Povežite se s nama

Međimurje

Kolumna Ve – Iz pera znatiželjnih umova: Što Marija Novak „trga“ od zaborava?

Objavljeno:

- dana

Piše: Lea Šprajc

„Trgam od zaborava“ – lijepa je i simbolična misao kojom je međimurska autorica Marija Novak naslovila svoj etnografski prvijenac iz 2016. godine. Prilikom nedavnog susreta autorica mi je velikodušno poklonila knjigu i ispričala mi o svojim interesima vezanima uz međimursku tradicijsku baštinu.

Marija Novak rođena je 1956. godine u Domašincu, a danas s obitelji živi u Turčišću. Članica je Udruge žena Potočnica iz Domašinca. Ljubav prema međimurskoj tradicijskoj kulturi Marija Novak razvila je odrastajući u sredini u kojoj je „tradicijsko“ još uvijek bilo sastavnim dijelom svakodnevice. Kao djevojčica redovito je s majkom odlazila na okupljanja na kojima su žene izrađivale razne rukotvorine, prigodne za određene dane običajne godine, i tako izravno upijala znanja i vještine koje je kasnije usavršavala i prenosila na mlađe generacije, što i danas čini. Otrgnuti golemo i neprocjenjivo tradicijsko bogatstvo zaboravu zadatak je kojem je Marija Novak pristupila veoma ozbiljno i predano. Dio svoga iskustva i znanja o međimurskoj tradiciji dosad je uobličila u dvije knjige, spomenutu „Trgam od zaborava“ (2016.) i „Priče iz življeja međimurskoga čoveka“ (2018.), dok je treća u pripremi.

Autoričina prva knjiga „Trgam od zaborava“ posvećena je starinskoj međimurskoj opravi, napose onoj kakva se nosila u selima srednjega Međimurja. Pojedine komade tradicijske odjeće autorica u prvome dijelu knjige smješta u odgovarajući običajni kontekst, pripisujući im tako posve specifična tradicijska značenja (npr. odjeća fašenjskih sneha, odjeća za sestrinjstvo, svadbena odjeća, odjeća mlode snehe itd.). O zasebnim dijelovima tradicijske odjeće, podjednako svakodnevne i svečane, muške i ženske, u drugome dijelu knjige autorica piše iz perspektive tehnike izrade. Pritom je veoma precizna, što i ne čudi s obzirom na činjenicu da i sama vlada tehnikama šivanja, pletenja, heklanja i vezenja. Štoviše, služeći se tradicijskim predlošcima autorica izrađuje replike tradicijske odjeće. Stranice knjige tako su obogaćene brojnim vizualno dojmljivim fotografijama odjeće koju je autorica sama izradila. Listajući knjigu nisam se mogla oteti dojmu da u rukama držim kakav modni časopis. Vrijednost knjige očituje se i u tome što autorica u njoj donosi brojne skice krojeva pojedinih komada tradicijske odjeće, čime zainteresiranim i vještim čitateljima sugerira da se i sami okušaju u izradi istih.

Knjiga je napisana na standardnom hrvatskom jeziku, međutim, tradicijske nazive odjeće autorica donosi na dijalektu, i to služeći se odgovarajućom dijalektološkom grafijom, u čemu joj je pomogao prof. dr. sc. Đuro Blažeka. Veoma su me se dojmili tradicijski nazivi za boje koje autorica spominje pišući o tibetu. Najčešće je bio zrokov (plavi), ogjani (žuti), pivinski (boja pive), rusi (ružičasti), trovnati (zeleni) ili kovenjski (tamnosmeđi). Navedeni nazivi za boje svjedoče o jednostavnosti, praktičnosti i asocijativnosti međimurskog čovjeka kada razmišlja o svijetu koji ga okružuje.

U uvodu knjige Marija Novak spominje zgodnu anegdotu o svome rođenju. Naime, netom što je prvi puta ugledala svijet, strina Mikacova u ruke joj je stavila klupko i škare te rekla „Ka boš znola šivati“. Čini se da je Marija Novak i više no ozbiljno shvatila strinine riječi pa nam u nasljeđe ostavila ne samo krasne komade tradicijske odjeće, već i neprocjenjivo znanje o njihovoj izradi koje će, nadajmo se, inspirirati i generacije što slijede.

Međimurje

Stiže novi parket u sportsku dvoranu u Murskom Središću

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Ministarstvo turizma i sporta krajem prosinca prošle godine objavilo je Javni poziv za iskaz interesa za sufinanciranje izgradnje, obnove, održavanja, opremanja i rekonstrukcije sportskih građevina u 2024. godini na koji je Grad Mursko Središće prijavio projekt „Rekonstrukcija sportske dvorane u Murskom Središću – zamjena sportskog poda“

U srijedu, 24. travnja, gradonačelnik Grada Mursko Središće Dražen Srpak prisustvovao je potpisivanju i uručivanju Ugovora za spomenuti projekt u vrijednosti od 136.419,00 eura.

Sportska dvorana u Murskom Središću će tako uskoro dobiti novi sportski pod, a uskoro će se potpisati i ugovor u vrijednosti od 883.501,39 eura za kompletnu energetsku obnovu sportske dvorane – novi krov, fasada, prozori, rasvjeta, solari, toplinske pumpe…

Time će sportska dvorana svakako postati atraktivnije mjesto za sportske događaje, treniranje i natjecanja, a također će se time u idućim desetljećima osigurati funkcionalnost sportske dvorane i neće biti potrebe za nekim većim investicijskim ulaganjima.

Obzirom što je iz ova dva javna poziva Gradu Mursko Središće dodijeljeno više od milijun eura značajno se rasterećuje gradski proračun. Uz Grad Mursko Središće više jedinica lokalne samouprave iz Međimurske županije dobilo je sredstva.

Nastavite čitati

Međimurje

Usred noći 27-godišnji vozač stisnuo papučicu gasa i Malom Suboticom projurio sa 133 km/h

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Policijski službenici Policijske uprave međimurske u razdoblju od 15. do 21. travnja 2024. godine proveli su pojačane aktivnosti iz akcije “Nadzor brzine kretanja vozila”.

Tijekom akcije utvrđeno je ukupno 262 prekršaja iz Zakona o sigurnosti prometa na cestama, od čega:

  • 142 prekršaja nepropisne brzine kretanja,
  • devet prekršaja upravljanja vozilima pod utjecajem alkohola,
  • sedam prekršaja nepropisnog zaustavljanja i parkiranja,
  • pet prekršaja nepropisne uporabe svjetala u prometu,
  • sedam prekršaja nepropisne uporabe mobitela tijekom vožnje,
  • jedan prekršaj tehničke neispravnosti vozila,
  • šest prekršaja upravljanja neregistriranim vozilom,
  • tri prekršaja upravljanja vozilom nakon isteka važenje prometne dozvole za više od 15 dana,
  • jedna prekršaj upravljanja za vrijeme izrečene zabrane upravljanja motornim vozilima,
  • 56 prekršaja nekorištenja sigurnosnog pojasa te,
  • 25 ostalih prekršaja.

Najveća brzina od 133 km/h utvrđena je u subotu, 20. travnja, u 2:44 sati u Maloj Subotici, Glavnoj ulici (brzina ograničena na 50 km/h), kod 27-godišnjeg vozača osobnog automobila, čakovečkih registarskih oznaka. Odredbom članka 53. Zakona o sigurnosti prometa, vozač koji se u naselju kreće brzinom koja je za više od 50 km/h veća od dopuštene ili prometnim znakom ograničene brzine, kaznit će se novčanom kaznom u iznosu od 1320 do 2650 eura ili kaznom zatvora do 60 dana. Također, za spomenuti prekršaj predviđena je i zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom u trajanju od 3 do 12 mjeseci.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje