Preminuo je Mirko Svetec, veliki varaždinski promotor vatrogastva
U 76. godini preminuo je dugogodišnji predsjednik DVD-a "Prvi hrvatski dobrovoljni vatrogasni zbor u Varaždinu" zaslužni vatrogasac i veliki promotor...
Stanarima varaždinskog Đureka ovih dana je prekipjelo dugotrajno tumaranje u mraku jer, kako kažu, javne rasvjete nema. Štoviše, u dopisu kojeg su poslali lokalnim medijima tvrde da su se vladajući u Gradu Varaždinu dosad oglušili na njihove argumentirane apele.
U nastavku donosimo u cijelosti opis situacije koja odgovornima baš i nije na ponos:
Pišem Vam kako bih skrenuo pažnju te uputio apel gradskim ocima i odgovornima da upale svjetlo u Đureku. Naime, unazad nekoliko godina, a posebno zadnjih mjeseci u našem prelijepom kvartu Đurek zavladala je tama, mrak i strah. Apel je poslan i u Grad, ali i medijima kako bi se javnost informirala o problemu.
Zona mraka u Đureku – najmračniji kvart u Varaždinu
Jeste li ikada u ranim večernjim satima prošli ulicom Aleja Kralja Zvonimira od poznatog Hotela Turist prema dječjem vrtiću „Aleja“? Jeste li se ikada, u ovim zimskim mjesecima, kada se mrak nad Gradom Varaždinom spusti ranije no inače, zaputili na dječja igrališta u Đureku? Ili samo nakon 16.30 sati prošetali između zgrada da vidite taj poznati varaždinski kvart? Vjerujem da se ne usudite. Jer stanari i slučajni prolaznici ovdje žive u zoni stravičnog mraka.
Ulična rasvjeta, kao i rasvjeta na samim igralištima za djecu je katastrofalno loša, što će Vam dočarati fotografije koje šaljem u prilogu. Fotografije nisu namještane na noćni mod, pa da ugođaj bude romantičan i spokojan jer on to nikako nije. Fotografije prikazuju situaciju onako kako ljudsko oko vidi, totalno mračnu atmosferu iza 16.30 sati u Đureku. To je nešto prestrašno, nema djece na igralištima jer nema svjetla, nema ljudi jer se osjećaju nesigurno, tu i tamo prođe koji automobil jer on ipak ima svoju vlastitu rasvjetu pa nešto i vidi. Ali kao pješak, a pogotovo kao dijete, ovaj kvart je postao krajnje nesiguran jer ne vidiš prst pred nosom od tame koja obavija Đurek. Mračna atmosfera u Đureku je idealna kulisa za kriminal, pljačke, iznude i tome slično.
Ne možete me uvjeriti da je riječ o uštedi energije ili smanjenju svjetlosnog onečišćenja grada. To svakako nije, jer, prođete li malo dalje u POS naselje u Jalkovečkoj ili pak naselje u Grabanicama, tamo ima svjetla kao da je Božić svaki dan, jasno su osvijetljene ulice, živahno je i nadasve nema mraka, a da ne spominjem ovih dana sami centar grada koji idilično pršti od svjetla božićnih lampica i rasvjete toliko da se vjerojatno vidi i iz svemira.u
Molim Vas, u ime svih stanara, prolaznika, a pogotovo djece i umirovljenika koja žive ovdje, pod hitno je potrebno osvijetliti kvart Đurek koji je svima na ponos kao jedan od najpoznatijih kvartova u Gradu nedavno proslavio 60-ti rođendan, ali je definitivno zapostavljen u infrastrukturnom smislu. Potrebno je što prije uložiti u potpuno novu rasvjetu i na ulici među zgradama i u parkovima, poglavito dječjim igralištima, jer ovo je zaista ne zona sumraka, već zona mraka usred baroknog grada. Također, ceste unutar kvarta između zgrada su katastrofalno loše, pune rupa koje se krpaju iz godine u godinu, ali time se ne rješava problem jer se usred prve jače kiše ta ista rupa urušava i nastane još veće rupa nego što je bila prije.
Jedino što zaista mogu pohvaliti u ovom kvartu je održavanje zelenih površina jer do toga se zaista drži i to na visokom nivou.
No, nedostatak rasvjete je nešto što hitno treba riješiti za dobrobit stanara, gostiju, a pogotovo najmanjih građana Grada – prijatelja djece. Nije to problem samo u zimskim mjesecima, identično je i ljeti. Zamislite samo kako je onim najstarijim građanima, umirovljenicima, kada padne mrak oni ni ne pomišljaju na večernju šetnju zbog neugodnog osjećaja nesigurnosti kojeg stvara mrak u, mogli bismo sad već reći, samom centru grada.
U ime stanara zahvaljujem i apeliram na što hitnije postupanje po gore spomenutom, izbavite stanare i djecu iz crne tame koja obavija Đurek.
Lijep pozdrav i svako dobro u Novoj 2024. godini svima u nadi da će nam biti svjetlija no inače!
Stanar ulice Zrinskih i Frankopana
SDP Varaždinske županije održao je 8. listopada konferenciju za medije te su najavili da je njihov kandidat za župana Varaždinske županije Bruno Ister, dok će Lovro Lukavečki na predstojećim lokalnim izborima biti njegov zamjenik.
Podsjetimo, lokalni izbori trebali bi se održati sredinom 2025. godine.
Siniša Hajdaš Dončić, predsjednik SDP-a, u Varaždinu je rekao da su Ister i Lukavečki odličan spoj iskustva te mladosti i entuzijazma.
– Hvala članovima SDP-a na podršci u kandidaturi za župana Varaždinske županije! Naša županija u posljednjih osam godina postala politički poligon za obračune klasičnih političara, odnosno političkih teškaša. Ja nisam karijerni političar – i to smatram svojom prednošću. Ova županija, naši građani, ne trebaju klasične političare uvijek spremne na političke svađe, već ozbiljne i odgovorne osobe, profesionalce koji će im omogućiti bolje i kvalitenije uvjete za život u ovoj našoj prekrasnoj Županiji – poručio je Ister.
Nedavno najavljeni porez na nekretnine će se plaćati samo za nekretnine koje se ne koriste za stanovanje, uz određene izuzetke.
Prema podacima popisa stanovništva iz 2021., u Hrvatskoj se 40 posto stanova ne koristi za stanovanje. U to spadaju prazni stanovi, stanovi za odmor, za poljoprivredne djelatnosti i one u kojima se samo obavlja gospodarska djelatnost. Okvirno se prema tome može odrediti da porezna baza za nekretnine iznosi oko 900.000 stambenih jedinica, ako se zanemare oni koji se koriste za poljoprivredu jer se na njih neće plaćati porez na nekretnine.
Teško je procijeniti koliko je od nenastanjenih stanova neprikladno za stanovanje, što znači da se ni na njih neće plaćati porez na nekretnine, i koliko će ih biti izuzeto na temelju ostalih odredbi, piše index.hr.
Postoje i velike varijacije između županija po pitanju učestalosti oblika praznih nekretnina. Izuzmu li se stanovi za odmor, poljoprivredu i za obavljanje djelatnosti, u Hrvatskoj je nenastanjen svaki četvrti stan (24.88 posto). Najmanji udio nenastanjenih je Varaždinskoj županiji (19 posto), Međimurskoj (20 posto), i Zagrebačkoj (20 posto). Čak trećina nekretnina je nenastanjena u Šibensko-kninskoj županiji (36 posto), Ličko-senjskoj (34 posto) i Sisačko-moslavačkoj (32 posto).
Uz stanovanje, najviše stanova u Hrvatskoj služi za odmor. Postoji oštra podjela na dvije Hrvatske: kontinentalne županije s malim brojem stanova za odmor i priobalne županije s velikim. Osim Zagrebačke županije i Varaždinske županije, nijedna kontinentalna županija nema više od 10.000 stanova za odmor. Najmanje ih je u Požeško-slavonskoj i Virovitičko-podravskoj.