Povežite se s nama

U fokusu

U Novom Marofu čak dvije trećine manji dug i rekordni proračun za 2017.

Objavljeno:

- dana

Kad se podvuče crta

Nakon što je Novi Marof doveo u red svoje gospodarstvo i bitno smanjio naslijeđeni minus, Grad je dobio rekordni proračun od 60 milijuna kuna. U taj su proračun uvršteni kapitalni gradski projekti, između kojih je i sanacija odlagališta otpada Čret, vrijedna 14 milijuna kuna.

Tu je i Aglomeracija, modernizacija javne rasvjete i dogradnja Dječjeg vrtića. Aglomeracija je vrijedna oko 111 milijuna kuna, a druga dva projekta oko osam milijuna kuna i u sljedećoj se godini očekuje njihov početak. Jasno da se za godinu dana ne može očekivati i završetak ovih velikih projekata. Za neke se treba čekati raspisivanje natječaja, drugi su u nekoj od faza projektiranja, ali dokumentacija je za sve njih uglavnom gotova. – Tu se ne radi o spisku želja nego o stvarnim projektima – rekao je gradonačelnik Novog Marofa Siniša Jenkač.

Iako je Grad prije privremenih izbora za gradonačelnika u ožujku 2015. godine bio dva milijuna kuna u minusu, tijekom dvije godine se uspijevalo odrađivati kapitalne projekte a ipak smanjivati minus.

Kapitalno

U vrijeme izbora u svibnju proći će točno dvije godine od početka mandata gradonačelnika Siniše Jenkača

Za to je vrijeme završena vodovodna mreža na svim gradskim područjima, osim u nekim manjim zaselcima. Tako je sad kanalizacija logičan nastavak. Ona bi se vjerojatno već i počela raditi da na projektu Aglomeracije Novi Marof i Ludbreg nije angažiran isti projektant kao i za Grad Varaždin. Nakon što je zaprijetio raskid ugovora, na kraju su se tri strane ipak dogovorile da će pripremna dokumentacija biti gotova do ožujka. Tada bi se mogao raspisati natječaj za projektiranje. Zone obuhvata su određene, nositelji projekta su Varkom i Hrvatske vode. – U zadnje vrijeme smo odradili nekoliko sastanaka u Zagrebu i posao je dogovoren. Ali bilo je već nekoliko takvih sastanaka, projektant je obećao odraditi svoj posao, pa još uvijek ništa. On je zasad jedini krivac za odugovlačenje i tu smo gdje jesmo. Nadamo se da će ovog puta posao biti odrađen – rekao je gradonačelnik Siniša Jenkač i najavio završetak Aglomeracije za 2023. godinu. Na kanalizaciju će se priključiti 10 tisuća kućanstava, čime će biti riješena Aglomeracija najvećeg dijela gradskog područja. – To je ogroman projekt, vrijedan 111 milijuna kuna. Aglomeracija uključuje i pročistač, i tu je ovaj dio priče s kanalizacijom zaokružen,  Dio postojeće kanalizacije spojit će se na Aglomeraciju. Jedini problem su vodovodi čiji opskrbljivač nije Varkom – upozorava Siniša Jenkač. Kanalizacija će se graditi europskim novcem, dok će Grad sudjelovati saosam posto troškova. – Forsiramo izgradnju kanalizacije kroz projekt Hrvatskih voda, koji je financiran iz Europske investicijske banke. Cilj je napraviti što više po tom modelu, jer je za nas to jeftinije – govori gradonačelnik.

Konkretno

Smanjenje minusa nije išlo nauštrb velikih, ali ni manjih projekata potrebnih za kvalitetan standard

Najveći izdatak Grada u ovom trenutku je otplata kredita za Kulturni centar Ivan Rabuzin, 2,5 milijuna kuna godišnje. I to bi već bilo otplaćeno da bivša vlast nije imala dvogodišnji moratorij na kredit i plaćala samo kamatu.
Dogradnja Dječjeg vrtića još je jedan kapitalni projekt Marofa. Grad ima dva privatna vrtića i gradski, ali ipak nedostaje mjesta. U dograđenom djelu bit će mjesta za još oko 170-ero djece. Povećanje potrebe za vrtićkim smještajem ne znači da je više novorođenih u Gradu. – Baka-servis više nije baš tako uobičajen. Vidimo to i po našoj predškoli, gdje je bitno smanjen broj polaznika. Do prije nekoliko godina smo imali i do 150 polaznika, a sad ih je tridesetak. Jer, djeca predškolu obave u vrtiću. To je, znači, povećanje broja vrtićke djece za njih stotinjak.

Gradonačelnik je prije manje od dvije godine preuzeo mandat s dva milijuna kuna manjka u blagajni, a ovu godinu će završiti s oko dvije trećine manjim dugom. Smanjenje minusa nije išlo nauštrb velikih projekta, ali ni onih manjih, no vitalnih za poboljšanje standarda građana. Radi se na projektima, puno ih se prijavljuje na domaće i EU fondove, a jednako će biti i u sljedećoj godini. – Sve projekte moramo proračunski predvidjeti kako bismo bili spremni u svakom trenutku se javiti na natječaje. Planiramo i aktivnosti po tim projektima – veli gradonačelnik.

U vrijeme održavanja lokalnih izbora u svibnju gradonačelniku Novog Marofa Siniši Jenkaču proći će točno dvije godine mandata. Znao je što ga čeka nakon izvanrednih izbora. Zato se danas ne žali nego pokušava konkretnim potezima dovesti Grad na pozitivnu nulu. Paralelno pazi da Gradu ne promakne nijedan natječaj kako bi Novi Marof pokušao približiti standardom i puno većim sredinama.
Kad se izgradi marofska zaobilaznica i izmjesti se promet iz centra, ali i s cijeloga gradskog područja, ostvarit će se još jedan bitan preduvjet za kvalitetniji život u Marofu.

Rekordni pad nezaposlenosti

Da se usprkos dugovanju nije štedjelo na gospodarstvu, dokazuje i veliko priznanje za Marof u prošlom tjednu. Grad je ostvario najveći pad broja nezaposlenih u godini dana. Na Zavodu je lani prijavljeno gotovo 500 ljudi manje u odnosu na prethodnu godinu, što je gotovo 50-postotno smanjenje. Problem su, kao i na cijelom sjeveru, niske plaće. – To je problem od Murskog Središća do Zeline. Hvalimo se izvozom, velikim BDP-om, ali proračunski prihod iz poreza na dohodak je minimalan. Jer, naši sugrađani imaju male plaće, većina čak i toliko male da ni ne plaćaju porez. U Marofu je oko 1.200 kuna po stanovniku – govori gradonačelnik. Koliko je to malo, najbolje se vidi usporedbom. Marof u proračunu ima 18 milijuna kuna izvornih prihoda, dok, recimo, puno manji gradovi na obali imaju oko 50 milijuna. – To je neusporedivo. Još ako dodamo da imamo jako malo zaposlenih u upravi, potkapacitirani smo. U Gradu imamo 13 zaposlenih, a gradovi iste veličine imaju oko 120 zaposlenika – veli Siniša Jenkač.

Izvor:
Foto:

U fokusu

Habijan o rastu plaća državnim dužnosnicima: Rad mora biti valoriziran

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Vlada je na sjednici usvojila odluku o visini osnovice za obračun plaća državnih dužnosnika, koja će se povećati za 83,45 posto, odnosno na 947,18 eura bruto, dok će predsjednicima Republike, vlade i sabora plaća narasti za oko 70 posto.

Premijer Plenković pritom je napomenuo kako se osnovica godinama nije mijenjala.

-U međuvremenu su stvoreni preduvjeti za gospodarski rast, investicijski kreditni rejting, povećanje plaća u privatnom sektoru i državnim i javnim službama, praktički u svim mogućim segmentima. Na početku trećeg mandata vrijeme je da se adresira i pitanje državnih dužnosnika, a ministar Habijan ima zadaću da do kraja godine predloži cjelovito rješenje uređenja dužnosničkih plaća – rekao je premijer Andrej Plenković, a prenosi N1.

Usvojenom odlukom osnovica za obračun plaće državnih dužnosnika povećat će se s 516,29 na 947,18 eura bruto, odnosno za 83,45 posto, dok će plaće predsjednicima Republike, vlade i sabora narasti za oko 70 posto.

-Radimo u uvjetima kada imamo rast BDP-a 13 kvartala zaredom, u uvjetima investicijskog kreditnog rejtinga, nikad veće zaposlenosti, odnosno manje nezaposlenosti – rekao je ministar pravosuđa, uprave i digitalne transformacije Damir Habijan.

Dodao je kako se od 2002. postupno smanjivao omjer službeničke i dužnosničke osnovice.

-Od 2002. do 2009. godine službenička i dužnosnička osnovica su iste, rasle su s 561,74 na 718,74 eura. Godine 2009. su obje smanjene, i to dužnosnička više od službeničke, koja je ostala ista sve do 2016., dok dužnosnička nastavlja padati za čak 28,2 posto. Od 2016. službenička osnovica raste, dok dužnosnička stagnira. Usklađivanjem bi sada dužnosnička osnovica iznosila koliko i službenička – rekao je Habijan i naglasio kako su narušeni odnosi u plaćama između državnih dužnosnika i državnih službenika i namještenika.

U privatnom sektoru benefiti kakve imaju državni dužnosnici ne postoje.

-Nemamo plaćene prekovremene ni dnevnice u tuzemstvu. Ispada da živimo od povlastica. Ako govorimo o materijalnim pravima, definiranima zakonom, u privatnom sektoru ih nemaju. To je potpuno normalno i u redu jer im je status drugačiji. Vrijeme je da populistički pristup ovakvim temama više nije dobar. Rad mora biti valoriziran – rekao je Habijan.

Mjeru “6+6”, koja omogućava dužnosnicima pod aferama primanje plaće, ne vidi kao spornu te ne smatra da bi njeno ukidanje bilo antikoruptivnog karaktera.

Nastavite čitati

U fokusu

Objavljeni novi podaci. Provjerite koliko ste blizu ili daleko od službene prosječne plaće

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. iznosila je 1 324 eura, što je nominalno više za 0,1% nego u travnju 2024., a realno je ostala na istoj razini.

Prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. iznosila je 1 832 eura, što je nominalno više za 0,1% nego u travnju 2024., a realno je ostala na istoj razini. Novi su to podaci Državnog zavoda za statistiku.

Najviša prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama za svibanj 2024. isplaćena je u djelatnosti Zračni prijevoz, u iznosu od 2 135 eura, a najniža u djelatnosti Proizvodnja odjeće, u iznosu od 847 eura. Najviša prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama za svibanj 2024. isplaćena je u djelatnosti Zračni prijevoz, u iznosu od 3 109 eura, a najniža u djelatnosti Proizvodnja odjeće, u iznosu od 1 097 eura.

Prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. u odnosu na isti mjesec prethodne godine nominalno je viša za 16,9%, a realno za 13,2%. Prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. u odnosu na isti mjesec prethodne godine nominalno je viša za 17,3%, a realno za 13,6%.

Medijalna neto plaća za svibanj 2024. iznosila je 1 122 eura, a medijalna bruto plaća 1 520 eura.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje