Povežite se s nama

Život i društvo

HAAS/HTEC SŠ Ludbreg srednjoškolcima nudi i moderno opremljen tehnološko-edukacijski centar

Objavljeno:

- dana

HAAS/HTEC tehnološko-edukacijski centar u sklopu strukovnog Centra izvrsnosti za strojarstvo u Srednjoj školi Ludbreg otvoren je 13. listopada 2021. godine kao treći u Hrvatskoj, nakon Osijeka i Siska.

ŠTO JE HTEC?

To je moderno opremljen tehnološko-edukacijski centar koji služi izvrsnim učenicima, kao i lokalnoj zajednici za dodatne edukacije, usavršavanja i osposobljavanja s novim tehnologijama u sklopu strukovnog Centra izvrsnosti za strojarstvo, i to kroz module pod nazivom “AKADEMIJA 4.0 CNC INDUSTRIJE” kao što su: 3D tehnologije, robotika (FANUC), CAD/CAM (SolidWork, SolidCam, Espirit), CNC tokarenje (HAAS), CNC glodanje (HAAS) i 4.0 industrijska revolucija (CIMCO).

CILJ HTEC-a U LUDBREGU

Dodatno obrazovanje te međunarodno priznati certifikati kako za izvrsne učenike Srednje škole Ludbreg, tako i za dodatno obrazovanje lokalne zajednice na području cijele sjeverozapadne Hrvatske i šire te potaknuti učenike i sve ostale na daljnja školovanja i upise u STEM područja (strojarstvo, elektrotehnika, mehatronika i druge tehničke znanosti).

Oprema u Srednjoj školi Ludbreg u sklopu strukovnog Centra izvrsnosti iz strojarstva i HAAS/HTEC tehnološko-edukacijskog centra.

UPISI U ŠKOLSKOJ GODINI 2023./2024.

ČETVEROGODIŠNJA ZANIMANJA

  • Tehničar za mehatroniku
  • Strojarski računalni tehničar
  • Opća gimnazija

TROGODIŠNJA ZANIMANJA

  • CNC operater/operaterka (dualno)
  • Prodavač/ica (dualno)
  • Strojobravar/ica – JMO
  • Elektroinstalter – JMO
  • Tokar/ica – JMO
  • TES – pomoćni kuhar i slastičar
  • TES – pomoćni bravar

PREDNOSTI UPISA U SREDNJU ŠKOLU LUDBREG

  • novi praktikumi/nova oprema za navedena zanimanje
  • naglasak na struku i praktičnu nastavu, stručnu praksu
  • zapošljavanja, deficitarna zanimanja (restorani, vrtni centri, ustanove itd.)
  • Zadruga “Zdenček” SŠ Ludbreg
  • izvannastavne i fakultativne aktivnosti u sklopu školovanja
  • razvijanje praktičnih vještina i općeljudskih vrijednosti
  • stipendije učenicima (VŽ županija, gradovi i općine)
  • osiguranje praktične nastave u školi i kod poslodavca

TEHNIČAR/KA ZA MEHATRONIKU – ČETIRI GODINE

Mehatronika je interdisciplinarno područje koje povezuje znanja iz elektronike, strojarstva i računalstva. Zanimanje je to koje podjednako privlači mladiće i djevojke, ponajviše zato što visokoautomatizirani, sofisticirani strojevi i uređaji nisu prisutni samo u industriji nego se u obliku kućanskih aparata, glazbenih i videouređaja, kamera te uredskih i drugih uređaja nalaze svugdje oko nas. Zbog stalnog napretka tehnike, u kojoj više nema oštrih granica pojedinih stručnih područja, pojavila se potreba za stručnjacima koji će moći projektirati, rukovati i održavati takve mehatroničke sustave. Nakon četverogodišnjeg obrazovanja tehničar za mehatroniku osposobljen je za rad na kompleksnoj opremi i sustavima; projektira, nadograđuje i održava mehatroničke sustave – strojeve, alate i uređaje koji se sastoje od elektroničkih, strojarskih, optičkih, automatiziranih i kompjuteriziranih sklopova. Nadzire vođenje složenih procesa u pogonima izrade mehatroničkih uređaja, bavi se projektiranjem automatskih strojeva, naprava i alata te prema potrebi nadograđuje navedene uređaje. Osim sigurnog zapošljavanja nakon srednjoškolskog obrazovanja, ovaj program omogućuje stjecanje znanja potrebnih za polaganje državne mature (na višoj razini), i to s mogućnošću upisa na fakultete strojarstva, brodogradnje, elektrotehnike, mehatronike te druge tehničke fakultete i stručne studije u STEM području.

STROJARSKI RAČUNALNI TEHNIČAR/KA – ČETIRI GODINE

Strojarski računalni tehničar perspektivno je četverogodišnje zanimanje koje učenicima pruža širok spektar teorijskog znanja iz općeobrazovnih predmeta i struke, a koja uspješno primjenjuju u radu na praktičnoj nastavi u školi.

Strojarski računalni tehničar radi u svim fazama stvaranja proizvoda pomoću moderne CAD/CAM tehnologije. Konstruira dijelove i sklopove proizvoda, alate i naprave potrebne za proizvodnju, izrađuje tehnološke i operativne postupke pripreme proizvodnje, izrađuje programe za CNC strojeve (računalom kontrolirani strojevi), upravlja i nadzire rad automatiziranih i robotiziranih sustava, upravlja proizvodnim procesom pomoću računala, kako u području strojarstva, elektrotehnike i drvne industrije, tako i u srodnim područjima te obavlja kontrolu ulaznih sirovina i poluproizvoda, kontrolu u svim fazama proizvodnje i završnu kontrolu. Nakon završene strukovne, tehničke škole četverogodišnjeg trajanja te izrađenog i obranjenog završnog rada stječe se kvalifikacija koja omogućuje zaposlenje kao tehnolog u pripremi rada (CAD-CAM tehnologije), tehnolog održavanja, programer, konstruktor alata i naprava, tehnolog kontrole (održavanja kvalitete) u gotovo svim granama industrije jer su danas svi strojevi kompjutersko upravljani. Nakon položene državne mature moguće je napredovanje u školovanju na višoj razini, i to upisom na fakultete strojarstva, brodogradnje, elektrotehnike, mehatronike te druge tehničke fakultete i stručne studije.

OPĆA GIMNAZIJA – ČETIRI GODINE

Gimnazije su usmjerene prema nastavku školovanja i pružaju opće obrazovanje, razvijaju opći akademski kapacitet i omogućuju stjecanje temeljnih znanja i vještina u svim glavnim znanstvenim područjima s naglaskom na STEM područje. Samo gimnazijsko obrazovanje omogućuje mladim osobama da se razviju u samosvjesne, odgovorne i autonomne ljude širokih, raznolikih i komplementarnih znanja i vještina koji će moći vjerodostojno, produktivno i kreativno odgovoriti na izazove koji ih čekaju. Omogućujući im razumijevanje bitnih aspekata svijeta u kojem živimo, usmjeravajući ih prema suradnji, kritičkom preispitivanju vlastitih pretpostavki i kreativnom rješavanju problema te razvijajući njihovu sposobnost upotrebe jezičnih i tehnoloških alata, gimnazijsko obrazovanje priprema mlade ljude za cjeloživotno učenje i produktivan osobni, profesionalni i društveni život s naglaskom na STEM područje. Gimnazija učenicima pruža mogućnost da usvajajući ukupna znanja, vještine i stavove, usvoje i napredna znanja i vještine iz odabranih disciplina i područja u skladu s interesima i obrazovnim aspiracijama. Tijekom obrazovanja učenik će steći opća znanja i vještine iz općeobrazovnih nastavnih predmeta, osposobiti se za logičko i stvaralačko mišljenje i samostalno učenje.

CNC OPERATER/KA (DUALNO OBRAZOVANJE) – TRI GODINE

Dualno obrazovanje konkretno znači da će se uz obrazovanje u školi značajan dio učenja temeljenog na radu realizirati u svijetu rada (licenciranim radionicama). Tako će se u prvom razredu 24 %, u drugom razredu 84 %, a u trećem razredu 77 % ukupnog fonda sati učenja temeljenog na radu realizirati u licenciranim radionicama u gospodarstvu.

Na taj način omogućeno je ostvarivanje više sati učenja temeljenog na radu u svijetu rada (u licenciranim radionicama) u odnosu na dosadašnji program CNC operatera. Učenici koji će se upisati u navedeno zanimanje potpisivat će i ugovor o dualnom obrazovanju s licenciranim radionicama, u kojima će imati uvjete za obavljanje nastave predmeta Praksa u CNC radionici tijekom cjelokupnoga srednjoškolskog obrazovanja.

PRODAVAČ (DUALNO) – TRI GODINE

Zanimanje prodavač podrazumijeva prodaju robe na veliko ili malo te savjetovanje kupaca o kupovini. Prodavač može raditi u velikim trgovačkim sustavima, na specijaliziranim odjelima ili u malim trgovačkim društvima.

Prodavač (dualno) u tijeku školovanja i putem prakse stječe mnoga praktična znanja nužna za uspješno obavljanje zanimanja (posluživanje kupca, kontrolu robe, prezentaciju, naplatu, zamatanje robe i sl.).

Prodavač mora imati znanja iz područja trgovačkog računovodstva, ekonomskog poslovanja, poznavanja robe, aranžiranja, poslovne informatike, higijene prehrane i namirnica, stranih jezika, osnova psihologije marketinga i sl. Zanimanje prodavač je dinamično i odgovorno, traži se snalažljivost i spretnost te smisao za računanje u novčanom poslovanju. Posebna pozornost posvećuje se poznavanju psihologije prodaje i tehnikama vođenja prodajnog razgovora.

Dualno obrazovanje podrazumijeva da učenik koji je u redovitom sustavu strukovnog obrazovanja formalno “upisuje tvrtku”, a ne školu, gdje onda i provodi više od 50 % ukupnog vremena školovanja. Tako učenik u tvrtki, uz praktične vještine, stječe i određena teorijska znanja o struci za koju se školuje i, što je najvažnije, stječe rafinirane vještine (tzv. “soft skills”) koje ne može steći u školi, ili barem ne koliko mu je potrebno.

STROJOBRAVAR/ICA – JMO – tri godine

Efikasno je i traženo zanimanje koje učenicima nakon završetka školovanja pruža garanciju brzog zapošljavanja te stjecanja konkurentnosti na tržištu rada. STROJOBRAVARI školuju se za samostalan rad sa najmodernijim strojevima, upravljanje CNC strojevima te za rad s najmodernijim CAD/CAM tehnologijama. Učenicima je osigurana praksa u školskoj radionici. Praktična se nastava jedan dan izvodi u školi, a najmanje dva dana tjedno kod licenciranog obrtnika ili u poduzeću koje ima licencu obrtničke komore. Strojobravar sastavlja nove strojeve i uređaje te održava postojeće; izrađuje pojedine elemente stroja, ustanovljuje kvarove te obnavlja manje (remenske prijenosnike, lančanike), hidrauličke uređaje, crpke, kanale za podmazivanje i dr. manje sklopove spaja u veće koje potom povezuje u stroj ili uređaj. Pri održavanju strojeva i uređaja, provjerava njihov rad i ispravnost. Nakon završene srednje škole i dvije godine radnog iskustva u struci, može se pristupiti polaganju majstorskog ispita, steći zvanje majstor strojobravar i otvoriti vlastiti obrt. Zahvaljujući širokoj paleti strojeva, strojobravari nakon završene škole imaju raznolike mogućnosti zaposlenja u raznim tvrtkama ili tvornicama. Strojobravar je deficitarno zanimanje u strojarskoj struci i svi se učenici nakon školovanja relativno lako zapošljavaju. Na kraju školovanja učenici polažu završni i pomoćnički ispit za koji im Hrvatska obrtnička komora izdaje posebnu svjedodžbu.

ELEKTROINSTALATER – JMO – tri godine

Program se sastoji od općeobrazovnog, stručno-teorijskog i praktičnoga dijela (programa naukovanja). Praktična nastava izvodi se jedan dan u školi, a najmanje dva dana tjedno kod licenciranog obrtnika ili u poduzeću koje ima licencu Obrtničke komore. Poslovi su i radni zadaci elektroinstalatera sljedeći: postavljanje, ispitivanje i stavljanje u pogon te održavanje niskonaponskih instalacija i postrojenja za raspodjelu električne energije, postavljanje, ispitivanje, stavljanje u pogon i održavanje dojavnih i signalnih instalacija, antenskih i komunikacijskih instalacija, postavljanje, ispitivanje, stavljanje u pogon i održavanje uzemljenja i munjovoda te postrojenja za izjednačavanje potencijala. Nakon tri godine radnoga iskustva u struci elektroinstalateri mogu polagati majstorski ispit koji im omogućava otvaranje vlastitog obrta. Postoji i mogućnost nastavka školovanja 4.godišnjim zanimanjima.

TOKAR/ICA – JMO – tri godine

Učenicima je osigurana praksa u školskoj radionici. Praktična se nastava jedan dan izvodi u školi, a najmanje dva dana tjedno kod licenciranog obrtnika ili u poduzeću koje ima licencu obrtničke komore. Tokar sastavlja nove strojeve i uređaje te održava postojeće; izrađuje pojedine elemente stroja, ustanovljuje kvarove te obnavlja manje (remenske prijenosnike, lančanike), hidrauličke uređaje, crpke, kanale za podmazivanje i dr. manje sklopove spaja u veće koje potom povezuje u stroj ili uređaj. Pri održavanju strojeva i uređaja, provjerava njihov rad i ispravnost. Nakon završene srednje škole i dvije godine radnog iskustva u struci, može se pristupiti polaganju majstorskog ispita, steći zvanje majstor tokar i otvoriti vlastiti obrt.

POMOĆNI KUHAR/ICA I SLASTIČAR/KA – TES – TRI GODINE

Zanimaju li te kulinarsko umijeće, različita jela i slastice te načini njihova pripravljanja, nutricionizam, dekoracija ili pak degustacija? Predlažemo ti zanimanje pomoćnog kuhara i slastičara! Učenici tijekom svog školovanja za pomoćnog kuhara/slastičara (TES) po prilagođenom programu ili individualiziranom programu uz općeobrazovne predmete stječu znanja i vještine iz strukovnih predmeta koje zatim primjenjuju u praktičnoj nastavi. Pomoćni kuhar/slastičar dio je tima osoblja ugostiteljske kuhinje. Najaktivniji je u poslovima pripreme namirnica, pomaže u pripremanju namirnica, skladištenju i mehaničkoj obradi namirnica uz pomoć alata i strojeva prema uputama kuhara, zatim pomaže pri prigotovljavanju namirnica te poslovima čišćenja i pranja nakon obavljenog posla. Nakon završetka trogodišnjeg školovanja stječe nižu stručnu spremu (NSS). Mogućnost je zapošljavanja nakon završetka srednjoškolskog obrazovanja u svakom ugostiteljskom objektu koji je opremljen kuhinjskim blokom.

POMOĆNI BRAVAR/ICA – TES – TRI GODINE

U okviru ovog programa učenici se osposobljavaju za izvođenje jednostavnijih radnih operacija obrade metala: rezanje limova, piljenje metalnih profila, bušenje, kovanje, zavarivanje, brušenje i nanošenje boje radi zaštite od korozije. Kroz obavljanje navedenih poslova, samostalno izrađuju ili sudjeluju u izradi vrtnih ili balkonskih ograda, rukohvata na stubištima, garažnih vrata, vrtnog namještaja, stalaka za cvijeće i drugih metalnih konstrukcija. Zatim radi sve poslovi u bravariji: bušenje, brušenje, rad sa bušilicom, brusilicom, el. pilom, prešom i sl.

Život i društvo

Obrana od poplava bila u fokusu vježbe operativnih snaga VZO-a Gornji Kneginec

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U srijedu, 24. travnja, održana je vježba operativnih vatrogasaca u organizaciji Vatrogasne zajednice Općine Gornji Kneginec, na ribnjacima ŠRD Ostriž u Knegincu Gornjem.

Cilj vježbe bila je simulacija obrane od poplava postavljanjem barijera za vodu, izradom zečjeg nasipa te prepumpavanjem većih količina vode.

Ujedno je tom prigodom obavljena provjera ispravnosti opreme te je procijenjeno koju količinu vode se može prepumpati s pumpama i vozilima koju posjeduju društva iz Vatrogasne zajednice Općine Gornji Kneginec.

Vježba je podijeljena na više sektora rada i uz komunikaciju voditelja vježbe s vatrogasnim odjeljenjima radi koordinacije same vježbe.

U vježbi su sudjelovali članovi DVD-a Gornji Kneginec, Donji Kneginec, Varaždinbreg i Lužan Biškupečki koji su vršili prepumpavanje vode pomoću motornih i potopnih pumpi.

Vježbi su prisustvovala 34 operativna vatrogasca VZO-a Gornji Kneginec te načelnik Općine Gornji Kneginec Goran Kaniški, predsjednik Općinskog vijeća Marko Brezovec, načelnik stožera Civilne zaštite Općine Gornji Kneginec Robert Đuranec, predsjednik VZO Gornji Kneginec Mihael Magdić te zapovjednik VZO Gornji Kneginec Igor Kišiček.

Nastavite čitati

Život i društvo

FOTO Motori su blagoslovljeni u Petrijancu, pa je uslijedila prava fešta u organizaciji MK Sjeverozapad

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

FOTO : IVAN AGNEZOVIC

MK Sjeverozapad u subotu, 27. travnja organizira svoj 18. moto susret i blagoslov motora.

Motoristički susret održan je kod crkve u Petrijancu u popodnevnim satima, a potom je uslijedio druženje na prostoru Lovačkog društva Fazan u Optujskoj ulici.

Za sve je spremljen besplatan grah te rock svirka, a sav prihod ide u humanitarne svrhe.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje