Povežite se s nama

U fokusu

Čačić “zaboravio” svoju ulogu u baliranju, a s balama bi u Piškornicu, koja se otvara za šest godina?!

Objavljeno:

- dana

Da se kojim slučajem varaždinskog župana Radimira Čačića pita, balirani bi otpad još najmanje pet godina ostao tu gdje jest.

Tako barem proizlazi iz njegova odgovora na pitanje upućeno mu na prošlotjednoj sjednici Županijske skupštine o tome je li mu poznato što se događa i događa li se išta po pitanju uklanjanja bala iz Brezja.

Župan je ovo pitanje iskoristio za napad na gradonačelnika Ivana Čehoka, a što je samo nastavak onoga čime se ova dvojica krucijalnih političara za grad Varaždin bave od trenutka kad su iznova zauzela pozicije koje su obojica u međuvremenu jednom izgubila.
Radimir Čačić je tako rekao da su „obećanja Grada pala u vodu, nije se napravilo ništa“.

– Hvale se s 3 % odvezenih bala, a 3 % ulazi u statističku pogrešku. Postoji inspekcija, mi ovlasti imamo i možemo samo prijaviti. Napravite bilo što, ali napravite nešto – poručio je župan i ustvrdio da „plasirana priča o rješavanju bala u MBO-u nije istinita“.

– Oni prema zakonu te bale moraju rješavati preko Piškornice, a petljanje i muljanje ne vode nikamo. Čehok nema spremnosti reći: “Bale idu kroz Piškornicu, što će koštati toliko i toliko” – rekao je župan.

Radimir Čačić je tako prvi put rekao svoje rješenje za micanje ekološke bombe nadomak grada. Rješenje je, dakle, neopozivo je rekao župan – koprivnička Piškornica?!

Da je ovdje riječ o televizijskom ili radijskom tekstu, u eteru bi nastao muk. Jer, nikomu ne bi bilo jasno misli li župan ozbiljno kad predlaže Piškornicu ili se toliko duboko unio u svađu s gradonačelnikom da takvu predanost plaća zdravim razlučivanjem.

Onaj tko ima bilo kakve veze ili interes za ovu temu, zna da odlagalište Piškornica, kakvo je zamišljeno, neće biti gotovo barem još pet godina. To je ne jednom najavljeno iz Uprave Regionalnog centra za gospodarenje otpadom.

“Odvoz bala, otvaranje Poslovne zone u Brezju i novih radnih mjesta, najveći je prioritet Grada Varaždina, a za to je potrebno političko zajedništvo. Sve osim toga ići će na teret građanima, koje bale ionako već dosad koštaju previše. Ako je županu Čačiću interes razvijati Piškornicu, može u nju slati ostatak od MBO obrade otpada, iz kojeg se dobivaju bioplin i struja. Na takav je način predviđeno rješavanje otpada u Rijeci, u MBO-u Marinscini ili MBO-u Kastjunu u Istri.” – Davor Patafta, podpredsjednik varaždinskoga Gradskog vijeća

Piškornica je danas zapušteno odlagalište otpada bez ikakve potrebne dokumentacije za suvremeno postrojenje za MBO kakvo bi trebalo biti 2023. godine.

Svađe i osveta

Kad župan Radimir Čačić progovara o balama i traži rješenja, svjedoci vremena zamatanja prve tone otpada u balu hvataju se za glavu. Jer, baš je u to vrijeme, 2005. godine, Županijom i Gradom vladao Čačić-Čehok tandem. Njih su dvojica „blagoslovila“ baliranje i odlaganje ekološke bombe na vodozaštitno područje, da bi danas, 13 godina poslije, Varaždin i Županija napravili puni krug i vratili se na početak. Ivan Čehok u fotelju gradonačelnika, a Radimir Čačić u Ured župana, pa tko o čemu, njih dvojica o baliranom otpadu.

Projektnu je dokumentaciju za baliranje izradila varaždinska tvrtka Coneco, čiji je jedini vlasnik i šef upravo župan Radimir Čačić.

Baliranje je županu poslužilo i za osobne osvete. Fiksna mu je ideja bila približiti bale što je moguće više općinskom području Gornjeg Kneginca.Jedino što ovog puta nisu na istoj strani, pa ne dogovaraju baliranje, nego se svade oko načina uklanjanja baliranog otpada. Za to su vrijeme bale i dalje tu gdje jesu.
Međutim, dok se Ivanu Čehoku njegova uloga često „stavlja pod nos“, uloga Radimira Čačića u baliranju očigledno je zaboravljena u široj javnosti. A bila je itekako velika.
Za početak, projektnu je dokumentaciju za baliranje izradila varaždinska tvrtka Coneco, čiji je jedini vlasnik i šef upravo župan Radimir Čačić.

Trebala je to biti osveta za odluku općinskih vlasti da se suprotstave županovoj želji o deponiranju varaždinskog smeća na kneginečkom deponiju. Umjesto da postanu najveće smetlište u Županiji, Kneginčani su Gradu spustili rampu i deponij odlučili – zatvoriti, a što karakter Radimira Čačića nije dobro primio. Njegovi bliski suradnici iz onog vremena pamte da je zajapuren od bijesa vikao: „Vozite smeće na naše područje, ali najbliže Knegincu, pa neka im smrdi!“

“Znači li ovo da župan poručuje Varaždincima da bale u Brezju trebaju ostati na lokaciji još najmanje šest godina? Ova gradska vlast to neće dopustiti. Upravo zbog njegovih savjeta i odluka HNS-a iz 2013. godine Grad Varaždin ima dva važeća ugovora za zbrinjavanje baliranog otpada i tužbu tešku 90 milijuna kuna. Odluku ćemo donijeti nakon izlaska iz sudskih sporova. Podsjećam da je županov način za rješavanje problema s baliranim otpadom, kojeg je izmislio u suradnji s bivšim gradonačelnikom Goranom Habušem, Ministarstvo zaštite okoliša proglasilo nezakonitim.” – Ivan Čehok, gradonačelnik Grada Varaždina

Tako je zahvaljujući županu, koji ne trpi da mu se kaže „ne“, balirani otpad završio u Brezju i prouzročio ekološki kaos na vodozaštitnom području. Varaždinci su uskoro na baliranje potrošili 60 milijuna kuna, a zagađenje okoliša nemjerljivo je brojkama.

Također, Radimir Čačić je u tom mandatu s danskim Rambollom radio na projektu spalionice na Motičnjaku. Napravilo se nije ništa, a jedino što podsjeća na taj projekt je račun u županijskim poslovnim knjigama na, više-manje, 500.000 kuna za isplatu konzultantima.

Račun građanima

Županu na dušu ide i instaliranje Gorana Habuša za varaždinskoga gradonačelnika, koji je dokusurio nadu da će bale, kako je prvotno planirano, što skorije biti uništene, možda i prije nanošenja nepopravljive štete po zdravlje Varaždinaca.

Goran Habuš je zanemario pitanje ekologije i zdravlja, pa iz čisto političkih razloga, uz pravne zavrzlame i velike rizike, odbacio MBO ugovor, pokrenuo koncesiju i novi ugovorni odnos, a koji je doživio propast i tužbu od 90 milijuna kuna. Bio je to početak agonije dugotrajnog suživota s baliranim otpadom u susjedstvu. Jer, iako je baliranje od početka bilo granično rješenje i korak u ekološki sunovrat, dotad je ipak postojao realan izgled za izlazak. Međutim, tužba je zakucala posljednji čavao u lijes ekološkog zdravlja, a rezultati mjerenja otrovnih plinova to i dokazuju.

Zbog toga danas, zahvaljujući velikim dijelom i županu Radimiru Čačiću, Varaždinci ne samo da žive u okolini opasnoj po zdravlje nego su takvu situaciju sami i platili, a plaćaju i dalje. Dok su poslovne zone u okolici nositelji lokalnih gospodarstava, investitori zaobilaze Brezje, pa građani ostaju bez novih radnih mjesta.

Župan je bio ljut na Kneginčane, pa je naredio da bale idu što bliže Općini Gornji Kneginec

Uza sve ostalo, tu je i nedavno donijeta presuda Vrhovnog suda o važećem ugovoru za MBO, koja za sobom povlači i odštetni zahtjev ili realizaciju poništenog ugovora.
Summa summarum? Grad ima tužbu za koncesiju i zahtjev za odštetu, a bale nisu mrdnule iz Brezja, osim onih 3 % koje župan Čačić tako slavodobitno natura na nos gradonačelniku, pritom abolirajući vlastitu ulogu.

Njegova rola negativca, u osobnoj režiji, očigledno nije odigrana do kraja. Umjesto da se „pokrije po ušima“, župan docira i nameće ulazak u četvrti pravni odnos i plaćanje koprivničkoj Piškornici?!

Isti župan koji mnoge mailove iz svog ureda upućene novinarima počinje javnom porukom ministrima Divjak i Štromaru da vrate Varaždinskoj županiji novac koji je izgubila po ugovorima o JPP-u, sad poziva Grad na nepoštivanje vlastitih ugovora.

A građani? Jedino što njih zanima je zdravlje, koje neće dobiti bez političkoga kompromisa.

U fokusu

Nove Vladine mjere: 102 milijuna eura subvencija za skuplju struju i 35 milijuna za skuplji plin

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Što se tiče struje, s obzirom da se mijenjaju okolnosti na europskim i globalnim tržištima, Vlada će nastaviti i dalje subvencionirati kućanstva te javni i neprofitni sektor, mikro, male i srednje poduzetnike, rečeno je u petak u Banskim dvorima.

No, na razini Europske unije postupno se sve države povlače iz politike intervencionizma i potpore građanima i gospodarstvu pa je stoga dogovoreno da dođe do određenog povećanja cijena struje od ukupno deset posto kroz šest mjeseci.
 
– To povećanje išlo bi u dvije faze – za studeni bi računi bili veći oko 6,5 posto, a ostatak povećanja bi bio početkom iduće godine. Da nema mjera, prosječna zamišljena potrošnja jednog kućanstva je 584 eura, sa mjerama Vlade 482 eura. Godišnja ušteda tako iznosi 102 eura i to je značajno subvencioniranje – pojasnio je premijer te naveo da je vrijednost ove mjere oko 102 milijuna eura.
 
Kada je riječ o plinu, zahvaljujući mjerama Vlade, na primjeru godišnjeg troška za plin u prosječnom kućanstvu, godišnja ušteda će iznositi 85 eura. Vrijednost mjere za subvencioniranje troška plina je 35,3 milijuna eura, a kada je riječ o javnom i neprofitnom sektoru te malom poduzetništvu, režim i model djelovanja je isti kao što je bio i u proljetnom paketu.

I kod plina ukupno će povećanje biti deset posto kroz šest mjeseci.
 
Za toplinsku energiju, subvencija za prosječni stan od 60 metara kvadratnih iznosi 62 eura godišnje. Tržišna cijena je 377 eura, a s mjerama Vlade 315 eura godišnje. Vrijednost ove mjere je 2 milijuna eura.
 
Za ugrožene kupce energenata država će izdvojiti 24 milijuna eura
 
Drugi dio paketa je ciljan i odnosi se na najranjivije u hrvatskom društvu. Prije svega, radi se o naknadi za ugrožene kupce energenata, a riječ je o 88.500 osoba u statusu ugroženog kupca energenata koje imaju pravo na podmirivanje troškova električne energije, plina ili toplinske energije. Ukupan iznos mjesečne naknade je 70 eura u obliku vaučera.
 
Među mjerama je i naknada za ublažavanje porasta troškova energije za pružatelje socijalnih usluga, a radi se o pružateljima usluga pomoći u kući, smještaja u udomiteljskoj obitelji, organiziranog stanovanja i boravka. Ovisno o broju korisnika riječ je o mjeri koja iznosi od 70 do 540 eura mjesečno. U Hrvatskoj ima više od 500 pružatelja ovakvih usluga i dvije i pol tisuće udomiteljskih obitelji. Ukupna vrijednost mjere za pružatelje socijalnih usluga iznosi 2 milijuna eura.

Među najranjivijim skupinama su i umirovljenici koji će dobiti još jedan krug jednokratnih potpora, deveti po redu, a koji će biti namijenjen onima kojima je mirovina do 840 eura.

U ovoj mjeri riječ je o 760 tisuća umirovljenika s mirovinom do 840 eura, a ukupna vrijednost mjere je 76,5 milijuna eura.

Nastavite čitati

U fokusu

FOTO Drama uoči Plenkovićevog odlaska iz Vinice, pobješnjeli građanin urlao na policiju: “Krv nam pijeju…“

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Večeras oko 20.40 sati dogodio se nemili incident uoči odlaska premijera Andreja Plenkovića iz arboretuma Opeka u kojem je prisustvovao svečanoj sjednici Varaždinske županije.

Naime, policijski službenici, vatrogasci i osiguranje premijera uoči njegovog odlaska sa spomenute svečanosti blokirali su glavnu Viničku ulicu za prometovanje.

Međutim, to se nije svidjelo vozaču automobila čakovečkih registarskih oznaka kojem se nije dalo čekati  na prolazak kolone vozila sa štićenom osobom prve kategorije. One koje se ne zaustavlja.

– Doma sam 300 metara dalje, zašto me ne puštate? Nemam tolerancije?! Krv nam pijeju, nemojte nas je.ati! – uzvikivao je između ostalog vozač koji se naguravao s osobljem iz Plenkovićevog osiguranja.

Štoviše, policijski službenici su procijenili da konfliktna osoba u afektu može napraviti i veće probleme, pa je pozvano pojačanje koje se brzo sjurilo od novoobnovljenog dvorca grofovske obitelji Bombelles do ulaska u arboretum.

Dodajmo da je verbalni sukob zaustavljenog vozača i osiguranja nastavljen nakon prolaska kolone vozila sa štićenom osobom, a detalje o svemu možda ćemo doznati ovih dana iz priopćenja PU varaždinske.

Kako je to sve skupa izgledalo pogledajte u galeriji fotografija:

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje