Povežite se s nama

U fokusu

Cijene otpada veće od 2 do 25 posto, ali ostaju iste do kraja ove godine

Objavljeno:

- dana

Zamjenik varaždinskog gradonačelnika Miroslav Marković i direktor Čistoće Zoran Svetec na današnjoj konferenciji za medije obrazložili su novosti vezane za zbrinjavanje otpada. Pritom su se osvrnuli na nove cijene, o čemu trenutno traje javna rasprava.

Fiksni dio, odnosno cijena obvezne minimalne usluge, koju donosi Gradsko vijeće, ostaje isti. Mijenja se varijabilni dio cijene zbrinjavanja miješanog komunalnog otpada.

Razlog za povećanje cijene je prvenstveno činjenica da je porasla cijena zbrinjavanja otpada. Podsjetimo da bi se prema novom ugovoru komunalni otpad trebao odvoziti u MBO i to po cijeni od 200 eura za tonu. Do sad se otpad razvozio diljem Hrvatske s obzirom da Varaždin nema svoje odlagalište, ali uključujući i prijevoz, cijena je bila znatno jeftinija i iznosila je manje od 100 eura.

Važno je napomenuti da se cijena neće mijenjati ove godine, a građanima će veći računi stići u 2024. godini.

-Cijena će prema sadašnjim izračunima biti veća od 2 do 25 posto – rekao je zamjenik gradonačelnika Miroslav Marković.

Dodao je da je važno istaknuti da se kod stambenih zgrada sustav još uvijek prilagođava.

– Mi smo praktički kupili 95 setova polupodzemnih spremnika. Naši sugrađani su vidjeli da smo napravili pilot projekt na Banfici, gdje smo stavili dva seta pa smo stali jer jednostavno moramo kroz ove odluke i predati Čistoći to na “upravljanje” i onda će Čistoća to organizirati i taj će dio biti gotov dijelom već ove godine – bit će postavljeno 20-ak setova, a nakon toga tijekom sljedeće godine ostali – ističe zamjenik gradonačelnika.

Direktor Čistoće je pak pojasnio da Čistoća MBO-u plaća onoliko otpada koliko sakupi, odnosno da će cijena biti povoljnija za one koji odvajaju više i samim time imaju manje otpada u crnim kantama. Konkretno, račun će ovisiti o tome koliko će ljudi dodatno razvrstavati te koliko će biti odvoza kanti, odnosno kontejnera.

-Kad izračunamo, plaćamo 73 eura po toni zbrinjavanja, plus plaćamo 20 eura prijevoz do tih lokacija. Nas košta zbrinjavanje jedne tone otpada 93 eura. S obzirom da ne možemo više dogovoriti neke veće količine, raspisali smo javnu nabavu na koju nam se javio jedan ponuđač i ponudio je cijenu 200 eura. Kada tih 200 eura podijelite s ovih 93, to je ta razlika za koliko se povećava varijabilni dio cijene. U varijabilni dio cijene ulazi samo ono što stavite u crnu kantu, u miješani komunalni otpad, koji mi izvadimo van i nekome platimo to. Znači, u prosječnoj kanti je oko 15 i pol kila otpada i kada platimo po 0,2 eura ispadne 3,11 eura. Nema nikakvog troška koji sebi obračunava Čistoća. Jednostavno, taj otpad trenutno na tržištu košta toliko. Čistoća od toga nema ništa – naglasio je Svetec.

Trenutno važeća cijena za preuzimanje miješanog komunalnog otpada iznosi 0,0116 eura po litri bez uključenog PDV-a. Prema prijedlogu novog cjenika za preuzimanje miješanog komunalnog otpada cijena bi iznosila 0,0259 eura po litri bez uključenog PDV-a. Razlika, odnosno povećanje cijene iznosi 0,0143 €/litri bez uključenog PDV-a. Grad predlaže ovom odlukom preuzimanje sufinanciranja razlike u cijeni za listopad, studeni i prosinac 2023. godine.

Što se pak tiče drugih izmjena, korisnicima bi prema novom prijedlogu trebalo biti ponuđen spremnik od 60 litara, a iz Grada i Čistoće napominju da, vezano za građane koji žive u zgradama, suvlasnici, odnosno predstavnici stanara, određuje na koji način Čistoća prikuplja otpad. Odnosno, oni sugeriraju hoće li se primjerice obračunavati prema broju kućanstava, broju stanara u stanovima, kvadraturi stanova i slično.

-Apeliram na predstavnike stanara da prijave Čistoći obračun po članu kućanstva. Jednostavno se zbroje ukupni članovi i onda se dijeli s brojem članova. Netko će dobiti malo viši račun, ali vjerojatno proizvode više smeća, ako je riječ o obitelji s dvoje djece, za razliku od umirovljenika koji je sam. Ono što je važno istaknuti je da ćemo mi do Nove godine, a znate da imamo subvenciju od 25 kuna na svaki račun za socijalno ugrožene obitelji, odnosno za novčani cenzus, razmotriti koliko možemo povećati taj cenzus, da tim ljudima kojima će nešto ići gore računi, da im to povećanje od 2 do 3 eura na mjesečnoj razini ne bude takav udar – zaključio je Marković.

Podsjetimo, Grad Varaždin do 10. rujna provodi savjetovanje sa zainteresiranom javnošću povodom donošenja Odluke o načinu pružanja javne usluge sakupljanja komunalnog otpada, te Odluke o sufinanciranju javne usluge sakupljanja komunalnog otpada kategoriji kućanstva na gradskom području za razdoblje listopad – prosinac 2023. godine.

Donošenje Odluke o načinu pružanja javne usluge sakupljanja komunalnog otpada predlaže se zbog promjena koje su nastupile od donošenja Odluke o načinu pružanja javne usluge sakupljanja komunalnog otpada koja je objavljena u Službenom vjesniku Grada Varaždina broj 2/22 a potrebno je istu izmijeniti i nadopuniti – ističu u Gradu razloge donošenja tog akta.

Izmjene se odnose na mogućnost dodjele korisnicima javne usluge i spremnika od 60 litara, zatim mogućnost da se polupodzemni i podzemni spremnici prazne prema potrebi. Zatim je nadopunjen članak 16. adresom novosagrađenog reciklažnog dvorišta, dok su Izmjene u članku 17. stavak 2. članku 26.stavak 1 predložene radi uvođenja eura. Promjene u članku 23. stavak 2. izvršene su radi povećanja iznosa kazne, sukladno članku 72. Zakona o gospodarenju otpadom.

U fokusu

Habijan o rastu plaća državnim dužnosnicima: Rad mora biti valoriziran

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Vlada je na sjednici usvojila odluku o visini osnovice za obračun plaća državnih dužnosnika, koja će se povećati za 83,45 posto, odnosno na 947,18 eura bruto, dok će predsjednicima Republike, vlade i sabora plaća narasti za oko 70 posto.

Premijer Plenković pritom je napomenuo kako se osnovica godinama nije mijenjala.

-U međuvremenu su stvoreni preduvjeti za gospodarski rast, investicijski kreditni rejting, povećanje plaća u privatnom sektoru i državnim i javnim službama, praktički u svim mogućim segmentima. Na početku trećeg mandata vrijeme je da se adresira i pitanje državnih dužnosnika, a ministar Habijan ima zadaću da do kraja godine predloži cjelovito rješenje uređenja dužnosničkih plaća – rekao je premijer Andrej Plenković, a prenosi N1.

Usvojenom odlukom osnovica za obračun plaće državnih dužnosnika povećat će se s 516,29 na 947,18 eura bruto, odnosno za 83,45 posto, dok će plaće predsjednicima Republike, vlade i sabora narasti za oko 70 posto.

-Radimo u uvjetima kada imamo rast BDP-a 13 kvartala zaredom, u uvjetima investicijskog kreditnog rejtinga, nikad veće zaposlenosti, odnosno manje nezaposlenosti – rekao je ministar pravosuđa, uprave i digitalne transformacije Damir Habijan.

Dodao je kako se od 2002. postupno smanjivao omjer službeničke i dužnosničke osnovice.

-Od 2002. do 2009. godine službenička i dužnosnička osnovica su iste, rasle su s 561,74 na 718,74 eura. Godine 2009. su obje smanjene, i to dužnosnička više od službeničke, koja je ostala ista sve do 2016., dok dužnosnička nastavlja padati za čak 28,2 posto. Od 2016. službenička osnovica raste, dok dužnosnička stagnira. Usklađivanjem bi sada dužnosnička osnovica iznosila koliko i službenička – rekao je Habijan i naglasio kako su narušeni odnosi u plaćama između državnih dužnosnika i državnih službenika i namještenika.

U privatnom sektoru benefiti kakve imaju državni dužnosnici ne postoje.

-Nemamo plaćene prekovremene ni dnevnice u tuzemstvu. Ispada da živimo od povlastica. Ako govorimo o materijalnim pravima, definiranima zakonom, u privatnom sektoru ih nemaju. To je potpuno normalno i u redu jer im je status drugačiji. Vrijeme je da populistički pristup ovakvim temama više nije dobar. Rad mora biti valoriziran – rekao je Habijan.

Mjeru “6+6”, koja omogućava dužnosnicima pod aferama primanje plaće, ne vidi kao spornu te ne smatra da bi njeno ukidanje bilo antikoruptivnog karaktera.

Nastavite čitati

U fokusu

Objavljeni novi podaci. Provjerite koliko ste blizu ili daleko od službene prosječne plaće

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. iznosila je 1 324 eura, što je nominalno više za 0,1% nego u travnju 2024., a realno je ostala na istoj razini.

Prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. iznosila je 1 832 eura, što je nominalno više za 0,1% nego u travnju 2024., a realno je ostala na istoj razini. Novi su to podaci Državnog zavoda za statistiku.

Najviša prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama za svibanj 2024. isplaćena je u djelatnosti Zračni prijevoz, u iznosu od 2 135 eura, a najniža u djelatnosti Proizvodnja odjeće, u iznosu od 847 eura. Najviša prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama za svibanj 2024. isplaćena je u djelatnosti Zračni prijevoz, u iznosu od 3 109 eura, a najniža u djelatnosti Proizvodnja odjeće, u iznosu od 1 097 eura.

Prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. u odnosu na isti mjesec prethodne godine nominalno je viša za 16,9%, a realno za 13,2%. Prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. u odnosu na isti mjesec prethodne godine nominalno je viša za 17,3%, a realno za 13,6%.

Medijalna neto plaća za svibanj 2024. iznosila je 1 122 eura, a medijalna bruto plaća 1 520 eura.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje