Povežite se s nama

Kultura

Pregled događanja u dvije županije: gdje je najzanimljiviji program Noći muzeja?

Objavljeno:

- dana

Danas će se održati petnaesta po redu Noć muzeja.

Tim povodom brojni muzeji na sjeveru Hrvatske otvoriti će svoja vrata za besplatni razgled, a pripremili su i zanimljive programe.

Donosimo pregled za Varaždinsku i Međimursku županiju.

Varaždinska županija

U Gradskom muzeju Varaždin povodom Noći muzeja od 18 do 24 sata bit će otvoreni stalni postavi u Starom gradu, Palači Herzer (Svijet kukaca) i Palači Sermage (Izložba “Radoslav Putar i Miljenko Horvat. Retrospektiva”). U Palači Sermage od 20 sati Srđan Depolo održat će “Večer šansone”

>> Noć muzeja po prvi put i u Viničkoj tradicijskoj kući

>> Muzej planinarstva Ivanec pripremio je zanimljiv program povodom Noći muzeja

>> Lepoglava: tijekom Noći muzeja naučite o čipki, licitaru i tradicijskim igračkama

>> Noć muzeja u Muzeju hrvatskog vatrogastva u Varaždinu: „Što ostaje kad intervencija završi?“

>> Noć muzeja: doživite Dvor Trakošćan u noćnom ozračju, ulaz je besplatan!

U Zavičajnom muzeju Varaždinske Toplice od 17 do 18 sati pod nazivom “Otvorena vrata Muzeja“ moći će se razgledati stalni arheološki postav antičkog lokaliteta Aquae Iasae i izložba u galeriji „Toplissa“ pod nazivom „80. godina Zavičajnog muzeja Varaždinske Toplice“.

Od 18 do 19 sati na rasporedu je predavanje u kino dvorani „Leskovečka Glažuta – od legende do arheoloških tragova“ koje će održati ravnateljica Muzeja Spomenka Vlahović. Program će predstaviti novi arheološki lokalitet Leskovečku Glažutu koji je otkriven 2017. godine, a odnosi se na vrlo zanimljiv povijesni lokalitet koji govori o specifičnoj proizvodnji tzv. „šumskog stakla“ na topličkom području. Provedeni znanstveno-istraživački radovi potvrdili su da je na spomenutom lokalitetu nekada funkcionirala specifična proizvodnja staklenih predmeta, te da su u Glažuti radili razni majstori staklari s područja Europe. Provedeno terensko istraživanje potvrdilo je da su za proizvodnju stakla korištene lokalne sirovine i drvena građa obližnjih šuma. Predavanje ima za cilj znanstvenu prezentaciju kao i popularizaciju ove zanimljive staklarsko-povijesne teme s ciljem promicanja bogate novo otkrivene kulturne baštine grada Varaždinske Toplice. Od 19 do 20 sati na rasporedu je prigodno druženje s gostima programa u Zavičajnom muzeju Varaždinske Toplice.

Međimurska županija

>> Čakovec: Noć Muzeja Međimurja u znaku općine Selnica!

>> Noć muzeja u Prelogu: mjesto gdje se prošlost i budućnost susreću

Također, u sklopu ovogodišnje Noći muzeja svoja vrata otvara i privatni muzej „Stare stvari“, vlasnika Franje Šajna iz Kotoribe, Ruđera Boškovića 63, od 18 do 24 sata.
U muzeju možete pogledati izložbu starih stvari iz sjeverozapadne Hrvatske, većinom iz područja poljoprivrede, ribolova, građevinarstva i svakodnevnog života na selu. Muzej ima preko 650 različitih ispravnih starih stvari. Ove se godine ujedno obilježava i 160 godina prve željezničke pruge u Hrvatskoj. Zbirka će se moći besplatno razgledati u petak 31. siječnja od 18 do 23 sata.

KUU Zvon i Općina Mala Subotica po prvi puta organiziraju otvorena vrata Etno zbirke u sklopu 15. Noći muzeja, a u Maloj Subotici moguće je razgledati Etno zbirku od 18 do 22 sata.
Za vrijeme otvorenih vrata Etno zbirke prikazivati će se film, organizirati će se radionica za izradu “ropčeka” te će se dijeliti čaj.

Tako već 4. godinu za redom Udruga za očuvanje kulturne baštine Međimurska gruda i Turistička zajednica Općine Nedelišće otvaraju vrata povijesne zbirke „Štrekari“ koje je uređena na prostoru željezničkog stajališta Dunjkovec.

Kultura

Restauratorski odjel Ludbreg već 30 godina spašava ugrožena kulturna dobra

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U petak, 3. svibnja, prigodnom će svečanošću i otvorenim vratima restauratorskih radionica biti obilježena 30. obljetnica osnivanja Restauratorskog odjela Ludbreg.

Restauratorski centar Ludbreg (danas Restauratorski odjel Ludbreg) osnovan je 1994. godine s ciljem spašavanja i privremenog smještaja evakuiranih kulturnih dobara iz ratom zahvaćenih područja Hrvatske.

Smješten je u glavnu zgradu dvorca Batthyány, koju je 1992. godine Grad Ludbreg ustupio tadašnjem Ministarstvu prosvjete, kulture i športa na korištenje bez naknade, za potrebe zaštite kulturne baštine. Zgrada dvorca za tu je svrhu obnovljena te uređena kao središnja čuvaonica za pokretna kulturna dobra, s restauratorskim radionicama Hrvatskog restauratorskog zavoda.

Predstavnici Bavarskoga zemaljskog zavoda za zaštitu spomenika (Bayerisches Landesamt für Denkmalpflege) pružili su veliku pomoć donirajući restauratorsku opremu i stručnu literaturu te novčana sredstva za pomoć pri osnivanju restauratorske radionice, a financijska pomoć stigla je i od bavarske Vlade, Hypo – Zaklade za kulturu, Bavarskoga državnog ureda i nadbiskupskih ordinarijata München – Freising i Bamberg.

U restauratorskim radionicama su uz domaće radili i strani konzervatori-restauratori, njihovi suradnici i studenti te stručnjaci čija je djelatnost bila vezana uz konzervatorsku i restauratorsku djelatnost.

Opravdanost projekta obilježena je 1997. godine dodjelom namjenskog kredita Bayerische Landesbank i Bayerische Landesanstalt für Aufbaufinanzierung Hrvatskom restauratorskom zavodu, uz odgovarajuće odluke o jamstvu Vlade Republike Hrvatske, za cjelovitu obnovu dvorca Batthyány te za dodatno opremanje Restauratorskog centra, koji je iste godine ušao u sastav Hrvatskog restauratorskog zavoda.Restauratorski centar Ludbreg svečano je otvoren 4. svibnja 2000. godine. Intenzivirano je konzerviranje i restauriranje u ratu oštećenih umjetnina pohranjenih u prostorijama dvorca, a potom i drugih spomenika hrvatske kulturne baštine.

Uz radionice za restauriranje štafelajnog slikarstva i polikromirane drvene skulpture, osnovan je 2003. godine i Odsjek za tekstil, a 2009. godine i Tekstiloteka – specijalizirana zbirka u kojoj se čuva i obrađuje ugrožena povijesna tekstilna građa.

U Centru su se održavali i brojni programi stručnog usavršavanja za konzervatore i konzervatore-restauratore (konferencije, seminari i radionice) te programi međunarodne suradnje, s ciljem unapređivanja konzervatorske i konzervatorsko-restauratorske djelatnosti.

Nastavite čitati

Kultura

Proslava 70. obljetnice muzeja Dvor Trakošćan uz otvorenje izložbe „Tko tu koga ženi“

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Foto: MKM/Dubravko Hrupa

U srijedu, 24. travnja, održano je službeno otvorenje izložbe „Tko tu koga ženi?” koja predstavlja središnje događanje povodom 70. obljetnice postojanja muzeja Dvor Trakošćan.

Obilježavanju je prisustvovala i ministrica kulture i medija Nina Obuljen Koržinek, župan Anđelko Stričak, načelnik Općine Bednja Damir Poljak te brojni drugi uzvanici i građani.

– Dvorac Trakošćan je od samog početka prepoznat kao iznimno vrijedan spomenički kompleks kojeg je krasila vrsnoća samog graditeljskog sklopa, ali i jedinstvena povezanost s prirodom. To je ono što je Trakošćan učinilo tako atraktivnim, toliko posjećenim i tako posebnim među nizom dvoraca u sjeverozapadnoj Hrvatskoj. Sam rad muzeja, ideja da se ovdje uspostavi muzejska zbirka, doprinijela je tome da se dvorac na najbolji mogući način cijelo vrijeme održavao i obnavljao. Vjerujemo da će, uz velike ambicije i planove sadašnje ravnateljice, u sljedećim godinama dvorac doživjeti značajna unapređenja, postati još atraktivniji i pristupačniji brojnim posjetiteljima – istaknula je ministrica Obuljen Koržinek.

Čestitke je uputio i župan Anđelko Stričak.

Ravnateljica Muzeja Goranka Horjan je istaknula da gotovo da nema turističke promidžbe Lijepe naše bez slike Trakošćana.

– Svaka obnova postava u Trakošćanu ima jednu zadanu komponentu, maksimalno uvažavati sačuvani interijer. Sadašnja muzeološka koncepcija prezentira život hrvatskog plemstva, odnosno nasljeđe obitelji Drašković, a jedan smo od rijetkih muzeja koji izlaže veliki postotak svog fundusa, gotovo 70 posto, dakle pristupačnost građe je na prvome mjestu – rekla je Goranka Horjan i dodala da muzej ima nekoliko zbirki koje sadrže vrhunska dostignuća umjetničkog obrta.

– Uvijek smo bili fokusirani na prezentaciju stalnog postava, međutim sve više se otvaramo i drugim događanjima i radionicama te cijela paleta aktivnosti svjedoči o 70-godišnjem radu Dvora Trakošćan – naglasila je ravnateljica.

Izložba „Tko tu koga ženi“ je realizirana uz financijsku potporu Ministarstva kulture i medija i moći će se razgledati sve do 15. rujna.

Izložba prikazuje ugovorene brakove koji su sve do u 20. stoljeće bili sastavni dio socijalno-ekonomskih strategija plemićkih i velikaških obitelji i sredstvo stjecanja i potvrđivanja društvenog i materijalnog položaja te ostvarivanja političkih ciljeva. Autorica stručne koncepcije je kustosica Andreja Srednoselec, stručna suradnica Marina Bregovac Pisk, a likovni postav oblikovala je Ana Katurić.

Osim službenog otvorenja izložbe, za posjetitelje je priređen bogat glazbeni program, impresivan light show te se ukazala prilika za druženje s muzealcima, što je upotpunilo događanje. „Povezani kroz vrijeme”, kao slogan kojim Dvor Trakošćan želi obilježiti ovih 70 godina, ističe važnost kontinuirane povezanosti s prošlošću, oblikovanje sadašnjosti te zajedničko stvaranje budućnosti.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje