim je Požgaj Visokom upravnom sudu iznio problematičnim i postupanja AZTN-a u samom vođenju postupka, tvrdeći da je povrijedio Zakon o općem upravnom postupku u dijelu saslušanja stranki u postupku, jer prije donošenja odluke nije bilo omogućeno usmeno saslušanje i rasprava svjedoka u ovom postupku. No, sudsko vijeće kojim je predsjedavao sudac Ante Galić nakon što je dobilo odgovore AZTN-a utvrdilo je da nije bilo propusta u donošenju odluke AZTN-a.

Izvor: Poslovni

U fokusu

Habijan o rastu plaća državnim dužnosnicima: Rad mora biti valoriziran

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Vlada je na sjednici usvojila odluku o visini osnovice za obračun plaća državnih dužnosnika, koja će se povećati za 83,45 posto, odnosno na 947,18 eura bruto, dok će predsjednicima Republike, vlade i sabora plaća narasti za oko 70 posto.

Premijer Plenković pritom je napomenuo kako se osnovica godinama nije mijenjala.

-U međuvremenu su stvoreni preduvjeti za gospodarski rast, investicijski kreditni rejting, povećanje plaća u privatnom sektoru i državnim i javnim službama, praktički u svim mogućim segmentima. Na početku trećeg mandata vrijeme je da se adresira i pitanje državnih dužnosnika, a ministar Habijan ima zadaću da do kraja godine predloži cjelovito rješenje uređenja dužnosničkih plaća – rekao je premijer Andrej Plenković, a prenosi N1.

Usvojenom odlukom osnovica za obračun plaće državnih dužnosnika povećat će se s 516,29 na 947,18 eura bruto, odnosno za 83,45 posto, dok će plaće predsjednicima Republike, vlade i sabora narasti za oko 70 posto.

-Radimo u uvjetima kada imamo rast BDP-a 13 kvartala zaredom, u uvjetima investicijskog kreditnog rejtinga, nikad veće zaposlenosti, odnosno manje nezaposlenosti – rekao je ministar pravosuđa, uprave i digitalne transformacije Damir Habijan.

Dodao je kako se od 2002. postupno smanjivao omjer službeničke i dužnosničke osnovice.

-Od 2002. do 2009. godine službenička i dužnosnička osnovica su iste, rasle su s 561,74 na 718,74 eura. Godine 2009. su obje smanjene, i to dužnosnička više od službeničke, koja je ostala ista sve do 2016., dok dužnosnička nastavlja padati za čak 28,2 posto. Od 2016. službenička osnovica raste, dok dužnosnička stagnira. Usklađivanjem bi sada dužnosnička osnovica iznosila koliko i službenička – rekao je Habijan i naglasio kako su narušeni odnosi u plaćama između državnih dužnosnika i državnih službenika i namještenika.

U privatnom sektoru benefiti kakve imaju državni dužnosnici ne postoje.

-Nemamo plaćene prekovremene ni dnevnice u tuzemstvu. Ispada da živimo od povlastica. Ako govorimo o materijalnim pravima, definiranima zakonom, u privatnom sektoru ih nemaju. To je potpuno normalno i u redu jer im je status drugačiji. Vrijeme je da populistički pristup ovakvim temama više nije dobar. Rad mora biti valoriziran – rekao je Habijan.

Mjeru “6+6”, koja omogućava dužnosnicima pod aferama primanje plaće, ne vidi kao spornu te ne smatra da bi njeno ukidanje bilo antikoruptivnog karaktera.

Nastavite čitati

U fokusu

Objavljeni novi podaci. Provjerite koliko ste blizu ili daleko od službene prosječne plaće

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. iznosila je 1 324 eura, što je nominalno više za 0,1% nego u travnju 2024., a realno je ostala na istoj razini.

Prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. iznosila je 1 832 eura, što je nominalno više za 0,1% nego u travnju 2024., a realno je ostala na istoj razini. Novi su to podaci Državnog zavoda za statistiku.

Najviša prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama za svibanj 2024. isplaćena je u djelatnosti Zračni prijevoz, u iznosu od 2 135 eura, a najniža u djelatnosti Proizvodnja odjeće, u iznosu od 847 eura. Najviša prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama za svibanj 2024. isplaćena je u djelatnosti Zračni prijevoz, u iznosu od 3 109 eura, a najniža u djelatnosti Proizvodnja odjeće, u iznosu od 1 097 eura.

Prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. u odnosu na isti mjesec prethodne godine nominalno je viša za 16,9%, a realno za 13,2%. Prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. u odnosu na isti mjesec prethodne godine nominalno je viša za 17,3%, a realno za 13,6%.

Medijalna neto plaća za svibanj 2024. iznosila je 1 122 eura, a medijalna bruto plaća 1 520 eura.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje