Povežite se s nama

Međimurje

Načelnik Ervin Vičević: „Do povećanja cijene vrtića mora doći, ali uz minimalan trošak roditelja“

Ilustracija

Objavljeno:

- dana

Načelnik Općine Selnica Ervin Vičević priopćenjem se obratio javnosti, u kojem obrazlaže troškove dječjih vrtića, objašnjava što je ekonomska cijena te zašto je porast cijena vrtića neizbježan, a zašto je „licitiranje“ cijenama politikanstvo koje šteti održivosti samih vrtića i kvaliteti usluge.

– Već niz godina zbog razno raznih lokalnih interesa i politika cijene usluga općinskih i gradskih vrtića ne pokrivaju sve troškove vrtića pa i pojam ekonomske cijene gubi svoj smisao. Ekonomska cijena bi trebala predstavljati punu cijenu koštanja usluge vrtića na način da je poslovanje svakoga pojedinog vrtića samoodrživo upravo iz cijene. No, to u stvarnosti nije tako upravo zbog raznih interesa pa i određenog straha od reakcije javnosti, prvenstveno roditelja koji dio te cijene i plaćaju. Svaka jedinica lokalne samouprave sufinancira ekonomsku cijenu vrtića, neki u većem, a neki u manjem omjeru, a sve u okviru mogućnosti svojih proračuna. Svima je cilj da, u okviru svojih mogućnosti, u što većem omjeru sufinanciraju cijenu, jer se i na taj način pokazuje socijalna osjetljivost te briga lokalne samouprave o kvaliteti života svojih mještana i sugrađana – rekao je uvodno Ervin Vičević, dodavši da ima osjećaj kao da se licitira cijenama, da se više vodi briga o mnijenju javnosti, a manje o održivosti samih vrtića i kvaliteti usluge.

Tu najviše trpe naši najmlađi i zaposlenici vrtića, govori Vičević te navodi da bi se svaki trošak trebao prikazati stvarnim, a ne da se iz lokalnih proračuna krpaju rupe poslovanja predškolskih ustanova, nazvavši to politikanstvom i skupljanjem jeftinih političkih poena.

Gubitci vrtića

– Zbog takvih interesa te iste lokalne samouprave (ne sve) godinama iz mjeseca u mjesec pokrivaju poslovanje, odnosno gubitke svojih vrtića, umjesto da odrede objektivnu cijenu usluge vrtića i povećaju svoj udio u sufinanciranju kako bi to objektivno povećanje cijena što manje osjetili roditelji. I upravo u tom dijelu omjera sufinanciranja jedinice lokalne samouprave trebaju pokazati svoju socijalnu osjetljivost – ističe načelnik Selnice.

Zadovoljenje svih standarda predškolskog odgoja, visoka kvaliteta usluge i stručnost zaposlenika je nužnost i tu nema ničeg spornog, no isto tako tu visoku kvalitetu usluge nužno mora pratiti i cijena. Nažalost, jedno bez drugog ne ide, rekao je Vičević pa naveo primjer iz svoje općine.

– Izgradnjom Dječjeg vrtića „Selnički zvončići“ u Selnici postigli smo visoku razinu kvalitete i usluge za našu djecu, zadovoljili sve standarde predškolskog odgoja, zaposlili stručni visokoškolovani kadar koji se plaća sukladno školskoj spremi. Prošle godine ciljano smo pustili uhodavanje, odnosno poslovanje i pokrivali manjak svaki mjesec da vidimo stvarne potrebe, odnosno stvarnu visinu ekonomske cijene koja garantira samoodrživost, odnosno poslovanje s pozitivnom nulom. Sada, kada imamo sve parametre potrebne za izračun cijene, došli smo do zaključka da je odluka o povećanju neizbježna. Stoga je neminovno da do porasta mora doći, ali na način da to povećanje roditelji osjete minimalno, a da najveći dio tereta na sebe preuzme Općina Selnica – objašnjava Vičević, koji će na sljedećoj sjednici Općinskog vijeća predložiti usvajanje Odluke o povećanju ekonomske cijene, ali istovremeno i povećanje udjela sufinanciranja Općine.

Nove cijene

Dosadašnja cijena za djecu vrtićkog uzrasta iznosila je 1500 kuna, uz omjer sufinanciranja 50-50, pa su roditelji plaćali 750 kuna. Iz novog prijedloga slijedi da bi cijena bila 1900 kuna, no uz omjer sufinanciranja 60-40. Time bi roditeljima cijena rasla za 10 kuna, a Općina bi izdvajala dodatnih 390 kuna. Ujedno, navodi se u nastavku, ovakav prijedlog odluke vrijedi i za drugi (privatni) vrtić na području Općine koji je i cijenom povoljniji nego općinski vrtić, tako da roditelji i tu imaju izbor. Nadalje, za neke kategorije roditelja, odnosno djece, cijena će čak biti i nešto niža nego što je bila dosad, što je opet rezultat promjene omjera sufinanciranja na teret Općine, rekao je Vičević, zaključno ustvrdivši da Općina iz dana u dan promišlja o kvaliteti života svojih mještana i dokazuje visok stupanj socijalne osjetljivosti.

Međimurje

Ekipa OŠ Podturen u polufinalu natjecanja “Pametna pitanja za pametne glave”

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Ekipa OŠ Podturen u sastavu Dora Blažon, Iva Jalušić i Juraj Tot koju vodi vjeroučitelj Alen Sambolec plasirala se u polufinale natjecanja HKR-a “Pametna pitanja za pametne glave”.

U prvom susretu trećeg kola ova je ekipa poražena od ekipe OŠ Klanjec 11:17. U drugom susretu ekipa OŠ Podturen pobijedila je ekipu OŠ N. Hribara iz Velike Gorice 19:17.

U ponedjeljak, 6. svibnja, ekipa OŠ N. Hribara doživjela i drugi poraz, ovoga puta od ekipe OŠ Klanjec. Tako je ekipa OŠ Podturen zauzela drugo mjesto u svojoj skupini i plasirala se u polufinale.

Želimo im puno uspjeha u polufinalu i plasman u finale koji se održava u Zagrebu u studiju HKR-a.

Nastavite čitati

Međimurje

Novo veliko ulaganje u Odjel pedijatrije Županijske bolnice Čakovec od oko 850.000 eura

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U Županijskoj bolnici Čakovec nastavlja se realizacija plana obnove te uskoro započinju radovi na nastavku rekonstrukcije Odjela pedijatrije što je potvrđeno potpisivanjem ugovora 8. svibnja za izvođenje II. faze vrijedne oko 850.000 eura.

Podsjetimo, Međimurska županija je još 2022. godine velikim ulaganjem od 4,33 milijuna kuna, obnovila dio odjela za liječenje djece i to onaj na kojem se skrbi za najmlađe pacijente, do 18 mjeseci života, dok će se ovim novim ulaganjem, rekonstruirati i opremiti preostali dio odjela, namijenjen smještaju i liječenju djece i mladih do 18. godine života.

Ravnatelj Županijske bolnice Čakovec Igor Šegović, dr. med., naglasio je da ovo veliki dan za djelatnike pedijatrije kojima je zahvalio na iznimnoj predanosti: „Povijesni je ovo dan jer potpisivanjem ugovora za II. fazu rekonstrukcije pedijatrije zaokružujemo našu viziju. Dobit ćemo optimalne uvjete za rad svih naših pacijenata i roditelja, te zahvaljujem županu Matiji Posavcu, Međimurskoj županiji, Upravnom vijeću ŽBČ-a i predsjednici Sonji Tošić Grlač, kao i Ministarstvu zdravstva na podršci.“

Misija i vizija politike Međimurske županije znači i snažan razvoj zdravstvenih ustanova i zdravstvene skrbi u Međimurju, naglasio je župan Matija Posavec: „Ovo je djelatnost u kojoj se godišnje skrbi za gotovo 4000 pacijenata u ambulantama, uz oko 1300 hospitalizirane djece uz koje na godišnjoj razini boravi i 800 osoba u pratnji, mahom roditelja. Županijska bolnica Čakovec jedna je od rijetkih koja omogućava pratnju te je taj model Međimurska županija podržavala kao izraz podrške i empatije svojim građanima“ rekao je župan

Poručio je i da razvoj zdravstva u Međimurju ide dalje: „Danas je potpisana odluka za nabavku dva vozila za sanitetski prijevoz te za još jedno vozilo hitne pomoći za naš Zavod za hitnu medicinu. Svjedočili ste ulagačkim aktivnostima u našem Zavodu za javno zdravstvo, Domu zdravlja te mislim da svi trebamo biti ponosni na postignuto. Međimurska županija je bila i ostaje podrška zdravstvu našega kraja.“

Potpisivanje ugovora o izvođenju II. faze radova s radošću je pozdravio i Dejan Balažin, dr. med., voditelj Odjela pedijatrije, istaknuvši da nema veće nagrade za sav uloženi trud od osiguravanja najvišeg mogućeg standarda smještaja i kvalitetnih uvjeta za rad: „Naši su djelatnici predanošću to zavrijedili kao naši pacijenti, stoga me raduje i činjenica da će nam rad olakšati odobrenje za povećanje broja kreveta u dnevnoj bolnici pedijatrije sa šest na osam. Broj kreveta na Odjelu ostao je isti – 24 – što znači da ćemo uspješno moći zbrinjavati djecu.“

Također, pozvao roditelje na razumijevanje jer ih u periodu izvođenja radova vjerojatno neće biti mogućnosti smještaja uz hospitalizirano dijete s obzirom da će svi pacijenti Odjela biti u ranije preuređenom prostoru.

Građevinske, strojarske i elektroinstalaterske radove izvest će djelatnici tvrtke Đurkin, a predstavnica tvrtke Maja Đurkin naglasila je da će radovi biti izvedeni odgovorno i kvalitetno unutar ugovorenog roka od 100 dana.

Okupljenima se obratila i izaslanica Ministarstva zdravstva Anita Milas-Anzić, dr. med., te naglasila da je Ministarstvo uočilo optimalno korištenje resursa u Županijskoj bolnici Čakovec što je rezultiralo povećanjem kapaciteta dnevne pedijatrijske bolnice pedijatrije, a time i omogućilo racionalizaciju troškova poslovanja i smanjenje liste čekanja.

O pacijentima Odjela pedijatrije skrbi pet pedijatara i 30 medicinskih sestara, uz podršku pet vanjskih liječnika koji pomažu u pokrivanjima dežurstava te rade u ambulantama kojima godišnje prođe i po 4000 pacijenata dječje dobi.

Koliki su rezultati najvećeg ulagačkog ciklusa Međimurske županije u zdravstvo ikada, te i u Županijsku bolnicu Čakovec, govori i popis obnovljenih odjela u recentnom razdoblju: odjel neonatologije, rađaonica, zatim prostori dječje i abdominalne kirurgije, rekonstrukcija i prenamjena starog bolničkog paviljona u moderni bolnički kompleks s Centralnom dnevnom bolnicom i suvremeno opremljenim Odjelom fizikalne terapije, zatim rekonstrukcija prilaza ustanovi, te Odjela pedijatrije uz što ne treba zaboraviti višemilijunski projekt energetske obnove svih bolničkih zgrada.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje