Povežite se s nama

U fokusu

Jesu li uopće istaknuti varaždinski političari služili vojni rok?

Objavljeno:

- dana

Kad u vojsku pođem

Ovih se dana u Hrvatskoj aktualiziralo pitanje obaveznog služenja vojnog roka. Razmjenjuju se za i protiv teze, navode argumenti. Zagovornici vojnog roka svoje mišljenje uglavnom pravdaju potrebom učenja osnovnih vještina vojne obuke, protivnici u prvi plan ističu nepotrebno trošenje novca. 

Jer, prijedlog je da muškarci služe obavezni vojni rok od mjesec dana, a žene se mogu dobrovoljno javiti. Oponenti vele da se za mjesec dana ne može ništa naučiti, a sve bi to jako puno koštalo.

Zbog svega toga nas je zanimalo što o uvođenju obaveznog služenja vojnog roka misle vodeći varaždinski političari te jesu li oni, kad i gdje služili vojni rok?

Županovi vojni dani

Župan Predrag Štromar u vojsku je otišao 1987. godine u rujnu. Vojni rok je služio punih 12 mjeseci u Skopju i Subotici. Na pitanje što misli uopće o ideji uvođenja vojnog roka, župan Štromar je, između ostaloga, rekao: – …  Kako vojarna u Varaždinu godinama propada, a od Vlade ni p od prijedloga o rješavanju problema državne imovine, ne samo vojarne, nego i ostalih objekata o kojima država ne vodi brigu, imam prijedlog. Potpuno podržavam služenje vojnog roka, ali kao pilot projekt koji bi se provodio u varaždinskoj vojarni u Optujskoj … Predlažem da u pilot projektu sudjeluju samo dužnosnici prema Zakonu o obvezama i pravima državnih dužnosnika, a koji nisu do sad odslužili vojni rok radi raznih razloga. Mislim na one starije od 19 i mlađe od 64 godine. Dakle, ovog ljeta oni bi služili probni vojni rok svega četiri tjedna, i to krajem srpnja i početkom kolovoza. Obuka bi trajala dva tjedna, a dva tjedna bi ročnici obnavljali oronule zgrade vojarne za nastavak pilot projekta u idućoj godini… – ironizirao je župan prijedlog služenja vojnog roka. 

Blaženi studij

Ali, ako bi se poslušao županov prijedlog, vojarnu u Optujskoj bi uređivali njegov prvi suradnik, dožupan Alen Kišić i HDZ-ov Damir Habijan. Alen Kišić je odlučio iskoristiti pravo ići u vojsku nakon fakulteta, ali vojni rok je ukinut prije nego što je dožupan diplomirao na svoja dva fakulteta.  Misli da niti buduće generacije ne bi trebale ići u vojsku. – Hrvatska je premala da financira nešto takvo. Imamo NATO i dovoljna nam je mala profesionalna vojska.

Kad je došlo vrijeme da Damir Habijan bude regrut više nije bilo obaveznog vojnog roka. O aktualnom prijedlogu kaže: – Sve je to trebalo drukčije iskomunicirati. Ideja nije do kraja jasna. Koliko se toga može naučiti u mjesec dana? Struka bi prvo trebala reći svoje, a tek onda politika donijeti odluku. Trebali bi znati i koliko bi sve to koštalo.  

Potporučnik 

Gradonačelnik Goran Habuš nije bio te sreće da ne mora u JNA. On je vojsku služio u zadnjoj generaciji 1990/91. Školu rezervnih oficira je završio u Karlovcu, a onda su ga kao zemaljskog artiljerca premjestili dalje. Iz ŠRO-a je izašao kao vodnik, a već na prvoj vježbi je dobio čin potporučnika.

Godinu dana prije  Gorana Habuša u predzadnjoj generaciji ročnika je bio i  Ladislav Ilčić. On je godinu dana bio vojnik u Zaječaru, na bugarskoj granici. – Nije loša ideja da se u kratkom roku nauče osnove. U mjesec dana se nauči sve najpotrebnije – misli Ladislav Ilčić.

Izvor:
Foto: Arhiva

U fokusu

Nove Vladine mjere: 102 milijuna eura subvencija za skuplju struju i 35 milijuna za skuplji plin

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Što se tiče struje, s obzirom da se mijenjaju okolnosti na europskim i globalnim tržištima, Vlada će nastaviti i dalje subvencionirati kućanstva te javni i neprofitni sektor, mikro, male i srednje poduzetnike, rečeno je u petak u Banskim dvorima.

No, na razini Europske unije postupno se sve države povlače iz politike intervencionizma i potpore građanima i gospodarstvu pa je stoga dogovoreno da dođe do određenog povećanja cijena struje od ukupno deset posto kroz šest mjeseci.
 
– To povećanje išlo bi u dvije faze – za studeni bi računi bili veći oko 6,5 posto, a ostatak povećanja bi bio početkom iduće godine. Da nema mjera, prosječna zamišljena potrošnja jednog kućanstva je 584 eura, sa mjerama Vlade 482 eura. Godišnja ušteda tako iznosi 102 eura i to je značajno subvencioniranje – pojasnio je premijer te naveo da je vrijednost ove mjere oko 102 milijuna eura.
 
Kada je riječ o plinu, zahvaljujući mjerama Vlade, na primjeru godišnjeg troška za plin u prosječnom kućanstvu, godišnja ušteda će iznositi 85 eura. Vrijednost mjere za subvencioniranje troška plina je 35,3 milijuna eura, a kada je riječ o javnom i neprofitnom sektoru te malom poduzetništvu, režim i model djelovanja je isti kao što je bio i u proljetnom paketu.

I kod plina ukupno će povećanje biti deset posto kroz šest mjeseci.
 
Za toplinsku energiju, subvencija za prosječni stan od 60 metara kvadratnih iznosi 62 eura godišnje. Tržišna cijena je 377 eura, a s mjerama Vlade 315 eura godišnje. Vrijednost ove mjere je 2 milijuna eura.
 
Za ugrožene kupce energenata država će izdvojiti 24 milijuna eura
 
Drugi dio paketa je ciljan i odnosi se na najranjivije u hrvatskom društvu. Prije svega, radi se o naknadi za ugrožene kupce energenata, a riječ je o 88.500 osoba u statusu ugroženog kupca energenata koje imaju pravo na podmirivanje troškova električne energije, plina ili toplinske energije. Ukupan iznos mjesečne naknade je 70 eura u obliku vaučera.
 
Među mjerama je i naknada za ublažavanje porasta troškova energije za pružatelje socijalnih usluga, a radi se o pružateljima usluga pomoći u kući, smještaja u udomiteljskoj obitelji, organiziranog stanovanja i boravka. Ovisno o broju korisnika riječ je o mjeri koja iznosi od 70 do 540 eura mjesečno. U Hrvatskoj ima više od 500 pružatelja ovakvih usluga i dvije i pol tisuće udomiteljskih obitelji. Ukupna vrijednost mjere za pružatelje socijalnih usluga iznosi 2 milijuna eura.

Među najranjivijim skupinama su i umirovljenici koji će dobiti još jedan krug jednokratnih potpora, deveti po redu, a koji će biti namijenjen onima kojima je mirovina do 840 eura.

U ovoj mjeri riječ je o 760 tisuća umirovljenika s mirovinom do 840 eura, a ukupna vrijednost mjere je 76,5 milijuna eura.

Nastavite čitati

U fokusu

FOTO Drama uoči Plenkovićevog odlaska iz Vinice, pobješnjeli građanin urlao na policiju: “Krv nam pijeju…“

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Večeras oko 20.40 sati dogodio se nemili incident uoči odlaska premijera Andreja Plenkovića iz arboretuma Opeka u kojem je prisustvovao svečanoj sjednici Varaždinske županije.

Naime, policijski službenici, vatrogasci i osiguranje premijera uoči njegovog odlaska sa spomenute svečanosti blokirali su glavnu Viničku ulicu za prometovanje.

Međutim, to se nije svidjelo vozaču automobila čakovečkih registarskih oznaka kojem se nije dalo čekati  na prolazak kolone vozila sa štićenom osobom prve kategorije. One koje se ne zaustavlja.

– Doma sam 300 metara dalje, zašto me ne puštate? Nemam tolerancije?! Krv nam pijeju, nemojte nas je.ati! – uzvikivao je između ostalog vozač koji se naguravao s osobljem iz Plenkovićevog osiguranja.

Štoviše, policijski službenici su procijenili da konfliktna osoba u afektu može napraviti i veće probleme, pa je pozvano pojačanje koje se brzo sjurilo od novoobnovljenog dvorca grofovske obitelji Bombelles do ulaska u arboretum.

Dodajmo da je verbalni sukob zaustavljenog vozača i osiguranja nastavljen nakon prolaska kolone vozila sa štićenom osobom, a detalje o svemu možda ćemo doznati ovih dana iz priopćenja PU varaždinske.

Kako je to sve skupa izgledalo pogledajte u galeriji fotografija:

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje