Povežite se s nama

U fokusu

Ivanečki vijećnici nisu podržali Batinića u želji da Grad dobije osnivačka prava nad osnovnom školom

Gradsko vijeće grada Ivanca

Objavljeno:

- dana

Gradsko vijeće Grada Ivanca nije podržalo HNS-ovog gradonačelnika Milorada Batinića u želji da se osnivačka prava nad OŠ Ivana Kukuljevića Sakcinskog u Ivancu, s područnim školama, i OŠ Metela Ožegovića Radovan prenesu s Varaždinske županije na Grad Ivanec.

Na dnevnom redu Gradskog vijeća Ivanca, na sjednici 22. ožujka, gradonačelnik je predložio Vijeću točku o prijenosu osnivačkih prava nad navedenim školama. Cilj je bio da se nakon glasovanja u Ivancu točka nađe pred vijećnicima Županijske skupštine, koji imaju ovlasti odlučivati o osnivačkim pravima nad školama. Jer trenutno osnivačka prava nad ivanečkim školama ima Varaždinska županija.

Ipak, Batinićeva točka je “zapela već na prvoj stepenici”, u njegovom Ivancu, pa županijski vijećnici neće niti dobiti priliku glasovati o tome. Sa sedam glasova za, sedam glasova protiv i jednim suzdržanim vijećnici nisu prihvatili Batinićev prijedlog.

Radi se o tome da je dogradnja ivanečke osnovne škole već godinama “na čekanju” i među rijetkima je u Varaždinskoj županiji u kojoj se nastava još odvija u dvije smijene. Nakon višegodišnjih pregovora s državom i Varaždinskom županijom početak nadogradnje OŠ Ivana Kukuljevića Sakcinskog u Ivancu se ne nazire.

Batiniću je to dozlogrdilo i želja mu je bila da Grad Ivanec sam dogradi školu, za što je gradska uprava bila spremna dići i krediti od oko 30 milijuna kuna na 15 godina, objasnio je gradonačelnik na sjednici Gradskog vijeća. Ipak, za to grad treba osnivačka prava nad školama.

Ivanečki gradonačelnik je uvjeren da novcem koji stiže u proračun i iz sredstava o Zakonu o fiskalnom izravnanju Grad Ivanec može sam platiti dogradnju škole.

Vijećnici SDP-a i HDZ-a bili su najglasniji u raspravi o osnivačkim pravima, a argumenti su se odnosili na to da župan Čačić i gradonačelnik Batinić još jednom trebaju sjesti i porazgovarati o dogradnji škole, a ne svađati se preko medija. “Vruća tema” je bilo i to može li Ivanec financijski podnijeti dugoročno plaćanje oko 3,5 milijuna kuna godišnje za dogradnju škole.

Batinić je u raspravi više puta ponovio da je problem u Županiji i da bi on rado razgovarao s Čačićem, ali da župan to ne želi, već prebacuje krivnju za to što ivanečka škola nije nadograđena na Grad Ivanec i ministricu Divjak. Gradonačelnik je ponovio da on trenutno kao jedino rješenje vidi da Ivanec sam nadogradi školu, jer tog projekta nema u županijskim planovima ni za 2020./2021. godinu, a ako će se čekati država i fondovi EU-a ne vjeruje da bi to bilo prije 2023./2024. godine.

Mnogo je puta na Gradskom vijeću Ivanca rečeno da su svi vijećnici za dogradnju ivanečke osnovne škole, ipak kako trenutno za to nema modela, pa izgleda da je moderno obrazovanje i bolji standard za učenike do daljnjega “na čekanju” za OŠ Ivana Kukuljevića Sakcinskog u Ivancu.

U fokusu

Habijan o rastu plaća državnim dužnosnicima: Rad mora biti valoriziran

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Vlada je na sjednici usvojila odluku o visini osnovice za obračun plaća državnih dužnosnika, koja će se povećati za 83,45 posto, odnosno na 947,18 eura bruto, dok će predsjednicima Republike, vlade i sabora plaća narasti za oko 70 posto.

Premijer Plenković pritom je napomenuo kako se osnovica godinama nije mijenjala.

-U međuvremenu su stvoreni preduvjeti za gospodarski rast, investicijski kreditni rejting, povećanje plaća u privatnom sektoru i državnim i javnim službama, praktički u svim mogućim segmentima. Na početku trećeg mandata vrijeme je da se adresira i pitanje državnih dužnosnika, a ministar Habijan ima zadaću da do kraja godine predloži cjelovito rješenje uređenja dužnosničkih plaća – rekao je premijer Andrej Plenković, a prenosi N1.

Usvojenom odlukom osnovica za obračun plaće državnih dužnosnika povećat će se s 516,29 na 947,18 eura bruto, odnosno za 83,45 posto, dok će plaće predsjednicima Republike, vlade i sabora narasti za oko 70 posto.

-Radimo u uvjetima kada imamo rast BDP-a 13 kvartala zaredom, u uvjetima investicijskog kreditnog rejtinga, nikad veće zaposlenosti, odnosno manje nezaposlenosti – rekao je ministar pravosuđa, uprave i digitalne transformacije Damir Habijan.

Dodao je kako se od 2002. postupno smanjivao omjer službeničke i dužnosničke osnovice.

-Od 2002. do 2009. godine službenička i dužnosnička osnovica su iste, rasle su s 561,74 na 718,74 eura. Godine 2009. su obje smanjene, i to dužnosnička više od službeničke, koja je ostala ista sve do 2016., dok dužnosnička nastavlja padati za čak 28,2 posto. Od 2016. službenička osnovica raste, dok dužnosnička stagnira. Usklađivanjem bi sada dužnosnička osnovica iznosila koliko i službenička – rekao je Habijan i naglasio kako su narušeni odnosi u plaćama između državnih dužnosnika i državnih službenika i namještenika.

U privatnom sektoru benefiti kakve imaju državni dužnosnici ne postoje.

-Nemamo plaćene prekovremene ni dnevnice u tuzemstvu. Ispada da živimo od povlastica. Ako govorimo o materijalnim pravima, definiranima zakonom, u privatnom sektoru ih nemaju. To je potpuno normalno i u redu jer im je status drugačiji. Vrijeme je da populistički pristup ovakvim temama više nije dobar. Rad mora biti valoriziran – rekao je Habijan.

Mjeru “6+6”, koja omogućava dužnosnicima pod aferama primanje plaće, ne vidi kao spornu te ne smatra da bi njeno ukidanje bilo antikoruptivnog karaktera.

Nastavite čitati

U fokusu

Objavljeni novi podaci. Provjerite koliko ste blizu ili daleko od službene prosječne plaće

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. iznosila je 1 324 eura, što je nominalno više za 0,1% nego u travnju 2024., a realno je ostala na istoj razini.

Prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. iznosila je 1 832 eura, što je nominalno više za 0,1% nego u travnju 2024., a realno je ostala na istoj razini. Novi su to podaci Državnog zavoda za statistiku.

Najviša prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama za svibanj 2024. isplaćena je u djelatnosti Zračni prijevoz, u iznosu od 2 135 eura, a najniža u djelatnosti Proizvodnja odjeće, u iznosu od 847 eura. Najviša prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama za svibanj 2024. isplaćena je u djelatnosti Zračni prijevoz, u iznosu od 3 109 eura, a najniža u djelatnosti Proizvodnja odjeće, u iznosu od 1 097 eura.

Prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. u odnosu na isti mjesec prethodne godine nominalno je viša za 16,9%, a realno za 13,2%. Prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. u odnosu na isti mjesec prethodne godine nominalno je viša za 17,3%, a realno za 13,6%.

Medijalna neto plaća za svibanj 2024. iznosila je 1 122 eura, a medijalna bruto plaća 1 520 eura.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje