Evo kolike su kazne ako vas inspektor uhvati bez računa
Pojačane su kontrole i inspekcije Porezne uprave te su mnogi ulovljeni u prekršaju neizdavanja računa. U emisiji "Dobro jutro, Hrvatska"...
Na sjednici Skupštine Društva Međimurske vode d.o.o. donesene su važne odluke. Tako je usvojen rebalans plana poslovanja Međimurskih voda d.o.o. za 2023. godinu, plan poslovanja Međimurskih voda d.o.o. za 2024. godinu, kao i III. Izmjene i dopune Poslovnog plana Međimurskih voda d.o.o. za razdoblje od 2021. – 2024. godine.
Prisutni vlasnici Međimurskih voda d.o.o. (čelnici međimurskih gradova i općina), jednoglasno su prihvatili predloženi rebalans plana kojim se prvobitno planirani ukupni prihodi povećavaju na iznos 12.132.434 eura, ukupni rashodi se povećavaju na 12.113.394 eura, a očekivani rezultat poslovanje planira se u iznosu od 19.040 eura prije oporezivanja.
Prema riječima direktorice Društva Sunčane Glavina, od samog početka mandata, kad je preuzela vođenje Društva (pred 1,5 godinu) i kad ju je dočekao gubitak od tadašnjih 1,7 milijuna kuna, svu energiju je usmjerila na restrukturiranje poslovanja, povećanje efikasnosti i optimalizaciju troškova. Pri tome je svatko dao svoj doprinos što je dovelo do promjena na bolje i koje su rezultirale očekivanim pozitivnim poslovanjem na kraju 2023. godine, ali i pozitivnim projekcijama budućeg poslovanja u 2024. godini.
-Upravo zahvaljujući zajedništvu svih radnika, članova Nadzornog odbora, vlasnika Društva i samih korisnika, Međimurske vode u 2024. godinu kreću optimistično dalje, na zdravim temeljima koji će doprinijeti uspješnom poslovanju – istaknuli su iz Međimurskih voda.
U ovoj godini Društvo planira daljnje povećanje ukupnih prihoda na 12.363.679 eura i pozitivni poslovni rezultat.
Digitalna transformacija Društva nastavlja se i dalje. U planu poslovanja za 2024. godinu planirane su brojne aktivnosti umjerene na razvoj vodno komunalne infrastrukture, daljnju modernizaciju i digitalizaciju poslovanja. Također, Društvo namjerava južni dio Grada Čakovca s naseljem Savska Ves opremiti novim modulima za daljinsko očitanje vodomjera, a isto to namjerava napraviti na glavnim vodomjerima stambeno poslovnih zgrada po cijelom Međimurju. Time će se omogućiti kvalitetnije i učinkovitije upravljanje sustavom vodoopskrbe, efikasnije upravljanje gubicima vode u sustavu, a utjecat će se i na smanjenje troškova.
Energetska tranzicija započeta u 2023. godini, intenzivno ide dalje – izgrađene su 4 integrirane solarne elektrane na uređajima za pročišćavanje, jedna neintegrirana na vodocrpilištu Prelog kapaciteta 300 kW je pred završetkom, dok je ona još i veća, kapaciteta 1300kw koja će se graditi na vodocrpilištu Nedelišće u fazi odabira izvođača radova. Društvo priprema i projektnu dokumentaciju za nove solarne elektrane i njihovu gradnju tijekom 2024. i 2025. godine.
Nastavlja se i s intenzivnim investicijskim ciklusom koji će u 2024. godini obuhvatiti cijelo Međimurje, a čija vrijednost se planira u iznosu 19.277.748 eura.
-Gotovo godinu dana čekali smo odobrenje prijavljenih aktivnosti na NPOO i u studenom smo potpisali ugovor o sufinanciranju troškova gradnje u vrijednosti većoj od 25 milijuna eura ukupnih troškova. Ovime smo osigurali sredstva za gradnju sustava u pojedinim općinama koje su na radove čekale desetak godina i više. Pred Međimurskim vodama je dinamična godina, prepuna investicijskih aktivnosti i izazova u provedbi gradnje sustava odvodnje i pročišćavanja – istaknuli su u Međimurskim vodama.
Ministrica zaštite okoliša i zelene tranzicije Marija Vučković predstavila je Izvješće o komunalnom otpadu za 2023. koji pokazuje neznatno smanjenje od 0,6 posto tog otpada u odnosu na 2022., ali je istaknula kako se nastavlja trend porasta odvojeno sakupljenog otpada i iznosio je 48 posto.
– U 2023. godini je ukupno nastalo 1.833.341 tona komunalnog otpada, što je u odnosu na 2022., zanemarivo smanjenje od 0,6 posto. Godišnja količina komunalnog otpada po stanovniku iznosila je u 2023. godini 474 kilograma, što je jednako vrijednosti iz 2022., ali je još uvijek značajno niža od prosjeka zemalja EU koji je prema podacima u 2022. iznosio 513 kilograma po stanovniku – istaknula je ministrica Vučković.
Rekla je da najviše otpada po stanovniku nastaje u primorskim županijama što je posljedica turizma. U ukupnim količinama komunalnog otpada, otpad iz turizma na nacionalnoj razini sudjeluje s udjelom od oko 10 posto.
Ministrica Vučković ističe kako se u 2023. nastavlja trend porasta udjela odvojeno sakupljenog komunalnog otpada koji je iznosio 48 posto. Rekla je da se 2017. godine 72 posto otpada nije odvajalo, a u 2023. 52 posto.
Od 2015. do 2023. bilježi se porast odvojenog sakupljanja otpada za 24 postotna boda.
Broj jedinica lokalne samouprave s odvojenim sakupljanjem otpada povećao se od 2017. sa 457 na 531, odnosno samo njih 25 nije uvelo odvojeno sakupljanje otpada.
Kod 65 posto jedinica lokalne samouprave, odnosno njih 363 je u 2023. rasla stopa odvojenog sakupljanja komunalnog otpada u odnosu na 2022.
Vučković ističe da 13 jedinica lokalne samouprave, od toga njih 12 iz Međimurske županije, imaju stopu odvajanja otpada iznad 62 posto, a što svjedoči o jednom dodatnom i pozitivnom primjeru u cijeloj Hrvatskoj.
U 2023. bila su aktivna 282 reciklažna dvorišta. Stopa oporabe u 2023. iznosila je 38 posto, što je u odnosu na 2022. povećanje za četiri postotna boda.
Stopa odlaganja otpada u 2023. iznosila je 52 posto, a do 2035. godine potrebno je smanjiti odlaganje komunalnog otpada na 10 posto.
U 2023. godini su najveće vrijednosti procijenjene stope oporabe otpada, kao i prethodnih godina, zabilježene u Međimurskoj županiji – 56 posto, Varaždinskoj 55 posto i Koprivničko-križevačkoj 49 posto. Najniže vrijednosti stope oporabe imaju Ličko-senjska (23 posto) i Dubrovačko-neretvanska županija (26 posto). Jednak poredak županija je i kod stope recikliranja.
Stopa recikliranja je u 2023. porasla za dva postotna boda u odnosu na 2022. i iznosila je 36 posto, a time još uvijek u Hrvatskoj nije dostignut cilj iz Okvirne direktive o otpadu koji iznosi 50 posto. Ministrica kaže da je trend pozitivan i nastojat će ga i dalje ubrzavati.
Ako se razmatra razdoblje od 2020. do 2023. vidljivo je kako se najbolji rezultati postižu kod otpadnog metala, papira i kartona te stakla, dok je značajne napore potrebno uložiti u unaprjeđenje sustava gospodarenja otpadnom plastikom i biootpadom, ali i stakla, poručila je ministrica Vučković.
Najavila je da će se do kraja listopada objaviti natječaj od 58 milijuna eura za recikliranje građevnog otpada, biootpada i otpadne plastike.
Bivši načelnik Glavnog stožera Oružanih snaga, umirovljeni admiral Robert Hranj, novi je predsjednik Savjeta za obranu i nacionalnu sigurnost SDP-a
Ovo prvo kadrovsko pojačanje izglasalo je u četvrtak popodne Predsjedništvo SDP-a, piše Jutarnji list.
Medij dalje piše da je predsjednik SDP-a Siniša Hajdaš Dončić među svoje prioritete u vođenju stranke stavio upravo obrambenu politiku i ulogu Hrvatske unutar NATO-a, pa će mu Hranj, kao dugogodišnji iskusni časnik koji je, među ostalim, bio i zamjenik vojnog predstavnika za NATO u Vojnom predstavništvu RH pri NATO i EU u Bruxellesu, te koji je i kao načelnik stožera također sudjelovao na mnogim sastancima na vrhu NATO-a, dobro doći kao savjetnik.