Povežite se s nama

U fokusu

INTERVJU Ravnatelj Poljak: OB Varaždin ima tradiciju i kvalitetu, a predstoji joj znanstveni i istraživački razvoj

Objavljeno:

- dana

Ravnatelj Poljak: “Unatoč lošim koronabrojkama, zahvaljujući dobroj organizaciji OB Varaždin i dalje normalno funkcionira!”

U idućem razdoblju jedan od važnijih ciljeva je i da se varaždinskoj bolnici omogući otvaranje Centra za zračenje

Novoizabrani ravnatelj Opće bolnice Varaždin Damir Poljak istaknuo je da je kroz nepunih 30 godina rada u bolničkom sustavu prošao kroz sve njegove razine, zbog čega ga detaljno poznaje. Kako je rekao, Opća bolnica Varaždin ima tradiciju i kvalitetu, a u razgovoru za Regionalni tjednik iznio je i svoje viđenje rada i daljnjeg funkcioniranja bolničkog sustava te se osvrnuo i na sve goru epidemiološku situaciju, istaknuvši da, unatoč lošim brojkama, hladni pogon varaždinske bolnice i dalje funkcionira.

Nedavno ste izabrani za ravnatelja Opće bolnice Varaždin. S obzirom na Vaš dugogodišnji rad i poznavanje bolničkog sustava, kakva je Vaša vizija daljnjeg rada i funkcioniranja varaždinske bolnice?

– Opća bolnica Varaždin ima tradiciju i kvalitetu koju je potrebno podići na višu razinu, a to je znanstveni i istraživački razvoj. Posljednjih godina u varaždinsku bolnicu dolaze mladi, kvalitetni i iznimno educirani ljudi, a kao jedan od mogućih smjerova razvoja vidim znanstvenu akreditaciju, otvaranje kliničkih zavoda, odjela i klinika. Uz to, vjerujem da je vrlo važno razvijati one grane medicine koje su se pokazale kao centri izvrsnosti gdje imamo vrsne stručnjake. Kao primjer, Opća bolnica Varaždin je među prvima u Hrvatskoj krenula s laparoskopskom dijagnostikom i jedna je od rijetkih koje imaju multidisciplinarni tim u liječenju onkoloških pacijenata, a u tom ju je pravcu potrebno razvijati i dalje.

Novi odjeli

Koje su ključne stvari na čijem ćete razvoju inzistirati?

– Dvije ključne stvari koje je potrebno razvijati su kvalitetna edukacija i holistički pristup zbrinjavanju pacijenata. Uz kvalitetnu uslugu koju možemo pružiti, vrlo su važni odnos i pristup pacijentu, što je potrebno razvijati i dalje. S ciljem standardiziranja kvalitetne komunikacije i usluga pokrenuli smo postupak akreditacije kako bi se varaždinska bolnica u hrvatskom i europskom zdravstvenom sustavu pozicionirala kao akreditirana i znanstveno-stručna ustanova. Jedna od glavnih ideja je i da se varaždinskoj bolnici omogući otvaranje Odjela za medicinsko zračenje kako bismo mogli daleko kvalitetnije pružati zdravstvene usluge i u tom segmentu.

Predavači i mentori

Varaždinska bolnica je prema svom kapacitetu, ali i broju zaposlenih, jedna od većih u Hrvatskoj. Na koje ćete načine poticati daljnji stručni razvoj kadra?

– Varaždinska bolnica ima više od 1800 zaposlenika i kapacitet od 934 kreveta, a specifična je po tome što ima i akutne, kronične i palijativne krevete, što nema nijedna bolnica u Hrvatskoj. Uz to, izravno smo povezani sa zagrebačkim Medicinskim fakultetom i Sveučilištem Sjever, kojima smo i nastavna baza, a mnogi naši liječnici i medicinske sestre involvirani su kao stručni nastavnici, predavači i mentori u obrazovanju studenata. Otkako sam preuzeo vođenje Bolnice, javilo se puno liječnika koji su zainteresirani za nastavak svoje karijere ovdje, pa mi je drago da ljudi koji su radili u klinikama vide mogućnost ostvarivanja profesionalnog rada u našoj bolnici.

Jedan od načina privlačenja radne snage i kvalitetnoga stručnoga kadra je i projekt povoljnijih stanova.

– Zahvaljujući suradnji s Varaždinskom županijom i Gradom Varaždinom, našim stručnjacima i liječnicima koji odluče razvijati karijeru ovdje riješeno je stambeno pitanje, a s tim projektom nastavljamo i dalje. Zahvaljujući županijskim sredstvima, svojim zaposlenicima omogućavamo i znanstveni razvoj karijere kroz doktorsku razinu obrazovanja, a osim stvaranja maksimalno dobrih uvjeta za rad, nastojimo promovirati i Varaždin kao jedan od najpoželjnijih hrvatskih gradova za život.

U krugu varaždinske Opće bolnice u tijeku su brojni radovi. Uz jedan od najvažnijih projekata, izgradnju hitnoga bolničkog prijema, koji se sve projekti realiziraju?

– U varaždinskoj su bolnici završeni gotovo svi projekti energetske obnove, a završavaju se i građevinski radovi na Objedinjenom hitnom bolničkom prijemu, dnevnoj bolnici i jednodnevnoj kirurgiji. U tijeku je ishođenje građevinske dozvole za Centralni operacijski blok. Riječ je o velikom objektu koji će na svom krovu imati helidrom, a naša bolnica će upravo po tome biti jedinstvena u Hrvatskoj. S obzirom na to da imamo razvijenu transplantacijsku medicinu, na taj način poboljšat ćemo uslugu i kvalitetu. U tijeku je i projektiranje solarnih elektrana na krovovima zgrada u Varaždinu, gdje ćemo aplicirati na natječaj Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost kako bismo uštedjeli energiju i doprinijeli očuvanju prirode.

Riječ je o milijunskim projektima, a ulaganja u krugu Bolnice nikad nisu bila veća…

– Ulaganja u uspostavu Objedinjenog hitnog bolničkog prijema, kao i izgradnju dnevne bolnice/jednodnevne kirurgije, iznose oko 74,5 milijuna kuna, dok će se za Centralni operacijski blok izdvojiti više od 400 milijuna kuna. Energetski su obnovljene i zgrade Psihijatrije i Poliklinike te zgrada Mikrobiologije i rendgena, sveukupne vrijednosti od oko 22 milijuna kuna. Svakako vrijedi istaknuti i projekte energetske učinkovitosti u Klenovniku, vrijedne više od 7,5 milijuna kuna, te izgradnju spojnog objekta u Novom Marofu, vrijednu više od 50 milijuna kuna. Naša je bolnica jedno veliko gradilište, a u budućnosti ćemo objediniti sve okolne zgrade i spojiti laboratorijsku djelatnost, što će unaprijediti kvalitetu usluge.

Rasteretili Kirurgiju i Internu

Aktualna epidemiološka situacija kako u Hrvatskoj, tako i u Varaždinskoj županiji nije dobra. Kakvo je stanje u Bolnici? – Nastojimo što duže održati hladni pogon i funkcioniranje cjelokupnog bolničkog sustava kako bi svi pacijenti imali kvalitetnu zdravstvenu skrb. Glavninu COVID-19 pacijenata smjestili smo na lokaciju u Klenovnik, a na bolničkom se liječenju trenutno nalazi 131 COVID-19 pozitivni pacijent. U Varaždinu na Odjelu za infektologiju raspolažemo s 24 kreveta, dok se u Jedinicu intenzivnog liječenja smještaju pacijenti na respiratoru, kojih je trenutno devet. Na taj način smo rasteretili Kirurgiju i Internu, a Bolnica nastavlja normalno funkcionirati. Vrlo je važno da i dalje sačuvamo funkcioniranje hladnog pogona, kao i sve one grane važne za pružanje zdravstvene zaštite.

U fokusu

Varaždin je europski grad stabala: “Ovo smo postigli kao tim”

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

FOTO : IVAN AGNEZOVIC

Varaždin, hrvatski grad baroka, glazbe i cvijeća, od sada ponosno nosi i titulu – europski grad stabala 2024.! Varaždin se ovom nagradom pridružio elitnom društvu zelenih europskih metropola, što je veliko priznanje ovom gradu, a posebno gradskoj komunalnoj tvrtki Parkovi, koja brine o održavanju gradskog zelenila.

The European City of the Trees Award (ECTA) je nagrada koju European Arboricultural Council dodjeljuje od 2007. godine onim gradovima koji se sukladno pravilima arborističke struke, ističu po iznimnoj kvaliteti rada s urbanim stablima. Tako se Varaždin našao u društvu Beča, Antwerpena, Amsterdama, Praga, Krakova, Tallina, Merana, Apeldorna, Trnave, Winterthura i Frankfurta na Majni.

Priznanje

Iako će sama nagrada biti uručena u lipnju na godišnjoj skupštini European Arboricultural Council, ovih je dana na adresu varaždinskog gradonačelnika Nevena Bosilja stigla službena potvrda o dodjeli nagrade.

Tim povodom u petak, 26. travnja održana je konferencija za medije u jednom od najmlađih varaždinskih parkova, Parku mladih, kako bi se poslala simbolična poruka da sve što danas činimo u namjeri očuvanja zelene gradske panorame, ostavljamo u nasljeđe budućim generacijama.

– Ovu nagradu ostavljamo u zalog današnjoj djeci, da ih podsjeća kako nikad ne smiju odustati od brige za zeleni okoliš i za stabla jer ona su nam ključan saveznik u borbi protiv klimatskih promjena i onečišćenja istaknula je direktorica Parkova Jelena Sekelj i zahvalila svim zaposlenicima Parkova na angažmanu.

– Ovu nagradu postigli smo zajedno kao tim. Zahvaljujem gradskoj upravi na dijeljenju zajedničke vizije o održivom upravljanju gradskim stablima i zelenom i zdravom gradu, te na njihovoj volji za suradnjom. Zahvaljujem na suradnji i našim cijenjenim partnerima – komunalnim i privatnim poduzećima, fakultetima, institutima, javnim i obrazovnim ustanovama te pojedincima s kojima surađujemo u radu sa stablima. Hvala i našim sugrađanima koji nas podržavaju, kao i onima čije nas konstruktivne kritike potiču da budemo još bolji. Zajedno možemo učiniti puno za naš grad. Ponosimo se što smo Europski grad stabala jer je to potvrda naše stručnosti te predanosti održivosti i stvaranju grada ugodnog za život – dodaje Sekelj.

Gradonačelnik Grada Varaždina dr. sc. Neven Bosilj čestitao je direktorici i svim djelatnicima gradske tvrtke Parkovi na ovom značajnom priznanju koje je još jedan dokaz koliko Varaždin djeluje po pitanju zelenila.

Zahvala

– Prošle je godine ovo priznanje dobio Antwerpen u Belgiji, a ove godine Varaždin. U užoj konkurenciji s nama je bio Zadar. Svečano uručenje bit će u lipnju. Nagrada potvrđuje zelenu agendu koju provodi Gradska uprava zajedno s Parkovima. Zahvaljujem vrijednim djelatnicima Parkova koji svaki dan uređuju naš grad i brinu o urbanom zelenilu. Ovih dana završili smo i nove drvorede, u Ulici Tina Ujevića, na Dravskoj poljani, zatim pored autobusnog kolodvora, u jesen kreće sadnja tisuću stabala iz projekta Varaždin pod krošnjama i možemo reći da je grad Varaždin zaista predvodnik i s razlogom je dobio ovu značajnu europsku titulu – rekao je gradonačelnik.

Podsjetio je na povijesnu činjenicu kako je Varaždin imao zaposlenog gradskog vrtlara tri godine prije Beča, a tridesetak godina prije Zagreba.

– To je kontinuirani rad, nasljeđe koje smo naslijedili od prijašnjih generacija, a projekte koje sada radimo, radimo za buduće generacije. Sve to doprinosi tituli koju Varaždin osvaja u posljednje tri godine – grada s najvišom kvalitetom života u Hrvatskoj – zaključio je gradonačelnik Neven Bosilj.

Nastavite čitati

U fokusu

FOTO Stiglo je prvih šest borbenih aviona Rafale, čuvat će i varaždinsko nebo te grmjeti na aeromitingu

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

FOTO : IVAN AGNEZOVIC

U Hrvatsku je danas sletjelo prvih šest od ukupno 12 višenamjenskih borbenih aviona Rafale.

Nove zaštitnike hrvatskog zračnog prostora iz Bordeauxa su u Zagreb preletjeli piloti Hrvatske vojske, koji su prošli obuku u Francuskoj. 

Na svečanosti prihvata prve skupine višenamjenskih borbenih aviona Rafale u sastav Hrvatskog ratnog zrakoplovstva u vojarni Pukovnik Marko Živković je, uz predsjednika Vlade RH Andreja Plenkovića, potpredsjednika Vlade ministra obrane Anušića, ministra gospodarstva Habijana, i druge dužnosnike, bio župan Anđelko Stričak. 

– Upravo je nabava Rafala odluka koju bih posebno istaknuo tijekom obnašanja dužnosti zastupnika Hrvatskoga sabora u protekla tri mandata. Naime, Odlukom Vlade RH sam u srpnju 2019. godine bio imenovan u Međuresorno povjerenstvo za nabavu višenamjenskoga borbenog aviona. Da je njihova nabava bila neophodna, najbolje nam govore geopolitičke krize diljem svijeta. Vjerujem da svi uviđamo da moramo brinuti o sigurnosti, a isto tako vjerujem da svi uviđamo blagodati svih euroatlanskih asocijacija čiji smo članovi. Osim što Hrvatska vojska zadržava sposobnost zaštite zračnog prostora, nabavom borbenih aviona Rafale dodatno jača status među saveznicima – istaknuo je župan Stričak.

Kako je to sve skupa izgledalo pogledajte u galeriji fotografija:

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje