Povežite se s nama

Život i društvo

U Ludbregu u petak možete saznati sve o lansiranju prvog hrvatskog satelita

Objavljeno:

- dana

Projekt vrijednosti 130 000 € kojim će se u svemir lansirati prvi hrvatski satelit – CRO CUBE u posljednje vrijeme privlači pozornost šire javnosti.

Lansiranje objekta u svemir planirano je za ovu godinu, a odvijati će se na Falcon 9 raketi američke tvrtke Space X Elona Muska na misiji Transporter 10.

Tvrtka Spacemanic i Društvo za edukaciju van okvira pokrenuli su projekt izrade, programiranja i lansiranja prvog nanosatelita u orbitu pogonjenog hrvatskim know-how-om i naprednim tehnologijama.

Priču o tome kako je izrađen Cro Cube nanosatelit te detalje oko projekta možete saznati na predavanju u novotvorenom LORI centru u Ludbregu ovog petka, 5. travnja, s početkom u 17 sati.

Organizatori ovog predavanja su Radioklub Ludbreg i Gradska knjižnica i čitaonica ‘Mladen Kesrtner’, a priču o prvom hrvatskom satelitu ispričat će dipl.ing.el. Željko Ulip, jedan od članova tima koji je sudjelovao u njegovoj izradi. Željko Ulip srednjoškolsko stručno obrazovanje završava 1971. godine u Školskom centru za strojarstvo i elektrotehniku u Zagrebu. Iste godine upisuje ETF Sveučilišta u Zagrebu. Diplomira na Zavodu za radiokomunikacije ETF-a s temom „Logaritmičko međufrekvencijsko pojačalo“ (mentor prof. dr. Ervin Zentner). Na istom zavodu magistrira s temom „Analiza pokretnog radiotelefonskog sustava temeljenog na ćelijskoj strukturi zona pokrivanja“, također kod mentora Zentnera.

Nakon diplomiranja 1976. počinje raditi u Elektrotehničkom institutu Rade Končar na industrijskoj elektronici, prvenstveno za aplikacije u rudnicima. Rad u struci nastavlja u tvornici RIZ Telekomunikacijski uređaji na poslovima razvoja radijskih uređaja u VHF i UHF frekvencijskom području, a nakon toga na njihovoj eksploataciji, montaži i održavanju u Ministarstvu unutarnjih poslova.

Prelazi u energetski sektor (INA Naftaplin i kasnije Plinacro), radeći na mikrovalnim linkovima i radijskim sustavima za daljinski nadzor, upravljanje i prikupljane podataka na magistralnim plinovodima. Deset godina radi kao honorarni asistent na Fakultetu prometnih znanosti na kolegiju Zrakoplovne radijske komunikacije.

Radioamaterizmom se počeo baviti 1965. godine, a satelitskim komunikacijama bavi se od 1973. godine do danas. Sudjeluje u sustavu natjecanja mladih tehničara (NMT) koji provode Hrvatska zajednica tehničke kulture i Agencija za obrazovanje. Dobitnik je dviju godišnjih nagrada „Oton Kučera“ koje dodjeljuje Zagrebačka zajednica tehničke kulture.

Život i društvo

Na 1. svibnja varaždinski će policajci posebno motriti mopediste i motocikliste

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Policijski službenici Policijske uprave varaždinske provest će u srijedu, 1. svibnja, u vremenu od 12 do 20 sati, operativnu akciju „Mopedisti i motociklisti“ s ciljem utvrđivanja prekršaja od strane ove skupine sudionika u prometu te prekršaja drugih sudionika u prometu, kojima se ugrožava sigurnost mopedista i motociklista.

Akcija će se provoditi na cijelom području Varaždinske županije, ovisno o mjestima i vremenima događanja prometnih nesreća, prvenstveno onih s najtežim posljedicama, a kontrola prekršaja provodit će se na mjestima gdje je zabilježeno učestalo činjenje istih, javila je policija.

Nastavite čitati

Život i društvo

Ožujak je na varaždinskom području bio iznadprosječno kišan

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U većini Hrvatske je tijekom ožujka zabilježeno više oborine u odnosu na prosjek, a u Zadru je ožujak 2024. bio najkišovitiji u povijesti mjerenja na toj postaji. Samo je u istočnim predjelima količina oborine bila manja od prosjeka za ožujak, ukazuju najnoviji podaci DHMZ-a.

Prema raspodjeli percentila u ožujku 2024. godine ožujak je bio ekstremno kišan u Zadru, vrlo kišan u dijelu srednje Dalmacije (Split, Šibenik), središnje Istre (Pazin) i sjeverne Hrvatske (Varaždin i Zagreb).

Kišne prilike prevladale su u gorju (Parg, Zavižan, Gospić) te zapadnim predjelima kontinentalne Hrvatske, a u Slavoniji je bilo sušno.

Normalne količine oborine zabilježene su u središnjem dijelu kontinentalne unutrašnjosti, dijelu sjevernog primorja (Senj, Rijeka) te krajnjem jugu (Dubrovnik).

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje