Međimurske Toplice Sveti Martin potiho su promijenile vlasnika
Međimurske Toplice Sveti Martin potiho su promijenile vlasnika – sada je to investicijska kuća Sallina sa sjedištem u Austriji koja...
PODRŠKA I IZ NOVOG MAROFA
– Novomarofska bolnica, njeno poslovanje i stabilnost, uvijek je imala veliki utjecaj na sam grad Novi Marof kao i na veliki broj naših sugrađana od kojih je dobar dio njih svoje zaposlenje ostvario upravo u toj ustanovi.
Iz tog razloga apeliramo prema svim čimbenicima, posebice prema Upravnom vijeću i osnivaču Opće bolnice Varaždin, u čijem je sastavu i Specijalna bolnica za kronične bolesti Novi Marof, da još jednom razmisle o svojim zadnjim postupcima i posljedicama koje one nose sa sobom – oglasio se danas i novomarofski gradonačelnik Siniša Jenkač.
Ističe kako posljednji događaji vezani uz pokušaj razrješavanja ravnateljice dr. Sanje Zember i cjelokupna situacija koja eskalira iz dana u dan, nesumnjivo utječu na funkcioniranje ustanove koja je od vitalnog interesa kako za građane Varaždinske županije tako i Novog Marofa.
– Pozivamo mjerodavne da slušaju glas struke koji je na svojoj sjednici u četvrtak dala bezrezervnu podršku dr. Zember – istaknuo je gradonačelnik Novog Marofa koji ujedno pruža potpunu podršku dr. Zember u njenom daljnjem radu na mjestu ravnateljice te u brojnim započetim projektima.
– U ovom trenutku, kada se u javnosti spekulira o funkcionalnom spajanju bolnica, izuzetno je važno usredotočiti se na rad bolnice, podizanje razine kvalitete usluge u bolnici te daljnje uređenje i ulaganje u bolničke objekte što je upravo započela dr. Zember u dosadašnjih šest mjeseci svog mandata – istaknuo je i apelirao na članove Upravnog vijeća da se konačno krene s realizacijom projekta u novomarofskoj bolnici vrijednog 50-ak milijuna kuna.
– Riječ je o poboljšanju isplativosti i pristupa bolničke skrbi za ranjive skupine gdje je novomarofska bolnica prihvatljiv prijavitelj projekta. Tim projektom poboljšala bi se kvaliteta usluge bolnice i svakako je riječ o značajnom ulaganju na području grada. No, prije toga treba riješiti imovinsko-pravne odnose s dr. Nikšom Drinkovićem za što je Uprava bolnice na čelu s dr. Zember već našla rješenje. Takvo rješenje sada treba prihvatiti i Upravno vijeće koje je već nekoliko puta imalo priliku za to. Apeliramo na članove Vijeća, posebice Šanteka i Bitara, koji dolaze iz Novog Marofa i koji bi posebno trebali biti zainteresirani da taj projekt krene, da umjesto sukoba s ravnateljicom zajednički krenu u ovakve i slične projekte – zaključio je Jenkač.
Izvor:
Foto: ILUSTRACIJA/ARHIVA RT
Prema službenim podacima na kraju kolovoza blokirani su bili računi 200,2 tisuće hrvatskih građana, s ukupnom glavnicom duga od 2,83 milijarde eura, kao i 12,9 tisuća poslovnih subjekata, čija je glavnica duga iznosila 690,4 milijuna eura.
Zbog neizvršenih osnova za plaćanje, krajem kolovoza u očevidniku redoslijeda osnova za plaćanje evidentirano je 12.925 poslovnih subjekata, što je za 638 poslovnih subjekata ili 4,7 posto manje u odnosu na srpanj i 875 poslovnih subjekata ili 6,3 posto manje u odnosu na kolovoz 2023. godine, objavila je Fina.
Glavnica njihovog duga iznosila je 690,4 milijuna eura, što je za 11 milijuna eura, odnosno 1,6 posto manje nego u srpnju te 105,6 milijuna eura ili 18,1 posto više nego u kolovozu 2023. godine. Dug po kamatama je iznosio 214 milijuna eura pa je tako ukupan dug poslovnih subjekata na kraju kolovoza iznosio 904,3 milijuna eura.
Od 12.925 poslovnih subjekata koji nisu podmirili dospjele osnove za plaćanje, 5.790 su pravne osobe (44,8 posto), na koje se odnosi 563,4 milijuna eura ili 81,6 posto iznosa ukupnih neizvršenih osnova. Preostalih 7.135 su fizičke osobe koje obavljaju registriranu djelatnost, a njihov dug iznosi 127 milijuna eura.
U odnosu na srpanj ove godine, broj pravnih osoba koje nisu podmirile dospjele osnove za plaćanje neznatno je manji (0,1 posto), a iznos neizvršenih osnova veći za 1,3 posto. Ukupan broj fizičkih osoba manji je za 8,2 posto, a iznos njihovih neizvršenih osnova za 12,7 posto.
Službeno je usvojena odluka Ministarstva unutarnjih poslova o poskupljenju tehničkih pregleda.
Ovom će odlukom vozači trebati izdvojiti i do 15 posto više sredstava u odnosu na prethodnu godinu. Ovo je prvo poskupljenje nakon 10 godina. Odluka o poskupljenju stupa na snagu 17. rujna, piše Index.hr.
Naknade za redovni ili izvanredni tehnički pregled:
– moped, motocikl ili laka prikolica – 14.19 eura (dosad 12.30 eura)
– osobni automobil, priključno vozilo ili traktor – 23.36 eura (dosad 20.25 eura)
– autobus ili teretni automobil – 37.55 eura (dosad 32.55 eura).
Ispitivanje ispušnih plinova motornih vozila – EKO-test:
– vozilo s dizelskim motorom – 15.71 euro (poskupljenje od dva eura)
– vozilo s BEZ-KAT motorom – 8.12 eura (poskupljenje od jednog eura)
– vozilo s REG-KAT motorom – 15.25 eura (poskupljenje od dva eura).
Naknade za preventivni tehnički pregled:
– moped, motocikl – 8.12 eura (dosad 7.04 eura)
– osobni automobil – 11.15 eura (dosad 9.67 eura)
– autobus, teretni automobil, priključno vozilo – 18.81 euro (dosad 16.30 eura)
Naknade za periodični tehnički pregled kočnica:
– autobus ili teretni automobil (vozilo s hidrauličnom ili zračno-hidrauličnom kočnom instalacijom) – 93.39 eura (dosad 80.94 eura)
– autobus ili teretni automobil (vozilo sa zračnom kočnom instalacijom) – 154.31 euro (133.74 eura)
– priključno vozilo (vozilo sa zračnom kočnom instalacijom) – 75.11 eura (65.10 eura).
Naknade za administrativne poslove oko registracije vozila:
– poslovi koji prethode registraciji i produženju važenja prometne dozvole – uvid odnosno provjera dokumentacije o uplati propisanih obveza (porez, carina, obvezno
– osiguranje, posebna naknada za okoliš, naknada za ceste, upravna pristojba i dr.) – 7.06 eura (dosad 6.12 eura)
– naplata propisanih obveza iz red. br. 13 (iznos za jednu uslugu) – 2.64 eura (dosad 2.29 eura)
– ovjera prometne dozvole – 7.06 eura (dosad 6.12 eura)
– odjava vozila, izdavanje potvrde iz evidencije – 2.18 eura (dosad 1.90 eura)
– izdavanje registarskih i izvoznih pločica – 2.64 eura (dosad 2.29 eura)
– zamjena ili izdavanje nove prometne dozvole – 7.92 eura (dosad 6.86 eura)
– zamjena, izdavanje ili ovjera kartona tehničke ispravnosti lake prikolice – 3.50 eura (dosad 3.03
Ostale naknade:
– dodatni pregled plinskih instalacija na vozilu koje za pogon koristi smjesu butan-propan ili metan – 10.16 eura (dosad 8.81 euro)
– pregled vozila radi promjene tehničkog stanja (boja, šasija, kuka i sl.) – 7.59 eura (dosad 6.58 eura)
– utiskivanje broja šasije na vozilo – 15.25 eura (dosad 13.21 euro)
– izdavanje pokusnih pločica i potvrde o izdavanju pokusnih pločica – 2.64 eura (dosad 2.29 eura)
– obrasci i registri tehničkog pregleda – 1.43 eura (1.24 eura).