Povežite se s nama

Život i društvo

“Škola za život” i “e-Škole” primjeri digitalne transformacije u obrazovanju

Objavljeno:

- dana

Na Fakultetu organizacije i informatike (FOI) prošlog tjedna je održano jedno od najznačajnijih godišnjih međunarodnih događanja: 29. Međunarodna konferencija posvećena informacijskim i inteligentnim sustavima – CECIIS 2018.

Val promjena

Riječ je o jednoj od najvažnijih međunarodnih konferencija iz područja primijenjenih informacijskih znanosti u Srednjoj Europi, a ove godine glavni naglasak konferencije je digitalna transformacija. Uz pozvana predavanja dvojice renomiranih svjetskih stručnjaka i znanstvenika, profesora Dimitrisa Karagiannisa sa Sveučilišta u Beču i profesora Dietera Hertwecka sa Sveučilišta Reutlingen u Njemačkoj, svoje radove prezentirat će znanstvenici i stručnjaci u području informacijskih i inteligentnih sustava iz osam zemalja Europe i svijeta.

– Informacijske tehnologije mijenjaju svijet oko nas i utječu na naš život u svakom aspektu. Moramo se prilagođavati i to je nešto o čemu mi razgovaramo u okviru ove konferencije. Gotovo 80 % naših zaposlenika je angažirano na projektima koji uključuju digitalne transformacije. To je kompleksan pojam i odnosi se na promjenu načina poslovanja, ponašanja i razmjene informacija kako bi društvo bilo učinkovitije i bolje – istaknuo je dekan FOI-ja prof. dr. sc. Neven Vrček.

Konferencija je namijenjena znanstvenicima, studentima, ali i gospodarstvenicima.
– Svakih nekoliko godina pojavi se pojam koji je u modi, a danas je to digitalna transformacija. Pojam je to koji obilježava sveobuhvatne promjene poslovanja na temelju informacijskih tehnologija – rekao je prof. dr. sc. Vjeran Strahonja, predsjednik Programskog odbora CECIIS-a.

Važan dio konferencije CECIIS su paralelna događanja koja su se odvijala tijekom sva tri dana trajanja konferencije. Između ostaloga, održana je stručna konferencija pod nazivom „Računalne igre 2018.“, za koju je bilo prijavljeno čak 170 sudionika! Već treću godinu održat će se Dan e-Škola, u okviru kojeg će se održati stručna sekcija „Digitalna transformacija obrazovnih institucija“.

– Hrvatski sustav obrazovanja je već zakoračio u digitalnu transformaciju kroz projekte “e-Škole” i eksperimentalni program “Škola za život”. Uvođenjem tehnologija u učenje mijenjamo sustav obrazovanja, od učenika prvih razreda osnovnih škola do studenata – istaknula je pomoćnica ministrice znanosti i obrazovanja Lidija Kralj.

U eksperimentalnom projektu „Škola za život“ sudjeluje osam škola sa sjevera Hrvatske: VI. OŠ Varaždin, OŠ Cestica, OŠ Trnovec, Srednja škola Ivanec i Druga gimnazija Varaždin iz Varaždinske županije te OŠ Orehovica, OŠ Donja Dubrava i Srednja škola Prelog iz Međimurske županije.

Jedan od sudionika CECIIS-a bio je Dejan Drabić, jedan od ambasadora STEM revolucije u Međimurju.Vlasnik tvrtke koja se bavi razvojem poslovnih aplikacija, predsjednik Udruge diplomanata FOI-ja, predsjednik Udruge „Mladi informatičari Strahoninca“ (MIS) i član Izvršnog odbora Hrvatskog saveza informatičara ističe kako mu je obrazovni segment izrazito važan s obzirom na to da priprema predavanja za djecu i mlade koji odlaze na državna i međunarodna natjecanja.

– S obzirom na to da smo po uspjesima djece i mladih u samom vrhu i na državnoj i međunarodnoj razini, mi već jako dugo koristimo najmodernije alate, tehnologije i metode poučavanja te imamo vrhunske IT stručnjake – istaknuo je Drabić.

Život i društvo

Primalje Županijske bolnice Čakovec dale odgovore na sva pitanja u vezi poroda i babinja

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Foto: Županijska bolnica Čakovec/Facebook

Na Međunarodni dan primalja, 5. svibnja, se u Županijskoj bolnici Čakovec već tradicionalno održavaju Dani otvorenih vrata u Službi za ginekologiju, porodništvo i neonatologiju.

Buduće roditelje provelo se kroz Odjele kako bi iz prve ruke mogli saznati odgovore na sva pitanja u vezi poroda i babinja.

Pozdravnu riječ održao je ravnatelj Županijske bolnice Čakovec Igor Šegović, dr. med., pomoćnica ravnatelja za sestrinstvo Valerija Korent, mag. med. techn. te glavna primalja Karmen Cecarko, mag. obs. koja je zajedno sa svojim kolegicama provela sve prisutne kroz prostore Odjela, ali i održala kratku edukaciju te odgovarala na pitanja koja su zainteresirani postavljali. Također, svim prisutnima podijeljeni su informativni letci i prigodni pokloni.

Cilj Međunarodnog dana primalja podizanje svijesti o ulozi primalje u zajednici, ključnoj ulozi prilikom rađanja djeteta, skrbi za majku i novorođenče. Zadatak primalja je biti uz ženu i olakšati joj trenutke u kojima je najosjetljivija, bodriti ju i dati joj savjete u daljnjoj brizi oko djeteta, a da u toj zahtjevnoj zadaći uspijevaju, svjedoče tisuće majki koje nikada ne zaboravljaju ime i lice primalja koje su bile uz njih.Primalje poštuju život i učinkovito doprinose unapređenju kvalitete i humanizaciji zdravstvene zaštite. Cijeli svoj radni vijek primalje posvećuju pomaganju ženama u njihovim najtežim, najizazovnijim, a istovremeno i najsretnijim trenucima u njihovom životu i životu njihovih obitelji.

To se vidjelo iz priloženog jer je odaziv bio velik te se ŽB Čakovec ovim putem zahvaljuje svim prisutnima što su došli i zajedno s primaljama proslavili njihov dan.

Nastavite čitati

Život i društvo

Očistite bicikle i podmažite lance jer u subotu se u Sračincu održava biciklijada

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Biciklijada općine Sračinec
Foto: Ilustracija

Općina Sračinec, Osnovna škola Sračinec i Ženska inicijativa HNS-a Podružnice Sračinec organiziraju biciklijadu povodom Dana obitelji za sve mještane općine Sračinec i ostale zainteresirane.

Djeca obavezno moraju biti u pratnji roditelja.

Biciklijada će se održati u subotu, 11. svibnja, s početkom u 10 sati kod Doma kulture Sračinec.

Završetak je planiran kod kućica na rijeci Dravi uz besplatno osvježenje, hranu i prigodno druženje.

– Očistite bicikle i podmažite lance, jer u subotu vas čeka vožnja! Pridružite nam se! – poziv je organizatora.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje