Povežite se s nama

U fokusu

PROBLEMI STANARA KOD VTC-a: Nema više smisla čekati, borba se nastavlja pravnim putem

FOTO : Ivan Agnezovic

Objavljeno:

- dana

Stanari zgrada oko varaždinskog VTC-a nemaju dovoljno parkirnih mjesta, a ni pristup javnoj cesti. Ovo drugo je potencijalno veći problem zbog nemogućnosti dolaska žurnih službi, upozoravaju stanari s kojima smo razgovarali u više navrata.

Svjesni su, kažu, da problemi nisu nazvala sada, niti dolaskom ove gradske vlasti, ali očekuju rješenje.

– Naše probleme može riješiti jedino Grad. Znamo da su problemi nastali kad su se prekrajale čestice i planovi kako je to odgovaralo tadašnjem vlasniku Stanoingu. Za stanare i zakonske odredbe tada nitko nije mario. To se vidi iz primjera da se u prvom GUP-u vidi javni pristup i veliko parkiralište iza naših zgrada i drveće, što je nestalo 2007. nakon izmjena planova zbog VTC-a. I u ta prekrajanja su bila uključena i tadašnja gradska, ali i državna tijela. Međutim, mi trebamo rješenje, a to rješenje može omogućiti jedino Grad. I ovdje ne govorimo o nikakvim imenima, pa ni gradonačelniku, već Gradu kao instituciji, koja je nadležna i trebala bi biti odgovorna – kažu stanari.

U drugoj polovici prošle godine i početkom ove s predstavnicima Grada Varaždina održali su niz sastanaka, ali rješenja i dalje nema. Stoga su se za svoja prava odlučili boriti pravnim putem. Prošlog je četvrtka održan i sastanak stanara gdje su dogovoreni daljnji koraci.

– Više nema smisla čekati, idemo pravnim putem. Ovih dana predstavnici stanara skupljat će potpise ljudi vezano za suglasnosti da se angažira odvjetnik. Očito u Gradu nemaju namjeru riješiti naš problem i moramo se dalje boriti na ovaj način – kažu nam stanari.

Tema VTC-a pojavljuje se svako malo i na sjednicama Gradskog vijeća i u političkim priopćenjima, ali sve to nije riješilo problem stanarima Supilove, odnosno Zagrebačke ulice.

Ponuda investitora

Podsjetimo da je investitor, odnosno tvrtka Marlex, još u svibnju prošle godine, dakle od toga je prošlo skoro godinu dana, poslala dopis Gradu Varaždinu u kojem nude na prodaju čestice na kojima je prilazna cesta. Uz to predlažu da svaka strana, Marlex i Grad Varaždin, naprave svoju procjenu vrijednosti zemljišta.

U Marlexovoj ponudi stajalo je i da su spremni Gradu besplatno ustupiti travnatu površinu i pločnike. Također, ukoliko se postigne dogovor, spremni su dvije godine pričekati da im Grad plati pristupnu cestu. Međutim, od svega toga ništa, Grad nije pristao na ponuđenu cijenu, koja je, prema gradonačelniku Bosilju, bila previsoka.

Stanari su tako i dalje bez parkirnih mjesta, a ni prostor pred samim ulazima u zgradu nije njihov, baš kao ni pločnici. Kako bi otvorili vrata zgrade u kojoj žive moraju zakoračiti po tuđem zemljištu. Sve to zvuči nevjerojatno, ali upravo tu su problemi brojnih stanara Supilove i Zagrebačke ulice u Varaždinu.

Kako se intenzivirala politička kampanja, tako se problem kod VTC-a više spominje i u političkom prostoru. Ali ni sve to nije dalo nikakvo konkretno rješenje.

Procjena zemljišta

– Grad Varaždin u svom vlasništvu ima više od tisuću cesta, trgova i parkirališta. Grad je, između ostalog, vlasnik 40 garaža, 287 poljskih puteva te 56 zelenih površina i parkova. Nedavno je i pregovarao da kupi novo zemljište u jugoistočnom dijelu grada za više od milijun eura. No, kada Grad Varaždin i gradonačelnik Neven Bosilj trebaju uzeti u zaštitu više od dvije tisuće građana u okolici VTC-a i omogućiti im normalne uvjete života, ti isti stanari prepušteni su sami sebi. Molim gradonačelnika da učini prvi korak u rješavanju tog problema, tj. izvrši po ovlaštenom procjenitelju procjenu vrijednosti tog zemljišta i isto dostavi na razmatranje gradskim vijećnicima. Neka se napokon i na Gradskom vijeću raspravi o toj problematici, vidi koji je to trošak i, ako se odluči kupiti, odmah razmotri u koju svrhu; parkiralište, zelene površine i slično – poručili su iz HDZ-a.

Priopćenjem o aktualnoj problematici vezanoj za zgradu VTC-a u Varaždinu javnosti se obratio i gradonačelnik Varaždina Neven Bosilj.

Mimo svih zakona

– Građevinska čestica za buduću izgradnju VTC-a formirana je 2001. godine od kada je u vlasništvu Stanoinga, a 2003. godine je dobila građevinsku dozvolu. Prema Zakonu o cestama, ta čestica nije cesta, a ni u GUP-u (Generalnom urbanističkom planu Grada Varaždina) iz 2007. godine na toj čestici nije ucrtana cesta. Žao mi je što još 2001. kada je mimo svih zakona i pravila formirana ta nakaradna čestica, ali niti kasnije, nikad ni jedan stanar iz oštećenih zgrada nije uputio niti jedan prigovor ni žalbu prema katastru, gruntovnici ili sudu kojim bi zaustavili, osporili ili usporili ovo svojevrsno institucionalno nasilje nad interesom građana u zgradama koje su dodirivale ovu nakaradnu česticu. Na žalost, danas je navedena čestica pravno i formalno zgrada VTC-a koja je mješovite uporabe s pripadajućim dvorištem i parkiralištem – podsjetio je Bosilj. Gradonačelnik uz to tvrdi i da investitor ne može zatvoriti taj prostor oko zgrade VTC-a i tako onemogućiti pristup okolnim zgradama.

– On to ne može (i ne smije) kako iz pravnih tako i iz sigurnosnih razloga (pristup vozilima žurnih službi, vatrogasaca, hitne pomoći…). Nepobitna je činjenica da su stanari stekli pravo služnosti, prolaza i provoza te uz to mora postojati zemljište nužno za redovitu uporabu stambene građevine – rekao je Bosilj.

U fokusu

Habijan o rastu plaća državnim dužnosnicima: Rad mora biti valoriziran

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Vlada je na sjednici usvojila odluku o visini osnovice za obračun plaća državnih dužnosnika, koja će se povećati za 83,45 posto, odnosno na 947,18 eura bruto, dok će predsjednicima Republike, vlade i sabora plaća narasti za oko 70 posto.

Premijer Plenković pritom je napomenuo kako se osnovica godinama nije mijenjala.

-U međuvremenu su stvoreni preduvjeti za gospodarski rast, investicijski kreditni rejting, povećanje plaća u privatnom sektoru i državnim i javnim službama, praktički u svim mogućim segmentima. Na početku trećeg mandata vrijeme je da se adresira i pitanje državnih dužnosnika, a ministar Habijan ima zadaću da do kraja godine predloži cjelovito rješenje uređenja dužnosničkih plaća – rekao je premijer Andrej Plenković, a prenosi N1.

Usvojenom odlukom osnovica za obračun plaće državnih dužnosnika povećat će se s 516,29 na 947,18 eura bruto, odnosno za 83,45 posto, dok će plaće predsjednicima Republike, vlade i sabora narasti za oko 70 posto.

-Radimo u uvjetima kada imamo rast BDP-a 13 kvartala zaredom, u uvjetima investicijskog kreditnog rejtinga, nikad veće zaposlenosti, odnosno manje nezaposlenosti – rekao je ministar pravosuđa, uprave i digitalne transformacije Damir Habijan.

Dodao je kako se od 2002. postupno smanjivao omjer službeničke i dužnosničke osnovice.

-Od 2002. do 2009. godine službenička i dužnosnička osnovica su iste, rasle su s 561,74 na 718,74 eura. Godine 2009. su obje smanjene, i to dužnosnička više od službeničke, koja je ostala ista sve do 2016., dok dužnosnička nastavlja padati za čak 28,2 posto. Od 2016. službenička osnovica raste, dok dužnosnička stagnira. Usklađivanjem bi sada dužnosnička osnovica iznosila koliko i službenička – rekao je Habijan i naglasio kako su narušeni odnosi u plaćama između državnih dužnosnika i državnih službenika i namještenika.

U privatnom sektoru benefiti kakve imaju državni dužnosnici ne postoje.

-Nemamo plaćene prekovremene ni dnevnice u tuzemstvu. Ispada da živimo od povlastica. Ako govorimo o materijalnim pravima, definiranima zakonom, u privatnom sektoru ih nemaju. To je potpuno normalno i u redu jer im je status drugačiji. Vrijeme je da populistički pristup ovakvim temama više nije dobar. Rad mora biti valoriziran – rekao je Habijan.

Mjeru “6+6”, koja omogućava dužnosnicima pod aferama primanje plaće, ne vidi kao spornu te ne smatra da bi njeno ukidanje bilo antikoruptivnog karaktera.

Nastavite čitati

U fokusu

Objavljeni novi podaci. Provjerite koliko ste blizu ili daleko od službene prosječne plaće

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. iznosila je 1 324 eura, što je nominalno više za 0,1% nego u travnju 2024., a realno je ostala na istoj razini.

Prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. iznosila je 1 832 eura, što je nominalno više za 0,1% nego u travnju 2024., a realno je ostala na istoj razini. Novi su to podaci Državnog zavoda za statistiku.

Najviša prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama za svibanj 2024. isplaćena je u djelatnosti Zračni prijevoz, u iznosu od 2 135 eura, a najniža u djelatnosti Proizvodnja odjeće, u iznosu od 847 eura. Najviša prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama za svibanj 2024. isplaćena je u djelatnosti Zračni prijevoz, u iznosu od 3 109 eura, a najniža u djelatnosti Proizvodnja odjeće, u iznosu od 1 097 eura.

Prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. u odnosu na isti mjesec prethodne godine nominalno je viša za 16,9%, a realno za 13,2%. Prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. u odnosu na isti mjesec prethodne godine nominalno je viša za 17,3%, a realno za 13,6%.

Medijalna neto plaća za svibanj 2024. iznosila je 1 122 eura, a medijalna bruto plaća 1 520 eura.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje