Povežite se s nama

Novosti

Komunalni otpad u MBO postrojenju

Objavljeno:

- dana

Makarska za svoj otpad rješenje našla u Varaždinu

Tvornica za mehaničko-biološku obradu otpada, koja se nalazi u Varaždinu, novo je odredište makarskog komunalnog otpad koji, usprkos apelima gradonačelnika Tonćija Bilića i ministra Mihaela Zmajlovića na solidarnost, ne žele primati obližnji gradovi na svoja odlagališta. No, pitanje je kako dugo će se otpad iz Makarske dovoziti do Varaždina, prvenstveno zbog troškova prijevoza.

„Spremni smo i tijelima blokirati ulaz za tuđe smeće na naše odlagalište, poručuju mještani Planog kod Trogira nakon što ih je ministar zaštite okoliša i prirode Mihael Zmajlović pozvao na solidarnost s Makaranima koji nemaju vlastito odlagalište komunalnog otpada. 

U Planom su zaprijetili prosvjedom nakon ministrovog upozorenja na moguće štetne posljedice za turizam Makarske ukoliko otpad ostane na ulicama, naglašavajući da i Trogir i njegova okolica žive također od turizma. Uz to, posebno ukazuju na teška oboljenja koja su učestalija kod mještana uz odlagalište.

Nakon što je ministar uzvratio da moraju prihvaćati otpad iz Makarske sve dok se ne izgradi regionalni centar za gospodarenje otpadom jer nema trajnog rješenja, izlazi iz nezavidne situacije u kojoj se našla Makarska ipak je nađen, i to Varaždinu. Međutim, troškovi su porasli na 1.000 kn po toni, dok je cijena odlaganja na obližnjim odlagalištima u Splitsko-dalmatinskoj županiji iznosila 650 kuna po toni. U Varaždinu je makaranski otpad najprije stizao u poduzeće Univerzal, a zatim i tvornicu za mehaničko-biološku obradu otpada tvrtke Održivi razvoj, prvo i jedino takvo postrojenje u Hrvatskoj koja posluje u sustavu C.I.O.S. grupe.

-Komunalni otpad sadrži vrijedna svojstva koja je moguće izdvojiti, a varaždinsko MBO postrojenje trenutačno je jedino koje ostvaruje propisane zakonske uvjete za pružanje usluge obrade miješanog komunalnog otpada svim jedinica lokalne samouprave koje još nemaju rješenje za svoj otpad. Tako su u tijeku pregovori o obradi miješanog komunalnog otpada i s „Makarskim komunalcem“ kao interventno rješenje za aktualan problem koji postoji u Makarskoj, a jučer smo primili smo inicijalne količine otpada (35 do 40 tona) u MBO postrojenje društva Održivi razvoj, doznajemo od Tajane Tomašević iz C.I.O.S. grupe.

 Čitavo postrojenje, kako pojašnjava, je pod podtlakom, tako da neugodni mirisi ne mogu izlaziti izvan njega, dok zrak iz postrojenja prije ispuštanja u okoliš prolazi kroz 3700 kubika prirodnog filtra od drvene sječke. Otpad se nakon biološke obrade podvrgava mehaničkoj obradi. Sustav strojeva otpad melje, usitnjuje i odvajaju se korisne komponente. Rezultat mehaničke obrade su izdvojene sekundarne sirovine – papir, plastika, magnetni metali, aluminij, biostabilat te gorivo iz otpada, takozvani SRF, koji je pogodan za korištenje kao alternativno gorivo u cementnoj industriji i energetskim postrojenjima. Nastale sekundarne sirovine obrađuju se dalje u C.I.O.S. grupi ili se koriste u novim procesima recikliranja i proizvodnje.

-Prije Makarske, krajem prošle godine u skladu sa zakonskom regulativom interventno riješili smo problem obrade miješanog komunalnog otpada Grada Zaprešića. Ovo MBO postrojenje trenutačno predstavlja moguće rješenje i za ostale jedinice lokalne samouprave koje žele kontrolirano i na odgovoran način riješiti pitanje obrade sakupljenog komunalnog otpada. Rješavanje problema gospodarenja komunalnim otpadom prethodnom obradom umjesto odlaganjem u cijelosti pitanje je odgovornosti lokalnih zajednica prema građanima, a vjerujemo da će se dodatno aktualizirati i u nadolazećoj turističkoj sezoni, poručuje Tomašević.

Dok tehnologija nije sporna, problem predstavljaju troškovi, posebice vezani uz prijevoz komunalnog otpada iz udaljenijih sredina. Na to upozoravaju u Makarskoj kojoj varaždinski MBO vjerojatno neće biti dugoročno rješenje upravo zbog visokih troškova prijevoza otpada do 550 kilometara udaljenog Varaždina. Naime, gradski dužnosnici ukazuju na povećane troškove zbrinjavanja koje bez poskupljenja ne mogu pokrivati više od mjesec dana. Koja će biti alternativa nakon toga, trenutno nije poznato niti se može nagađati zbog sve većeg otpora građana koji žive na odlagalištima bližim Makarskoj.

Varaždinski gradonačelnik Goran Habuš poručuje da  tako dugo dok varaždinska postrojenja imaju sve zakonske dozvole za to obradu otpada, nema razloga za protivljenje obrade tuđeg otpada u Varaždinu. -Žao mi je samo što smo mi bili stopirani kada smo negdje krenuli s našim smećem, a spremni smo sada pomoći Makaranima barem na interventni način – veli Habuš.
Dok tuđi otpad tako bez problema dolazi u Varaždin, Ministarstvo zaštite okoliša i prirode namjerava varaždinski balirani otpad odložen u Brezju – svega stotinjak metara od MBO postrojenja –  izvesti u inozemstvo. Nezadovoljan načinom rješavanja problematike bala od strane gradske vlasti, ministar Zmajlović je putem Fonda za zaštitu okoliša  prošlog mjeseca raspisao međunarodni natječaj  koji je zastao zbog žalbe tvrtki CE-ZA-R, Eko flor plus i Komunalac Davor.

Izvor:
Foto: Siniša Sović

Međimurje

Happy Bike: sastanak projektnih timova uključenih gradova održan u Letenyu

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Uz brojne projekte u kojima sudjeluje kao partner ili nositelj projekta, Grad Prelog dio je i projekta HAPPY BIKE.

HAPPY BIKE je projekt Europske unije koji je odobren za financiranje u okvirima Interrreg programa prekogranične suradnje Mađarska – Hrvatska. Partneri projekta su gradovi Letenje, Prelog i Ludbreg te ŽUC Varaždin. Ukupni budžet projekta je nešto više od milijun eura – EU sredstva 866.282,16 eura, vlastita sredstva 111.415,59 eura. Početna konferencija ovog projekta održana je krajem mjeseca siječnja. U srijedu, 28. veljače, održan je i sastanak projektnih timova iz gradova sudionika projekta.

Sastanak je održan u prostorima gradske uprave mađarskog Grada Letenye. Projekt je sa provedbom započeo početkom mjeseca studenog prošle godine, a voditelj projekta za područje Grada Preloga je Miroslav Hržić.

Glavni cilj projekta je izgraditi nove atrakcije uz rijeke Dravu i Muru uz koje se vežu bogata i raznolika prirodna i kulturna baština. To se planira kako bi se generirao gospodarski rast na prostoru uključenih programskih područja (Grad Letenye, Grad Prelog i Grad Ludbreg). Razvoj infrastrukture koja se provodi u okviru predloženog projekta trebao bi privući veći broj posjetitelja.

Uz uspostavljanje nove biciklističke rute Letenye-Prelog-Ludbreg te interpretacijskim stazama sa prikazom kulturne i prirodne baštine (na ukupnoj dužini od oko 100 km), lokalno stanovništvo i posjetitelji imat će poboljšani pristup slikovitim, gotovo netaknutim prirodnim područjima, a i drugi potencijalni turisti koji posjećuju mjesta uz rijeke Dravu i Muru. Poseban naglasak stavlja se na činjenicu da je ruta Letenye-Prelog-Ludbreg kapilarna ruta čime će se osigurati poveznica s obje strane hrvatsko – mađarske granice, kao i priključak na EuroVelo mrežu.

Područja uključena u projekt Happy Bike su: Županija Zala, Međimurska i Varaždinska županija. Najmanje 11 naselja trebalo bi imati koristi od projekta, a oko 60 kulturnih i prirodnih znamenitosti će biti evidentirano i dostupno posjetiteljima. Sljedeći sastanak projektnih timova održat će se u mjesecu svibnju u Ludbregu.

Nastavite čitati

Događanja

Kulturno-umjetnička večer posvećena Rudolfu Steineru održana u čakovečkoj knjižnici

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Rudolf Steiner

U čakovečkoj Knjižnici „Nikola Zrinski“ prošlog tjedna predavanjem i kulturno-umjetničkim programom je obilježena 157. obljetnica rođenja začetnika antropozofije i waldorfske pedagogije, Rudolfa Steinera.

Program se odvijao u tamošnjoj multimedijalnoj dvorani, pri čemu je posjetiteljima na dolasku zahvalila ravnateljica knjižnice, Ljiljana Križan.

Rudolf Steiner je rođen 25. ili 27. veljače 1861. godine u Donjem Kraljevcu. Bio je utjecajan u mnogim područjima, uključujući odgoj i obrazovanje, poljoprivredu, umjetnost i filozofiju. Unutar svoje pedagogije htio je uspostaviti odgoj djece kao cjelovitih ljudskih bića, naglašavajući važnost ravnoteže fizičkog i duhovnog aspekta čovjeka. S tim u cilju razvio je i euritmiju, izvedbenu umjetnost koja je ujedno i metoda terapije. To su zapravo geste i pokreti koji kretanjem tijela žele izraziti govor i zvuk. Pomoću njegovih ideja razvijena je i biodinamička poljoprivreda. Temeljna zamisao takve vrste ratarstva počiva na „životnoj snazi“, ideji da biljke i životinje posjeduju „kozmičku silu“ koju hranjenjem ljudi unose u svoj organizam. Steiner je smatrao i da pesticidi i umjetna zaštitna sredstva i gnojiva hrani oduzimaju životnost.

Govoreći o naučavanju dr. Rudolfa Steinera, ravnateljica istoimenog centra u Donjem Kraljevcu, Dijana Posavec, pričala je i o predviđenim aktivnostima večeri.

Ravnateljica Centra “Dr. Rudolf Steiner”, Dijana Posavec

-Povodom 157. obljetnice rođenja našeg sunarodnjaka odlučili smo da će se ovdje u čakovečkoj knjižnici održati jedno interesantno predavanje, govorit će gospođa Mila Željeznjak. Naš prijatelj Goran Vadlja iz Donjeg Kraljevca provest će zvukoterapiju. Za 27. veljače bila je predviđena donatorska večer u Toplicama sv. Martin, no zbog vremena smo je morali odgoditi, javnost ćemo naknadno obavijestiti o novom terminu. Odlučili smo da ovu godinu posvetimo popularizaciji lika i djela Rudolfa Steinera. Predavanja na temu biodinamike vrlo su popularna, u Varaždinskoj županiji posjećenost je bila velika, a u bliskoj budućnosti organizirat ćemo ih u Zagrebu, Istri i Slavoniji.

Učenice Graditeljske škole Čakovec predstavile su Steinerovu poeziju

Steinerovu poeziju predstavile su učenice Graditeljske škole Čakovec. Gospođa Mila Željeznjak potom je održala predavanje pod nazivom „Boje duše“ na temu anđeoskog svijeta. Večer je završila govorom Gorana Vadlje o utjecaju zvuka na organizam. Uslijedila je njegova terapija zvukom u trajanju od 15 minuta.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje