Povežite se s nama

U fokusu

“Opća bolnica Varaždin osigurala prostor za potencijalno oboljele od koronavirusa”

Objavljeno:

- dana

Na području Hrvatske za sad ne postoji ni jedan detektirani slučaj zaraze koronavirusom i osobno smatram kako u ovom trenutku nema razloga za paniku, ali isto tako ne smijemo zanemariti da se pojavila nova bolest o kojoj još nemamo sva saznanja i koja u konačnici ipak ima relativno visoku stopu smrtnosti i te isto tako visoki postotak komplikacija, istaknuo je ravnatelj Opće bolnice Varaždin Nenad Kudelić, dr. med.

– Opća bolnica Varaždin postupa strogo prema napucima Ministarstva zdravstva, a usko surađujemo i s Hrvatskim zavodom za javno zdravstvo, te našim županijskim zavodom. U samom Ministarstvu osnovan je Krizni stožer putem kojeg se odvija sva komunikacija vezana uz potencijalnu zarazu koronavirusom – objasnio je ravnatelj Kudelić, te nastavio kako je svaka bolnica dužna izraditi Postupnik za postupanje u kriznim situacijama, konkretno u postupanju s infektološkim bolesnicima, što je i Opća bolnica Varaždin donijela.

Kao i sve druge ustanove na području Republike Hrvatske i Opća bolnica Varaždin poduzela je određene radnje u smislu osiguranja prostora i uvjeta za smještaj takvih potencijalno zaraženih bolesnika, kao i nabavke potrebe zaštitne opreme i sredstava za zaštitu svojih djelatnika.

– U slučaju sumnje na zarazu koronavirusom ili drugim visoko infektivnim agensom, takvog pacijenta koji zatraži liječničku pomoć u našoj ustanovi mi ćemo izolirati. Apeliramo također, gdje god je to moguće da se napravi kontakt bez direktnog dolaska u prostore u kojima se obavlja hitna medicinska zaštita kako ne bi došlo do potencijalne zaraze drugih bolesnika. Iz tog razloga mi smo na ulaske u hitne prijeme stavili obavijest za takve bolesnike kod kojih zaista anamnestički postoji sumnja na zarazu koronavirusom, da ih se uputi na našu portu, te da se uspostavi kontakt direktno s epidemiologom koji će utvrditi je li riječ o pacijentu koji je sumnjiv na takvu zarazu ili nije. Ako nije, što je većinom slučaj, onda se radi o sezonskoj gripi. Ukoliko postoji sumnja, pacijent se u pratnji našeg medicinskog osoblja, koje se mora presvući u posebnu zaštitnu odjeću i obuću, otprati u prostor za izolaciju. Tamo je medicinski zbrinut i uzimaju se uzorci koji se promptno šalju u Kliniku za infektivne bolesti “Fran Mihaljević”. U prosjeku od oko šest sati trebali bi dobiti nalaz i informaciju je li pacijent pozitivan ili nije – objasnio je ravnatelj Kudelić.

Porodica koronavirusa medicini je poznata već pedesetak godina, a riječ je o virusima koji kruže između životinjskog svijeta, sisavaca, ptica, a poneki uzrokuju bolest kod ljudi. To su najčešće nekakve blaže kliničke slike, tipa obične prehlade, a s vremenom se pojave, kao što se prije 18 godina pojavio virus SARS-a ili prije 8 godina virus koji je uzrokovao bliskoistočni respiratorni sindrom s visokom smrtnosti, i sad ovaj noviji – to su virusi koji trenutačno imaju veći patogeni potencijal i virulenciju, objasnila je v.d. voditelja Odjela za infektologiju OB Varaždin Elizabeta Dvorski, dr. med., spec. infektolog.

– Svakodnevno dobivamo upute, svi smo u kontaktu s dežurnim epidemiolozima i Ministarstvom zdravstva. Iako se zasad čini da je epidemija pod kontrolom jer se registriraju kontakti i povratnici i sekundarni kontakti oboljelih i oni su pod nadzorom, mi moramo biti spremni za svaku situaciju. Informacije koje dobivamo od stručnjaka iz Kine, Svjetske zdravstvene organizacije te Svjetskog centra za zaštitu i suzbijanje infekcija informacije riječ je o respiratornoj bolesti koja može imati različite kliničke slike – od blažih infekcija, do onih težih, s teškim upalama pluća, s akutnim respiratornim zatajenjem i na kraju sa smrtnim ishodom. Procjenjuje se da je trenutačno brojka oboljelih oko 25 tisuća, a smrtnih je slučajeva zabilježeno oko 500. Za usporedbu, u Hrvatskoj je u ovoj sezoni gripe prijavljeno oko 5,5 tisuća oboljelih, a broj oboljelih je vrlo vjerojatno veći od toga – izjavila je Dvorski te naglasila kako je u Hrvatskoj gripa još uvijek aktualniji problem nego korona.

– Imamo puno oboljelih, dosta komplikacija, a to su najčešće pneumonije koje su preventabilne cjepivom. Sad smo se malo okrenuli koroni, ali ovaj nam je problem još uvijek bliskiji i nastojimo ga riješiti – zaključila je Dvorski.

Veliku ulogu u ovoj situaciji imaju i epidemiološke službe koje pomažu cijelom zdravstvenom sustavu da se smanji širenje samog virusa, a ukoliko i dođe do zaraze na našem području da se osoba adekvatno obradi i stavi pod zdravstveni nadzor.

– Uvijek moramo biti oprezni jer svijet je jedno veliko globalno selo, svi smo povezani. Granice su otvorene, može se dogoditi, kao i u svakoj državi, dolazak zaraženog pacijenta. Stoga ovim putem apeliram da svi koji imaju bilo kakvu sumnju da bi možda zbog epidemiološke anamneze mogli biti zaraženi koronavirusom, a to su prvotno povratnici iz Kine i osobe koje su bile u kontaktu s oboljelima negdje u zemljama Azije, da se najprije nama jave u našu službu, odnosno na naš broj pripravnosti koji se nalazi na stranici HZJZ. Po toj dojavi mi uzimamo epidemiološku anamnezu i njegovu osobnu anamnezu te kontaktiramo osobno sa službama, upravo s infektolozima, i usmjeravamo ciljano pacijente da se javljaju na određeno i propisano mjesto koje je bolnica odredila za prijem i obradu takvih pacijenata – objasnila je voditeljica Epidemiološke djelatnosti zavoda za javno zdravstvo Varaždinske županije Katica Čusek Adamić, dr. med., spec. epidemiolog.

Elizabeta Dvorski i Katica Čusek Adamić

U fokusu

Proglašena prirodna nepogoda mraza za područje Grada Lepoglave i Općine Donja Voća

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Župan Anđelko Stričak je danas, 6. svibnja, proglasio prirodnu nepogodu zbog mraza za područje Grada Lepoglave i Općine Donja Voća.

U razdoblju od 21. do 24. travnja, u noćnim i jutarnjim satima, mraz je nanio velike štete na poljoprivrednim kulturama i trajnim nasadima.

Odluka je donesena nakon što su iz Grada Lepoglave i Općine Donja Voća zahtjeve za proglašenje prirodne nepogode dostavili Županijskom povjerenstvu za procjenu šteta.

Prema zaprimljenim zahtjevima, štete na poljoprivrednim kulturama su od 30 do 80 %.

Prva procjena ukupne štete zbog mraza na području dvije jedinice lokalne samouprave iznosi 460.000 eura.

Sukladno Zakonu o ublažavanju i uklanjanju posljedica prirodnih nepogoda, oštećeni štetu trebaju u roku od 8 dana od proglašenja prirodne nepogode prijaviti Općinskom povjerenstvu u pisanom obliku i na propisanom obrascu. U roku od 15 dana Općinsko povjerenstvo treba izraditi prve procjene šteta, a u roku od 50 dana Županijskom povjerenstvu dostaviti konačnu procijenjenu štetu.

Županijsko povjerenstvo će potom u zakonskom roku prijavljene konačne procjene štete dostaviti Državnom povjerenstvu i nadležnim ministarstvima.

Nastavite čitati

U fokusu

FOTO Očaj, bijes i suze na štrajku radnika Varteksa: “Sve smo dali toj tvrtki”

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

FOTO : IVAN AGNEZOVIC

Varteks je za Jugoslavije, diljem države imao više od 200 trgovina. U toj varaždinskoj tvrtki radilo je preko 12.000 radnika. Bila su zlatna vremena i tvrtka je hranila mnoge obitelji u Varaždinskoj županiji.

Danas je tvrtka spala na manje od 700 radnika. Ti isti radnici nisu primili pola plaće za veljaču, kao ni cijelu plaću za ožujak.

Zbog toga su se odlučili na štrajk. Tužna, smrknuta lica, suze u očima, očaj i bijes, vidjeli smo u ponedjeljak, 6. svibnja na parkiralištu ispred tvrtke.

– Mi smo želimo svoje plaće za svoj rad – vikali su.

Mnogi radnici cijeli svoj radni vijek provode u istoj tvrtki.

– Ovo je žalosno. Tu sam od 16. godine. I prije smo bili bez plaće, ali imali smo puno posla. Svašta smo prošli s raznim upravama. Sada nemamo posla, situacija je eskalirala. Niti taj minimalac ne dobijemo, a nemamo ni posla. Kako da dođemo na posao, kako da si kupimo nešto za jesti na poslu, od čega? Ne znam možemo li ovo prebroditi. Imam 35 godina staža. Pola obitelji mi je ovdje radilo, sa suprugom sam gradila kuću iz tog minimalca. Sve sam ovdje ostavila – rekla je gotovo kroz suze Rosana Liber.

Ono što sve radnike zanima kad će napokon dobiti svoje plaće. Ističu da će štrajk trajati dok ne dobiju svoje plaće.

– Nije tajna da je Varteks već bio u teškoj situaciji, no ovi radnici neće nastaviti s proizvodnjom dok ne dobiju dio plaće za veljaču i cijelu plaću za ožujak. Radnici Varteksa taoci su vrijednosti imovine Varteksa. Pripadnici krupnog kapitala žele se imovine Varteksa domoći što jeftinije i brže – ističe Tomislav Rajković, predsjednik Udruge radničkih sindikata Hrvatske.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje