U Varaždinu ukinuti mjesni odbori, a Bosilj poručio Čehoku da podsjeća na Pernara
Većinom glasova prihvaćen je prijedlog varaždinske gradske vlasti da se ukinu mjesni odbori. Iako je glasovanje prošlo glatko, rasprava koja...
Reagiranje
Alen Kišić, kandidat za gradonačelnika koalicije HNS, SDP, HSU i HSS jučer je istaknuo da je neuspjeli mandat Vjerana Radelića i Gorana Habuša jedan je od uzroka što su varaždinski birači uskratili dati više svojih glasova na nedavno održanim lokalnim izborima koaliciji SDP-HNS-HSS-HSU-Laburisti. To je demantirao Vjeran Radelić, bivši član SDP-a i bivši dogradonačelnik.
Njegovo priopćenje prenosimo u cijelosti:
Kišić, međutim, ne navodi kako je vodstvo gradske organizacije SDP-a, kojoj sam bio na čelu, raspušteno prije više od dvije godine, a ja sam isključen iz stranke, te prema tome, kao zamjenik gradonačelnika više nisam predstavljao stranku. Gospodin Kišić prešućuje još neke činjenice na koje ovom prilikom podsjećam javnost. Naime, Mario Habek umjetno je „instalirao“ Kišića na mjesto predsjednika varaždinskog SDP-a nakon podužeg razdoblja kada predsjednika uopće nije bilo, pa SDP zapravo nije uopće funkcionirao. Nakon toga je upravo Kišić, kao predsjednik SDP-a, na brojnim sastancima s gradonačelnikom Habušom dogovarao sve bitne teme oko upravljanja Gradom Varaždinom, naravno po naputcima svog mentora Habeka.
Razdoblje Kišićevog predsjednikovanja u Gradskoj organizaciji SDP-a obilježila je jedino njegova upletenost u slučaj s maloljetnikom. Slučaj još uvijek nije razriješen jer nemamo rezultate policijske istrage. Ali, na način na koji Kišić komentira Čehokovu situaciju, komentirat ću i ja Kišićevu: trebamo poštovati presumpciju nevinosti.
Držim stoga kako je neumjesno očitu odgovornost za izborni neuspjeh na nedjeljnim izborima pokušati prebaciti na druge. Čitatelji će ionako sami prosuditi tko je zapravo utjecao na debakl SDP-a, a Kišić će njihovo mišljenje još jedan put saznati nakon drugog kruga izbora za gradonačelnika Varaždina!
Izvor:
Foto: Arhiva
Predsjedništvo Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti usvojilo je u srijedu 29. studenog 2023. Izjavu Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti vezanu uz osiguranje provedbe javnih arhitektonsko-urbanističkih natječaja u Republici Hrvatskoj.
Izjava glasi:
Već duže vrijeme arhitektonska djelatnost u Republici Hrvatskoj proživljava marginalizaciju uza sve teže uvjete rada, kreativnog djelovanja i opstanka u naslijeđenim okvirima što su u kontinuitetu stvarani zalaganjem brojnih generacija projektanata i ponajboljih korifeja naše struke. Sustavnim nekvalitetnim promjenama zakona i propisa te arbitrarnim tumačenjem legislativnih odluka onemogućava se slobodno arhitektonsko stvaralaštvo kao dio nacionalne kulture i šteti mu se.
Cjelovito, učinkovito i održivo oblikovanje prostora kao bitne sastavnice hrvatskoga urbanog identiteta glavni su zadaci djelovanja arhitekata u stvaranju kvalitetnoga životnog habitusa za sve naše građane.
Javnim istupanjem i aktivnim djelovanjem Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti je tijekom proteklih desetak godina učestalo upozoravala na nastale probleme u domeni planiranja, uređenja prostora i kulture građenja te, posljedično, na njihovo gomilanje bez volje za dijalogom i suštinskim rješenjem. Naše inicijative za suradnju kod subjekata koji se bave navedenim pitanjima nisu naišle na interes već se, naprotiv, donose odluke štetne za struku, koje onemogućuju kvalitetno i etički odgovorno sudjelovanje arhitekata u oblikovanju prostora i okoline u kojoj živimo.
Slijedom inicijative za opstanak institucije urbanističkih i arhitektonskih natječaja kao nezaobilazne metode za očuvanje i unapređenje kvalitete hrvatskoga izgrađenog prostora Akademijino Znanstveno vijeće za arhitekturu, urbanizam i uređenje prostora sa zabrinutošću prati aktualne promjene legislative u domeni provedbe javnih natječaja, koji su se kroz strukovnu tradiciju dugu gotovo 150 godina dokazali kao krucijalno sredstvo za izbor najboljih arhitektonskih i urbanističkih rješenja za važne intervencije u prostoru.
Natječaji su razvijani kao najbolji i najpoticajniji oblik zaštite javnog interesa pri dobivanju vrsnih rješenja za ključne lokacije i bitne građevine i prostore. Kao plod natječaja ostvarena su mnoga remek-djela hrvatske moderne i suvremene arhitekture, poput crkve sv. Blaža u Zagrebu, poljudskog stadiona u Splitu, stare i nove zgrade NSK, Krematorija u Zagrebu i niza drugih.
Tema vlasništva parcele, što se sada inaugurira kao jedini kriterij za (ne)mogućnost provedbe kompetitivnog postupka, nikada nije utjecala niti bi smjela utjecati na odluku o potrebi javnih kreativnih natječaja za urbanistički delikatne i arhitektonski zahtjevne zadatke već je jedini relevantni kriterij koji je u domeni arhitekture i urbanizma moguće podržati briga za očuvanje kvalitete prostora, afirmaciju urbane kulture naših gradova i gradnju najbolje arhitekture – upravo putem natječajnih procedura.
Pridružujemo se stoga zalaganju strukovnih i znanstvenih institucija, uz podršku europskih asocijacija, da se od tako izrazito štetnoga legislativnog rješenja odustane i da se tema arhitektonskih natječaja, osobito potrebe i načina njihove provedbe, ostavi u ekspertnoj ingerenciji struke, koja je i do sada odgovorno pridonosila najboljem oblikovanju prostora i arhitekture, te snažno podržavamo izjavu na tragu iznesenoga.
Na održanoj 20. sjednici Gradskog vijeća Grada Varaždinskih Toplica, raspravljalo se o važnim temama, a posebno se ističe najnovija porezna reforma koja donosi niz promjena. Gradski porezi obuhvaćaju porez na potrošnju, porez na kuće za odmor te porez na korištenje javnih površina. Osim toga, donesena je odluka o visini poreznih stopa godišnjeg poreza na dohodak. Niža porezna stopa iznosi 22%, dok je viša porezna stopa postavljena na 33,60%.
Gradonačelnica Grada Varaždinskih Toplica Dragica Ratković istaknula je kako se ovom odlukom djelomično nadoknađuju sredstva od prireza koji se ukida.
-Ta su nam sredstva nužna budući da se ona koriste za školstvo, novčane pomoći, kulturu, religiju, sport, civilnu zaštitu i mnoge druge javne potrebe. Unazad nekoliko godina podigli smo standard u gotovo svim segmentima života našeg grada. Ne samo da želimo zadržati taj nivo već ga i dalje podizati – kazala je Ratković.
Tijekom sjednice, Gradsko vijeće usvojilo je izmjene Odluke o koeficijentima za obračun plaće službenika i namještenika u Jedinstvenom upravnom odjelu Grada Varaždinskih Toplica. Poboljšanjem uvjeta zaposlenika potvrđuje se posvećenost Grada prema unapređenju uvjeta rada u svim sektorima.
Dodajmo da je Gradsko vijeće prihvatilo Plan djelovanja u području prirodnih nepogoda za 2024. godinu.
-Kroz usvajanje ovih planova, Gradsko vijeće i ja kao gradonačelnica prepoznali smo važnost prevencije, pripreme i brze reakcije kako bismo zaštitili naše sugrađane i imovinu – zaključila je gradonačelnica Ratković.